Front Races Teams Riders Ranking

Tour de Normandie | 1998 Results

Information Results Stages

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Torsten Schmidt Team Chicky World 27:15:04
02 Andreas Klöden Team Deutsche Telekom + 17
03 Thierry Gouvenou BigMat - Auber 93 + 18
04 Allan Johansen Team Chicky World + 1:27
05 Patrick Vetsch Post Swiss - Loup Sport + 1:42
06 Uros Murn Krka - Telekom Slovenije + 1:51
07 Daniel Paradis Post Swiss - Loup Sport + 2:06
08 Sasa Sviben Krka - Telekom Slovenije + 2:32
09 Roman Stoffel Nurnberger Versicherung + 2:40
10 Daniel Schnider Post Swiss - Loup Sport + 3:02
11 Remco Van der Ven TVM - Farm Frites + 4:17
12 Damien Nazon La Française des Jeux + 11:03
13 Cedric Loue - + 11:12
14 Vincent Moreels - + 14:24
15 Torsten Nitsche Agro - Adler - Brandeburg + 15:40
16 Simone Leopratti Amore & Vita - Forzacore + 17:44
17 Stephan Schreck - + 27:33
18 Laurent Genty BigMat - Auber 93 + 27:38
19 Stéphane Bergès BigMat - Auber 93 + 28:11
20 Gorazd Stangelj Krka - Telekom Slovenije + 28:12
21 Thorwald Veneberg - + 28:32
22 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 30:21
23 Laurent Paumier - + 30:56
24 Vincent Templier - + 30:58
25 Bostjan Mervar Krka - Telekom Slovenije + 31:07
26 Volker Ordowski Agro - Adler - Brandeburg + 31:11
27 Sylvain Lajoie - + 31:22
28 Serge Oger - + 31:25
29 Guido Wirz Post Swiss - Loup Sport + 31:33
30 Jerome Leroyer - + 31:59
31 Stephane Conan - + 32:05
32 Mike Weissmann Nurnberger Versicherung + 32:11
33 Steffen Kjærgaard Team Chicky World + 32:17
34 Carlo Meneghetti - + 32:21
35 Øyvind Karlborn - + 33:15
36 Heinrich Trumheller Erdoel Chemie Bayer-Worringen + 33:36
37 Benoit Legrix - + 33:46
38 Dariusz Wojciechowski Mroz + 33:47
39 Ole Sigurd Simensen Agro - Adler - Brandeburg + 33:53
40 Sebastien Foure - + 33:57
41 Pawel Rychlicki Mroz + 33:58
42 Morten Hegreberg - + 34:11
43 Frederic Lecrosnier - + 34:15
44 Faat Zakirov Lada - CSKA - Samara + 34:18
45 Secher Gaetan - + 34:33
46 Mickael Leveau - + 34:36
47 Vincent Klaes - + 34:38
48 Ivan Quaranta Krka - Telekom Slovenije + 34:48
49 Gabriel Rasch - + 35:11
50 Dirk Ronellenfitsch Nurnberger Versicherung + 35:23
51 Gerd Audehm Nurnberger Versicherung + 35:24
52 David Dumont - + 35:30
53 Urs Graf Team Ericsson - Villiger + 35:34
54 Jean Philippe Yon - + 35:46
55 Josef Christen Team Ericsson - Villiger + 35:54
56 Federico Profeti Amore & Vita - Forzacore + 36:04
57 Arkadiusz Wojtas Mroz + 36:06
58 Gino Paolini Amore & Vita - Forzacore + 36:07
59 Dennis Rasmussen Team Chicky World + 37:00
60 Takehiro Mizutani - + 37:00
61 Remmert Wielinga - + 37:35
62 Erlend Engelsvoll - + 37:45
63 Mirko Puglioli Amore & Vita - Forzacore + 37:45
64 Ivan Peeters - + 39:08
65 Franck Bouyer La Française des Jeux + 40:05
66 Roger Beuchat Post Swiss - Loup Sport + 40:08
67 Christoph Goehring Team Ericsson - Villiger + 40:17
68 Manuel Scopsi Amore & Vita - Forzacore + 41:13
69 Jean-Marie Mauduit - + 41:23
70 Svein Gaute Hølestøl Team Chicky World + 44:14
71 Robert Pintaric Krka - Telekom Slovenije + 44:41
72 Mark Tune Madsen Team Chicky World + 45:48
73 Franck Perque La Française des Jeux + 47:52
74 Uwe Hardter - + 48:12
75 Alexandre Kornatov Lada - CSKA - Samara + 52:27
76 Pavel Khamiduline Lada - CSKA - Samara + 52:37
77 Paul Van den Akker - + 54:24
78 Matthias Jandt Agro - Adler - Brandeburg + 54:57
79 Pascal Carlot - + 58:52
80 Richard Chassot Post Swiss - Loup Sport + 59:41
81 Sylvain Desbois - + 1:03:48
82 Ivan Kravtsov Lada - CSKA - Samara + 1:04:01
83 Osamu Kurimura Mroz + 1:05:49
84 Jimmy Casper La Française des Jeux + 1:07:08
85 Simon Steiner Team Ericsson - Villiger + 1:09:35
86 Nicolai Kudravchev Lada - CSKA - Samara + 1:11:51
87 Robertino Ivanov - + 1:12:41
DNF Pascal Appeldoom -
DNF Arnaud Auguste -
DNF Eric Beaune -
DNF Wally Buurstede -
DNF Patrick Claessens -
DNF Jean-Philippe Duracka -
DNF Arthus Farenhour -
DNF Tony Jousset -
DNF Sebastien Laroche -
DNF Marcel Luppes -
DNF Holger Löw -
DNF Philippe Mauduit -
DNF Fabrice Paumier -
DNF Eric Potiron -
DNF Stephane Ravaleu -
DNF Jean-Michel Thilloy -
DNF Gerben Van den Broek -
DNF Angelo Van Melis -
DNF Arne Hohenstein Agro - Adler - Brandeburg
DNF Martin Müller Agro - Adler - Brandeburg
DNF Sebastien Hatton BigMat - Auber 93
DNF Patrick D'Hondt La Française des Jeux
DNF Jean-Patrick Nazon La Française des Jeux
DNF Gennady Mikhailov Lada - CSKA - Samara
DNF Marcin Gebka Mroz
DNF Grzegorz Rosolinski Mroz
DNF Frank Schinck Nurnberger Versicherung
DNF Jacques Jolidon Team Ericsson - Villiger
DNF Lukas Zumsteg Team Ericsson - Villiger
DNF Gert Magne Gundersen Zalf Euromobil Fior
Information
Nations France
Date March 23rd-29th
CAT 2.5