Front Races Teams Riders Ranking

Tour de Normandie | 2002 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Jérôme Pineau Bonjour 25:24:24
02 Jørgen Bo Pettersen EDS - Fakta + 05
03 Arkadiusz Wojtas Nurnberger Versicherung + 05
04 Branko Filip Perutnina Ptuj - Krka + 06
05 Christophe Thebault - + 06
06 Radoslav Rogina Perutnina Ptuj - Krka + 11
07 Raimondas Vilcinskas Mroz + 17
08 Frederic Mainguenaud Bonjour + 54
09 Pierre Ackermann Team Jura Suisse - Nippon Hodo + 1:21
10 Andrey Pchelkin - + 1:25
11 Laurent Paumier St. Quentin - Oktos + 1:45
12 Carlo Meneghetti - + 1:49
13 Samuel Gicquel - + 1:50
14 Lennie Kristensen EDS - Fakta + 1:51
15 Charles Guilbert Bonjour + 1:52
16 Yannick Talabardon BigMat - Auber 93 + 1:59
17 Giampaolo Cheula Mapei - Quick Step - Latexco + 2:02
18 Mitja Mahoric Perutnina Ptuj - Krka + 2:18
19 Geoffroy Lequatre Credit Agricole Espoirs + 2:49
20 Helder Manuel Conceicao Lopes Porta da Ravessa + 2:51
21 Camille Bouquet BigMat - Auber 93 + 2:54
22 Eric Leblacher Credit Agricole Espoirs + 2:57
23 Florian Ludi Team Jura Suisse - Nippon Hodo + 3:06
24 Lars Breiseth Team Krone + 3:12
25 Marc Chanoine Marlux - Wincor Nixdorf + 3:33
26 Benoit Legrix - + 3:35
27 Morten Sonne EDS - Fakta + 3:47
28 Damien Pommereau - + 4:16
29 Mads Kaggestad Team Krone + 4:37
30 Werner Riebenbauer Nurnberger Versicherung + 4:58
31 Bostjan Mervar Perutnina Ptuj - Krka + 5:08
32 Vincent Templier St. Quentin - Oktos + 5:13
33 Anthony Geslin Bonjour + 5:17
34 Domingo Segado Porta da Ravessa + 5:18
35 Pedro Lourenco Martins Porta da Ravessa + 5:31
36 Jean Philippe Yon - + 6:24
37 Radek Blahut JOKO - Velamos + 7:04
38 Frederic Lecrosnier - + 14:02
39 Michel Klinger Team Jura Suisse - Nippon Hodo + 14:23
40 Krzysztof Krzywy Mroz + 14:40
41 Yanto Barker - + 16:37
42 Jos Lucassen Axa - VVZ Pro Cycling Team + 18:09
43 Alexandr Kozlov - + 18:11
44 Nicolas Andre - + 18:48
45 Tony Cavet - + 19:01
46 Aidan Duff - + 28:15
47 Helder Antonio Duarte Miranda Porta da Ravessa + 32:15
48 Johan Coenen Marlux - Wincor Nixdorf + 32:17
49 Lubor Tesar Nurnberger Versicherung + 39:56
50 Vladimir Sidorenkov - + 40:13
51 Fabien merciris - + 49:33
DNF Sylvain Anquetil -
DNF Cyril Bos -
DNF Dany Caprais -
DNF Frédéric Delalande -
DNF Denis Flahaut -
DNF Alexei Garanin -
DNF Philippe Gascon -
DNF Vincent Greneche -
DNF Cedric Jourdan -
DNF Guillaume Judas -
DNF Eric Kerloch -
DNF Serguei Kudentsov -
DNF David Le Lay -
DNF Nicolas Lhote -
DNF Frédéric Lubach -
DNF Tony Mace -
DNF Dominique Pere -
DNF Stephane Petilleau -
DNF Sergei Polukhine -
DNF Stephane Ravaleu -
DNF Jérôme Riglet -
DNF Alexandre Sergueev -
DNF John Den Braber Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Edwin Dunning Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Marcel Luppes Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Daniel Van Elven Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Mark Vlijm Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF David Breard BigMat - Auber 93
DNF Niels Brouzes BigMat - Auber 93
DNF Anthony Charteau Bonjour
DNF Olivier Perraudeau Bonjour
DNF Cedric Coutouly Credit Agricole Espoirs
DNF Mathieu Lamothe Credit Agricole Espoirs
DNF Ludovic Lanceleur Credit Agricole Espoirs
DNF Kilian Patour Credit Agricole Espoirs
DNF Lars Ytting Bak EDS - Fakta
DNF Rene Jørgensen EDS - Fakta
DNF Bjørnar Vestøl EDS - Fakta
DNF Thomas Buchacek JOKO - Velamos
DNF Jan Faltynek JOKO - Velamos
DNF Tomas Hanauer JOKO - Velamos
DNF Martin Kankovsky JOKO - Velamos
DNF Vojtech Muchka JOKO - Velamos
DNF Marek Blazej Legia - Bazyliszek
DNF Mariusz Kaminski Legia - Bazyliszek
DNF Sebastian Skiba Legia - Bazyliszek
DNF Kasper Sowinski Legia - Bazyliszek
DNF Jacek Walczak Legia - Bazyliszek
DNF Gregorz Zoledziowski Legia - Bazyliszek
DNF Aurelien Clerc Mapei - Quick Step - Latexco
DNF Graziano Gasparre Mapei - Quick Step - Latexco
DNF Dmitriy Muravyev Mapei - Quick Step - Latexco
DNF Filippo Pozzato Mapei - Quick Step - Latexco
DNF Pavel Zerzan Mapei - Quick Step - Latexco
DNF Andy Cappelle Marlux - Wincor Nixdorf
DNF Gaetan Marques Marlux - Wincor Nixdorf
DNF Christian Poos Marlux - Wincor Nixdorf
DNF Marc Vanacker Marlux - Wincor Nixdorf
DNF Bogdan Bondariev Mroz
DNF Alexander Klymenko Mroz
DNF Remigius Lupeikis Mroz
DNF Pawel Zugaj Mroz
DNF Armin Kröninger Nurnberger Versicherung
DNF Ronny Lauke Nurnberger Versicherung
DNF Jose Manuel Cunha Sousa Paredes Rota dos Moveis
DNF Valter Bonca Perutnina Ptuj - Krka
DNF Jure Golcer Perutnina Ptuj - Krka
DNF Francisco Pérez Porta da Ravessa
DNF Philippe Koehler St. Quentin - Oktos
DNF Nicolas Meret St. Quentin - Oktos
DNF Roman Peter St. Quentin - Oktos
DNF Arnaud Pretot St. Quentin - Oktos
DNF Jacques Chapatte Team Jura Suisse - Nippon Hodo
DNF David Chassot Team Jura Suisse - Nippon Hodo
DNF Giuseppe Ribolzi Team Jura Suisse - Nippon Hodo
DNF Tore Bekken Team Krone
DNF Rune Jogert Team Krone
DNF Kjetil Groven Loitegard Team Krone
DNF Gabriel Rasch Team Krone
Information
Nations France
Date March 25th-31st
CAT 2.5