Ronde de l'Isard (U23) - 2018

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Stephen Williams SEG Racing Academy 14:49:3230
02 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 2025
03 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 2320
04 Marlon Gaillard Vendée U + 3115
05 Joao Almeida Portugal + 4610
06 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 545
07 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 01:003
08 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 01:031
09 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 01:101
10 Abderrahim Zahiri Trevigiani - Phonix - Hemus + 01:101
11 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 02:13
12 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 02:25
13 Jan Maas SEG Racing Academy + 02:45
14 Juan Pedro Lopez Polartec-Kometa Elite + 02:53
15 Sofiane Merignat Comite Bourgogne + 03:16
16 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 03:22
17 Brandon Rivera U.C.Monaco + 07:06
18 Gotzon Martin Team Euskadi + 07:27
19 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 08:10
20 Edward Anderson USA + 08:33
21 Sebastian Castano U.C.Monaco + 09:36
22 Jérémy Defaye Team Cycliste Azuréen + 10:23
23 Clément Lalba Comite Nouvelle Atlantique + 11:15
24 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 11:36
25 Hugo Nunes Portugal + 12:02
26 Ian Talbot U.C.Nantes Atlantique + 12:53
27 Thomas Champion Vendée U + 13:05
28 Daire Feeley U.C.Monaco + 13:14
29 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 14:18
30 Conor Schunk USA + 14:18
31 André Carvalho Portugal + 14:52
32 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 16:13
33 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 18:08
34 Sergio Garcia Polartec-Kometa Elite + 18:23
35 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 20:22
36 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 20:36
37 Gino Mäder IAM Excelsior + 20:47
38 Simon Carr Occitane Cyclisme Formation + 20:54
39 Ide Schelling SEG Racing Academy + 21:31
40 Corentin Bertrand GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 23:49
41 Bastian Kuratli IAM Excelsior + 23:50
42 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 23:53
43 Alexander Braybrooke A.V.C. Aix-en-Provence + 24:07
44 Gage Hecht USA + 25:01
45 Jorge Pastor Terol Polartec-Kometa Elite + 25:46
46 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 26:48
47 Filippo Zana Trevigiani - Phonix - Hemus + 27:13
48 Marc Buades Ferriol Team Euskadi + 28:45
49 Daniele Cantoni Polartec-Kometa Elite + 30:15
50 Peter Lenderink SEG Racing Academy + 30:31
51 Antoine Debons IAM Excelsior + 31:29
52 Joab Schneiter IAM Excelsior + 31:47
53 Floryan Arnoult Trevigiani - Phonix - Hemus + 33:32
54 Quentin Rossini GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 33:50
55 Jorge Magalhaes Portugal + 34:11
56 Alexys Brunel Comite Bourgogne + 35:19
57 Alejandro Ropero Polartec-Kometa Elite + 35:43
58 Venceslau Fernandes Portugal + 36:43
59 Axel Bouchet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 37:44
60 Andrea Costa CR4C Roanne + 39:24
61 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 41:20
62 Hans Kristian Rudland Uno-X Norwegian DT + 41:37
63 Arthur Troy GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 42:07
64 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 42:21
65 Baptiste Lavigne Comite Nouvelle Atlantique + 43:06
66 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 44:07
