Ronde de l'Isard (U23) - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT 03:23:445
02 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT + 01:081
03 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 01:08
04 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:08
05 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:08
06 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 01:08
07 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:08
08 Sean Flynn SEG Racing Academy + 01:31
09 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 01:31
10 Oliver Rees Trinity Racing + 01:31
11 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 01:31
12 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:31
13 Jago Willems Bingoal-WB DT + 01:31
14 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 01:31
15 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 01:31
16 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 01:31
17 Yaël Joalland C.C.Etupes + 01:31
18 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 01:31
19 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:31
20 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 01:31
21 Eugenio Sanchez Lizarte + 01:31
22 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:31
23 Milan Paulus SEG Racing Academy + 01:31
24 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 01:31
25 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 01:31
26 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:31
27 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 01:31
28 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 01:31
29 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 01:31
30 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 01:31
31 Louis Ferreira Occitanie + 01:31
32 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 01:31
33 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 01:37
34 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 01:45
35 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 04:53
36 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 04:53
37 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 04:53
38 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 04:53
39 Andrew Vollmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:53
40 Antoine Devanne Vendée U + 04:53
41 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 04:53
42 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 04:53
43 Sam Watson Trinity Racing + 04:53
44 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 04:53
45 Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:53
46 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 10:20
47 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 10:20
48 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 10:20
49 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 10:20
50 Max Walker Trinity Racing + 10:20
51 Elias Maris Basso Team Flanders + 10:20
52 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 10:20
53 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:20
54 Johan Meens Bingoal-WB DT + 10:20
55 Marco Frigo SEG Racing Academy + 11:03
56 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 11:03
57 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 11:03
58 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 12:39
59 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 12:39
60 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 12:40
61 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 13:32
62 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 13:32
63 Corbin Strong SEG Racing Academy + 13:32
64 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 13:32
65 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 13:32
66 Maxime Richard C.C.Etupes + 13:32
67 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 13:48
68 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 15:26
69 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 15:26
70 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 15:26
71 Pau Miquel Delgado Lizarte + 15:26
72 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 15:26
73 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 17:25
74 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 17:25
75 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 17:25
76 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 17:25
77 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 17:25
78 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:25
79 Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:25
80 Elliot Phillippon Occitanie + 17:25
81 Andrea Montoli Kometa U23 + 17:25
82 Ben Turner Trinity Racing + 17:28
83 Tomas Kopecky Acrog - Tormans + 17:28
84 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 20:14
85 Arno Debeir Basso Team Flanders + 20:14
86 Elia Blum Swiss Racing Academy + 20:14
87 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 20:14
88 Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine + 20:14
89 David Martin Kometa U23 + 20:14
90 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 20:59
91 Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique + 21:02
92 Nicola Marcerou Vendée U + 21:02
93 Theo Nardi Occitanie + 21:02
94 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 21:02
95 Lucas Grolier Vendée U + 21:02
96 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 21:02
97 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 21:02
98 Luke Lamperti Trinity Racing + 21:02
99 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 21:02
100 Antoine Guedon Occitanie + 21:02
101 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 21:02
102 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 21:02
103 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 21:02
104 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 28:02
105 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 28:02
106 Clément Rozès Occitanie + 28:02
107 Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique + 28:02
108 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 28:02
109 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 28:02
OOT Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine
OOT Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team
DNS Ramses Debruyne Lotto Soudal U23
DNF Gil Gelders Bingoal-WB DT
DNF Nathan Vandepitte Bingoal-WB DT
DNF Rémi Verloo C.C.Etupes
DNF Eliott Pierre C.C.Etupes
DNF Antonin Corvaisier Vendée U
DNF Baptiste Vadic Vendée U
Pos Rider Team Time
01 9 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT 11:16:42
02 43 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT + 01:17
03 29 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 01:19
04 - Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 01:21
05 - Milan Paulus SEG Racing Academy + 01:22
06 30 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:23
07 42 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:23
08 45 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:23
09 50 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 01:23
10 2 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 01:25
11 2 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 01:42
12 5 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 01:44
13 1 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 01:45
14 - Sean Flynn SEG Racing Academy + 01:46
15 7 Oliver Rees Trinity Racing + 01:46
16 4 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 01:46
17 10 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:46
18 13 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 01:46
19 15 Yaël Joalland C.C.Etupes + 01:46
20 18 Jago Willems Bingoal-WB DT + 01:46
21 21 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 01:46
22 26 Eugenio Sanchez Lizarte + 01:46
23 24 Louis Ferreira Occitanie + 01:46
24 26 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:46
25 30 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 01:46
26 35 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:46
27 31 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 01:46
28 32 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 01:46
29 41 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 02:07
30 51 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 03:23
31 51 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 03:23
32 53 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 03:37
33 56 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 04:33
34 32 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 04:40
35 29 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 04:47
36 15 Sam Watson Trinity Racing + 05:08
37 9 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 05:08
38 5 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 05:08
39 13 Andrew Vollmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:08
40 11 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 05:08
41 21 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 05:08
42 24 Antoine Devanne Vendée U + 05:08
43 22 Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:08
44 60 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 08:41
45 50 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 09:31
46 45 Marco Frigo SEG Racing Academy + 10:19
47 36 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 10:33
48 35 Max Walker Trinity Racing + 10:34
49 34 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 10:35
