Ronde de l'Isard (U23) - 2016

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Rémy Rochas Chambéry Cyclisme Formation 04:09:00
02 Mathias Le Turnier Océane Top 16 + 09
03 Léo Vincent France + 09
04 Bjorg Lambrecht Lotto - Soudal U23 + 11
05 James Knox Team Wiggins + 11
06 Giovanni Carboni Unieuro - Wilier + 11
07 Marco Tecchio Unieuro - Wilier + 11
08 Steff Cras Lotto - Soudal U23 + 20
09 Harm Vanhoucke Lotto - Soudal U23 + 22
10 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 36
11 David Gaudu France + 36
12 Nikolay Cherkasov Russia + 01:03
13 Nick Schultz SEG Racing Academy + 01:03
14 Sofiane Merignat V.C.La Pomme Marseille + 01:17
15 Elie Gesbert France + 01:38
16 Marlon Gaillard Vendée U + 01:46
17 Takeaki Amezawa Japan + 01:48
18 Nuno Bico Portugal + 02:26
19 Martijn De Jong SEG Racing Academy + 02:48
20 Eduardo Llacer Aldro Cycling Team + 02:48
21 Xavier Pastalle Troyano Aldro Cycling Team + 02:48
22 Lucas Papillon CR4C Roanne + 02:48
23 Thomas Navarro A.V.C. Aix-en-Provence + 02:59
24 Evgeny Kobernyak Russia + 03:03
25 Odrian Champossin A.V.C. Aix-en-Provence + 03:44
26 Wilfried Canales France + 03:46
27 Wilmar Paredes Manzana - Postobon Team + 03:46
28 Daniel Pearson Team Wiggins + 03:53
29 Ibai Azurmendi Fundación Euskadi - EDP + 04:11
30 Antoine Leplingard Vendée U + 04:11
31 Vadim Deslandes Océane Top 16 + 04:11
32 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 04:11
33 Goncalo Carvalho Portugal + 04:21
34 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 04:50
35 Luís Gomes Portugal + 04:53
36 Axel Chatelus CR4C Roanne + 05:02
37 Hugo Pigeon Chambéry Cyclisme Formation + 05:13
38 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 05:24
39 Mathieu Caramel Occitane Cyclisme Formation + 05:35
40 Joan Ruiz Aldro Cycling Team + 05:42
41 Thomas Cabanel Occitane Cyclisme Formation + 05:47
42 Scott Davies Team Wiggins + 06:00
43 Clément Jolibert Team Payname + 06:09
44 Martin Salmon Chambéry Cyclisme Formation + 06:12
45 Nicolas Chatelet Team Payname + 06:22
46 Camille Guérin France + 06:43
47 Stepan Kurianov Russia + 06:43
48 Andrea Cacciotti Unieuro - Wilier + 06:43
49 Emiel Planckaert Lotto - Soudal U23 + 07:16
50 Gotzon Martin Fundación Euskadi - EDP + 07:31
51 Marc Buades Ferriol Fundación Euskadi - EDP + 07:31
52 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 07:31
53 David Swan A.V.C. Aix-en-Provence + 07:48
54 Magnus Bak Klaris SEG Racing Academy + 07:48
55 Kevin Inkelaar Lotto - Soudal U23 + 08:46
56 Vincent Cabanel Occitane Cyclisme Formation + 08:54
57 Lucas De Rossi V.C.La Pomme Marseille + 09:00
58 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 09:08
59 Gabriel Cullaigh Great Britain + 09:56
60 Freddy Ovett SEG Racing Academy + 10:02
61 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 10:02
62 Joao Rodrigues Portugal + 10:02
63 David Casillas Oviedo Aldro Cycling Team + 10:31
64 Sergio Higuita Manzana - Postobon Team + 10:36
65 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 11:12
66 Joan Bou RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 11:12
67 Louis Pijourlet CR4C Roanne + 11:56
68 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 12:08
69 Oliver Wood Great Britain + 12:17
70 Paul Sauvage CR4C Roanne + 12:40
71 Simone Ravanelli Unieuro - Wilier + 12:49
72 Gaspar Goncalves Portugal + 13:04
73 Achille Metro Team Payname + 13:21
74 Cedric Sirot Club Limousin Espoirs + 13:21
75 Ugo Ginestet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 13:21
76 Mattia Frapporti Unieuro - Wilier + 14:27
77 Tim Ariesen SEG Racing Academy + 14:54
78 Mathias Norsgaard SEG Racing Academy + 14:54
79 Rémi Aubert France + 15:32
80 Simon Lhuilier GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 15:32
81 Axel Journiaux Vendée U + 15:32
82 Samuel Lowe Team Wiggins + 15:32
83 David Civera Sanchis Aldro Cycling Team + 15:32
84 David Rivière Vendée U + 15:32
85 Alvaro Cuadros RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 16:00
86 Thomas Chassagne Club Limousin Espoirs + 16:23
87 Ivo Oliveira Portugal + 18:34
88 Diego Noriega Gomez RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 18:43
89 Maxime Cadinu V.C.La Pomme Marseille + 19:00
