Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Taihu Lake | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 06.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec 01:35:5514
02 Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 005
03 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 003
04 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy + 00
05 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 00
06 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 00
07 Youcef Reguigui Terengganu inc. TSG + 00
08 Nicolas Marini Tianyoude Hotel Cyclingteam + 00
09 Keigo Kusaba Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
10 Zhang Zheng Hengxiang Cycling Team + 00
11 Blake Quick St. George Continental + 00
12 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
13 Brenton Jones Delko Marseille - Provence + 00
14 Mattia Bevilacqua Neri Sottoli - Selle Italia + 00
15 Zisen Liu Tianyoude Hotel Cyclingteam + 00
16 Muhamad Sabri Team Sapura Cycling + 00
17 Georgios Bouglas Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
18 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 00
19 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli - Sidermec + 00
20 Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
21 Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia + 00
22 Batuhan Özgür Team Sapura Cycling + 00
23 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 00
24 Zhiwen Chen Giant Cycling Team + 00
25 Kwun Hei Ho HKSI Pro Cycling Team + 00
26 Roy Eefting Memil Pro Cycling + 00
27 Weimar Roldan Medellin + 00
28 Manuel Penalver Burgos - BH + 00
29 Junyong Wang Hengxiang Cycling Team + 00
30 Jetse Bol Burgos - BH + 00
31 Massimo Rosa Neri Sottoli - Selle Italia + 00
32 Hu Li Tianyoude Hotel Cyclingteam + 00
33 Aliaksei Shnyrko Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
34 Angel Madrazo Burgos - BH + 00
35 Ze Yu Shenzhen Xidesheng CT + 00
36 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 00
37 Mohamad Abd Rasim Team Sapura Cycling + 00
38 Michael Vink St. George Continental + 00
39 Muhammad Zamri Terengganu inc. TSG + 00
40 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 00
41 Muhammad Mohd Shukri Team Sapura Cycling + 00
42 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 00
43 Charles Planet Team Novo Nordisk + 00
44 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 00
45 Joseph Areruya Delko Marseille - Provence + 00
46 Erik Bergström Memil Pro Cycling + 00
47 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
48 Angel Fuentes Burgos - BH + 00
49 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 00
50 Robigzon Oyola Medellin + 00
51 Giuseppe Fonzi Neri Sottoli - Selle Italia + 00
52 Óscar Sevilla Medellin + 00
53 Hao Liu Shenzhen Xidesheng CT + 00
54 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 00
55 Masakazu Ito Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
56 Pak Hang Ng HKSI Pro Cycling Team + 00
57 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 00
58 Alexandre Delettre Delko Marseille - Provence + 00
59 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 00
60 Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 00
61 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 00
62 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 00
63 Yi Zhu Giant Cycling Team + 00
64 Trond Håkon Trondsen Wanty - Groupe Gobert + 00
65 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 00
66 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 00
67 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 00
68 Sam Brand Team Novo Nordisk + 00
69 Chien Liang Chen Memil Pro Cycling + 00
70 Penghai Deng Giant Cycling Team + 00
71 Bailey Walters Memil Pro Cycling + 00
72 Ricardo Vilela Burgos - BH + 00
73 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 00
74 Tegele Yi Kunbao Sport Continental CT + 00
75 Dzianis Mazur Minsk Cycling Club + 00
76 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 00
77 Samuel Volkers Memil Pro Cycling + 00
78 Guanhua Xue Kunbao Sport Continental CT + 00
79 Weijie Hou Kunbao Sport Continental CT + 00
