Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2012 Il Lombardia

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Joaquim Rodríguez 1979 Katusha Team 6:36:27280
02 Samuel Sánchez 1978 Euskaltel-Euskadi + 09224
03 Rigoberto Uran 1987 Sky ProCycling + 09168
04 Mauro Santambrogio 1984 BMC Racing Team + 09140
05 Sergio Luis Henao 1987 Sky ProCycling + 09126
06 Ryder Hesjedal 1980 Garmin - Sharp + 09112
07 Bauke Mollema 1986 Rabobank + 09101
08 Oliver Zaugg 1981 RadioShack - Nissan + 0990
09 Alberto Contador 1982 Team Saxo Bank-Tinkoff + 0981
10 Fredrik Kessiakoff 1980 Astana Pro Team + 0973
11 Nairo Quintana 1990 Movistar Team + 0967
12 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli - Venezuela + 0962
13 Damiano Cunego 1981 Lampre - ISD + 3556
14 Alexandr Kolobnev 1981 Katusha Team + 5750
15 Simon Clarke 1986 Orica - GreenEDGE + 5745
16 Daniel Martin 1986 Garmin - Sharp + 1:2342
17 Greg Van Avermaet 1985 BMC Racing Team + 1:2539
18 Jean-Christophe Péraud 1977 AG2R La Mondiale + 1:2536
19 Matteo Rabottini 1987 Farnese Vini - Selle Italia + 1:2534
20 Danilo Di Luca 1976 Acqua e Sapone + 1:2531
21 Fabio Duarte 1986 Colombia - Coldeportes + 1:2528
22 Tomasz Marczynski 1984 Vacansoleil - DCM + 1:2525
23 Miguel Angel Rubiano 1984 Androni Giocattoli - Venezuela + 1:2522
24 Carlos Betancur 1989 Acqua e Sapone + 1:2520
25 Winner Anacona 1988 Lampre - ISD + 1:2517
26 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas-Cannondale + 1:3014
27 Gorka Verdugo 1978 Euskaltel-Euskadi + 1:3011
28 Ivan Basso 1977 Liquigas-Cannondale + 1:508
29 Romain Bardet 1990 AG2R La Mondiale + 2:106
30 Dario Cataldo 1985 Omega Pharma - Quick Step + 2:143
31 Jan Bakelants 1986 RadioShack - Nissan + 2:26
32 Mikel Nieve 1984 Euskaltel-Euskadi + 2:38
33 Paolo Tiralongo 1977 Astana Pro Team + 3:00
34 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 3:03
35 Marco Marcato 1984 Vacansoleil - DCM + 3:03
36 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 4:07
37 Lars Petter Nordhaug 1984 Sky ProCycling + 4:07
38 Rui Costa 1986 Movistar Team + 4:07
39 Laurens Ten Dam 1980 Rabobank + 4:09
40 Manuele Mori 1980 Lampre - ISD + 5:06
41 Diego Ulissi 1989 Lampre - ISD + 5:06
42 Bruno Silva Pires 1981 Team Saxo Bank-Tinkoff + 7:29
43 Nicki Sřrensen 1975 Team Saxo Bank-Tinkoff + 7:29
44 Sergio Paulinho 1980 Team Saxo Bank-Tinkoff + 7:29
45 Chris Anker Sřrensen 1984 Team Saxo Bank-Tinkoff + 7:29
46 Matteo Tosatto 1974 Team Saxo Bank-Tinkoff + 7:29
47 Johnny Hoogerland 1983 Vacansoleil - DCM + 10:14
48 Leonardo Giordani 1977 Farnese Vini - Selle Italia + 10:14
49 Daniel Moreno 1981 Katusha Team + 10:14
50 Tim Wellens 1991 Lotto - Belisol + 10:14
51 Alberto Losada 1982 Katusha Team + 11:23
52 Gabriele Bosisio 1980 Utensilnord - Named + 13:11
53 George Bennett 1990 RadioShack - Nissan + 20:03
54 Pello Bilbao 1990 Euskaltel-Euskadi + 20:03
DNF Paolo Ciavatta 1984 Acqua e Sapone
DNF Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone
DNF Alessandro Donati 1979 Acqua e Sapone
DNF Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone
DNF Vladimir Miholjevic 1974 Acqua e Sapone
DNF Fabio Taborre 1985 Acqua e Sapone
