FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Taihu Lake
UCI, Stage race, 4th stage, 4th November 2011, China
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Canada
China
Czechia
Estonia
Germany
Hong Kong
Iran
Ireland
Kyrgyzstan
Romania
Russia
South Africa
Taiwan
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
-
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndofer
ASC Dukla Praha
Champion System
China
China 361 Cycling Team
China Jilun Cycling Team
Giant Kenda Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
Holy Brother Cycling Team
Hong Kong
Jelly Belly-Kenda
Letua Cycling Team
Max Success Sports
Qinghai Tianyoude Cycling Team
Tabriz Petrochemical Cycling Team
Team Nutrixxion - Sparkasse
TT Raiko - Argon 18
Ukraine
Uzbekistan
V Australia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kankovsky
Alois
1983
ASC Dukla Praha
02:12:13
02
Shpilevsky
Boris
1982
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 00
03
Hanson
Ken
1982
Jelly Belly-Kenda
+ 00
04
Kemps
Aaron
1983
V Australia
+ 00
05
Körber
Sebastian
1984
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
06
Janorschke
Grischa
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
07
Belka
Mathias
1986
TT Raiko - Argon 18
+ 00
08
Erler
Tobias
1979
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 00
09
Ojavee
Mart
1981
Champion System
+ 00
10
Sydlik
Benjamin
1990
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
11
Huff
Brad
1979
Jelly Belly-Kenda
+ 00
12
Ji
Xitao
1982
China 361 Cycling Team
+ 00
13
Kadlec
Milan
1974
ASC Dukla Praha
+ 00
14
Kaduch
Jan
1992
ASC Dukla Praha
+ 00
15
Chen
Zhi An
1989
China 361 Cycling Team
+ 00
16
Hasibeder
Thomas
1990
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndofer
+ 00
17
Hai Jun
Ma
1985
China
+ 00
18
Metlushenko
Yuriy
1976
Ukraine
+ 00
19
Wang
Meiyin
1988
Hengxiang Cycling Team
+ 00
20
Hacecky
Vojtech
1987
ASC Dukla Praha
+ 00
21
Dong
Xiaoyong
1988
Qinghai Tianyoude Cycling Team
+ 00
22
Burkhardt
Holger
1987
Champion System
+ 00
23
Brown
David
1988
TT Raiko - Argon 18
+ 00
24
Volik
Konstantin
1984
Uzbekistan
+ 00
25
Wu
Kin San
1985
Champion System
+ 00
26
Van Puyvelde
Jan
1982
-
+ 00
27
Ko
Siu Wai
1987
Hong Kong
+ 00
28
Dürager
Alexander
1984
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndofer
+ 00
29
Abramov
Nikita
1989
Uzbekistan
+ 00
30
Xing
Fu
1988
Hengxiang Cycling Team
+ 00
31
Han
Xvyang
1990
Hengxiang Cycling Team
+ 00
32
Zhao
Guibao
1991
Hengxiang Cycling Team
+ 00
33
Chau
Wai Man
1986
Champion System
+ 00
34
Pavitschitz
Christian
1985
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndofer
+ 00
35
Wang
Xiaohang
1992
Holy Brother Cycling Team
+ 00
36
Starchyk
Volodymyr
1980
Ukraine
+ 00
37
Huang
En
1988
Max Success Sports
+ 00
38
Khosroshahi
Benhnam
1988
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 00
39
Wu
Xuanfu
1989
China 361 Cycling Team
+ 00
40
Chan
Yat Wai
1992
Hong Kong
+ 00
41
Ding
Jie
1991
China
+ 00
42
Williams
Christopher
1981
Champion System
+ 00
43
Peterson
Cameron
1983
V Australia
+ 00
44
Repacholi
Douglas
1988
China Jilun Cycling Team
+ 00
45
Alizadeh
Hossein
1988
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 00
46
Tesler
Artem
1988
Ukraine
+ 00
47
Cao
Guanqun
1992
Holy Brother Cycling Team
+ 00
48
Liu
Yilin
1985
Hengxiang Cycling Team
+ 00
49
Zhang
Yuanxin
1991
China Jilun Cycling Team
+ 00
50
Zhang
Wenlong
1989
China 361 Cycling Team
+ 00
51
Li
Wei
1982
Max Success Sports
+ 00
52
Peng
Kuei Hsiang
1983
Giant Kenda Cycling Team
+ 00
53
McCann
David
1973
Giant Kenda Cycling Team
+ 00
54
Wacker
Eugen
1976
Letua Cycling Team
+ 00
55
Müller
Dirk
1973
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
56
Gorbachev
Gleb
1991
Uzbekistan
+ 00
57
Chang
Wei Kei
1985
Giant Kenda Cycling Team
+ 00
58
Zagorodniy
Volodymyr
1981
Ukraine
+ 00
59
Hamilton
Nic
1986
Jelly Belly-Kenda
+ 00
60
Pria
Lars
1983
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndofer
+ 00
61
Abrekov
Yusup
1985
Uzbekistan
+ 00
62
Qiu
Guangyuan
1990
Holy Brother Cycling Team
+ 00
63
Klöpping
Marten
1990
TT Raiko - Argon 18
+ 00
64
Hall
Bradley
1978
China Jilun Cycling Team
+ 00
65
Yuan
Junchen
1989
China 361 Cycling Team
+ 00
66
Lozovoy
Dmitriy
1990
Uzbekistan
+ 00
67
Davis
Sam
1991
China Jilun Cycling Team
+ 00
68
Li
Chao
1992
Holy Brother Cycling Team
+ 00
69
Schrangl
Alexander
1985
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndofer
+ 00
70
Chan
Chun Hing
1981
Hong Kong
+ 00
71
Yeung
Ying Hon
1988
Hong Kong
+ 00
72
Bares
Jiri
1989
ASC Dukla Praha
+ 00
73
Askari
Hossein
1975
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 00
74
Bok
Yannick
1990
TT Raiko - Argon 18
+ 00
75
Yuen
Chi Ho
1990
Hong Kong
+ 00
76
Wong
Kam-Po
1973
Hong Kong
+ 00
77
Liu
Heng
1992
China Jilun Cycling Team
+ 00
78
Deng
Ting
1989
Max Success Sports
+ 00
79
Wu
Shengjun
1987
Qinghai Tianyoude Cycling Team
+ 00
80
Pidgornyy
Ruslan
1977
Ukraine
+ 00
81
Walker
Johnnie
1987
V Australia
+ 00
82
Mizbani
Ghader
1975
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 00
83
Li
Xiaogang
1991
China 361 Cycling Team
+ 00
84
Khalmuratov
Muradjan
1982
Giant Kenda Cycling Team
+ 00
85
Yan
Jiakeng
1991
China
+ 00
86
Wang
Jiong
1991
Max Success Sports
+ 00
87
Liu
Biao
1988
Qinghai Tianyoude Cycling Team
+ 00
88
Yan
Yong Sheng
1987
Max Success Sports
+ 09
89
Van Ulden
Bernard
1979
Jelly Belly-Kenda
+ 11
90
Dickeson
William
1983
Jelly Belly-Kenda
+ 39
91
Mixa
Marek
1985
ASC Dukla Praha
+ 01:00
Information
Tour of Taihu Lake
China
4th stage | 98.7 km
Jiangyin
->
Changshu
2.2
B.Shpilevsky
| Leader