Ronde de l'Isard (U23) - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 5 03:31:00
2 Leclainche Gwen C.C.Etupes 1 + 02
3 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 04
4 Marais Benjamin Vendée U + 11
5 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 14
6 Boven Lars Jumbo-Visma Development Team + 36
7 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 37
8 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 37
9 Walker Max Trinity Racing + 37
10 Rees Oliver Trinity Racing + 37
11 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 43
12 Gelders Gil Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 37
13 Provost Maximillien V.C.Pays de Loudéac + 01:04
14 Van Belle Loe Jumbo-Visma Development Team + 07:47
15 Thierry Pierre WB-Fybolia Morbihan + 09:16
16 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 09:18
17 Rolland Brieuc Vendée U + 10:11
18 Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti + 10:13
19 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 10:13
20 Jolly Maxime WB-Fybolia Morbihan + 10:13
21 Johnson Cooper Aevolo + 10:13
22 Rye-Johnsen Jon C.C.Etupes + 10:16
23 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:16
24 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:16
25 Bourgoyne Lucas WB-Fybolia Morbihan + 10:16
26 Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:16
27 Ibanez Javier Caja Rural-Alea + 10:16
28 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 10:16
29 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 10:16
30 Verschuren Killian V.C.Pays de Loudéac + 10:16
31 Guille Lucas WB-Fybolia Morbihan + 10:20
32 Glon Gaëlig WB-Fybolia Morbihan + 10:20
33 Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team + 10:20
34 Gehrke Paul Team Dauner | AKKON + 10:20
35 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 10:20
36 Van Hautegem Leander Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:20
37 Peyrot Balvanera Jorge A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:20
38 Gilabert Arnau EOLO-KOMETA U23 + 10:20
39 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 10:20
40 Nerurkar Lukas Trinity Racing + 10:20
41 Fernández Garcia Samuel Caja Rural-Alea + 10:20
42 Gonzalez Martinez Natxo Caja Rural-Alea + 10:20
43 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 10:20
44 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 10:20
45 Boichis Adrien Trinity Racing + 10:20
46 Hannay Tyler C.C.Etupes + 10:20
47 Cialone Alessio Vendée U + 10:20
48 Jean Victor AG2R Citroën U23 Team + 10:20
49 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 10:20
50 Lambrecht Michiel Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:20
51 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 10:20
52 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 10:20
53 Van Raemdonck Cedric Lotto Soudal U23 + 10:20
54 Gullickson Leo Aevolo + 10:20
55 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 10:20
56 Fernandez Sinuhé Lizarte + 10:20
57 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:20
58 Jacques Lucas Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:20
59 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 10:20
60 Johnston Liam Trinity Racing + 10:20
61 Haug Kieran Aevolo + 10:20
62 Laurans Theo WB-Fybolia Morbihan + 10:20
63 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:20
64 Uria Pablo EOLO-KOMETA U23 + 10:20
65 Lawton Henry AG2R Citroën U23 Team + 10:20
66 Maclean Logan AG2R Citroën U23 Team + 10:20
67 Browning Fergus Trinity Racing + 10:20
68 Domínguez David EOLO-KOMETA U23 + 10:20
69 Breuillard Nicolas A.V.C. Aix-en-Provence + 10:20
70 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 10:20
71 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:20
72 Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23 + 10:20
73 Willems Jago Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:20
74 Devroute Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:20
75 Drapier Lukas Occitane CF + 10:20
76 Cowan Quentin Vendée U + 10:20
77 Gutiérrez González Jorge Lizarte + 10:20
78 Jaladeau Artus Occitane CF + 10:20
79 Rousset-Favier Nicolas Vendée U + 10:20
80 Arreola Diego A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:20
81 Nieto Sanchez Antonio Lizarte + 10:20
82 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:20
83 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 10:20
84 Balderstone Abel Caja Rural-Alea + 10:20
85 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 10:20
86 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 10:20
87 Maire Adrien A.V.C. Aix-en-Provence + 10:20
88 Devanne Antoine Vendée U + 10:20
89 Aznar Unai Lizarte + 10:20
90 Zavala Leonardo A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:20
91 Gonzalez Antonio EOLO-KOMETA U23 + 10:20
92 Roméo Hugo Occitane CF + 10:20
93 Van Ryckeghem Lars Lotto Soudal U23 + 10:20
94 Lovidius Edvin A.V.C. Aix-en-Provence + 10:20
95 Raus Jerome A.V.C. Aix-en-Provence + 10:20
96 Rice Matthew Lotto Soudal U23 + 10:20
97 Garcia Pablo Caja Rural-Alea + 10:20
98 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 10:20
99 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 10:20
100 Jalabert Jules Occitane CF + 10:20