90 Takuma Akita Japan + 19:01
91 Vivian Born Team Payname + 21:59
92 Antonio Soto Aldro Cycling Team + 23:04
93 Maxime Teuliere Club Limousin Espoirs + 23:07
94 Alexandr Kulikovskiy Russia + 23:20
95 Dmitry Markov Russia + 23:20
96 Tristan Sélivert GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 23:20
97 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 23:20
98 Louis Chavanes Occitane Cyclisme Formation + 23:20
99 Petr Rikunov Russia + 23:20
100 Lucien Capot Océane Top 16 + 23:24
101 Thomas Warée Océane Top 16 + 23:24
102 Shohei Tsumura Japan + 23:24
103 Yudai Arashiro Japan + 23:24
104 Thomas Verleys Donk A.V.C. Aix-en-Provence + 23:24
105 Joey Walker Great Britain + 23:24
106 Remi Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 23:28
107 Mathieu Morichon Club Limousin Espoirs + 23:59
108 Jacques Abisror Océane Top 16 + 24:09
109 Arnaud Gleizes Team Payname + 24:10
110 Matthew Bostock Great Britain + 24:35
111 Joe Holt Great Britain + 24:35
112 Gaizka Sotil Etxabe Fundación Euskadi - EDP + 25:46
113 Xabier San Sebastian Lasa Fundación Euskadi - EDP + 25:46
114 Juan Camacho RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 25:46
115 Mark Stewart Great Britain + 26:10
116 Florent Fache V.C.La Pomme Marseille + 26:18
117 Dorian Aramendi Fundación Euskadi - EDP + 26:24
118 Enzo Bernard Vendée U + 26:24
119 Miguel Ballesteros RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 26:24
120 Florian Dufour Club Limousin Espoirs + 26:41
121 Romain Kohl GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 26:41
122 Davide Plebani Unieuro - Wilier + 27:41
123 Julien Hillat V.C.La Pomme Marseille + 27:44
124 Daniele Cantoni RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 30:56
125 Masahiro Ishigami Japan + 36:06
DNF Aurélien Doleatto Chambéry Cyclisme Formation
DNF Valentin Deverchère CR4C Roanne
DNF Guillaume Loubeau Occitane Cyclisme Formation
DNF Luc Hall Team Wiggins
Pos Rider Team Time
01 - Bjorg Lambrecht Lotto - Soudal U23 07:44:30
02 2 Mathias Le Turnier Océane Top 16 + 08
03 - Steff Cras Lotto - Soudal U23 + 19
04 4 James Knox Team Wiggins + 22
05 5 Marco Tecchio Unieuro - Wilier + 25
06 1 Harm Vanhoucke Lotto - Soudal U23 + 28
07 5 Léo Vincent France + 28
08 6 David Gaudu France + 31
09 3 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 44
10 4 Giovanni Carboni Unieuro - Wilier + 56
11 2 Nick Schultz SEG Racing Academy + 01:14
12 1 Nikolay Cherkasov Russia + 01:22
13 18 Rémy Rochas Chambéry Cyclisme Formation + 01:55
14 2 Sofiane Merignat V.C.La Pomme Marseille + 02:06
15 2 Marlon Gaillard Vendée U + 02:43
16 5 Takeaki Amezawa Japan + 02:55
17 8 Nuno Bico Portugal + 03:45
18 1 Lucas Papillon CR4C Roanne + 03:50
19 12 Daniel Pearson Team Wiggins + 04:02
20 2 Evgeny Kobernyak Russia + 04:02
21 8 Thomas Navarro A.V.C. Aix-en-Provence + 04:55
22 11 Martijn De Jong SEG Racing Academy + 05:05
23 1 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 05:18
24 12 Xavier Pastalle Troyano Aldro Cycling Team + 05:19
25 2 Vadim Deslandes Océane Top 16 + 05:22
26 13 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 05:47
27 14 Eduardo Llacer Aldro Cycling Team + 05:53
28 9 Wilfried Canales France + 06:20
29 3 Antoine Leplingard Vendée U + 06:28
30 10 Odrian Champossin A.V.C. Aix-en-Provence + 06:46
31 16 Scott Davies Team Wiggins + 06:47
32 4 Hugo Pigeon Chambéry Cyclisme Formation + 07:06
33 10 Ibai Azurmendi Fundación Euskadi - EDP + 07:27
34 15 Goncalo Carvalho Portugal + 08:15
35 13 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 08:41
36 6 Joan Ruiz Aldro Cycling Team + 08:48
37 13 Axel Chatelus CR4C Roanne + 08:56
38 8 Mathieu Caramel Occitane Cyclisme Formation + 08:57
39 1 Nicolas Chatelet Team Payname + 08:59
40 16 Luís Gomes Portugal + 09:09
41 31 Wilmar Paredes Manzana - Postobon Team + 09:37
42 7 Emiel Planckaert Lotto - Soudal U23 + 09:42
43 18 Thomas Cabanel Occitane Cyclisme Formation + 10:27
44 7 Andrea Cacciotti Unieuro - Wilier + 10:37
45 19 Lucas De Rossi V.C.La Pomme Marseille + 10:43
46 7 Camille Guérin France + 10:44
47 3 Marc Buades Ferriol Fundación Euskadi - EDP + 10:47
48 16 Clément Jolibert Team Payname + 11:21
