New | Cyclo-cross | Mountain bike | Results grid

2019 Tour of Taihu Lake

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec 02:30:58814
02 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 0065
03 Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy + 0053
04 Mattia Bevilacqua 1998 Neri Sottoli - Selle Italia + 004
05 Dylan Kennett 1994 St. George Continental + 004
06 Manuel Penalver 1998 Burgos - BH + 003
07 Nicolas Marini 1993 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 003
08 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 003
09 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 002
10 Boris Vallée 1993 Wanty - Groupe Gobert + 002
11 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 002
12 Georgios Bouglas 1990 Ningxia Sports Lottery - Livall + 002
13 Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia + 002
14 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 001
15 Batuhan Ozgur 1998 Team Sapura Cycling + 001
16 Keigo Kusaba 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 001
17 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 001
18 Zisen Liu 1997 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 001
19 Weimar Roldan 1985 Medellin + 001
20 Giuseppe Fonzi 1991 Neri Sottoli - Selle Italia + 001
21 Chien Liang Chen 1993 Memil Pro Cycling + 001
22 Brenton Jones 1991 Delko Marseille - Provence + 001
23 Angel Madrazo 1988 Burgos - BH + 001
24 Roy Eefting 1989 Memil Pro Cycling + 001
25 Declan Irvine 1999 Team Novo Nordisk + 00-
26 Jetse Bol 1989 Burgos - BH + 00-
27 Etienne Van Empel 1994 Neri Sottoli - Selle Italia + 00-
28 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00-
29 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 00-
30 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 00-
31 Itamar Einhorn 1997 Israel Cycling Academy + 00
32 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 00
33 Muhamad Hakimi Haiqa Ahmad Sabri 2000 Team Sapura Cycling + 00
34 Kwun Hei Ho 2000 HKSI Pro Cycling Team + 00
35 Óscar Sevilla 1976 Medellin + 00
36 Robigzon Oyola 1988 Medellin + 00
37 Muhammad Zamri 1992 Terengganu Cycling Team + 00
38 Mohamad Saari Amri Abd Rasim 1998 Team Sapura Cycling + 00
39 Ze Yu 2000 Shenzhen Xidesheng CT + 00
40 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 00
41 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 00
42 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
43 Kwan Lok Choi 1999 HKSI Pro Cycling Team + 00
44 Jesus Ezquerra Muela 1990 Burgos - BH + 00
45 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 00
46 Angel Fuentes 1996 Burgos - BH + 00
47 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 00
48 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 00
49 Samuel Volkers 1992 Memil Pro Cycling + 00
50 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 00
51 Michael Vink 1991 St. George Continental + 00
52 Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia + 00
53 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 00
54 Erik Bergström 1999 Memil Pro Cycling + 00
55 Masakazu Ito 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
56 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 00
57 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 00
58 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 00
59 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 00
60 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
61 Tegele Yi 1998 Kunbao Sport Continental CT + 00
62 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
63 Afiq Othman 1996 Terengganu Cycling Team + 00
64 David Lozano 1988 Team Novo Nordisk + 00
65 Muhshin Misbah 1997 Team Sapura Cycling + 00
66 Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 00
67 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 00
68 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 00
69 Aliaksei Shnyrko 1994 Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
70 Alexandre Delettre 1997 Delko Marseille - Provence + 00
71 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 00
72 Wenbo Huang 1998 Shenzhen Xidesheng CT + 00
73 Trond Håkon Trondsen 1994 Wanty - Groupe Gobert + 00
74 Pak Hang Ng 1999 HKSI Pro Cycling Team + 00
75 Chun Kin Lai 1998 HKSI Pro Cycling Team + 00
76 Hu Li 1998 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 00
77 Sam Brand 1991 Team Novo Nordisk + 00
78 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 00
79 Edmund Bradbury 1992 Memil Pro Cycling + 00
80 Bailey Walters 1999 Memil Pro Cycling + 00
81 Blake Quick 2000 St. George Continental + 00
