Front Races Teams Riders Ranking

Tour de Normandie | 2003 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time
01 Samuel Dumoulin Jean Delatour 24:27:44
02 Dmitriy Muravyev Quick Step - Davitamon - Latexco + 00
03 Krassimir Koev Vassiliev Porta da Ravessa + 06
04 Christophe Thebault - + 21
05 Oleg Zhukov - + 22
06 Samuel Gicquel - + 1:04
07 Vladislav Borisov - + 1:06
08 Mickael Leveau - + 1:11
09 Geoffroy Lequatre Credit Agricole Espoirs + 1:13
10 Johan Vansummeren Quick Step - Davitamon - Latexco + 1:16
11 Jacek Morajko Antarte - Paredes Rota dos Moveis + 1:16
12 Marc Feipeler - + 1:17
13 Jos Lucassen Axa Cycling Team + 1:18
14 Arno Wallaard Quick Step - Davitamon - Latexco + 1:24
15 Stephane Breard - + 1:26
16 Andrey Pchelkin - + 1:26
17 Christophe Laurent Jean Delatour + 1:31
18 Gerardo Fernandez Antarte - Paredes Rota dos Moveis + 1:39
19 Yves Delarue BigMat - Auber 93 + 1:42
20 Cedric Coutouly Credit Agricole Espoirs + 1:42
21 Julien Marcuz - + 1:42
22 Yann Buiron - + 1:46
23 David Loosli Saeco + 1:48
24 Helder Antonio Duarte Miranda Porta da Ravessa + 1:54
25 Dominique Rault - + 1:55
26 Koen De Kort Rabobank + 3:33
27 Benoit Legrix - + 3:34
28 Plamen Stoyanov BigMat - Auber 93 + 3:53
29 Lubomir Kejval eD'system - ZVVZ + 3:58
30 Mart Louwers Axa Cycling Team + 4:01
31 Mikhail Andreyev - + 4:07
32 Frederic Lecrosnier - + 4:10
33 Stefan Felder Saeco - Romer's - Wetzikon + 4:11
34 Joost Posthuma Rabobank TT3 + 4:45
35 Maxim Karpatchev - + 5:33
36 Ricardo Jorge Silva Costa Porta da Ravessa + 6:04
37 Peter Van Agtmaal Axa Cycling Team + 7:21
38 Ivan Terenine - + 12:51
39 Florian Ludi Saeco - Romer's - Wetzikon + 15:03
40 Jacek Walczak Legia - Bazyliszek + 15:17
41 Cedric Loue - + 15:17
42 Tristan Valentin BigMat - Auber 93 + 15:21
43 Hubert Nowak Legia - Bazyliszek + 15:23
44 Cyril Bos - + 15:29
45 Marek Blazej Legia - Bazyliszek + 16:12
46 Nicolas Fritsch Fdjeux.com + 17:08
47 Jaroslaw Welniak Legia - Bazyliszek + 17:25
48 Arthus Farenhour Axa Cycling Team + 17:28
49 Petter Renäng Team Bianchi Scandinavia + 18:38
50 Shinichi Fukushima Team Bridgestone - Anchor + 19:32
51 Martial Locatelli - + 19:34
52 Jurgen Van den Broeck Quick Step - Davitamon - Latexco + 19:39
53 Franck Charrier - + 19:42
54 Sebastian Portal - + 19:47
55 Frantisek Trkal eD'system - ZVVZ + 19:50
56 Nelson Vitorino Porta da Ravessa + 19:51
57 Gregorz Zoledziowski Legia - Bazyliszek + 19:52
58 Ludovic Lanceleur Credit Agricole Espoirs + 19:53
59 Cesar Antunes Quiterio Antarte - Paredes Rota dos Moveis + 19:54
60 Sebastian Skiba Legia - Bazyliszek + 19:56
61 Preben van Hecke Quick Step - Davitamon - Latexco + 19:58
62 Fernando Da Silva Sousa Antarte - Paredes Rota dos Moveis + 20:06
