Ronde de l'Isard (U23) - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT 04:01:455
02 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 351
03 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 01:18
04 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 01:19
05 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:52
06 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 01:52
07 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 01:52
08 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 01:52
09 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 01:52
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 01:55
11 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 01:56
12 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 02:03
13 Sam Watson Trinity Racing + 03:23
14 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 03:23
15 Thomas Gloag Trinity Racing + 03:23
16 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 03:52
17 Yaël Joalland C.C.Etupes + 03:52
18 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 06:08
19 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 06:08
20 Jago Willems Bingoal-WB DT + 06:08
21 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 06:08
22 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 06:11
23 Oliver Rees Trinity Racing + 06:12
24 Antoine Devanne Vendée U + 06:12
25 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06:12
26 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 06:57
27 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 08:08
28 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 08:08
29 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 08:08
30 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 08:30
31 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 08:30
32 Maxime Richard C.C.Etupes + 08:30
33 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 08:32
34 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:23
35 Marco Frigo SEG Racing Academy + 11:23
36 Lucas Grolier Vendée U + 11:23
37 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 12:45
38 Ben Turner Trinity Racing + 12:45
39 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 12:45
40 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 12:47
41 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 12:47
42 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 17:50
43 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 17:53
44 Corbin Strong SEG Racing Academy + 17:53
45 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 17:53
46 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 17:53
47 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 17:53
48 Johan Meens Bingoal-WB DT + 17:53
49 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 17:53
50 Arno Debeir Basso Team Flanders + 17:53
51 Elias Maris Basso Team Flanders + 17:53
52 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 17:53
53 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 18:06
54 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 22:15
55 Pau Miquel Delgado Lizarte + 22:17
56 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 22:17
57 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 22:17
58 Andrea Montoli Kometa U23 + 26:20
59 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 26:20
60 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 26:20
61 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 26:25
62 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 26:25
DNS Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine
DNS Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT
DNF Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine
DNF Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine
DNF Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine
DNF Clément Rozès Occitanie
DNF Theo Nardi Occitanie
DNF Elliot Phillippon Occitanie
DNF Louis Ferreira Occitanie
DNF Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Tomas Kopecky Acrog - Tormans
DNF Jelle Vermoote Acrog - Tormans
DNF Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team
DNF Kamiel Bonneu Basso Team Flanders
DNF Robbe Claeys Basso Team Flanders
DNF Emile Brouwers Basso Team Flanders
DNF Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT
DNF Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT
DNF Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jack Drage Groupama-FDJ Conti
DNF Alex Martin Gutierrez Kometa U23
DNF David Martin Kometa U23
DNF Javier Serrano Rodriguez Kometa U23
DNF Diego Uriarte Belzunegi Lizarte
DNF Eugenio Sanchez Lizarte
DNF Luca Van Boven Lotto Soudal U23
DNF Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Sean Flynn SEG Racing Academy
DNF Nikolaos Drakos SEG Racing Academy
DNF Milan Paulus SEG Racing Academy
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Elia Blum Swiss Racing Academy
DNF Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique
DNF Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique
DNF Luke Lamperti Trinity Racing
DNF Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac
DNF Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac
DNF Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac
Pos Rider Team Time
01 1 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT 19:28:38
02 1 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 02:07
03 2 Thomas Gloag Trinity Racing + 02:41
04 1 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 02:44
05 1 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 03:21
06 2 Yaël Joalland C.C.Etupes + 04:58
07 3 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 06:38
08 1 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 07:46
09 15 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 09:21
10 2 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 09:27
11 17 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 10:30
12 3 Jago Willems Bingoal-WB DT + 10:33
13 4 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 11:07
14 3 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 11:09
15 14 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 12:18
16 9 Antoine Devanne Vendée U + 14:01
17 13 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 14:04
18 10 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 14:43
19 2 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 14:55
20 11 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 15:27
21 13 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 16:14
22 6 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 17:12
23 17 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 20:35
24 11 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 21:24
25 6 Marco Frigo SEG Racing Academy + 22:20
26 18 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 23:41
27 11 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 24:01
28 14 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 24:08
29 10 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 24:40
30 10 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 24:53
31 9 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 25:03
32 7 Oliver Rees Trinity Racing + 25:04
33 8 Sam Watson Trinity Racing + 25:37
34 15 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 27:43
35 12 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 30:35
36 4 Johan Meens Bingoal-WB DT + 31:09
37 14 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 33:46
38 23 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 40:09
39 23 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 41:31
40 11 Arno Debeir Basso Team Flanders + 45:00
41 33 Maxime Richard C.C.Etupes + 45:36
42 14 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 46:47
43 35 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 47:06
44 26 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 47:17
45 23 Ben Turner Trinity Racing + 47:34
46 23 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 47:41
47 11 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 47:53
48 12 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 49:08
49 3 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 50:08
50 34 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 50:55
51 12 Elias Maris Basso Team Flanders + 51:13
52 5 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 51:30
53 37 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 53:14
54 21 Corbin Strong SEG Racing Academy + 55:16
55 11 Pau Miquel Delgado Lizarte + 56:45
56 21 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 01:00:43
57 28 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 01:01:00
58 9 Andrea Montoli Kometa U23 + 01:01:06
59 37 Lucas Grolier Vendée U + 01:02:43
60 22 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 01:03:31
61 26 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 01:10:19
62 26 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 01:11:18
Pos Rider Team Time
01 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 19:30:45
02 Thomas Gloag Trinity Racing + 34
03 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 37
04 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:14
05 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 07:14
06 Jago Willems Bingoal-WB DT + 08:26
07 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 09:02
08 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 13:20
09 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 14:07
10 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 15:05
11 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 19:17
12 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 21:34
13 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 22:33
14 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 22:46
15 Oliver Rees Trinity Racing + 22:57
16 Sam Watson Trinity Racing + 23:30
17 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 25:36
18 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 28:28
19 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 38:02
20 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 39:24
21 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 44:40
22 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 44:59
23 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 45:10
24 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 45:34
25 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 48:01
26 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 49:23
27 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 51:07
28 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 58:36
29 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 58:53
30 Andrea Montoli Kometa U23 + 58:59
31 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 01:08:12
Pos Team Time
01 Jumbo-Visma DT 58:40:31
02 Groupama-FDJ Conti + 18:59
03 C.C.Etupes + 20:28
04 Uno-X DARE DT + 25:20
05 AG2R Citroën U23 Team + 34:19
06 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 34:26
07 Trinity Racing + 38:34
08 A.V.C. Aix-en-Provence + 48:24
09 Team UC Nantes - Atlantique + 01:09:50
10 Lizarte + 01:10:20
11 Swiss Racing Academy + 01:19:49
12 Kometa U23 + 01:27:22
13 Basso Team Flanders + 01:33:21
Information
Nation France
Date 3rd October
Where Auterive -> Saint-Girons
What 5th stage
Distance 157.5 km
Classification 2.2U
Other
Embed Results