Ronde de l'Isard (U23) - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Stephen Williams SEG Racing Academy 03:47:465
02 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 041
03 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 07
04 Marlon Gaillard Vendée U + 07
05 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 07
06 Joao Almeida Portugal + 10
07 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 23
08 Abderrahim Zahiri Trevigiani - Phonix - Hemus + 34
09 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 37
10 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 37
11 Edward Anderson USA + 01:02
12 Jérémy Defaye Team Cycliste Azuréen + 01:05
13 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 01:05
14 Jérémy Bellicaud Océane Top 16 + 01:10
15 Gotzon Martin Team Euskadi + 01:15
16 Sebastian Castano U.C.Monaco + 01:15
17 Brandon Rivera U.C.Monaco + 01:17
18 Hugo Nunes Portugal + 01:17
19 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 01:28
20 Jan Maas SEG Racing Academy + 01:48
21 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 01:51
22 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 01:51
23 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 01:51
24 Juan Pedro Lopez Polartec-Kometa Elite + 02:04
25 Thomas Champion Vendée U + 02:04
26 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 02:04
27 Conor Schunk USA + 02:10
28 Alexys Brunel Comite Bourgogne + 02:13
29 Sofiane Merignat Comite Bourgogne + 02:17
30 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 02:25
31 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 02:40
32 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 02:40
33 Javier Montoya Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:43
34 André Carvalho Portugal + 02:56
35 Floryan Arnoult Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:20
36 Sebastian Berwick Chambéry Cyclisme Formation + 03:46
37 Ian Talbot U.C.Nantes Atlantique + 04:03
38 Matteo Bellia IAM Excelsior + 04:05
39 Jorge Magalhaes Portugal + 04:07
40 Clément Lalba Comite Nouvelle Atlantique + 04:14
41 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 04:36
42 Sergio Garcia Polartec-Kometa Elite + 04:41
43 Jorge Pastor Terol Polartec-Kometa Elite + 04:53
44 Maxime Agut Comite Nouvelle Atlantique + 05:01
45 Quentin Rossini GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:10
46 Jesus Alfonso Arozamena Carretero Aldro Cycling Team + 05:10
47 Marcal Mercadal Cereza Aldro Cycling Team + 05:14
48 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 05:14
49 Corentin Bertrand GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:24
50 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 05:27
51 Eugène Richardot Comite Bourgogne + 06:16
52 Daire Feeley U.C.Monaco + 06:16
53 Axel Bouchet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 06:27
54 Alexander Braybrooke A.V.C. Aix-en-Provence + 06:52
55 Andrea Costa CR4C Roanne + 06:59
56 Antoine Debons IAM Excelsior + 06:59
57 Marc Buades Ferriol Team Euskadi + 07:09
58 Venceslau Fernandes Portugal + 07:49
59 Nicolas Colluccini Team Cycliste Azuréen + 08:29
60 Nicolas Thomas Team Cycliste Azuréen + 08:29
61 Andre Ramalho Portugal + 08:29
62 Mathieu Warée V.C.Rouen 76 + 08:29
63 Maxime Bonsergent U.C.Nantes Atlantique + 08:51
64 Baptiste Lavigne Comite Nouvelle Atlantique + 08:59
65 Loïc Szewe Occitane Cyclisme Formation + 09:09
66 Filippo Zana Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:24
67 Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:24
68 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:24
69 Maxence Bonjean CR4C Roanne + 09:24
70 Vitor Zucco Aldro Cycling Team + 09:30