49 18 Martin Salmon Chambéry Cyclisme Formation + 11:42
50 8 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 11:47
51 21 Joao Rodrigues Portugal + 12:05
52 11 Magnus Bak Klaris SEG Racing Academy + 12:42
53 19 Sergio Higuita Manzana - Postobon Team + 13:00
54 27 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 13:01
55 35 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 13:08
56 14 Gotzon Martin Fundación Euskadi - EDP + 13:18
57 - Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 13:23
58 2 Vincent Cabanel Occitane Cyclisme Formation + 13:34
59 10 David Swan A.V.C. Aix-en-Provence + 13:34
60 2 Kevin Inkelaar Lotto - Soudal U23 + 13:40
61 7 Gabriel Cullaigh Great Britain + 13:57
62 46 Elie Gesbert France + 14:46
63 24 Simone Ravanelli Unieuro - Wilier + 15:39
64 7 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 15:53
65 20 Gaspar Goncalves Portugal + 16:25
66 - Joan Bou RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 16:36
67 8 Paul Sauvage CR4C Roanne + 17:13
68 33 Stepan Kurianov Russia + 17:29
69 18 David Casillas Oviedo Aldro Cycling Team + 19:22
70 6 Ugo Ginestet GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 19:29
71 19 Rémi Aubert France + 19:33
72 17 David Civera Sanchis Aldro Cycling Team + 19:48
73 5 Mathias Norsgaard SEG Racing Academy + 20:24
74 8 Cedric Sirot Club Limousin Espoirs + 20:57
75 16 Louis Pijourlet CR4C Roanne + 21:44
76 3 Alvaro Cuadros RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 21:51
77 30 Diego Noriega Gomez RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 22:11
78 10 Achille Metro Team Payname + 22:15
79 37 Freddy Ovett SEG Racing Academy + 23:15
80 5 Ivo Oliveira Portugal + 24:35
81 9 Axel Journiaux Vendée U + 24:52
82 36 Oliver Wood Great Britain + 25:30
83 6 Thomas Chassagne Club Limousin Espoirs + 25:45
84 10 Simon Lhuilier GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 25:46
85 5 Takuma Akita Japan + 25:59
86 12 David Rivière Vendée U + 25:59
87 16 Samuel Lowe Team Wiggins + 26:51
88 2 Maxime Cadinu V.C.La Pomme Marseille + 27:39
89 24 Mattia Frapporti Unieuro - Wilier + 27:40
90 24 Tim Ariesen SEG Racing Academy + 28:07
91 13 Vivian Born Team Payname + 28:43
92 18 Dmitry Markov Russia + 29:17
93 14 Maxime Teuliere Club Limousin Espoirs + 29:58
94 13 Petr Rikunov Russia + 30:34
95 30 Juan Camacho RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 30:59
96 13 Thomas Warée Océane Top 16 + 31:04
97 5 Louis Chavanes Occitane Cyclisme Formation + 33:08
98 1 Shohei Tsumura Japan + 33:39
99 3 Yudai Arashiro Japan + 33:39
100 7 Mathieu Morichon Club Limousin Espoirs + 33:53
101 1 Alexandr Kulikovskiy Russia + 34:06
102 3 Jacques Abisror Océane Top 16 + 34:49
103 1 Tristan Sélivert GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 35:08
104 16 Antonio Soto Aldro Cycling Team + 36:17
105 1 Joey Walker Great Britain + 36:23
106 15 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 36:33
107 10 Lucien Capot Océane Top 16 + 36:37
108 7 Remi Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 36:41
109 14 Florian Dufour Club Limousin Espoirs + 36:56
110 9 Arnaud Gleizes Team Payname + 37:23
111 9 Romain Kohl GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 37:29
112 10 Joe Holt Great Britain + 37:42
113 13 Matthew Bostock Great Britain + 38:12
114 7 Gaizka Sotil Etxabe Fundación Euskadi - EDP + 38:53
115 6 Xabier San Sebastian Lasa Fundación Euskadi - EDP + 38:55
116 32 Daniele Cantoni RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 39:09
117 6 Mark Stewart Great Britain + 39:23
118 5 Enzo Bernard Vendée U + 39:37
119 6 Dorian Aramendi Fundación Euskadi - EDP + 39:37
120 4 Miguel Ballesteros RH+-Polartec-Fundación A.Contador + 39:37
121 16 Julien Hillat V.C.La Pomme Marseille + 39:50
122 5 Florent Fache V.C.La Pomme Marseille + 40:10
123 5 Thomas Verleys Donk A.V.C. Aix-en-Provence + 40:42
124 12 Davide Plebani Unieuro - Wilier + 40:53
125 40 Masahiro Ishigami Japan + 44:25
Information
Nation France
Date 20th May
Where Roques-sur-Garonne -> Ax-3-Domaines
What 2nd stage
Distance 155 km
Leader B.Lambrecht
Youth B.Lambrecht
Points B.Lambrecht
Mountain B.Lambrecht
Other
Embed Results