FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Il Lombardia
WorldTour, Monument, 13th October 2018, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Eritrea
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bardiani - CSF
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Dimension Data
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Nippo - Vini Fantini
Quick-Step Floors
Team EF Education First
Team Fortuneo - Samsic
Team LottoNL-Jumbo
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Wilier Triestina - Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Pinot
Thibaut
1990
Groupama - FDJ
05:53:22
500
02
Nibali
Vincenzo
1984
Bahrain - Merida
+ 32
400
03
Teuns
Dylan
1992
BMC Racing Team
+ 43
325
04
Uran
Rigoberto
1987
Team EF Education First
+ 43
275
05
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
+ 43
225
06
Izagirre
Ion
1989
Bahrain - Merida
+ 43
175
07
Majka
Rafal
1989
Bora - Hansgrohe
+ 43
150
08
Pozzovivo
Domenico
1982
Bahrain - Merida
+ 43
125
09
Martin
Daniel
1986
UAE Team Emirates
+ 48
100
10
Bennett
George
1990
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:22
85
11
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
+ 01:31
70
12
Bernal
Egan
1997
Team Sky
+ 01:31
60
13
Woods
Michael
1986
Team EF Education First
+ 01:31
50
14
Reichenbach
Sebastien
1989
Groupama - FDJ
+ 01:31
40
15
Nieve
Mikel
1984
Mitchelton - Scott
+ 01:31
35
16
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
+ 01:57
30
17
Roglic
Primoz
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 03:04
30
18
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 03:33
30
19
Cattaneo
Mattia
1990
Androni Giocattoli
+ 03:33
30
20
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
+ 03:33
30
21
Chernetskiy
Sergey
1990
Astana Pro Team
+ 03:33
20
22
Buchmann
Emanuel
1992
Bora - Hansgrohe
+ 03:33
20
23
Formolo
Davide
1992
Bora - Hansgrohe
+ 03:33
20
24
Serry
Pieter
1988
Quick-Step Floors
+ 03:54
20
25
Benoot
Tiesj
1994
Lotto - Soudal
+ 03:54
20
26
Barguil
Warren
1991
Team Fortuneo - Samsic
+ 03:54
20
27
Oomen
Sam
1995
Team Sunweb
+ 03:54
20
28
Tolhoek
Antwan
1994
Team LottoNL-Jumbo
+ 03:59
20
29
Yates
Adam
1992
Mitchelton - Scott
+ 04:01
20
30
Pellizotti
Franco
1978
Bahrain - Merida
+ 04:04
20
31
Ponzi
Simone
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 04:55
10
32
Frank
Mathias
1986
AG2R La Mondiale
+ 04:57
10
33
De Marchi
Alessandro
1986
BMC Racing Team
+ 04:57
10
34
Villella
Davide
1991
Astana Pro Team
+ 06:02
10
35
Velasco
Simone
1995
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 06:40
10
36
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
+ 06:40
10
37
Conci
Nicola
1997
Trek-Segafredo
+ 07:02
10
38
Costa
Rui
1986
UAE Team Emirates
+ 07:02
10
39
Capecchi
Eros
1986
Quick-Step Floors
+ 07:02
10
40
Kochetkov
Pavel
1986
Katusha - Alpecin
+ 07:02
10
41
Ciccone
Giulio
1994
Bardiani - CSF
+ 07:02
10
42
Oliveira
Nelson
1989
Movistar Team
+ 07:02
10
43
Kreuziger
Roman
1986
Mitchelton - Scott
+ 07:02
10
44
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
+ 07:02
10
45
Gesink
Robert
1986
Team LottoNL-Jumbo
+ 07:02
10
46
Carboni
Giovanni
1995
Bardiani - CSF
+ 07:02
10
47
Hindley
Jai
1996
Team Sunweb
+ 07:02
10
48
Kelderman
Wilco
1991
Team Sunweb
+ 07:02
10
49
Martinez
Daniel
1996
Team EF Education First
+ 07:07
10
50
Santaromita
Ivan
1984
Nippo - Vini Fantini
+ 07:07
10
51
Mas
Enric
1995
Quick-Step Floors
+ 07:07
5
52
Henao
Sergio
1987
Team Sky
+ 07:07
5
53
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
+ 08:10
5
54
Aru
Fabio
1990
UAE Team Emirates
+ 08:40
5
55
Senni
Manuel
1992
Bardiani - CSF
+ 08:40
5
56
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
+ 08:57
3
57
Wackermann
Luca
1992
Bardiani - CSF
+ 09:51
3
58
Schönberger
Sebastian
1994
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 10:36
3
59
Gogl
Michael
1993
Trek-Segafredo
+ 10:36
3
60
Spilak
Simon
1986
Katusha - Alpecin
+ 10:36
3
61
Delaplace
Anthony
1989
Team Fortuneo - Samsic
+ 10:36
62
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
+ 10:39
63
de la Cruz
David
1989
Team Sky
+ 10:39
64
Mollema
Bauke
1986
Trek-Segafredo
+ 10:39
65
De Tier
Floris
1992
Team LottoNL-Jumbo
+ 12:28
66
Keukeleire
Jens
1988
Lotto - Soudal
+ 12:28
67
Maison
Jeremy
1993
Team Fortuneo - Samsic
+ 12:28
68
Hamilton
Chris
1995
Team Sunweb
+ 12:28
69
Lambrecht
Bjorg
1997
Lotto - Soudal
+ 12:28
70
Kudus
Merhawi
1994
Dimension Data
+ 12:28
71
Hirt
Jan
1991
Astana Pro Team
+ 12:28
72
Caruso
Damiano
1987
BMC Racing Team
+ 12:28
73
Clarke
Simon
1986
Team EF Education First
+ 12:28
74
Storer
Michael
1997
Team Sunweb
+ 14:27
75
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
+ 15:01
76
