Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Taihu Lake
UCI, Stage race, 9th -15th October 2019, China
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
GC
Youth
Points
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Algeria
Australia
Austria
Belarus
Belgium
China
Colombia
Czechia
Estonia
France
Great Britain
Greece
Hong Kong
Israel
Italy
Japan
Latvia
Malaysia
Mongolia
Netherlands
New Zealand
Norway
Portugal
Russia
Rwanda
Spain
Sweden
Taiwan
Turkey
Teams
Androni Giocattoli - Sidermec
Burgos - BH
Delko-Marseille Provence
Giant Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
HKSI Pro Cycling Team
Israel Cycling Academy
Kunbao Sport Continental CT
Medellin
Memil Pro Cycling
Minsk Cycling Club
Neri Sottoli - Selle Italia
Ningxia Sports Lottery - Livall
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Shenzhen Xidesheng CT
St. George Continental
Team Novo Nordisk
Team Sapura Cycling
Terengganu inc. TSG
Tianyoude Hotel Cyclingteam
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Kennett
Dylan
1994
St. George Continental
63
02
Pelucchi
Matteo
1989
Androni Giocattoli - Sidermec
53
03
Vallée
Boris
1993
Wanty - Groupe Gobert
53
04
Benfatto
Marco
1988
Androni Giocattoli - Sidermec
46
05
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
38
06
Reguigui
Youcef
1990
Terengganu inc. TSG
30
07
Jones
Brenton
1991
Delko-Marseille Provence
26
08
Einhorn
Itamar
1997
Israel Cycling Academy
21
09
Peron
Andrea
1988
Team Novo Nordisk
14
10
Mazur
Dzianis
2000
Minsk Cycling Club
13
11
Eefting-Bloem
Roy
1989
Memil Pro Cycling
13
12
Peñalver
Manuel
1998
Burgos - BH
12
13
Pacioni
Luca
1993
Neri Sottoli - Selle Italia
11
14
Yoshida
Hayato
1989
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
10
15
Cima
Imerio
1997
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
10
16
Bevilacqua
Mattia
1998
Neri Sottoli - Selle Italia
10
17
Cima
Damiano
1993
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
8
18
Marini
Nicolas
1993
Tianyoude Hotel Cyclingteam
7
19
Roldan
Weimar
1985
Medellin
6
20
Othman
Afiq
1996
Terengganu inc. TSG
6
21
Turek
Daniel
1993
Israel Cycling Academy
5
22
Strokau
Vasili
1995
Minsk Cycling Club
5
23
Maikin
Roman
1990
Minsk Cycling Club
5
24
Zheng
Zhang
1995
Hengxiang Cycling Team
5
25
Venchiarutti
Nicola
1998
Androni Giocattoli - Sidermec
4
26
Trondsen
Trond Håkon
1994
Wanty - Groupe Gobert
4
27
Oyola
Robigzon
1988
Medellin
3
28
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
3
29
Abd Rasim
Mohamad Saari Amri
1998
Team Sapura Cycling
3
30
Chen
Zhiwen
1998
Giant Cycling Team
3
31
Huang
Wenbo
1998
Shenzhen Xidesheng CT
3
32
Wang
Juanyong
2000
Hengxiang Cycling Team
3
33
Shnyrko
Aliaksei
1994
Ningxia Sports Lottery - Livall
3
34
Zakaria
Akmal
1996
Team Sapura Cycling
2
35
Brand
Sam
1991
Team Novo Nordisk
1
36
Boúglas
Georgios
1990
Ningxia Sports Lottery - Livall
1
37
Mohd Shukri
Muhammad
1998
Team Sapura Cycling
1
38
Quick
Blake
2000
St. George Continental
1
Information
Tour of Taihu Lake
China
9th -15th October 2019
2.1