Il Lombardia - 2016

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Esteban Chaves Orica - BikeExchange 6:26:36
02 Diego Rosa Astana Pro Team + 00
03 Rigoberto Uran Cannondale - Drapac + 00
04 Romain Bardet AG2R La Mondiale + 06
05 Davide Villella Cannondale - Drapac + 1:19
06 Alejandro Valverde Movistar Team + 1:24
07 Robert Gesink Team LottoNL-Jumbo + 1:24
08 Warren Barguil Team Giant - Alpecin + 1:24
09 Alessandro De Marchi BMC Racing Team + 1:24
10 Pierre Latour AG2R La Mondiale + 1:24
11 Fabio Aru Astana Pro Team + 1:26
12 Gianluca Brambilla Etixx - Quick Step + 2:04
13 Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 2:05
14 Giovanni Visconti Movistar Team + 2:42
15 Rui Costa Lampre-Merida + 5:02
16 Matvei Mamykin Team Katusha + 5:02
17 Rudy Molard Cofidis, Solution Credits + 5:02
18 Darwin Atapuma BMC Racing Team + 5:33
19 Bauke Mollema Trek-Segafredo + 6:24
20 Jakob Fuglsang Astana Pro Team + 6:36
21 Jan Bakelants AG2R La Mondiale + 7:17
22 Diego Ulissi Lampre-Merida + 8:10
23 Sebastien Reichenbach FDJ + 8:10
24 Kenny Elissonde FDJ + 8:10
25 Alessio Taliani Androni Giocattoli + 8:10
26 Peter Kennaugh Team Sky + 8:10
27 Igor Anton Dimension Data + 8:10
28 Javier Moreno Movistar Team + 8:10
29 Fränk Schleck Trek-Segafredo + 8:10
30 Daniel Moreno Movistar Team + 8:10
31 Michael Woods Cannondale - Drapac + 8:10
32 Stéphane Rossetto Cofidis, Solution Credits + 10:30
33 Damiano Cunego Nippo - Vini Fantini + 10:30
34 Philippe Gilbert BMC Racing Team + 10:30
35 Michael Gogl Tinkoff + 10:30
36 Manuele Mori Lampre-Merida + 10:30
37 Domenico Pozzovivo AG2R La Mondiale + 10:30
38 Sam Oomen Team Giant - Alpecin + 10:30
39 Simon Geschke Team Giant - Alpecin + 10:30
40 Sergey Lagutin Team Katusha + 10:30
41 Simone Petilli Lampre-Merida + 15:05
42 Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale + 15:51
43 Carlos Verona Orica - BikeExchange + 15:51
44 Odd Christian Eiking FDJ + 15:51
45 Pavel Kochetkov Team Katusha + 15:51
46 Yonder Godoy Wilier Triestina - Southeast + 15:54
47 Mattia Cattaneo Lampre-Merida + 15:57
48 Daniel Martin Etixx - Quick Step + 15:57
49 Franco Pellizotti Androni Giocattoli + 15:57
50 Samuel Sánchez BMC Racing Team + 16:01
51 Simone Velasco Bardiani - CSF + 18:12
52 Victor De La Parte CCC Sprandi Polkowice + 18:12
53 Petr Vakoc Etixx - Quick Step + 18:12
54 Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice + 18:12
55 Damiano Caruso BMC Racing Team + 18:12
56 Andrey Solomennikov Gazprom - RusVelo + 18:12
57 Daniel Martinez Wilier Triestina - Southeast + 18:12
58 Romain Hardy Cofidis, Solution Credits + 18:12
59 Stefan Denifl [*] IAM Cycling + 18:12
60 Julian Alaphilippe Etixx - Quick Step + 18:16
61 David De La Cruz Etixx - Quick Step + 20:09
DNF Mikaël Chérel AG2R La Mondiale
DNF Hubert Dupont AG2R La Mondiale
DNF Cyril Gautier AG2R La Mondiale
DNF Marco Bandiera Androni Giocattoli
DNF Francesco Gavazzi Androni Giocattoli
DNF Alberto Nardin Androni Giocattoli
DNF Daniele Ratto Androni Giocattoli
DNF Serghei Tvetcov Androni Giocattoli
DNF Dario Cataldo Astana Pro Team
DNF Andriy Grivko Astana Pro Team
DNF Tanel Kangert Astana Pro Team
DNF Miguel Ángel López Astana Pro Team
DNF Paolo Tiralongo Astana Pro Team
DNF Simone Andreetta Bardiani - CSF
DNF Enrico Barbin Bardiani - CSF
DNF Francesco Bongiorno Bardiani - CSF
DNF Sonny Colbrelli Bardiani - CSF
DNF Stefano Pirazzi Bardiani - CSF
DNF Lorenzo Rota Bardiani - CSF
DNF Edoardo Zardini Bardiani - CSF
DNF Ben Hermans BMC Racing Team
DNF Amaël Moinard BMC Racing Team
DNF Greg Van Avermaet BMC Racing Team
DNF Alberto Bettiol Cannondale - Drapac
DNF Andre Cardoso Cannondale - Drapac
DNF Davide Formolo Cannondale - Drapac
DNF Moreno Moser Cannondale - Drapac
DNF Tom-Jelte Slagter Cannondale - Drapac
DNF Felix Großschartner CCC Sprandi Polkowice
DNF Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice
DNF Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice
DNF Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice
