Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Ronde de l'Isard (U23)

2020 | https://www.ronde-isard.fr/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 13:20:2730
02 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 0525
03 Alan Jousseaume Vendée U + 01:4520
04 Alan Boileau V.C.Pays de Loudéac + 02:2315
05 Gijs Leemreize Jumbo-Visma Development Team + 02:4010
06 Valentin Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 02:595
07 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 03:083
08 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 03:351
09 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:411
10 Yaël Joalland C.C.Etupes + 04:151
11 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 05:23
12 Leo Hayter Development Team Sunweb + 07:11
13 Finn Fisher-Black Jumbo-Visma Development Team + 07:18
14 Marco Frigo SEG Racing Academy + 08:43
15 Arno Debeir GM Recycling Team + 09:41
16 Maxime Agut GSC Blagnac Velo Sport 31 + 09:59
17 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 10:10
18 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 10:48
19 Raul Garcia Pierna Lizarte + 12:35
20 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 12:53
21 Ben Healy Trinity Racing Team + 13:00
22 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 13:37
23 Thomas Gachignard Océane Top 16 + 15:28
24 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 18:22
25 Gauthier Navarro SCO Dijon + 19:25
26 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 20:03
27 Harrison Wood SEG Racing Academy + 20:14
28 Jean-Denis Thibault Canada + 20:57
29 Elias Maris GM Recycling Team + 21:38
30 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 21:52
31 Maxime Jarnet EC Saint-Etienne Loire + 22:52
32 Thomas Gloag Trinity Racing Team + 24:01
33 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 24:18
34 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 24:34
35 Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation + 26:15
36 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 26:18
37 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 27:00
38 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 28:31
39 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 28:41
40 Arne Bauters GM Recycling Team + 28:49
41 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 28:53
42 Jacques Sauvagnargues Trinity Racing Team + 29:45
43 Mikel Retegi Goñi Lizarte + 29:45
44 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 30:31
45 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 32:05
46 Michel Heßmann Jumbo-Visma Development Team + 32:17
47 Robbe Claeys GM Recycling Team + 32:28
48 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 32:33
49 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 32:34
50 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 33:31
51 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 33:42
52 Joris Delbove SCO Dijon + 33:57
53 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 35:08
54 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 35:09
55 Kamiel Bonneu GM Recycling Team + 35:24
56 Victor Bosoni SCO Dijon + 36:36
57 Jens Du Four GM Recycling Team + 36:51
58 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 37:56
59 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 38:02
60 Lars Boven Jumbo-Visma Development Team + 40:05
61 Casper Van Uden Development Team Sunweb + 42:12
62 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 42:36
63 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 43:07
64 Axel Bouchet GSC Blagnac Velo Sport 31 + 44:16
65 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 44:45
66 Bastien Bareille Océane Top 16 + 45:13
67 Sam Culverwell Trinity Racing Team + 46:38
68 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 47:43
69 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma Development Team + 47:51
70 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 48:08
71 Oliver Rees Trinity Racing Team + 48:13
72 Paul Lefaure C.C.Etupes + 49:08
73 Gari Lagnet Océane Top 16 + 49:15
74 Milan Paulus SEG Racing Academy + 49:49
75 Clément Javouhey SCO Dijon + 50:39
76 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 51:17
77 Elliot Phillippon GSC Blagnac Velo Sport 31 + 51:46
78 Valentin Tabellion Vendée U + 52:50
79 Thomas Schellenberg Canada + 53:03
80 Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation + 53:19
81 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 56:35
82 Hugo Roméo Occitane CF + 57:57
83 Brendan Le Cam Team UC Nantes - Atlantique + 58:09
84 Nathan Vandepitte Occitane CF + 58:16
85 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 01:00:09
86 Ethan Pauly Canada + 01:00:51
87 Paul Lapeira Chambéry Cyclisme Formation + 01:01:56
88 Arnaud Cascaro Occitane CF + 01:12:20
89 Corentin Lesage Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:15:21
DNF Axel Froner Canada
DNF Evan Russel Canada
DNF Jérémy Millo A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Antoine Aebi Akros - Excelsior - Thömus
DNF Scott Quincey Akros - Excelsior - Thömus
DNF Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus
DNF Clement Didier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Mathis Ducruet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Maxime Richard C.C.Etupes
DNF Théo Thomas C.C.Etupes
DNF August Höglund Chambéry Cyclisme Formation
DNF Eric Voigt Chambéry Cyclisme Formation
DNF Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire
DNF Alexandre Surieux EC Saint-Etienne Loire
DNF Jakob Debesay Groupama-FDJ Conti
DNF Hugo Page Groupama-FDJ Conti
DNF Alex Haines GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Léo Pendery GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Blake Sunde GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Ivan Cobo Cayon Lizarte
DNF Jordi Lopez Caravaca Lizarte
DNF Dylan Westley Lizarte
DNF Cyril Couture Occitane CF
DNF Bastien Peytavi Occitane CF
DNF Clément Rozès Occitane CF
DNF Jordan Fiefvez Océane Top 16
DNF Mathieu Warée Océane Top 16
DNF Lilian Schneider SCO Dijon
DNF Wessel Krul SEG Racing Academy
DNF Jasper Rasch SEG Racing Academy
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Reto Müller Swiss Racing Academy
DNF Joab Schneiter Swiss Racing Academy
DNF Alex Vogel Swiss Racing Academy
DNF Leo-Paul Jamin Team UC Nantes - Atlantique
DNF Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique
DNF Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique
DNF Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique
DNF Finley Newmark Trinity Racing Team
DNF Erwann Guenneugues V.C.Pays de Loudéac
DNF Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac
DNF Thomas Bonnet Vendée U
DNF Antoine Devanne Vendée U
DNF Lucas Grolier Vendée U
DNF Maxan Tanguy Vendée U
Information
Nation France
Date September 17-20
CAT 2.2U