Ronde de l'Isard (U23) - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Marco Frigo SEG Racing Academy 03:55:055
02 Max Walker Trinity Racing + 281
03 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 28
04 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 28
05 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 28
06 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 28
07 Milan Paulus SEG Racing Academy + 28
08 Eliott Pierre C.C.Etupes + 28
09 Maxime Richard C.C.Etupes + 32
10 Corbin Strong SEG Racing Academy + 49
11 Sam Watson Trinity Racing + 49
12 Sean Flynn SEG Racing Academy + 49
13 Nathan Vandepitte Bingoal-WB DT + 49
14 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 49
15 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 49
16 Pau Miquel Delgado Lizarte + 49
17 Ben Turner Trinity Racing + 49
18 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 49
19 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 49
20 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 49
21 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 49
22 Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique + 49
23 Oliver Rees Trinity Racing + 49
24 Tomas Kopecky Acrog - Tormans + 49
25 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 49
26 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 49
27 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 49
28 Elias Maris Basso Team Flanders + 49
29 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 49
30 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 49
31 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 49
32 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 49
33 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 49
34 Luke Lamperti Trinity Racing + 49
35 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 49
36 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 49
37 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 49
38 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 49
39 Louis Ferreira Occitanie + 49
40 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 49
41 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 49
42 Yaël Joalland C.C.Etupes + 49
43 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 49
44 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 49
45 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 49
46 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 49
47 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 49
48 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 49
49 Eugenio Sanchez Lizarte + 49
50 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT + 49
51 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 49
52 Thomas Gloag Trinity Racing + 49
53 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 49
54 Andrew Vollmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 49
55 Lucas Grolier Vendée U + 49
56 Jago Willems Bingoal-WB DT + 49
57 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 49
58 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 49
59 Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 49
60 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 49
61 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 49
62 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 49
63 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 49
64 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 49
65 Elliot Phillippon Occitanie + 49
66 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 49
67 Johan Meens Bingoal-WB DT + 49
68 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 49
69 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 49
70 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 49
71 Nicola Marcerou Vendée U + 49
72 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 49
73 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 49
74 Rémi Verloo C.C.Etupes + 49
75 Antoine Guedon Occitanie + 49
76 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 49
77 Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 49
78 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 49
79 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 49
80 Antoine Devanne Vendée U + 49
81 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 49
82 Andrea Montoli Kometa U23 + 49
83 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 49
84 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 01:10
85 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 01:38
86 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 02:02
87 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 02:02
88 Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique + 02:18
89 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 02:19
90 Baptiste Vadic Vendée U + 02:19
91 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 02:23
92 Arno Debeir Basso Team Flanders + 02:26
93 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 02:26
94 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 02:26
95 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 02:26
96 Elia Blum Swiss Racing Academy + 02:26
97 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 02:26
98 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 02:26
99 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 04:47
100 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 04:47
101 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 04:47
102 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 04:47
103 Antonin Corvaisier Vendée U + 04:47
104 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 04:47
105 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 04:47
106 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 05:13
107 David Martin Kometa U23 + 06:22
108 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 06:22
109 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:08
110 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 07:08
111 Clément Rozès Occitanie + 07:15
112 Theo Nardi Occitanie + 07:15
113 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 07:38
114 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 07:38
115 Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine + 07:38
116 Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine + 07:38
117 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 07:38
118 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 07:38
119 Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team + 19:06
DNF Max Warmerdam Occitanie
DNF Axandre Van Petegem Jumbo-Visma DT
DNF Harrison Wood SEG Racing Academy
DNF Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT
DNF Benjamin Marais Vendée U
Pos Rider Team Time
01 Marco Frigo SEG Racing Academy 03:54:55
02 Max Walker Trinity Racing + 32
03 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 33
04 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 34
05 Milan Paulus SEG Racing Academy + 35
06 Eliott Pierre C.C.Etupes + 35
07 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 37
08 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 38
09 Maxime Richard C.C.Etupes + 42
10 Corbin Strong SEG Racing Academy + 59
11 Sam Watson Trinity Racing + 59
12 Sean Flynn SEG Racing Academy + 59
13 Nathan Vandepitte Bingoal-WB DT + 59
14 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 59
15 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 59
16 Pau Miquel Delgado Lizarte + 59
17 Ben Turner Trinity Racing + 59
18 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 59
19 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 59
20 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 59
21 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 59
22 Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique + 59
23 Oliver Rees Trinity Racing + 59
24 Tomas Kopecky Acrog - Tormans + 59
25 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 59
26 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 59
27 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 59
28 Elias Maris Basso Team Flanders + 59
29 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 59
30 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 59
31 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 59
32 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 59
33 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 59
34 Luke Lamperti Trinity Racing + 59
35 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 59
36 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 59
37 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 59
38 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 59
39 Louis Ferreira Occitanie + 59
40 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 59
41 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 59
