Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Ronde de l'Isard (U23)
UCI, Stage race, 23rd -26th May 2019, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Azerbaijan
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Ecuador
Eritrea
France
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Morocco
Netherlands
Norway
Portugal
Spain
Switzerland
USA
Teams
A.V.C. Aix-en-Provence
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
C.C.Etupes
Centre Mondial du Cyclisme
Chambéry Cyclisme Formation
Continental Groupama-FDJ
CR4C Roanne
EC Saint-Etienne Loire
GSC Blagnac Vélo Sport 31
IAM Excelsior
Interpro Cycling Academy
Kometa U23
Laboral Kutxa
Lotto - Soudal U23
Nouvelle-Aquitaine
Occitane CF
Océane Top 16
SEG Racing Academy
Team Colpack
Team Cycliste Azuréen
Team U Nantes Atlantique
U.C.Monaco
Uno-X Norwegian DT
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Rouen 76
Vendée U
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Bagioli
Andrea
1999
Team Colpack
15:24:29
02
Leknessund
Andreas
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 15
03
Jorgenson
Matteo
1999
Chambéry Cyclisme Formation
+ 01:53
04
Nonnez
Théo
1999
Continental Groupama-FDJ
+ 01:58
05
Van Wilder
Ilan
2000
Lotto - Soudal U23
+ 02:05
06
Van Gils
Maxim
1999
Lotto - Soudal U23
+ 05:31
07
Arensman
Thymen
1999
SEG Racing Academy
+ 06:52
08
Lebreton
Jacques
1999
EC Saint-Etienne Loire
+ 06:57
09
Joalland
Yaël
2000
V.C.Pays de Loudéac
+ 08:26
10
Garcia
Carlos
1999
Kometa U23
+ 12:38
11
Ramirez
John Stiven
1999
Kometa U23
+ 17:53
12
Mulubrhan
Henok
1999
Centre Mondial du Cyclisme
+ 18:02
13
Champion
Thomas
1999
Vendée U
+ 22:12
14
Louvel
Matis
1999
V.C.Rouen 76
+ 23:09
15
Garcia
Sergio
1999
Kometa U23
+ 23:21
16
Mehagnoul
Marc
1999
U.C.Monaco
+ 22:37
17
Petrucci
Mattia
2000
Continental Groupama-FDJ
+ 23:52
18
Girmay
Biniam
2000
Centre Mondial du Cyclisme
+ 25:08
19
Charrin
Aloïs
2000
Chambéry Cyclisme Formation
+ 31:05
20
Berasategi
Xabier
2000
Laboral Kutxa
+ 32:18
21
Gagnaire
Thibaut
1999
EC Saint-Etienne Loire
+ 35:14
22
Capron
Rémi
2000
IAM Excelsior
+ 45:04
23
Quincey
Scott
1999
IAM Excelsior
+ 47:14
24
Andersen
Idar
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 48:17
25
Segovia Escribano
Yago
1999
Kometa U23
+ 50:30
26
Prunet
Antoine
1999
CR4C Roanne
+ 52:22
27
Hvideberg
Jonas Iversby
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 53:20
28
Benech
Pierre
2000
V.C.Pays de Loudéac
+ 59:12
29
Mainguenaud
Tom
2000
Océane Top 16
+ 01:00:01
30
Benoist
Antoine
1999
Team U Nantes Atlantique
+ 01:00:04
31
Grand
Antoine
1999
CR4C Roanne
+ 01:01:07
32
Bareille
Bastien
1999
Nouvelle-Aquitaine
+ 01:02:42
33
Sedlacek
Vojtech
1999
C.C.Etupes
+ 01:08:50
34
Bouchet
Axel
1999
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 01:10:52
35
Soulie
Erwan
2000
Occitane CF
+ 01:13:06
36
Kelemen
Petr
2000
Centre Mondial du Cyclisme
+ 01:16:01
37
Roussel
Hugo
1999
V.C.Rouen 76
+ 01:21:48
38
Gauran
Antoine
1999
Nouvelle-Aquitaine
+ 01:22:40
39
Cavallo
Luca
1999
U.C.Monaco
+ 01:24:15
40
Cascaro
Arnaud
2000
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 01:45:02
Information
Ronde de l'Isard (U23)
France
23rd -26th May 2019
2.2U