DNF Simone Ponzi CCC Sprandi Polkowice
DNF Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice
DNF Nicolas Edet Cofidis, Solution Credits
DNF Arnold Jeannesson Cofidis, Solution Credits
DNF Luis Angel Mate Cofidis, Solution Credits
DNF Anthony Perez Cofidis, Solution Credits
DNF Anthony Turgis Cofidis, Solution Credits
DNF Laurens De Plus Etixx - Quick Step
DNF Pieter Serry Etixx - Quick Step
DNF Zdenek Stybar Etixx - Quick Step
DNF Alexandre Geniez FDJ
DNF Jeremy Maison FDJ
DNF Steve Morabito FDJ
DNF Anthony Roux FDJ
DNF Jérémy Roy FDJ
DNF Igor Boev Gazprom - RusVelo
DNF Sergey Firsanov Gazprom - RusVelo
DNF Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo
DNF Alexandr Kolobnev Gazprom - RusVelo
DNF Artem Nych Gazprom - RusVelo
DNF Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo
DNF Aydar Zakarin Gazprom - RusVelo
DNF Stef Clement IAM Cycling
DNF Mathias Frank IAM Cycling
DNF Vegard Stake Laengen IAM Cycling
DNF Jarlinson Pantano IAM Cycling
DNF Lawrence Warbasse IAM Cycling
DNF Marcel Wyss IAM Cycling
DNF Oliver Zaugg IAM Cycling
DNF Matteo Bono Lampre-Merida
DNF Kristijan Durasek Lampre-Merida
DNF Jan Polanc Lampre-Merida
DNF Sander Armee Lotto - Soudal
DNF Bart De Clercq Lotto - Soudal
DNF Gert Dockx Lotto - Soudal
DNF Tony Gallopin Lotto - Soudal
DNF Maxime Monfort Lotto - Soudal
DNF Jelle Vanendert Lotto - Soudal
DNF Louis Vervaeke Lotto - Soudal
DNF Tim Wellens Lotto - Soudal
DNF Winner Anacona Movistar Team
DNF Ion Izagirre Movistar Team
DNF Dayer Quintana Movistar Team
DNF Francisco Ventoso Movistar Team
DNF Grega Bole Nippo - Vini Fantini
DNF Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini
DNF Iuri Filosi Nippo - Vini Fantini
DNF Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini
DNF Yuma Koishi Nippo - Vini Fantini
DNF Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini
DNF Gianfranco Zilioli Nippo - Vini Fantini
DNF Jack Haig Orica - BikeExchange
DNF Damien Howson Orica - BikeExchange
DNF Jens Keukeleire Orica - BikeExchange
DNF Rubén Plaza Orica - BikeExchange
DNF Robert Power Orica - BikeExchange
DNF Amets Txurruka Orica - BikeExchange
DNF Natnael Berhane Dimension Data
DNF Edvald Boasson-Hagen Dimension Data
DNF Omar Fraile Dimension Data
DNF Serge Pauwels Dimension Data
DNF Kristian Sbaragli Dimension Data
DNF Kanstantsin Sivtsov Dimension Data
DNF Jaco Venter Dimension Data
DNF Tom Dumoulin Team Giant - Alpecin
DNF Fredrik Ludvigsson Team Giant - Alpecin
DNF Tobias Ludvigsson Team Giant - Alpecin
DNF Sindre Lunke Team Giant - Alpecin
DNF Albert Timmer Team Giant - Alpecin
DNF Alberto Losada Team Katusha
DNF Joaquim Rodríguez Team Katusha
DNF Egor Silin Team Katusha
DNF Rein Taaramäe Team Katusha
DNF Angel Vicioso Team Katusha
DNF Enrico Battaglin Team LottoNL-Jumbo
DNF Koen Bouwman Team LottoNL-Jumbo
DNF Wilco Kelderman Team LottoNL-Jumbo
DNF Bert-Jan Lindeman Team LottoNL-Jumbo
DNF Paul Martens Team LottoNL-Jumbo
DNF Bram Tankink Team LottoNL-Jumbo
DNF Alexey Vermeulen Team LottoNL-Jumbo
DNF Vasil Kiryienka Team Sky
DNF Leopold König Team Sky
DNF Mikel Landa Team Sky
DNF Mikel Nieve Team Sky
DNF Wout Poels Team Sky
DNF Nicolas Roche Team Sky
DNF Ben Swift Team Sky
DNF Pavel Brutt Tinkoff
DNF Jesper Hansen Tinkoff
DNF Roman Kreuziger Tinkoff
DNF Rafal Majka Tinkoff
DNF Sergio Paulinho Tinkoff
DNF Pawel Poljanski Tinkoff
DNF Matteo Tosatto Tinkoff
DNF Julien Bernard Trek-Segafredo
DNF Laurent Didier Trek-Segafredo
DNF Fabio Felline Trek-Segafredo
DNF Ryder Hesjedal Trek-Segafredo
DNF Jasper Stuyven Trek-Segafredo
DNF Haimar Zubeldia Trek-Segafredo
DNF Julen Amezqueta Wilier Triestina - Southeast
DNF Rafael Andriato Wilier Triestina - Southeast
DNF Andrea Fedi Wilier Triestina - Southeast
DNF Filippo Pozzato Wilier Triestina - Southeast
DNF Cristian Rodriguez Wilier Triestina - Southeast
DNF Eugert Zhupa Wilier Triestina - Southeast
Information
Nation Italy
Date 1st October
Distance 240 km
CAT 1.WT1
Other
Embed Results