DNF Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale
DNF Guillaume Bonnafond 1987 AG2R La Mondiale
DNF John Gadret 1979 AG2R La Mondiale
DNF Sylvain Georges 1984 AG2R La Mondiale
DNF Matteo Montaguti 1984 AG2R La Mondiale
DNF Riccardo Chiarini 1984 Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Giario Ermeti 1981 Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Fabio Felline 1990 Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Carles Jose Ochoa 1980 Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Emanuele Sella 1981 Androni Giocattoli - Venezuela
DNF José Serpa 1979 Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Thomas Damuseau 1989 Argos - Shimano
DNF Tom Dumoulin 1990 Argos - Shimano
DNF Johannes Fröhlinger 1985 Argos - Shimano
DNF Alexandre Geniez 1988 Argos - Shimano
DNF Simon Geschke 1986 Argos - Shimano
DNF Yann Huguet 1984 Argos - Shimano
DNF Tobias Ludvigsson 1991 Argos - Shimano
DNF Matthieu Sprick 1981 Argos - Shimano
DNF Fabio Aru 1990 Astana Pro Team
DNF Janez Brajkovic 1983 Astana Pro Team
DNF Alexsandr Dyachenko 1983 Astana Pro Team
DNF Francesco Gavazzi 1984 Astana Pro Team
DNF Andriy Grivko 1983 Astana Pro Team
DNF Simone Ponzi 1987 Astana Pro Team
DNF Alessandro Ballan 1979 BMC Racing Team
DNF Steve Cummings 1981 BMC Racing Team
DNF Mathias Frank 1986 BMC Racing Team
DNF Philippe Gilbert 1982 BMC Racing Team
DNF Steve Morabito 1983 BMC Racing Team
DNF Ivan Santaromita 1984 BMC Racing Team
DNF Enrico Battaglin 1989 Colnago - CSF Inox
DNF Gianluca Brambilla 1987 Colnago - CSF Inox
DNF Sonny Colbrelli 1990 Colnago - CSF Inox
DNF Christian Delle Stelle 1989 Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Locatelli 1989 Colnago - CSF Inox
DNF Angelo Pagani 1988 Colnago - CSF Inox
DNF Andrea Pasqualon 1988 Colnago - CSF Inox
DNF Domenico Pozzovivo 1982 Colnago - CSF Inox
DNF Darwin Atapuma 1988 Colombia - Coldeportes
DNF Esteban Chaves 1990 Colombia - Coldeportes
DNF Luis Felipe Laverde 1979 Colombia - Coldeportes
DNF Dalivier Ospina 1985 Colombia - Coldeportes
DNF Jarlinson Pantano 1988 Colombia - Coldeportes
DNF Michael Rodriguez 1989 Colombia - Coldeportes
DNF Jeffry Romero 1989 Colombia - Coldeportes
DNF Mikel Landa 1989 Euskaltel-Euskadi
DNF Miguel Minguez 1988 Euskaltel-Euskadi
DNF Amets Txurruka 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Alfredo Balloni 1989 Farnese Vini - Selle Italia
DNF Pierpaolo De Negri 1986 Farnese Vini - Selle Italia
DNF Francesco Failli 1983 Farnese Vini - Selle Italia
DNF Luca Mazzanti 1974 Farnese Vini - Selle Italia
DNF Filippo Pozzato 1981 Farnese Vini - Selle Italia
DNF Alessandro Proni 1982 Farnese Vini - Selle Italia
DNF Sandy Casar 1979 FDJ - BigMat
DNF Pierrick Fedrigo 1978 FDJ - BigMat
DNF Arnold Jeannesson 1986 FDJ - BigMat
DNF Cedric Pineau 1985 FDJ - BigMat
DNF Thibaut Pinot 1990 FDJ - BigMat
DNF Jérémy Roy 1983 FDJ - BigMat
DNF Jussi Veikkanen 1981 FDJ - BigMat
DNF Arthur Vichot 1988 FDJ - BigMat
DNF Nathan Haas 1989 Garmin - Sharp
DNF Alex Howes 1988 Garmin - Sharp
DNF Christophe Le Mével 1980 Garmin - Sharp
DNF Peter Stetina 1987 Garmin - Sharp
DNF Andrew Talansky 1988 Garmin - Sharp
