FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Austria ITT
National Championships, One-day race, 25th June 2016, Austria
Race info
Results
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2009
2008
2007
2006
2005
Results
Embed Results
Nations
Austria
Czechia
Germany
Slovenia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Brändle
Matthias
1989
IAM Cycling
27:53
02
Fankhauser
Clemens
1985
Tirol Cycling Team
+ 42
03
Zoidl
Riccardo
1988
Trek-Segafredo
+ 01:05
04
Steinkeller
Klaus
1981
-
+ 01:24
05
Graf
Andreas
1985
Hrinkow Advarics
+ 01:40
06
Trettwer
Helmut
1983
WSA - Greenlife
+ 01:41
07
Gamper
Patrick
1997
Tirol Cycling Team
+ 01:58
08
Bosman
Patrick
1994
Tirol Cycling Team
+ 02:10
09
Kuen
Maximilian
1992
Amplatz - BMC
+ 02:10
10
Schönberger
Sebastian
1994
Tirol Cycling Team
+ 02:15
11
Bajc
Andi
1988
Amplatz - BMC
+ 02:26
12
Dünser
Lukas
1987
ARBÖ Bundesteam
+ 02:30
13
Zeller
Lukas
1994
Felbermayr - Simplon Wels
+ 02:33
14
Brkic
Benjamin
1996
Tirol Cycling Team
+ 02:43
15
Lehner
Daniel
1994
Team Vorarlberg
+ 02:47
16
Dallinger
Christian
1997
WSA - Greenlife
+ 02:57
17
Lechner
Petr
1984
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 03:02
18
Schreiber
Manuel
1990
Team Vorarlberg
+ 03:05
19
Poll
Stefan
1986
WSA - Greenlife
+ 03:08
20
Stoiber
Lukas
1989
Amplatz - BMC
+ 03:23
21
Jäger
Patrick
1994
Team Vorarlberg
+ 03:23
22
Eichinger
Daniel
1995
Union Raiffeisen Radteam Tirol
+ 03:24
23
Possl
Lukas
1990
Union Raiffeisen Radteam Tirol
+ 03:24
24
Hofer
Andreas
1991
Hrinkow Advarics
+ 03:29
25
Gaubitzer
Michael
1983
ARBÖ Bundesteam
+ 03:32
26
Kopfauf
Markus
1996
WSA - Greenlife
+ 03:37
27
Umhaller
Andreas
1992
Amplatz - BMC
+ 03:41
28
Kucher
Michael
1993
Team Vorarlberg
+ 03:48
29
Schlemmer
Lukas
1995
WSA - Greenlife
+ 03:53
30
Umhaller
Thomas
1995
Team Vorarlberg
+ 04:01
31
Grünwalder
Lukas
1990
ARBÖ Bundesteam
+ 04:10
32
Winter
Lukas
1986
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 04:15
33
Kienzl
Mario
1990
ARBÖ Bundesteam
+ 04:18
34
Hopfgartner
Paul
1990
ARBÖ Bundesteam
+ 04:20
35
Ochsenhofer
Peter
1987
Team Duratec SKR
+ 04:22
36
Tschany
Daniel
1996
Union Raiffeisen Radteam Tirol
+ 04:27
37
Reiter
Daniel
1991
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 04:28
38
Friedl
Nils
1997
V.C.La Pomme Marseille
+ 04:53
39
Hammerle
Maximilian
1993
-
+ 05:03
40
Baumann
Lukas
1995
Union Raiffeisen Radteam Tirol
+ 05:05
41
Appeltauer
Samuel
1997
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 05:07
42
Hager
Dominik
1994
-
+ 05:29
43
Ratkic
Robin
1995
WSA - Greenlife
+ 05:29
44
Lang
Philipp
1992
Team Duratec SKR
+ 05:33
45
Gruber
Julian
1997
Amplatz - BMC
+ 05:41
46
Konczer
Michael
1993
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 06:14
47
Haas
Christian
1990
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 06:27
48
Grasl
Patrick
1997
ARBÖ Bundesteam
+ 06:50
49
Tenor
Wolfgang
1970
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 07:00
50
Führer
Alexander
1996
ARBÖ Denzel Cliff Wien
+ 07:33
DNF
Großschartner
Felix
1993
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Preidler
Georg
1990
Team Giant - Alpecin
Information
Austria ITT
Neumarkt am Waller
25th June 2016
CN | 22.0 km