101 Jimenez Dylan Lizarte + 10:20
102 Garzon Santiago A.V.C. Aix-en-Provence + 10:20
103 White Alexander Aevolo + 10:20
104 Tachot Thomas AG2R Citroën U23 Team + 10:20
105 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 10:20
106 Gillot Valentin V.C.Pays de Loudéac + 13:20
107 Rodas Jimeno Gabriel Caja Rural-Alea + 13:24
108 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:20
109 Leturgie Bastien Occitane CF + 13:24
110 Westley Dylan Lizarte + 10:20
111 Millo Jérémy A.V.C. Aix-en-Provence + 13:24
112 Rondel Mathys V.C.Pays de Loudéac + 10:20
113 Lewis Cole Aevolo + 13:38
114 Ury Noe Team Dauner | AKKON + 10:20
115 Lavignac Matthieu Occitane CF + 17:31
116 Klein Tobias Aevolo + 10:20
DNS Allard Matéo AG2R Citroën U23 Team
DNS Poulard Baptiste SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNS Kolschefsky Tim-Oliver Team Dauner | AKKON
Pos Rider Team Time
1 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 03:30:50
2 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 06
3 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 08
4 Marais Benjamin Vendée U + 16
5 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 24
6 Boven Lars Jumbo-Visma Development Team + 42
7 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 47
8 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 47
9 Walker Max Trinity Racing + 47
10 Rees Oliver Trinity Racing + 47
11 Gelders Gil Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 47
12 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 53
13 Provost Maximillien V.C.Pays de Loudéac + 01:14
14 Van Belle Loe Jumbo-Visma Development Team + 07:56
15 Thierry Pierre WB-Fybolia Morbihan + 09:26
16 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 09:28
17 Rolland Brieuc Vendée U + 10:21
18 Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti + 10:23
19 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 10:23
20 Jolly Maxime WB-Fybolia Morbihan + 10:23
21 Johnson Cooper Aevolo + 10:23
22 Rye-Johnsen Jon C.C.Etupes + 10:26
23 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:26
24 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:26
25 Bourgoyne Lucas WB-Fybolia Morbihan + 10:26
26 Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:26
27 Ibanez Javier Caja Rural-Alea + 10:26
28 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 10:26
29 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 10:26
30 Verschuren Killian V.C.Pays de Loudéac + 10:26
31 Guille Lucas WB-Fybolia Morbihan + 10:30
32 Glon Gaëlig WB-Fybolia Morbihan + 10:30
33 Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team + 10:30
34 Gehrke Paul Team Dauner | AKKON + 10:30
35 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 10:30
36 Van Hautegem Leander Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
37 Peyrot Balvanera Jorge A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
38 Gilabert Arnau EOLO-KOMETA U23 + 10:30
39 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 10:30
40 Nerurkar Lukas Trinity Racing + 10:30
41 Fernández Garcia Samuel Caja Rural-Alea + 10:30
42 Gonzalez Martinez Natxo Caja Rural-Alea + 10:30
43 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 10:30
44 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 10:30
45 Boichis Adrien Trinity Racing + 10:30
46 Hannay Tyler C.C.Etupes + 10:30
47 Cialone Alessio Vendée U + 10:30
48 Jean Victor AG2R Citroën U23 Team + 10:30
49 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 10:30
50 Lambrecht Michiel Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
51 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 10:30
52 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 10:30
53 Van Raemdonck Cedric Lotto Soudal U23 + 10:30
54 Gullickson Leo Aevolo + 10:30
55 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 10:30
56 Fernandez Sinuhé Lizarte + 10:30
57 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
58 Jacques Lucas Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
59 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 10:30
60 Johnston Liam Trinity Racing + 10:30
61 Haug Kieran Aevolo + 10:30
62 Laurans Theo WB-Fybolia Morbihan + 10:30
63 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
64 Uria Pablo EOLO-KOMETA U23 + 10:30
65 Lawton Henry AG2R Citroën U23 Team + 10:30
66 Maclean Logan AG2R Citroën U23 Team + 10:30
67 Browning Fergus Trinity Racing + 10:30
68 Domínguez David EOLO-KOMETA U23 + 10:30
69 Breuillard Nicolas A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
70 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 10:30
71 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
72 Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23 + 10:30
73 Willems Jago Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
74 Devroute Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
75 Drapier Lukas Occitane CF + 10:30
76 Cowan Quentin Vendée U + 10:30
77 Gutiérrez González Jorge Lizarte + 10:30
78 Jaladeau Artus Occitane CF + 10:30
79 Rousset-Favier Nicolas Vendée U + 10:30
80 Arreola Diego A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
81 Nieto Sanchez Antonio Lizarte + 10:30
82 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