71 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 09:30
72 Daniele Cantoni Polartec-Kometa Elite + 09:32
73 Hugo Roussel V.C.Rouen 76 + 09:40
74 Valentin Bricaud U.C.Nantes Atlantique + 10:06
75 Léo Danès U.C.Nantes Atlantique + 10:06
76 Gari Lagnet Comite Nouvelle Atlantique + 10:06
77 Yohann Pailler A.V.C. Aix-en-Provence + 10:06
78 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 10:11
79 Arnaud Pfrimmer Comite Bourgogne + 10:13
80 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 10:13
81 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 10:18
82 Maël Boivin V.C.Pays de Loudéac + 10:43
83 Antoine Prunet CR4C Roanne + 11:14
84 Bryan Le Claire POC Côte de Lumière + 11:51
85 Thomas Acosta Comite Nouvelle Atlantique + 11:59
86 Simon Carr Occitane Cyclisme Formation + 11:59
87 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 12:18
88 Macgregor Carter V.C.Pays de Loudéac + 12:18
89 Bastian Kuratli IAM Excelsior + 12:25
90 Daan Hoole SEG Racing Academy + 12:55
91 Peter Lenderink SEG Racing Academy + 12:55
92 Hans Kristian Rudland Uno-X Norwegian DT + 12:55
93 Ide Schelling SEG Racing Academy + 12:55
94 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 12:55
95 Thomas Folinais V.C.Pays de Loudéac + 12:55
96 Joab Schneiter IAM Excelsior + 12:55
97 Scott Quincey IAM Excelsior + 12:55
98 Siarhei Shauchenka Team Cycliste Azuréen + 12:55
99 Antoine Grand CR4C Roanne + 13:25
100 Florian Dufour CR4C Roanne + 13:25
101 Enzo Boisset U.C.Nantes Atlantique + 13:28
102 Corentin Dubois POC Côte de Lumière + 13:28
103 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 13:41
104 Emilien Jeannière Vendée U + 13:41
105 Mathieu Burgaudeau Vendée U + 13:41
106 Valentin Ferron Vendée U + 13:41
107 Wilfried Canales Comite Bourgogne + 13:41
108 Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 13:41
109 Arthur Troy GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 13:41
110 Alejandro Ropero Polartec-Kometa Elite + 13:41
111 Romain Malbreil Occitane Cyclisme Formation + 13:41
112 Gage Hecht USA + 15:45
113 Alexandre Pagnat Océane Top 16 + 15:52
114 Bastien Bareille Comite Nouvelle Atlantique + 16:13
115 Ivan Schmitz A.V.C. Aix-en-Provence + 16:20
116 Mikel Alonso Team Euskadi + 16:23
117 Alexis Diligeart Océane Top 16 + 17:38
118 Gino Mäder IAM Excelsior + 18:06
119 Zeke Mostov USA + 18:06
120 Anthony Miranda Océane Top 16 + 18:18
121 Laudelino Plas Occitane Cyclisme Formation + 18:28
122 Aurélien Costeplane POC Côte de Lumière + 18:29
123 Diego Lopez Team Euskadi + 19:09
124 Jose Antonio Garcia Martin Polartec-Kometa Elite + 20:40
125 Vincent Cabanel Occitane Cyclisme Formation + 21:21
126 Théo Matonti Occitane Cyclisme Formation + 21:24
127 Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 21:59
128 Arthur Bauchaud Océane Top 16 + 22:15
129 Joris Vincent U.C.Nantes Atlantique + 22:58
130 Edouard Bonnefoix U.C.Monaco + 23:35
131 Bruno Hattier V.C.Pays de Loudéac + 23:44
132 Serge Lamy M.S.Mandelieu + 24:38
133 Mathis Lebeau M.S.Mandelieu + 24:52
134 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 29:52
135 Damien Marty Team Cycliste Azuréen + 30:43
136 Georgios Stavrakakis SEG Racing Academy + 31:10
137 Pierre Couvigny V.C.Rouen 76 + 31:56
138 Erwan Morin POC Côte de Lumière + 35:16
139 Dorian Aramendi GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 38:34
140 Juan Jose Pazos Fernandez U.C.Monaco + 38:46
141 Daniil Nikulin U.C.Monaco + 38:46
DNS Romain Kohl POC Côte de Lumière
DNS Tobias Foss Uno-X Norwegian DT
DNF Alex Hoehn USA
DNF Matteo Jorgenson USA
Pos Rider Team Time
01 - Stephen Williams SEG Racing Academy 06:53:10
02 - Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 29
03 2 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 31