50 32 Elias Maris Basso Team Flanders + 10:35
51 8 Johan Meens Bingoal-WB DT + 10:35
52 20 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:00
53 16 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 11:18
54 13 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 11:18
55 23 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 12:05
56 30 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 12:12
57 27 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 12:54
58 35 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 12:55
59 14 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:20
60 57 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 13:21
61 54 Maxime Richard C.C.Etupes + 13:30
62 46 Corbin Strong SEG Racing Academy + 13:47
63 9 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 13:47
64 45 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 14:13
65 41 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 15:41
66 41 Pau Miquel Delgado Lizarte + 15:41
67 4 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 15:41
68 4 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 15:41
69 30 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 16:35
70 31 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 17:40
71 15 Elliot Phillippon Occitanie + 17:40
72 4 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:40
73 6 Andrea Montoli Kometa U23 + 17:40
74 45 Ben Turner Trinity Racing + 17:43
75 4 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 18:02
76 2 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 18:06
77 17 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 18:10
78 3 Tomas Kopecky Acrog - Tormans + 18:29
79 14 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 19:39
80 26 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 20:54
81 9 Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 20:58
82 56 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 21:14
83 43 Luke Lamperti Trinity Racing + 21:17
84 38 Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique + 21:17
85 28 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 21:17
86 5 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 21:32
87 11 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 22:03
88 8 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 22:03
89 5 Arno Debeir Basso Team Flanders + 22:06
90 13 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 22:16
91 12 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 22:51
92 9 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 22:54
93 6 Nicola Marcerou Vendée U + 23:56
94 6 Antoine Guedon Occitanie + 23:56
95 3 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 24:27
96 11 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 24:55
97 - David Martin Kometa U23 + 26:00
98 2 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 26:18
99 1 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 27:13
100 - Lucas Grolier Vendée U + 27:44
101 4 Theo Nardi Occitanie + 28:13
102 7 Elia Blum Swiss Racing Academy + 28:35
103 13 Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine + 32:17
104 4 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 35:54
105 6 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 38:08
106 6 Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique + 38:25
107 6 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 38:35
108 7 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 39:06
109 8 Clément Rozès Occitanie + 40:37
Pos Rider Team Time
01 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT 11:16:42
02 Milan Paulus SEG Racing Academy + 01:22
03 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:23
04 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:23
05 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 01:25
06 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 01:42
07 Oliver Rees Trinity Racing + 01:46
08 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 01:46
09 Jago Willems Bingoal-WB DT + 01:46
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 01:46
11 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 01:46
12 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:46
13 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 01:46
14 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 02:07
15 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 04:40
16 Sam Watson Trinity Racing + 05:08
17 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 05:08
18 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 05:08
19 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 05:08
20 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 09:31
21 Max Walker Trinity Racing + 10:34
22 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 10:35
23 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:00
24 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 11:18
25 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 11:18
26 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 12:05
27 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:20
28 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 13:21
29 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 13:47
30 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 14:13
31 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 15:41
32 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 15:41
33 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 15:41
34 Elliot Phillippon Occitanie + 17:40
35 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:40
36 Andrea Montoli Kometa U23 + 17:40
37 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 18:02
38 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 18:06
39 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 18:10
40 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 19:39
41 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 20:54
42 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 21:14
43 Luke Lamperti Trinity Racing + 21:17
44 Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique + 21:17
45 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 21:32
46 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 22:03
47 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 22:16
48 Nicola Marcerou Vendée U + 23:56
49 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 24:27
50 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 24:55
51 Theo Nardi Occitanie + 28:13
52 Elia Blum Swiss Racing Academy + 28:35
53 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 35:54
54 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 38:08
55 Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique + 38:25
56 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 38:35
57 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 39:06
58 Clément Rozès Occitanie + 40:37
Pos Rider Team Points
01 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti 40
02 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy 35
03 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT 32
04 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 27
05 Marco Frigo SEG Racing Academy 25
06 Gwen Leclainche C.C.Etupes 24
07 Sean Flynn SEG Racing Academy 24
08 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti 20
09 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT 20
10 Max Walker Trinity Racing 20
11 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT 17
12 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 16
13 Milan Paulus SEG Racing Academy 14
14 Thomas Gloag Trinity Racing 14
15 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com 13
16 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte 10
17 Robbe Claeys Basso Team Flanders 10
18 Elias Maris Basso Team Flanders 10
19 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 9
20 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 9
21 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 9
22 Corbin Strong SEG Racing Academy 9
23 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team 7
24 Maxime Richard C.C.Etupes 7
25 Oliver Rees Trinity Racing 6
26 Sam Watson Trinity Racing 5
27 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team 5
28 Lucas Grolier Vendée U 5
29 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 4
30 Johan Meens Bingoal-WB DT 4
31 Jago Willems Bingoal-WB DT 3
32 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 3
33 David Martin Kometa U23 3
34 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique 2
35 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti 1
36 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine 1
Pos Team Time
01 Jumbo-Visma DT 33:53:30
02 C.C.Etupes + 53
03 Groupama-FDJ Conti + 01:07
04 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:31
05 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:54
06 Uno-X DARE DT + 02:14
07 Trinity Racing + 04:32
08 V.C.Pays de Loudéac + 05:16
09 SEG Racing Academy + 10:16
10 Bingoal-WB DT + 14:05
11 Team UC Nantes - Atlantique + 14:05
12 AG2R Citroën U23 Team + 14:48
13 Lizarte + 15:26
14 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:27
15 Kometa U23 + 19:32
16 Lotto Soudal U23 + 21:27
17 Swiss Racing Academy + 32:27
18 Basso Team Flanders + 32:27
19 Occitanie + 37:49
20 Acrog - Tormans + 43:14
21 Vendée U + 51:56
22 Nouvelle-Aquitaine + 01:02:47
Information
Nation France
Date 1st October
Where Pierrefitte-Nestalas -> Bagnères-de-Bigorre
What 3rd stage
Distance 134.1 km
Classification 2.2U
Other
Embed Results