83 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 10:30
84 Balderstone Abel Caja Rural-Alea + 10:30
85 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 10:30
86 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 10:30
87 Maire Adrien A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
88 Devanne Antoine Vendée U + 10:30
89 Aznar Unai Lizarte + 10:30
90 Zavala Leonardo A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
91 Gonzalez Antonio EOLO-KOMETA U23 + 10:30
92 Roméo Hugo Occitane CF + 10:30
93 Van Ryckeghem Lars Lotto Soudal U23 + 10:30
94 Lovidius Edvin A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
95 Raus Jerome A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
96 Rice Matthew Lotto Soudal U23 + 10:30
97 Garcia Pablo Caja Rural-Alea + 10:30
98 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 10:30
99 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 10:30
100 Jalabert Jules Occitane CF + 10:30
101 Jimenez Dylan Lizarte + 10:30
102 Garzon Santiago A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
103 White Alexander Aevolo + 10:30
104 Tachot Thomas AG2R Citroën U23 Team + 10:30
105 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 10:30
106 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
107 Westley Dylan Lizarte + 10:30
108 Rondel Mathys V.C.Pays de Loudéac + 10:30
109 Ury Noe Team Dauner | AKKON + 10:30
110 Klein Tobias Aevolo + 10:30
111 Gillot Valentin V.C.Pays de Loudéac + 13:30
112 Rodas Jimeno Gabriel Caja Rural-Alea + 13:34
113 Leturgie Bastien Occitane CF + 13:34
114 Millo Jérémy A.V.C. Aix-en-Provence + 13:34
115 Lewis Cole Aevolo + 13:48
116 Lavignac Matthieu Occitane CF + 17:41
Pos Rider Team Time
1 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 03:30:50
2 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 08
3 Marais Benjamin Vendée U + 16
4 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 24
5 Gelders Gil Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 47
6 Van Belle Loe Jumbo-Visma Development Team + 07:56
7 Thierry Pierre WB-Fybolia Morbihan + 09:26
8 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 09:28
9 Rolland Brieuc Vendée U + 10:21
10 Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti + 10:23
11 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 10:23
12 Rye-Johnsen Jon C.C.Etupes + 10:26
13 Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:26
14 Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:26
15 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 10:26
16 Verschuren Killian V.C.Pays de Loudéac + 10:26
17 Guille Lucas WB-Fybolia Morbihan + 10:30
18 Glon Gaëlig WB-Fybolia Morbihan + 10:30
19 Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team + 10:30
20 Gehrke Paul Team Dauner | AKKON + 10:30
21 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 10:30
22 Van Hautegem Leander Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
23 Peyrot Balvanera Jorge A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
24 Gilabert Arnau EOLO-KOMETA U23 + 10:30
25 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 10:30
26 Nerurkar Lukas Trinity Racing + 10:30
27 Fernández Garcia Samuel Caja Rural-Alea + 10:30
28 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 10:30
29 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 10:30
30 Boichis Adrien Trinity Racing + 10:30
31 Hannay Tyler C.C.Etupes + 10:30
32 Cialone Alessio Vendée U + 10:30
33 Jean Victor AG2R Citroën U23 Team + 10:30
34 Lambrecht Michiel Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
35 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 10:30
36 Van Raemdonck Cedric Lotto Soudal U23 + 10:30
37 Gullickson Leo Aevolo + 10:30
38 Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
39 Jacques Lucas Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 10:30
40 Johnston Liam Trinity Racing + 10:30
41 Haug Kieran Aevolo + 10:30
42 Laurans Theo WB-Fybolia Morbihan + 10:30
43 Browning Fergus Trinity Racing + 10:30
44 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 10:30
45 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
46 Devroute Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
47 Cowan Quentin Vendée U + 10:30
48 Gutiérrez González Jorge Lizarte + 10:30
49 Rousset-Favier Nicolas Vendée U + 10:30
50 Arreola Diego A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
51 Nieto Sanchez Antonio Lizarte + 10:30
52 Escarcega Jose Antonio A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:30
53 Aznar Unai Lizarte + 10:30
54 Gonzalez Antonio EOLO-KOMETA U23 + 10:30
55 Van Ryckeghem Lars Lotto Soudal U23 + 10:30
56 Lovidius Edvin A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
57 Raus Jerome A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
58 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 10:30
59 Jimenez Dylan Lizarte + 10:30
60 Garzon Santiago A.V.C. Aix-en-Provence + 10:30
61 Tachot Thomas AG2R Citroën U23 Team + 10:30
62 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:30
63 Rondel Mathys V.C.Pays de Loudéac + 10:30
64 Ury Noe Team Dauner | AKKON + 10:30
65 Klein Tobias Aevolo + 10:30
66 Gillot Valentin V.C.Pays de Loudéac + 13:30
67 Lavignac Matthieu Occitane CF + 17:41

Information