82 He Jiang 1999 Hengxiang Cycling Team + 00
83 Sum Lui Ng 1999 HKSI Pro Cycling Team + 00
84 Yuval Ben Moshe 1999 Israel Cycling Academy + 00
85 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 00
86 Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
87 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 00
88 Li Jun Bai 1988 Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
89 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia + 00
90 Walter Vargas 1992 Medellin + 00
91 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 00
92 Daihou Li 1996 Ningxia Sports Lottery - Livall + 00
93 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 00
94 Nicola Venchiarutti 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
95 Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 00
96 Harold Tejada 1997 Medellin + 00
97 Meng Yan 1995 Hengxiang Cycling Team + 00
98 Kevin Van Melsen 1987 Wanty - Groupe Gobert + 00
99 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental + 00
100 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu Cycling Team + 00
101 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 00
102 Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental + 00
103 Weijie Hou 1996 Kunbao Sport Continental CT + 00
104 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 00
105 Chao Zeng 2000 Kunbao Sport Continental CT + 00
106 Simon Carr 1998 Delko Marseille - Provence + 00
107 Fabio Duarte 1986 Medellin + 00
108 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
109 Guanhua Xue 1998 Kunbao Sport Continental CT + 00
110 Yecid Arturo Sierra 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 00
111 Xiaolei Yin 1997 Shenzhen Xidesheng CT + 18
112 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 38
113 Dzianis Mazur 2000 Minsk Cycling Club + 00
114 Thomas Hubbard 1991 St. George Continental + 00
115 Junnan Wang 2000 Shenzhen Xidesheng CT + 00
116 Yi Zhu 1997 Giant Cycling Team + 00
Pos Name Born Team Time
01 - Dylan Kennett 1994 St. George Continental Cycling Team 09:06:35
02 - Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 27
03 - Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy + 29
04 1 Boris Vallée 1993 Wanty - Groupe Gobert + 34
05 1 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 35
06 - Roy Eefting 1989 Memil Pro Cycling + 39
07 - Óscar Sevilla 1976 Medellin + 40
08 - Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 42
09 - Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 42
10 - Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 42
11 - Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental Cycling Team + 43
12 - Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team + 43
13 - Robigzon Oyola 1988 Medellin + 43
14 - Walter Vargas 1992 Medellin + 44
15 26 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 47
16 - Itamar Einhorn 1997 Israel Cycling Academy + 48
17 2 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 48
18 1 Brenton Jones 1991 Delko Marseille - Provence + 49
19 4 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 49
20 1 Weimar Roldan 1985 Medellin + 50
21 3 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 51
22 11 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 51
23 4 Mohamad Saari Amri Abd Rasim 1998 Team Sapura Cycling + 51
24 4 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 51
25 3 Sam Brand 1991 Team Novo Nordisk + 52
26 1 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 52
27 3 Georgios Bouglas 1990 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 53
28 3 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 54
29 3 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 54
30 2 Kevin Van Melsen 1987 Wanty - Groupe Gobert + 55
31 2 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 55
32 2 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 56
33 2 Erik Bergström 1999 Memil Pro Cycling + 56
34 2 Declan Irvine 1999 Team Novo Nordisk + 56
35 1 Li Jun Bai 1988 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 57
36 1 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 58
37 1 Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 58
38 1 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 58
39 1 Fabio Duarte 1986 Medellin + 58
40 1 Jesus Ezquerra Muela 1990 Burgos - BH + 59
41 1 Samuel Volkers 1992 Memil Pro Cycling + 01:00
42 - Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 01:01
43 1 Thomas Hubbard 1991 St. George Continental Cycling Team + 01:01
44 1 Nicola Venchiarutti 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:01
45 - Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:02