80 Chengshuo Miao Hengxiang Cycling Team + 00
81 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 00
82 Bingcheng Gu Giant Cycling Team + 00
83 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 00
84 Luca Raggio Neri Sottoli - Selle Italia + 00
85 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 00
86 Wenbo Huang Shenzhen Xidesheng CT + 00
87 Fabio Duarte Medellin + 00
88 Harold Tejada Medellin + 00
89 Xiaolei Yin Shenzhen Xidesheng CT + 00
90 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
91 Matthew Zenovich St. George Continental + 00
92 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 00
93 Muhshin Misbah Team Sapura Cycling + 00
94 Afiq Othman Terengganu inc. TSG + 00
95 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu inc. TSG + 00
96 Dylan Kennett St. George Continental + 00
97 Simon Carr Delko Marseille - Provence + 00
98 Daihou Li Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
99 Yecid Arturo Sierra Tianyoude Hotel Cyclingteam + 00
100 Chao Zeng Kunbao Sport Continental CT + 00
101 Umardi Rosdi Terengganu inc. TSG + 00
102 Ryan Cavanagh St. George Continental + 00
103 Jinsong Li Giant Cycling Team + 00
104 Walter Vargas Medellin + 00
105 Thomas Hubbard St. George Continental + 00
106 Junnan Wang Shenzhen Xidesheng CT + 00
107 Edmund Bradbury Memil Pro Cycling + 00
108 Sum Lui Ng HKSI Pro Cycling Team + 00
109 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
110 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
111 Chun Kin Lai HKSI Pro Cycling Team + 00
112 Andris Vosekalns Hengxiang Cycling Team + 00
113 He Jiang Hengxiang Cycling Team + 18
114 Li Jun Bai Ningxia Sports Lottery - Livall + 01:11
DNS Hang Shi Giant Cycling Team
Pos Name Team Time
01 - Dylan Kennett St. George Continental Cycling Team 13:42:25
02 - Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 27
03 - Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 27
04 - Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 29
05 - Michael Vink St. George Continental Cycling Team + 35
06 - Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 38
07 - Brenton Jones Delko Marseille - Provence + 39
08 - Óscar Sevilla Medellin + 40
09 - Daniel Turek Israel Cycling Academy + 42
10 - Matthew Zenovich St. George Continental Cycling Team + 42
11 - Ryan Cavanagh St. George Continental Cycling Team + 43
12 - Robigzon Oyola Medellin + 43
13 - Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 49
14 - Weimar Roldan Medellin + 50
15 - Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 51
16 - Sam Brand Team Novo Nordisk + 51
17 - Charles Planet Team Novo Nordisk + 51
18 - Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 52
19 - Georgios Bouglas Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 53
20 - Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 54
21 - Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 55
22 - Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 55
23 - Andrea Peron Team Novo Nordisk + 56
24 - Erik Bergström Memil Pro Cycling + 56
25 - Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 58
26 - Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 58
27 - Fabio Duarte Medellin + 58
28 - Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 59
29 - Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli - Sidermec + 01:01
30 - Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 01:02
31 - Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:02
32 - Angel Fuentes Burgos - BH + 01:02
33 - Angel Madrazo Burgos - BH + 01:02
34 - Chien Liang Chen Memil Pro Cycling + 01:02
35 - Harold Tejada Medellin + 01:03
36 - Roman Maikin Minsk Cycling Club + 01:03
37 - David Lozano Team Novo Nordisk + 01:04
38 - Luca Raggio Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:05
39 - Mattia Bevilacqua Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:06
40 - Giuseppe Fonzi Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:07
41 - Joseph Areruya Delko Marseille - Provence + 01:09
42 - Simon Carr Delko Marseille - Provence + 01:10
43 - Youcef Reguigui Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:15