63 Christophe Cousinie - + 20:15
64 Tony Cavet - + 20:19
65 Frederic Mille - + 20:30
66 Yannick Talabardon BigMat - Auber 93 + 20:50
67 Anthony Testa - + 21:02
68 Franck Vermeulen - + 21:08
69 Gaylord Cumont - + 21:28
70 Jean-Francois Jegou - + 22:18
71 Mikhail Mikheev - + 22:30
72 David Blanco Porta da Ravessa + 22:34
73 Jacky Durand Fdjeux.com + 22:42
74 Lars Breiseth Team Ringerike + 23:10
75 Gabriel Rasch Team Fakta + 23:18
76 Nicolas Paris - + 23:35
77 Samuel Bonnet - + 23:46
78 Gaetan Marques - + 23:49
79 Hervé Duclos-Lassalle Credit Agricole Espoirs + 24:39
80 Stéphane Bonsergent - + 24:58
81 Jonathan Dayus Team Ringerike + 26:13
82 Petr Bencik eD'system - ZVVZ + 29:50
83 Denis Robin Credit Agricole Espoirs + 30:29
84 Jonas Holmqvist Team Bianchi Scandinavia + 30:35
85 Hans Dekkers Rabobank + 32:59
86 Luis Duarte Ramos Bartolomeu Porta da Ravessa + 36:35
87 Stefan Zoss Saeco - Romer's - Wetzikon + 38:22
DNF Sylvain Anquetil -
DNF Thomas Bodo -
DNF Gilles Canouet -
DNF Pascal Carlot -
DNF Stephane Couge -
DNF Frédéric Delalande -
DNF Jean Michel Delarue -
DNF Fabrice Dubost -
DNF Denis Flahaut -
DNF Sebastien Foucher -
DNF Nicolas Gand -
DNF Guillaume Judas -
DNF Pierrick Leclerc -
DNF Lionel Lorgeou -
DNF Nicolas Meret -
DNF Vincent Socquin -
DNF Jean Philippe Yon -
DNF Regis Yon -
DNF Jose Manuel Cunha Sousa Antarte - Paredes Rota dos Moveis
DNF Danny Stam Axa Cycling Team
DNF Paul Van Schalen Axa Cycling Team
DNF Saïd Haddou BigMat - Auber 93
DNF Nicolas Liboreau BigMat - Auber 93
DNF Simon Gerrans Carvalhelhos - Boavista
DNF Fabien Fleury Credit Agricole Espoirs
DNF Michal Kalenda eD'system - ZVVZ
DNF Christian Lademann eD'system - ZVVZ
DNF Lubor Tesar eD'system - ZVVZ
DNF Benoît Vaugrenard Fdjeux.com
DNF Jerome Bernard Jean Delatour
DNF Frederic Finot Jean Delatour
DNF David Lefevre Jean Delatour
DNF Bruno Thibout Jean Delatour
DNF Mario Loruenco Porta da Ravessa
DNF Yoeri Beyens Quick Step - Davitamon - Latexco
DNF Michiel Elijzen Rabobank
DNF Kenny van Hummel Rabobank TT3
DNF Stefan Mischler Saeco - Romer's - Wetzikon
DNF Peter Oeschger Saeco - Romer's - Wetzikon
DNF Tobias Lergard Team Bianchi Scandinavia
DNF Jonas Ljungblad Team Bianchi Scandinavia
DNF Jonas Olsson Team Bianchi Scandinavia
DNF Mikael Segersäll Team Bianchi Scandinavia
DNF Ken Hashikawa Team Bridgestone - Anchor
DNF Takehiro Mizutani Team Bridgestone - Anchor
DNF Junichi Shibuya Team Bridgestone - Anchor
DNF Taichi Suzuki Team Bridgestone - Anchor
DNF Yasutaka Tashiro Team Bridgestone - Anchor
DNF Mattias Carlsson Team Ringerike
DNF Per Martin Lund Team Ringerike
Information
Nations France
Date March 24th-30th
CAT 2.5