46 - Etienne Van Empel 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:02
47 - Angel Fuentes 1996 Burgos - BH + 01:02
48 - Angel Madrazo 1988 Burgos - BH + 01:02
49 - Chien Liang Chen 1993 Memil Pro Cycling + 01:02
50 - Harold Tejada 1997 Medellin + 01:03
51 - Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 01:03
52 - David Lozano 1988 Team Novo Nordisk + 01:04
53 - Meng Yan 1995 Hengxiang Cycling Team + 01:04
54 - Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:05
55 - Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 01:05
56 - Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:05
57 - Mattia Bevilacqua 1998 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:06
58 - Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 01:06
59 - Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 01:07
60 - Batuhan Ozgur 1998 Team Sapura Cycling + 01:07
61 - Giuseppe Fonzi 1991 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:07
62 - Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 01:08
63 - Ze Yu 2000 Shenzhen Xidesheng CT + 01:08
64 - Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 01:09
65 - Simon Carr 1998 Delko Marseille - Provence + 01:10
66 - Pak Hang Ng 1999 HKSI Pro Cycling Team + 01:11
67 - Jetse Bol 1989 Burgos - BH + 01:11
68 - Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 01:13
69 4 Dzianis Mazur 2000 Minsk Cycling Club + 01:13
70 1 Keigo Kusaba 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:14
71 1 Tegele Yi 1998 Kunbao Sport Continental CT + 01:15
72 1 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 01:15
73 1 Youcef Reguigui 1990 Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:15
74 2 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 01:15
75 - Alexandre Delettre 1997 Delko Marseille - Provence + 01:16
76 1 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 01:16
77 1 Masakazu Ito 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:16
78 1 Bailey Walters 1999 Memil Pro Cycling + 01:17
79 1 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:17
80 1 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 01:17
81 1 Afiq Othman 1996 Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:17
82 1 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 01:17
83 1 Aliaksei Shnyrko 1994 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:21
84 1 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 01:22
85 1 Nicolas Marini 1993 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:23
86 1 He Jiang 1999 Hengxiang Cycling Team + 01:23
87 1 Edmund Bradbury 1992 Memil Pro Cycling + 01:23
88 1 Daihou Li 1996 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:25
89 1 Sum Lui Ng 1999 HKSI Pro Cycling Team + 01:25
90 1 Muhamad Hakimi Haiqa Ahmad Sabri 2000 Team Sapura Cycling + 01:27
91 1 Kwan Lok Choi 1999 HKSI Pro Cycling Team + 01:27
92 1 Manuel Penalver 1998 Burgos - BH + 01:27
93 1 Trond Håkon Trondsen 1994 Wanty - Groupe Gobert + 01:27
94 1 Yecid Arturo Sierra 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:28
95 1 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 01:29
96 1 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 01:31
97 1 Yuval Ben Moshe 1999 Israel Cycling Academy + 01:31
98 1 Muhammad Zamri 1992 Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:32
99 1 Wenbo Huang 1998 Shenzhen Xidesheng CT + 01:32
100 1 Zisen Liu 1997 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:33
101 1 Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:33
102 2 Umardi Rosdi 1986 Terengganu inc. TSG Cycling Team + 01:33
103 2 Kwun Hei Ho 2000 HKSI Pro Cycling Team + 01:34
104 2 Hu Li 1998 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:36
105 2 Yi Zhu 1997 Giant Cycling Team + 01:38
106 2 Muhshin Misbah 1997 Team Sapura Cycling + 01:39
107 2 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:39
108 2 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:44
109 2 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 01:49
110 36 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 01:51
111 8 Xiaolei Yin 1997 Shenzhen Xidesheng CT + 01:51
112 - Chao Zeng 2000 Kunbao Sport Continental CT + 01:53
113 - Weijie Hou 1996 Kunbao Sport Continental CT + 01:53
114 - Chun Kin Lai 1998 HKSI Pro Cycling Team + 02:02
115 - Junnan Wang 2000 Shenzhen Xidesheng CT + 03:25
116 - Guanhua Xue 1998 Kunbao Sport Continental CT + 04:01

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour of Taihu Lake
China
04.stage Flat
116 km
Wujiang -> Wujiang
October 13th (2019)
Leader D.Kennett
Youth I.Cima
Points D.Kennett