2018 Ronde de l'Isard (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (13) Fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy 03:47:4601 - 06:53:10
02 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 0407 24 + 01:00
03 Aurélien Paret-Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 0703 2 + 31
04 Marlon Gaillard 1996 Vendée U + 0704 - + 35
05 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 0702 - + 29
06 Joao Almeida 1998 Portugal + 1005 9 + 46
07 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 2306 2 + 54
08 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 3409 4 + 01:10
09 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 + 3708 2 + 01:03
10 Clément Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 3710 5 + 01:16
11 Edward Anderson 1998 USA + 01:0215 14 + 02:02
12 Jeremy Defaye 1996 Team Cycliste Azuréen + 01:0512 9 + 01:50
13 Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:0511 4 + 01:36
14 Jérémy Bellicaud 1998 Océane Top 16 + 01:1014 11 + 01:59
15 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 01:1521 21 + 02:38
16 Sebastian Castaño 1997 U.C.Monaco + 01:1513 1 + 01:51
17 Brandon Smith Rivera 1996 U.C.Monaco + 01:1719 11 + 02:17
18 Hugo Nunes 1996 Portugal + 01:1716 7 + 02:06
19 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 01:2817 2 + 02:10
20 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 01:4822 5 + 02:45
21 Eduard Rodes Guirao 1998 Aldro Cycling Team + 01:5127 20 + 03:19
22 Tiago Gomes Antunes 1997 Aldro Cycling Team + 01:5118 15 + 02:15
23 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 01:5120 9 + 02:25
24 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec-Kometa Elite + 02:0423 1 + 02:53
25 Thomas Champion 1999 Vendée U + 02:0425 8 + 03:09
26 Steff Hermans 1996 Lotto - Soudal U23 + 02:0424 4 + 03:03
27 Conor Schunk 1999 USA + 02:1033 28 + 04:18
28 Alexys Brunel 1998 Comite Bourgogne + 02:1330 6 + 03:26
29 Sofiane Merignat 1997 Comite Bourgogne + 02:1729 3 + 03:22
30 Aaron Van Poucke 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:2559 32 + 13:19
31 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 02:4026 16 + 03:14
32 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 02:4028 11 + 03:22
33 Javier Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:4331 11 + 03:28
34 Andre Carvalho 1997 Portugal + 02:5635 21 + 04:56
35 Floryan Arnoult 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:2032 8 + 04:09
36 Sebastian Berwick 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 03:4634 8 + 04:35
37 Ian Talbot 1997 U.C.Nantes Atlantique + 04:0340 19 + 06:09
38 Matteo Bellia 1997 IAM Excelsior + 04:0536 1 + 05:18
39 Jorge Magalhaes 1997 Portugal + 04:0737 2 + 05:23
40 Clément Lalba 1997 Comite Nouvelle Atlantique + 04:1439 12 + 06:04
41 Masahiro Ishigami 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 04:3643 21 + 06:57
42 Sergio Garcia Gonzalez 1999 Polartec-Kometa Elite + 04:4138 - + 05:57
43 Jorge Pastor Terol 1996 Polartec-Kometa Elite + 04:5347 26 + 07:55
44 Maxime Agut 1998 Comite Nouvelle Atlantique + 05:0183 39 + 19:27
45 Quentin Rossini 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:1069 18 + 16:04
46 Jesus Alfonso Arozamena Carretero 1996 Aldro Cycling Team + 05:1042 7 + 06:50
47 Marcal Mercadal Cereza 1998 Aldro Cycling Team + 05:1441 5 + 06:42
48 Fabien Rondeau 1997 V.C.Rouen 76 + 05:1444 6 + 06:59