DNF Fabian Wegmann 1980 Garmin - Sharp
DNF Giampaolo Caruso [*] 1980 Katusha Team
DNF Vladimir Gusev 1982 Katusha Team
DNF Luca Paolini 1977 Katusha Team
DNF Yury Trofimov 1984 Katusha Team
DNF Matteo Bono 1983 Lampre - ISD
DNF Matthew Lloyd 1983 Lampre - ISD
DNF Marco Marzano 1980 Lampre - ISD
DNF Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - ISD
DNF Eros Capecchi 1986 Liquigas-Cannondale
DNF Damiano Caruso 1987 Liquigas-Cannondale
DNF Moreno Moser 1990 Liquigas-Cannondale
DNF Daniele Ratto 1989 Liquigas-Cannondale
DNF Cristiano Salerno 1985 Liquigas-Cannondale
DNF Jose Cayetano Sarmiento 1987 Liquigas-Cannondale
DNF Bart De Clercq 1986 Lotto - Belisol
DNF Gert Dockx 1988 Lotto - Belisol
DNF Gianni Meersman 1985 Lotto - Belisol
DNF Joost Van Leijen 1984 Lotto - Belisol
DNF Dennis Vanendert 1988 Lotto - Belisol
DNF Jelle Vanendert 1985 Lotto - Belisol
DNF Frederik Willems 1979 Lotto - Belisol
DNF Marzio Bruseghin 1974 Movistar Team
DNF Juan José Cobo 1981 Movistar Team
DNF Iván Gutiérrez 1978 Movistar Team
DNF Pablo Lastras 1976 Movistar Team
DNF Sergio Pardilla 1984 Movistar Team
DNF Giovanni Visconti 1983 Movistar Team
DNF Sylvain Chavanel 1979 Omega Pharma - Quick Step
DNF Kevin De Weert 1982 Omega Pharma - Quick Step
DNF Dries Devenyns 1983 Omega Pharma - Quick Step
DNF Michal Golas 1984 Omega Pharma - Quick Step
DNF Serge Pauwels 1983 Omega Pharma - Quick Step
DNF Jerome Pineau 1980 Omega Pharma - Quick Step
DNF Kristof Vandewalle 1985 Omega Pharma - Quick Step
DNF Michael Albasini 1980 Orica - GreenEDGE
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Orica - GreenEDGE
DNF Simon Gerrans 1980 Orica - GreenEDGE
DNF Sebastian Langeveld 1985 Orica - GreenEDGE
DNF Christian Meier 1985 Orica - GreenEDGE
DNF Cameron Meyer 1988 Orica - GreenEDGE
DNF Pieter Weening 1981 Orica - GreenEDGE
DNF Stef Clement 1982 Rabobank
DNF Juan Manuel Garate 1976 Rabobank
DNF Wilco Kelderman 1991 Rabobank
DNF Steven Kruijswijk 1987 Rabobank
DNF Paul Martens 1983 Rabobank
DNF Tom Jelte Slagter 1989 Rabobank
DNF Ben Hermans 1986 RadioShack - Nissan
DNF Chris Horner 1971 RadioShack - Nissan
DNF Yaroslav Popovych 1980 RadioShack - Nissan
DNF Thomas Rohregger 1982 RadioShack - Nissan
DNF Haimar Zubeldia 1977 RadioShack - Nissan
DNF Thomas Löfkvist 1984 Sky ProCycling
DNF Danny Pate 1979 Sky ProCycling
DNF Richie Porte 1985 Sky ProCycling
DNF Salvatore Puccio 1989 Sky ProCycling
DNF Manuele Boaro 1987 Team Saxo Bank-Tinkoff
DNF Rafal Majka 1989 Team Saxo Bank-Tinkoff
DNF Paolo Bailetti 1980 Utensilnord - Named
DNF Stiven Fanelli 1987 Utensilnord - Named
DNF Edoardo Girardi 1985 Utensilnord - Named
DNF Sergio Lagana 1982 Utensilnord - Named
DNF Gianluca Maggiore 1985 Utensilnord - Named
DNF Federico Rocchetti 1986 Utensilnord - Named
DNF Patxi Vila 1975 Utensilnord - Named
DNF Thomas De Gendt 1986 Vacansoleil - DCM
DNF Stefan Denifl 1987 Vacansoleil - DCM
DNF Björn Leukemans 1977 Vacansoleil - DCM
DNF Mirko Selvaggi 1985 Vacansoleil - DCM
DNF Rafael Valls 1987 Vacansoleil - DCM

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Il Lombardia
Italy - September 29th
Distance 251 km
Classification 1.WT1