44 - Muhammad Mohd Shukri Team Sapura Cycling + 01:15
45 - Alexandre Delettre Delko Marseille - Provence + 01:16
46 - Masakazu Ito Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:16
47 - Bailey Walters Memil Pro Cycling + 01:17
48 - Massimo Rosa Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:17
49 - Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 01:17
50 - Afiq Othman Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:17
51 - Edmund Bradbury Memil Pro Cycling + 01:23
52 - Trond Håkon Trondsen Wanty - Groupe Gobert + 01:27
53 - Yecid Arturo Sierra Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:28
54 - Hu Li Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:36
55 - Muhshin Misbah Team Sapura Cycling + 01:39
56 - Walter Vargas Medellin + 03:18
57 - Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 03:19
58 - Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 03:22
59 1 Samuel Volkers Memil Pro Cycling + 03:34
60 1 Andris Vosekalns Hengxiang Cycling Team + 03:35
61 1 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 03:38
62 1 Ricardo Vilela Burgos - BH + 03:39
63 1 Zhang Zheng Hengxiang Cycling Team + 03:40
64 1 Chengshuo Miao Hengxiang Cycling Team + 03:40
65 1 Ze Yu Shenzhen Xidesheng CT + 03:41
66 1 Jetse Bol Burgos - BH + 03:45
67 1 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 03:47
68 1 Bingcheng Gu Giant Cycling Team + 03:51
69 1 Penghai Deng Giant Cycling Team + 03:56
70 1 Manuel Penalver Burgos - BH + 04:01
71 1 Zisen Liu Tianyoude Hotel Cyclingteam + 04:07
72 1 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 04:23
73 1 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 04:34
74 1 Blake Quick St. George Continental Cycling Team + 04:39
75 16 Li Jun Bai Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 04:41
76 - Mohamad Abd Rasim Team Sapura Cycling + 04:47
77 - Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 04:50
78 - Maral-Erdene Batmunkh Terengganu inc. TSG Cycling Team + 05:01
79 - Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 05:29
80 - Declan Irvine Team Novo Nordisk + 07:10
81 - Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 07:12
82 - Umardi Rosdi Terengganu inc. TSG Cycling Team + 07:47
83 - Itamar Einhorn Israel Cycling Academy + 09:25
84 - Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:09
85 - Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 11:34
86 - Thomas Hubbard St. George Continental Cycling Team + 11:44
87 - Keigo Kusaba Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:57
88 - Nicolas Marini Tianyoude Hotel Cyclingteam + 12:06
89 1 Daihou Li Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 12:08
90 1 Muhamad Sabri Team Sapura Cycling + 12:10
91 1 Zhiwen Chen Giant Cycling Team + 12:12
92 1 Wenbo Huang Shenzhen Xidesheng CT + 12:13
93 1 Hao Liu Shenzhen Xidesheng CT + 12:14
94 5 He Jiang Hengxiang Cycling Team + 12:24
95 - Feng Qiao Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 12:27
96 - Chao Zeng Kunbao Sport Continental CT + 12:36
97 - Batuhan Özgür Team Sapura Cycling + 14:58
98 - Pak Hang Ng HKSI Pro Cycling Team + 15:02
99 - Junyong Wang Hengxiang Cycling Team + 15:05
100 - Tegele Yi Kunbao Sport Continental CT + 15:06
101 - Jinsong Li Giant Cycling Team + 15:07
102 - Sum Lui Ng HKSI Pro Cycling Team + 15:16
103 - Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 15:22
104 - Kwun Hei Ho HKSI Pro Cycling Team + 15:25
105 - Weijie Hou Kunbao Sport Continental CT + 15:44
106 - Roy Eefting Memil Pro Cycling + 16:31
107 - Dzianis Mazur Minsk Cycling Club + 16:59
108 1 Aliaksei Shnyrko Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:11
109 1 Muhammad Zamri Terengganu inc. TSG Cycling Team + 17:24
110 1 Yi Zhu Giant Cycling Team + 17:30
111 1 Xiaolei Yin Shenzhen Xidesheng CT + 17:43
112 1 Chun Kin Lai HKSI Pro Cycling Team + 17:54
113 1 Junnan Wang Shenzhen Xidesheng CT + 19:17
114 1 Guanhua Xue Kunbao Sport Continental CT + 19:53
Info
Nations China
Date October 15th
Where Jinhu -> Jinhu
What 06.Stage
Distance 73.6 km
Leader D.Kennett
Youth I.Cima
Points D.Kennett