67 Léo Danès U.C.Nantes Atlantique + 44:19
68 Edouard Bonnefoix U.C.Monaco + 44:47
69 Maël Boivin V.C.Pays de Loudéac + 45:16
70 Andre Ramalho Portugal + 45:46
71 Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 45:56
72 Corentin Dubois POC Côte de Lumière + 48:15
73 Mathieu Warée V.C.Rouen 76 + 49:08
74 Scott Quincey IAM Excelsior + 50:25
75 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 51:20
76 Maxime Agut Comite Nouvelle Atlantique + 51:32
77 Maxence Bonjean CR4C Roanne + 52:11
78 Yohann Pailler A.V.C. Aix-en-Provence + 54:28
79 Hugo Roussel V.C.Rouen 76 + 54:31
80 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 56:05
81 Nicolas Colluccini Team Cycliste Azuréen + 56:46
82 Nicolas Thomas Team Cycliste Azuréen + 56:46
83 Antoine Prunet CR4C Roanne + 57:13
84 Valentin Ferron Vendée U + 57:47
85 Thomas Folinais V.C.Pays de Loudéac + 59:10
86 Emilien Jeannière Vendée U + 01:01:30
87 Zeke Mostov USA + 01:07:37
88 Aurélien Costeplane POC Côte de Lumière + 01:12:03
89 Diego Lopez Team Euskadi + 01:24:15
DNF Wilfried Canales Comite Bourgogne
DNF Arnaud Pfrimmer Comite Bourgogne
DNF Eugène Richardot Comite Bourgogne
DNF Thomas Acosta Comite Nouvelle Atlantique
DNF Bastien Bareille Comite Nouvelle Atlantique
DNF Gari Lagnet Comite Nouvelle Atlantique
DNF Alex Hoehn USA
DNF Matteo Jorgenson USA
DNF Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Ivan Schmitz A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Jesus Alfonso Arozamena Carretero Aldro Cycling Team
DNF Marcal Mercadal Cereza Aldro Cycling Team
DNF Vitor Zucco Aldro Cycling Team
DNF Sebastian Berwick Chambéry Cyclisme Formation
DNF Dylan Herchel Chambéry Cyclisme Formation
DNF Florian Dufour CR4C Roanne
DNF Antoine Grand CR4C Roanne
DNF Dorian Aramendi GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Matteo Bellia IAM Excelsior
DNF Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23
DNF Adrien Donzica M.S.Mandelieu
DNF Timotey Gazagnaire M.S.Mandelieu
DNF Thomas Gossiaux M.S.Mandelieu
DNF Serge Lamy M.S.Mandelieu
DNF Mathis Lebeau M.S.Mandelieu
DNF Vincent Cabanel Occitane Cyclisme Formation
DNF Romain Malbreil Occitane Cyclisme Formation
DNF Théo Matonti Occitane Cyclisme Formation
DNF Laudelino Plas Occitane Cyclisme Formation
DNF Loïc Szewe Occitane Cyclisme Formation
DNF Arthur Bauchaud Océane Top 16
DNF Jérémy Bellicaud Océane Top 16
DNF Alexis Diligeart Océane Top 16
DNF Anthony Miranda Océane Top 16
DNF Alexandre Pagnat Océane Top 16
DNF Romain Kohl POC Côte de Lumière
DNF Bryan Le Claire POC Côte de Lumière
DNF Erwan Morin POC Côte de Lumière
DNF Jose Antonio Garcia Martin Polartec-Kometa Elite
DNF Daan Hoole SEG Racing Academy
DNF Georgios Stavrakakis SEG Racing Academy
DNF Damien Marty Team Cycliste Azuréen
DNF Siarhei Shauchenka Team Cycliste Azuréen
DNF Mikel Alonso Team Euskadi
DNF Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus
DNF Javier Montoya Trevigiani - Phonix - Hemus
DNF Daniil Nikulin U.C.Monaco
DNF Juan Jose Pazos Fernandez U.C.Monaco
DNF Enzo Boisset U.C.Nantes Atlantique
DNF Maxime Bonsergent U.C.Nantes Atlantique
DNF Valentin Bricaud U.C.Nantes Atlantique
DNF Joris Vincent U.C.Nantes Atlantique
DNF Tobias Foss Uno-X Norwegian DT
DNF Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT
DNF Macgregor Carter V.C.Pays de Loudéac
DNF Bruno Hattier V.C.Pays de Loudéac
DNF Enzo Anti V.C.Rouen 76
DNF Pierre Couvigny V.C.Rouen 76
DNF Mathieu Burgaudeau Vendée U
Information
Nation France
Date 17th - 20th May
CAT 2.2U
Other
Embed Results