04 - Marlon Gaillard Vendée U + 35
05 9 Joao Almeida Portugal + 46
06 2 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 54
07 24 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 01:00
08 2 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 01:03
09 4 Abderrahim Zahiri Trevigiani - Phonix - Hemus + 01:10
10 5 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 01:16
11 4 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 01:36
12 9 Jérémy Defaye Team Cycliste Azuréen + 01:50
13 1 Sebastian Castano U.C.Monaco + 01:51
14 11 Jérémy Bellicaud Océane Top 16 + 01:59
15 14 Edward Anderson USA + 02:02
16 7 Hugo Nunes Portugal + 02:06
17 2 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 02:10
18 15 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 02:15
19 11 Brandon Rivera U.C.Monaco + 02:17
20 9 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 02:25
21 21 Gotzon Martin Team Euskadi + 02:38
22 5 Jan Maas SEG Racing Academy + 02:45
23 1 Juan Pedro Lopez Polartec-Kometa Elite + 02:53
24 4 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 03:03
25 8 Thomas Champion Vendée U + 03:09
26 16 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 03:14
27 20 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 03:19
28 11 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 03:22
29 3 Sofiane Merignat Comite Bourgogne + 03:22
30 6 Alexys Brunel Comite Bourgogne + 03:26
31 11 Javier Montoya Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:28
32 8 Floryan Arnoult Trevigiani - Phonix - Hemus + 04:09
33 28 Conor Schunk USA + 04:18
34 8 Sebastian Berwick Chambéry Cyclisme Formation + 04:35
35 21 André Carvalho Portugal + 04:56
36 1 Matteo Bellia IAM Excelsior + 05:18
37 2 Jorge Magalhaes Portugal + 05:23
38 - Sergio Garcia Polartec-Kometa Elite + 05:57
39 12 Clément Lalba Comite Nouvelle Atlantique + 06:04
40 19 Ian Talbot U.C.Nantes Atlantique + 06:09
41 5 Marcal Mercadal Cereza Aldro Cycling Team + 06:42
42 7 Jesus Alfonso Arozamena Carretero Aldro Cycling Team + 06:50
43 21 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 06:57
44 6 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 06:59
45 17 Corentin Bertrand GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 07:34
46 28 Antoine Debons IAM Excelsior + 07:41
47 26 Jorge Pastor Terol Polartec-Kometa Elite + 07:55
48 7 Daire Feeley U.C.Monaco + 08:14
49 23 Eugène Richardot Comite Bourgogne + 09:11
50 24 Alexander Braybrooke A.V.C. Aix-en-Provence + 10:22
51 17 Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus + 10:29
52 17 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 10:40
53 10 Vitor Zucco Aldro Cycling Team + 10:53
54 2 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 11:14
55 2 Filippo Zana Trevigiani - Phonix - Hemus + 11:19
56 14 Daniele Cantoni Polartec-Kometa Elite + 12:15
57 11 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 12:58
58 17 Simon Carr Occitane Cyclisme Formation + 13:17
59 32 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 13:19
60 9 Maël Boivin V.C.Pays de Loudéac + 13:23
61 19 Marc Buades Ferriol Team Euskadi + 13:29
62 46 Ide Schelling SEG Racing Academy + 13:34
63 23 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 13:34
64 4 Peter Lenderink SEG Racing Academy + 15:01
65 13 Arnaud Pfrimmer Comite Bourgogne + 15:05
66 - Joab Schneiter IAM Excelsior + 15:22
67 - Daan Hoole SEG Racing Academy + 15:26
68 11 Alejandro Ropero Polartec-Kometa Elite + 15:41
69 18 Quentin Rossini GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 16:04
70 34 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 16:21
71 - Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 16:35
72 24 Gage Hecht USA + 17:16
