Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Taihu Lake | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Dylan Kennett St. George Continental 13:42:25125
02 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 2785
03 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 2770
04 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 2960
05 Michael Vink St. George Continental + 3550
06 Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 3840
07 Brenton Jones Delko Marseille - Provence + 3935
08 Óscar Sevilla Medellin + 4030
09 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 4225
10 Matthew Zenovich St. George Continental + 4220
11 Ryan Cavanagh St. George Continental + 4315
12 Robigzon Oyola Medellin + 4310
13 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 495
14 Weimar Roldan Medellin + 505
15 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 515
16 Sam Brand Team Novo Nordisk + 513
17 Charles Planet Team Novo Nordisk + 513
18 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 523
19 Georgios Bouglas Ningxia Sports Lottery - Livall + 533
20 Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 543
21 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 553
22 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 553
23 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 563
24 Erik Bergström Memil Pro Cycling + 563
25 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 583
26 Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia + 58
27 Fabio Duarte Medellin + 58
28 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 59
29 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli - Sidermec + 01:01
30 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 01:02
31 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 01:02
32 Angel Fuentes Burgos - BH + 01:02
33 Angel Madrazo Burgos - BH + 01:02
34 Chien Liang Chen Memil Pro Cycling + 01:02
35 Harold Tejada Medellin + 01:03
36 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 01:03
37 David Lozano Team Novo Nordisk + 01:04
38 Luca Raggio Neri Sottoli - Selle Italia + 01:05
39 Mattia Bevilacqua Neri Sottoli - Selle Italia + 01:06
40 Giuseppe Fonzi Neri Sottoli - Selle Italia + 01:07
41 Joseph Areruya Delko Marseille - Provence + 01:09
42 Simon Carr Delko Marseille - Provence + 01:10
43 Youcef Reguigui Terengganu inc. TSG + 01:15
44 Muhammad Mohd Shukri Team Sapura Cycling + 01:15
45 Alexandre Delettre Delko Marseille - Provence + 01:16
46 Masakazu Ito Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:16
47 Bailey Walters Memil Pro Cycling + 01:17
48 Massimo Rosa Neri Sottoli - Selle Italia + 01:17
49 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 01:17
50 Afiq Othman Terengganu inc. TSG + 01:17
51 Edmund Bradbury Memil Pro Cycling + 01:23
52 Trond Håkon Trondsen Wanty - Groupe Gobert + 01:27
53 Yecid Arturo Sierra Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:28
54 Hu Li Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:36
55 Muhshin Misbah Team Sapura Cycling + 01:39
56 Walter Vargas Medellin + 03:18
57 Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 03:19
58 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 03:22
59 Samuel Volkers Memil Pro Cycling + 03:34
60 Andris Vosekalns Hengxiang Cycling Team + 03:35
61 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 03:38
62 Ricardo Vilela Burgos - BH + 03:39
63 Zhang Zheng Hengxiang Cycling Team + 03:40
64 Chengshuo Miao Hengxiang Cycling Team + 03:40
65 Ze Yu Shenzhen Xidesheng CT + 03:41
66 Jetse Bol Burgos - BH + 03:45
67 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 03:47
68 Bingcheng Gu Giant Cycling Team + 03:51
69 Penghai Deng Giant Cycling Team + 03:56
70 Manuel Penalver Burgos - BH + 04:01
71 Zisen Liu Tianyoude Hotel Cyclingteam + 04:07
72 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 04:23
73 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 04:34
74 Blake Quick St. George Continental + 04:39
75 Li Jun Bai Ningxia Sports Lottery - Livall + 04:41
76 Mohamad Abd Rasim Team Sapura Cycling + 04:47
77 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 04:50
78 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu inc. TSG + 05:01
79 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 05:29
80 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 07:10
81 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 07:12
82 Umardi Rosdi Terengganu inc. TSG + 07:47
83 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy + 09:25
84 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:09
85 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 11:34
86 Thomas Hubbard St. George Continental + 11:44
87 Keigo Kusaba Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:57
88 Nicolas Marini Tianyoude Hotel Cyclingteam + 12:06
89 Daihou Li Ningxia Sports Lottery - Livall + 12:08
90 Muhamad Sabri Team Sapura Cycling + 12:10
91 Zhiwen Chen Giant Cycling Team + 12:12
92 Wenbo Huang Shenzhen Xidesheng CT + 12:13
93 Hao Liu Shenzhen Xidesheng CT + 12:14
94 He Jiang Hengxiang Cycling Team + 12:24
95 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery - Livall + 12:27
96 Chao Zeng Kunbao Sport Continental CT + 12:36
97 Batuhan Özgür Team Sapura Cycling + 14:58
98 Pak Hang Ng HKSI Pro Cycling Team + 15:02
99 Junyong Wang Hengxiang Cycling Team + 15:05
100 Tegele Yi Kunbao Sport Continental CT + 15:06
101 Jinsong Li Giant Cycling Team + 15:07
102 Sum Lui Ng HKSI Pro Cycling Team + 15:16
103 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 15:22
104 Kwun Hei Ho HKSI Pro Cycling Team + 15:25
105 Weijie Hou Kunbao Sport Continental CT + 15:44
106 Roy Eefting Memil Pro Cycling + 16:31
107 Dzianis Mazur Minsk Cycling Club + 16:59
108 Aliaksei Shnyrko Ningxia Sports Lottery - Livall + 17:11
109 Muhammad Zamri Terengganu inc. TSG + 17:24
110 Yi Zhu Giant Cycling Team + 17:30
111 Xiaolei Yin Shenzhen Xidesheng CT + 17:43
112 Chun Kin Lai HKSI Pro Cycling Team + 17:54
113 Junnan Wang Shenzhen Xidesheng CT + 19:17
114 Guanhua Xue Kunbao Sport Continental CT + 19:53
DNF Hang Shi Giant Cycling Team
DNF Kwan Lok Choi HKSI Pro Cycling Team
DNF Cheuk Hei To HKSI Pro Cycling Team
DNF Zifan Gao Kunbao Sport Continental CT
Information
Nations China
Date October 9th-15th
CAT 2.1