49 Corentin Bertrand 1999 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:2445 17 + 07:34
50 Eliot Pauchard 1999 CR4C Roanne + 05:2770 34 + 16:21
51 Eugène Richardot 1996 Comite Bourgogne + 06:1649 23 + 09:11
52 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 06:1648 7 + 08:14
53 Axel Bouchet 1999 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 06:2773 24 + 17:21
54 Alexander Braybrooke 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 06:5250 24 + 10:22
55 Andrea Costa 1996 CR4C Roanne + 06:5976 33 + 17:53
56 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 06:5946 28 + 07:41
57 Marc Buades Ferriol 1996 Team Euskadi + 07:0961 19 + 13:29
58 Venceslau Fernandes 1996 Portugal + 07:4978 15 + 18:43
59 Nicolas Colluccini 1998 Team Cycliste Azuréen + 08:29113 20 + 28:36
60 Nicolas Thomas 1997 Team Cycliste Azuréen + 08:29114 25 + 28:36
61 Andre Ramalho 1996 Portugal + 08:2982 14 + 19:23
62 Mathieu Warée 1999 V.C.Rouen 76 + 08:2981 7 + 19:23
63 Maxime Bonsergent 1999 U.C.Nantes Atlantique + 08:5192 28 + 21:15
64 Baptiste Lavigne 1997 Comite Nouvelle Atlantique + 08:5985 22 + 19:53
65 Loïc Szewe 1997 Occitane Cyclisme Formation + 09:0986 15 + 20:03
66 Filippo Zana 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:2455 2 + 11:19
67 Alessandro Fedeli 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:2451 17 + 10:29
68 Fabio Mazzucco 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:2454 2 + 11:14
69 Maxence Bonjean 1997 CR4C Roanne + 09:2487 15 + 20:18
70 Vitor Zucco Schizzi 1997 Aldro Cycling Team + 09:3053 10 + 10:53
71 Cristian Mota Pérez 1996 Aldro Cycling Team + 09:3052 17 + 10:40
72 Daniele Cantoni 1996 Polartec-Kometa Elite + 09:3256 14 + 12:15
73 Hugo Roussel 1999 V.C.Rouen 76 + 09:40122 23 + 33:00
74 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 10:0693 24 + 21:49
75 Léo Danès 1996 U.C.Nantes Atlantique + 10:0688 3 + 21:00
76 Gari Lagnet 1998 Comite Nouvelle Atlantique + 10:06109 18 + 26:15
77 Yohann Pailler 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 10:0689 17 + 21:00
78 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 10:1190 1 + 21:05
79 Arnaud Pfrimmer 1996 Comite Bourgogne + 10:1365 13 + 15:05
80 Enzo Anti 1998 V.C.Rouen 76 + 10:1391 5 + 21:07
81 Maxime Chevalier 1999 V.C.Pays de Loudéac + 10:1857 11 + 12:58
82 Maël Boivin 1996 V.C.Pays de Loudéac + 10:4360 9 + 13:23
83 Antoine Prunet 1999 CR4C Roanne + 11:1494 2 + 22:08
84 Bryan Le Claire 1998 POC Côte de Lumière + 11:51112 12 + 27:29
85 Thomas Acosta 1997 Comite Nouvelle Atlantique + 11:5996 16 + 22:53
86 Simon Carr 1998 Occitane Cyclisme Formation + 11:5958 17 + 13:17
87 Ewen Henrio 1997 V.C.Pays de Loudéac + 12:1863 23 + 13:34
88 Macgregor Carter 1998 V.C.Pays de Loudéac + 12:1897 2 + 23:12
89 Bastian Kuratli 1998 IAM Excelsior + 12:2580 1 + 18:45
90 Daan Hoole 1999 SEG Racing Academy + 12:5567 - + 15:26
91 Peter Lenderink 1996 SEG Racing Academy + 12:5564 4 + 15:01
92 Hans Kristian Rudland 1997 Uno-X Development + 12:5574 2 + 17:27
93 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 12:5562 46 + 13:34
94 Iver Skaarseth 1998 Uno-X Development + 12:5575 2 + 17:27
95 Thomas Folinais 1998 V.C.Pays de Loudéac + 12:5599 6 + 23:49
96 Joab Schneiter 1998 IAM Excelsior + 12:5566 - + 15:22
97 Scott Quincey 1999 IAM Excelsior + 12:5598 - + 23:49
98 Siarhei Shauchenka 1998 Team Cycliste Azuréen + 12:55115 10 + 28:52
