Ronde de l'Isard (U23) - 2021

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT 19:28:3830
02 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 02:0725
03 Thomas Gloag Trinity Racing + 02:4120
04 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 02:4415
05 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 03:2110
06 Yaël Joalland C.C.Etupes + 04:585
07 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 06:383
08 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 07:461
09 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 09:211
10 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 09:271
11 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 10:30
12 Jago Willems Bingoal-WB DT + 10:33
13 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 11:07
14 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 11:09
15 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 12:18
16 Antoine Devanne Vendée U + 14:01
17 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 14:04
18 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 14:43
19 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 14:55
20 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 15:27
21 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 16:14
22 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 17:12
23 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 20:35
24 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 21:24
25 Marco Frigo SEG Racing Academy + 22:20
26 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 23:41
27 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 24:01
28 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 24:08
29 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 24:40
30 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 24:53
31 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 25:03
32 Oliver Rees Trinity Racing + 25:04
33 Sam Watson Trinity Racing + 25:37
34 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 27:43
35 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 30:35
36 Johan Meens Bingoal-WB DT + 31:09
37 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 33:46
38 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 40:09
39 Koert Van Oosten Acrog - Tormans + 41:31
40 Arno Debeir Basso Team Flanders + 45:00
41 Maxime Richard C.C.Etupes + 45:36
42 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 46:47
43 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 47:06
44 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 47:17
45 Ben Turner Trinity Racing + 47:34
46 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 47:41
47 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 47:53
48 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 49:08
49 Killian Verschuren Team UC Nantes - Atlantique + 50:08
50 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 50:55
51 Elias Maris Basso Team Flanders + 51:13
52 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 51:30
53 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 53:14
54 Corbin Strong SEG Racing Academy + 55:16
55 Pau Miquel Delgado Lizarte + 56:45
56 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 01:00:43
57 Gauthier Beeckman Acrog - Tormans + 01:01:00
58 Andrea Montoli Kometa U23 + 01:01:06
59 Lucas Grolier Vendée U + 01:02:43
60 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 01:03:31
61 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 01:10:19
62 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 01:11:18
DNF Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine
DNF Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine
DNF Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine
DNF Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine
DNF Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine
DNF Louis Ferreira Occitanie
DNF Antoine Guedon Occitanie
DNF Theo Nardi Occitanie
DNF Elliot Phillippon Occitanie
DNF Clément Rozès Occitanie
DNF Max Warmerdam Occitanie
DNF Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Tomas Kopecky Acrog - Tormans
DNF Jelle Vermoote Acrog - Tormans
DNF Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team
DNF Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team
DNF Kamiel Bonneu Basso Team Flanders
DNF Emile Brouwers Basso Team Flanders
DNF Robbe Claeys Basso Team Flanders
DNF Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT
DNF Gil Gelders Bingoal-WB DT
DNF Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT
DNF Nathan Vandepitte Bingoal-WB DT
DNF Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Andrew Vollmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Eliott Pierre C.C.Etupes
DNF Rémi Verloo C.C.Etupes
DNF Jack Drage Groupama-FDJ Conti
DNF Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti
DNF Axandre Van Petegem Jumbo-Visma DT
DNF David Martin Kometa U23
DNF Alex Martin Gutierrez Kometa U23
DNF Javier Serrano Rodriguez Kometa U23
DNF Eugenio Sanchez Lizarte
DNF Diego Uriarte Belzunegi Lizarte
DNF Ramses Debruyne Lotto Soudal U23
DNF Luca Van Boven Lotto Soudal U23
DNF Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Nikolaos Drakos SEG Racing Academy
DNF Sean Flynn SEG Racing Academy
DNF Milan Paulus SEG Racing Academy
DNF Harrison Wood SEG Racing Academy
DNF Elia Blum Swiss Racing Academy
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Lucas Guille Team UC Nantes - Atlantique
DNF Erwan Louvrier Team UC Nantes - Atlantique
DNF Luke Lamperti Trinity Racing
DNF Max Walker Trinity Racing
DNF Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT
DNF Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT
DNF Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT
DNF Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac
DNF Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac
DNF Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac
DNF Antonin Corvaisier Vendée U
DNF Benjamin Marais Vendée U
DNF Nicola Marcerou Vendée U
DNF Baptiste Vadic Vendée U
Information
Nation France
Date 29th September - 3rd October
CAT 2.2U
Other
Embed Results