73 24 Axel Bouchet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 17:21
74 2 Hans Kristian Rudland Uno-X Norwegian DT + 17:27
75 2 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 17:27
76 33 Andrea Costa CR4C Roanne + 17:53
77 12 Ivan Schmitz A.V.C. Aix-en-Provence + 18:41
78 15 Venceslau Fernandes Portugal + 18:43
79 16 Mikel Alonso Team Euskadi + 18:44
80 1 Bastian Kuratli IAM Excelsior + 18:45
81 7 Mathieu Warée V.C.Rouen 76 + 19:23
82 14 Andre Ramalho Portugal + 19:23
83 39 Maxime Agut Comite Nouvelle Atlantique + 19:27
84 2 Florian Dufour CR4C Roanne + 19:47
85 22 Baptiste Lavigne Comite Nouvelle Atlantique + 19:53
86 15 Loïc Szewe Occitane Cyclisme Formation + 20:03
87 15 Maxence Bonjean CR4C Roanne + 20:18
88 3 Léo Danès U.C.Nantes Atlantique + 21:00
89 17 Yohann Pailler A.V.C. Aix-en-Provence + 21:00
90 1 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 21:05
91 5 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 21:07
92 28 Maxime Bonsergent U.C.Nantes Atlantique + 21:15
93 24 Valentin Bricaud U.C.Nantes Atlantique + 21:49
94 2 Antoine Prunet CR4C Roanne + 22:08
95 37 Jose Antonio Garcia Martin Polartec-Kometa Elite + 22:40
96 16 Thomas Acosta Comite Nouvelle Atlantique + 22:53
97 2 Macgregor Carter V.C.Pays de Loudéac + 23:12
98 - Scott Quincey IAM Excelsior + 23:49
99 6 Thomas Folinais V.C.Pays de Loudéac + 23:49
100 10 Antoine Grand CR4C Roanne + 24:19
101 17 Corentin Dubois POC Côte de Lumière + 24:22
102 9 Enzo Boisset U.C.Nantes Atlantique + 24:22
103 22 Gino Mäder IAM Excelsior + 24:25
104 10 Arthur Troy GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 24:35
105 6 Wilfried Canales Comite Bourgogne + 24:35
106 2 Romain Malbreil Occitane Cyclisme Formation + 24:35
107 53 Joris Vincent U.C.Nantes Atlantique + 24:53
108 11 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 26:05
109 18 Gari Lagnet Comite Nouvelle Atlantique + 26:15
110 6 Bastien Bareille Comite Nouvelle Atlantique + 27:07
111 36 Edouard Bonnefoix U.C.Monaco + 27:15
112 12 Bryan Le Claire POC Côte de Lumière + 27:29
113 20 Nicolas Colluccini Team Cycliste Azuréen + 28:36
114 25 Nicolas Thomas Team Cycliste Azuréen + 28:36
115 10 Siarhei Shauchenka Team Cycliste Azuréen + 28:52
116 6 Zeke Mostov USA + 29:00
117 9 Emilien Jeannière Vendée U + 29:50
118 11 Mathieu Burgaudeau Vendée U + 29:50
119 9 Valentin Ferron Vendée U + 29:50
120 2 Laudelino Plas Occitane Cyclisme Formation + 30:52
121 7 Théo Matonti Occitane Cyclisme Formation + 32:18
122 23 Hugo Roussel V.C.Rouen 76 + 33:00
123 10 Arthur Bauchaud Océane Top 16 + 33:09
124 1 Anthony Miranda Océane Top 16 + 33:30
125 4 Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 34:23
126 10 Alexandre Pagnat Océane Top 16 + 35:59
127 4 Vincent Cabanel Occitane Cyclisme Formation + 37:30
128 6 Alexis Diligeart Océane Top 16 + 37:45
129 9 Aurélien Costeplane POC Côte de Lumière + 38:36
130 47 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 40:00
131 12 Diego Lopez Team Euskadi + 40:08
132 17 Damien Marty Team Cycliste Azuréen + 41:37
133 1 Bruno Hattier V.C.Pays de Loudéac + 41:51
134 34 Georgios Stavrakakis SEG Racing Academy + 42:04
135 - Mathis Lebeau M.S.Mandelieu + 44:59
136 4 Serge Lamy M.S.Mandelieu + 45:07
137 34 Daniil Nikulin U.C.Monaco + 49:40
138 4 Pierre Couvigny V.C.Rouen 76 + 52:55
139 9 Dorian Aramendi GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 54:43
140 1 Erwan Morin POC Côte de Lumière + 56:14
141 4 Juan Jose Pazos Fernandez U.C.Monaco + 58:53
Information
Nation France
Date 18th May
Where Fonsorbes -> Goulier Neige
What 2nd stage
Distance 154.3 km
Leader S.Williams
Youth J.Almeida
Mountain S.Williams
Sprint G.Hecht
Other
Embed Results