99 Antoine Grand 1999 CR4C Roanne + 13:25100 10 + 24:19
100 Florian Dufour 1996 CR4C Roanne + 13:2584 2 + 19:47
101 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 13:28102 9 + 24:22
102 Corentin Dubois 1996 POC Côte de Lumière + 13:28101 17 + 24:22
103 Jeremy Montauban 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 13:41108 11 + 26:05
104 Emilien Jeannière 1998 Vendée U + 13:41117 9 + 29:50
105 Mathieu Burgaudeau 1998 Vendée U + 13:41118 11 + 29:50
106 Valentin Ferron 1998 Vendée U + 13:41119 9 + 29:50
107 Wilfried Canales 1996 Comite Bourgogne + 13:41105 6 + 24:35
108 Matis Louvel 1999 V.C.Rouen 76 + 13:4171 - + 16:35
109 Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 13:41104 10 + 24:35
110 Alejandro Ropero Molina 1998 Polartec-Kometa Elite + 13:4168 11 + 15:41
111 Romain Malbreil 1996 Occitane Cyclisme Formation + 13:41106 2 + 24:35
112 Gage Hecht 1998 USA + 15:4572 24 + 17:16
113 Alexandre Pagnat 1998 Océane Top 16 + 15:52126 10 + 35:59
114 Bastien Bareille 1999 Comite Nouvelle Atlantique + 16:13110 6 + 27:07
115 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 16:2077 12 + 18:41
116 Mikel Alonso Flores 1996 Team Euskadi + 16:2379 16 + 18:44
117 Alexis Diligeart 1996 Océane Top 16 + 17:38128 6 + 37:45
118 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior + 18:06103 22 + 24:25
119 Zeke Mostov 1996 USA + 18:06116 6 + 29:00
120 Anthony Miranda 1997 Océane Top 16 + 18:18124 1 + 33:30
121 Laudelino Plas 1998 Occitane Cyclisme Formation + 18:28120 2 + 30:52
122 Aurélien Costeplane 1997 POC Côte de Lumière + 18:29129 9 + 38:36
123 Diego Lopez Fuentes 1997 Team Euskadi + 19:09131 12 + 40:08
124 Jose Antonio Garcia Martin 1996 Polartec-Kometa Elite + 20:4095 37 + 22:40
125 Vincent Cabanel 1996 Occitane Cyclisme Formation + 21:21127 4 + 37:30
126 Theo Matonti 1996 Occitane Cyclisme Formation + 21:24121 7 + 32:18
127 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 21:59125 4 + 34:23
128 Arthur Bauchaud 1999 Océane Top 16 + 22:15123 10 + 33:09
129 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 22:58107 53 + 24:53
130 Edouard Bonnefoix 1998 U.C.Monaco + 23:35111 36 + 27:15
131 Bruno Hattier 1998 V.C.Pays de Loudéac + 23:44133 1 + 41:51
132 Serge Lamy 1998 M.S.Mandelieu + 24:38136 4 + 45:07
133 Mathis Lebeau 1999 M.S.Mandelieu + 24:52135 - + 44:59
134 Sindre Kulset 1998 Uno-X Development + 29:52130 47 + 40:00
135 Damien Marty 1996 Team Cycliste Azuréen + 30:43132 17 + 41:37
136 Georgios Stavrakakis 1998 SEG Racing Academy + 31:10134 34 + 42:04
137 Pierre Couvigny 1999 V.C.Rouen 76 + 31:56138 4 + 52:55
138 Erwan Morin 1999 POC Côte de Lumière + 35:16140 1 + 56:14
139 Dorian Aramendi 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 38:34139 9 + 54:43
140 Juan Jose Pazos Fernandez 1996 U.C.Monaco + 38:46141 4 + 58:53
141 Daniil Nikulin 1999 U.C.Monaco + 38:46137 34 + 49:40
DNS Romain Kohl 1996 POC Côte de Lumière 999
DNS Tobias Foss 1997 Uno-X Development 999
DNF Alex Hoehn 1997 USA 999
DNF Matteo Jorgenson 1999 USA 999

Info

Race Ronde de l'Isard (U23)
Nation France
Stage 02.stage
Type Mountain MF
Distance 154.3 km
StartFonsorbes
FinishGoulier Neige
DateMay 18th (2018)
Leader S.Williams
Youth J.Almeida
Mountain S.Williams
Sprint G.Hecht

Stephen Williams

Manager results

1 The Strong Men
2 sinal cycling team
3 panathinaikos cycling tea
4 Green Bullet Cycling
5 lola cycling team