42 Yaël Joalland C.C.Etupes + 59
43 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 59
44 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 59
45 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 59
46 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 59
47 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 59
48 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 59
49 Eugenio Sanchez Lizarte + 59
50 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT + 59
51 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 59
52 Thomas Gloag Trinity Racing + 59
53 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 59
54 Andrew Vollmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 59
55 Lucas Grolier Vendée U + 59
56 Jago Willems Bingoal-WB DT + 59
57 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 59
58 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 59
59 Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 59
60 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 59
61 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 59
62 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 59
63 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 59
64 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 59
65 Elliot Phillippon Occitanie + 59
66 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 59
67 Johan Meens Bingoal-WB DT + 59
68 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 59
69 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 59
70 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 59
71 Nicola Marcerou Vendée U + 59
72 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 59
73 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 59
74 Rémi Verloo C.C.Etupes + 59
75 Antoine Guedon Occitanie + 59
76 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 59
77 Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 59
78 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 59
79 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 59
80 Antoine Devanne Vendée U + 59
81 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 59
82 Andrea Montoli Kometa U23 + 59
83 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 59
84 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 01:20
85 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 01:48
86 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 02:12
87 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 02:12
88 Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique + 02:28
89 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 02:29
90 Baptiste Vadic Vendée U + 02:29
91 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 02:33
92 Arno Debeir Basso Team Flanders + 02:36
93 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 02:36
94 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 02:36
95 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 02:36
96 Elia Blum Swiss Racing Academy + 02:36
97 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 02:36
98 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 02:36
99 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 04:57
100 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 04:57
101 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 04:57
102 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 04:57
103 Antonin Corvaisier Vendée U + 04:57
104 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 04:57
105 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 04:57
106 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 05:23
107 David Martin Kometa U23 + 06:32
108 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 06:32
109 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:18
110 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 07:18
111 Clément Rozès Occitanie + 07:25
112 Theo Nardi Occitanie + 07:25
113 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 07:48
114 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 07:48
115 Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine + 07:48
116 Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine + 07:48
117 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 07:48
118 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 07:48
119 Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team + 19:16
Pos Rider Team Time
01 Max Walker Trinity Racing 03:55:27
02 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 01
03 Milan Paulus SEG Racing Academy + 03
04 Eliott Pierre C.C.Etupes + 03
05 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 05
06 Sam Watson Trinity Racing + 27
07 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 27
08 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 27
09 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 27
10 Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique + 27
11 Oliver Rees Trinity Racing + 27
12 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 27
13 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 27
14 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 27
15 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 27
16 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 27
17 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 27
18 Luke Lamperti Trinity Racing + 27
19 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 27
20 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 27
21 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 27
22 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 27
23 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 27
24 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 27
25 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 27
26 Thomas Gloag Trinity Racing + 27
27 Jago Willems Bingoal-WB DT + 27
28 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 27
29 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 27
30 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 27
31 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 27
32 Elliot Phillippon Occitanie + 27
33 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 27
34 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 27
35 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 27
36 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 27
37 Nicola Marcerou Vendée U + 27
38 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 27
39 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 27
40 Rémi Verloo C.C.Etupes + 27
41 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 27
42 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 27
43 Andrea Montoli Kometa U23 + 27
44 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 27
45 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 48
46 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 01:40
47 Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique + 01:56
48 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 01:57
49 Baptiste Vadic Vendée U + 01:57
50 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 02:01
51 Elia Blum Swiss Racing Academy + 02:04
52 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 04:25
53 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 04:25
54 Antonin Corvaisier Vendée U + 04:25
55 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 04:25
56 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 04:25
57 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 06:00
58 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:46
59 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 06:46
60 Clément Rozès Occitanie + 06:53
61 Theo Nardi Occitanie + 06:53
62 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 07:16
63 Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine + 07:16
64 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 07:16
65 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 07:16
66 Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team + 18:44
Pos Team Time
01 SEG Racing Academy 11:46:32
02 C.C.Etupes + 32
03 Trinity Racing + 49
04 Groupama-FDJ Conti + 49
05 Swiss Racing Academy + 49
06 Basso Team Flanders + 49
07 AG2R Citroën U23 Team + 01:10
08 Team UC Nantes - Atlantique + 01:10
09 Lizarte + 01:10
10 Acrog - Tormans + 01:10
11 Kometa U23 + 01:10
12 Bingoal-WB DT + 01:10
13 Jumbo-Visma DT + 01:10
14 Uno-X DARE DT + 01:10
15 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:10
16 V.C.Pays de Loudéac + 01:10
17 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:10
18 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:10
19 Occitanie + 01:10
20 Vendée U + 01:10
21 Lotto Soudal U23 + 03:15
22 Nouvelle-Aquitaine + 09:06
Information
Nation France
Date 29th September
Where Toulouse -> Montauban
What 1st stage
Distance 168.2 km
Classification 2.2U
Other
Embed Results