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 15:01
77
Zardini
Edoardo
1989
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 15:01
78
Power
Robert
1995
Mitchelton - Scott
+ 15:01
79
Gaudu
David
1996
Groupama - FDJ
+ 15:05
80
Soler
Marc
1993
Movistar Team
+ 17:02
81
Izagirre
Gorka
1987
Bahrain - Merida
+ 17:02
82
Verona
Carlos
1992
Mitchelton - Scott
+ 17:02
83
Olivier
Daan
1992
Team LottoNL-Jumbo
+ 17:02
84
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani - CSF
+ 17:02
85
Cummings
Steve
1981
Dimension Data
+ 17:02
86
Rosa
Diego
1989
Team Sky
+ 17:02
87
Henao
Sebastian
1993
Team Sky
+ 17:02
88
Bouwman
Koen
1993
Team LottoNL-Jumbo
+ 19:21
89
Lammertink
Maurits
1990
Katusha - Alpecin
+ 23:36
90
Smit
Willie
1992
Katusha - Alpecin
+ 23:36
91
Bou
Joan
1997
Nippo - Vini Fantini
+ 23:36
92
Tizza
Marco
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 23:36
93
Koshevoy
Ilia
1991
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 23:36
94
Niv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 24:56
95
Bonnamour
Franck
1995
Team Fortuneo - Samsic
+ 25:08
96
Spreafico
Matteo
1993
Androni Giocattoli
+ 25:10
97
Florez
Miguel
1996
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 25:10
98
Plaza
Rubén
1980
Israel Cycling Academy
+ 25:10
DNF
Bardet
Romain
1990
AG2R La Mondiale
DNF
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
DNF
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Peters
Nans
1994
AG2R La Mondiale
DNF
Ballerini
Davide
1994
Androni Giocattoli
DNF
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli
DNF
Frapporti
Mattia
1994
Androni Giocattoli
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Androni Giocattoli
DNF
Sosa
Ivan
1997
Androni Giocattoli
DNF
Stalnov
Nikita
1991
Astana Pro Team
DNF
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
DNF
Nibali
Antonio
1992
Bahrain - Merida
DNF
Orsini
Umberto
1994
Bardiani - CSF
DNF
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani - CSF
DNF
Bettiol
Alberto
1993
BMC Racing Team
DNF
Gerrans
Simon
1980
BMC Racing Team
DNF
Rosskopf
Joey
1989
BMC Racing Team
DNF
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing Team
DNF
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Pfingsten
Christoph
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Poljanski
Pawel
1990
Bora - Hansgrohe
DNF
Bonnet
William
1982
Groupama - FDJ
DNF
Ladagnous
Matthieu
1984
Groupama - FDJ
DNF
Roy
Jérémy
1983
Groupama - FDJ
DNF
Vincent
Léo
1995
Groupama - FDJ
DNF
Gebremedhin
Awet
1992
Israel Cycling Academy
DNF
Goldstein
Omer
1996
Israel Cycling Academy
DNF
Neilands
Krists
1994
Israel Cycling Academy
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Lotto - Soudal
DNF
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
DNF
Shaw
James
1996
Lotto - Soudal
DNF
Albasini
Michael
1980
Mitchelton - Scott
DNF
Haig
Jack
1993
Mitchelton - Scott
DNF
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
DNF
Castrillo
Jaime
1996
Movistar Team
DNF
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
DNF
Bagioli
Nicola
1995
Nippo - Vini Fantini
DNF
Lobato
Juan Jose
1988
Nippo - Vini Fantini
DNF
Zaccanti
Filippo
1995
Nippo - Vini Fantini
DNF
Asgreen
Kasper
1995
Quick-Step Floors
DNF
De Plus
Laurens
1995
Quick-Step Floors
DNF
Jungels
Bob
1992
Quick-Step Floors
DNF
Sénéchal
Florian
1993
Quick-Step Floors
DNF
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
DNF
O'Connor
Ben
1995
Dimension Data
DNF
Pauwels
Serge
1983
Dimension Data
DNF
Van Zyl
Johann
1991
Dimension Data
DNF
Vermote
Julien
1989
Dimension Data
DNF
Breschel
Matti
1984
Team EF Education First
DNF
Dombrowski
Joe
1991
Team EF Education First
DNF
Modolo
Sacha
1987
Team EF Education First
DNF
Feillu
Brice
1985
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Gesbert
Elie
1995
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Le Roux
Romain
1992
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Kiserlovski
Robert
1986
Katusha - Alpecin
DNF
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha - Alpecin
DNF
Zakarin
Ilnur
1989
Katusha - Alpecin
DNF
Golas
Michal
1984
Team Sky
DNF
Moscon
Gianni
1994
Team Sky
DNF
Kämna
Lennard
1996
Team Sunweb
DNF
Matthews
Michael
1990
Team Sunweb
DNF
Didier
Laurent
1984
Trek-Segafredo
DNF
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
DNF
Stetina
Peter
1987
Trek-Segafredo
DNF
Marcato
Marco
1984
UAE Team Emirates
DNF
Mori
Manuele
1980
UAE Team Emirates
DNF
Ravasi
Edward
1994
UAE Team Emirates
DNF
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
DNF
Busato
Matteo
1987
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Raggio
Luca
1995
Wilier Triestina - Selle Italia
Information
Il Lombardia
Italy
13th October 2018
1.UWT | 241.0 km