FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Il Lombardia
WorldTour, Monument, 15th October 2011, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Tunisia
Ukraine
USA
Teams
Acqua e Sapone
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli - CIPI
Astana
BMC Racing Team
Colnago - CSF Inox
Euskaltel-Euskadi
Farnese Vini - Neri Sottoli
FDJ
Garmin-Cervélo
Geox-TMC
Katusha Team
Lampre-ISD
Leopard-Trek
Liquigas-Cannondale
Movistar Team
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
RadioShack
Saxo Bank - SunGard
Sky ProCycling
Team Europcar
Team HTC - Highroad
Vacansoleil - DCM
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Zaugg
Oliver
1981
Leopard-Trek
06:20:02
02
Martin
Daniel
1986
Garmin-Cervélo
+ 08
03
Rodríguez
Joaquim
1979
Katusha Team
+ 08
04
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Cannondale
+ 08
05
Niemiec
Przemyslaw
1980
Lampre-ISD
+ 08
06
Pozzovivo
Domenico
1982
Colnago - CSF Inox
+ 08
07
Visconti
Giovanni
1983
Farnese Vini - Neri Sottoli
+ 15
08
Gilbert
Philippe
1982
Omega Pharma-Lotto
+ 15
09
Betancur
Carlos
1989
Acqua e Sapone
+ 15
10
Chiarini
Riccardo
1984
Androni Giocattoli - CIPI
+ 15
11
Paolini
Luca
1977
Katusha Team
+ 27
12
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 27
13
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 27
14
Stetina
Peter
1987
Garmin-Cervélo
+ 27
15
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 27
16
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 27
17
Moreno
Daniel
1981
Katusha Team
+ 27
18
Pauriol
Rémi
1982
FDJ
+ 27
19
Uran
Rigoberto
1987
Sky ProCycling
+ 27
20
Löfkvist
Thomas
1984
Sky ProCycling
+ 27
21
Santaromita
Ivan
1984
BMC Racing Team
+ 27
22
Felline
Fabio
1990
Geox-TMC
+ 01:11
23
Barredo
Carlos
1981
Rabobank
+ 01:11
24
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil - DCM
+ 01:11
25
Costa
Rui
1986
Movistar Team
+ 01:11
26
Majka
Rafal
1989
Saxo Bank - SunGard
+ 01:11
27
Cunego
Damiano
1981
Lampre-ISD
+ 01:15
28
Wegmann
Fabian
1980
Leopard-Trek
+ 01:15
29
Kruijswijk
Steven
1987
Rabobank
+ 01:15
30
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 01:15
31
Canuti
Federico
1985
Colnago - CSF Inox
+ 01:15
32
Brajkovic
Janez
1983
RadioShack
+ 01:15
33
Sørensen
Chris Anker
1984
Saxo Bank - SunGard
+ 01:15
34
Le Mével
Christophe
1980
Garmin-Cervélo
+ 02:39
35
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
+ 02:39
36
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 02:39
37
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 05:30
38
Caruso
Giampaolo
1980
Katusha Team
+ 06:44
39
Fuglsang
Jakob
1985
Leopard-Trek
+ 07:14
40
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas-Cannondale
+ 07:14
41
Rogers
Michael
1979
Sky ProCycling
+ 07:14
42
Cummings
Steve
1981
Sky ProCycling
+ 07:14
43
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Highroad
+ 11:20
44
Gustov
Volodymir
1977
Saxo Bank - SunGard
+ 11:20
45
Grivko
Andriy
1983
Astana
+ 12:04
46
Veikkanen
Jussi
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 12:31
47
Pinot
Thibaut
1990
FDJ
+ 12:31
48
Ignatenko
Petr
1987
Katusha Team
+ 12:31
49
Vandborg
Brian
1981
Saxo Bank - SunGard
+ 12:31
50
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 12:31
51
Pires
Bruno Silva
1981
Leopard-Trek
+ 12:31
52
Slagter
Tom-Jelte
1989
Rabobank
+ 12:31
53
Favilli
Elia
1989
Farnese Vini - Neri Sottoli
+ 12:31
54
Mori
Manuele
1980
Lampre-ISD
+ 12:31
55
Mizurov
Andrey
1973
Astana
+ 12:31
56
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Cervélo
+ 12:31
57
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 12:31
58
Mazzanti
Luca
1974
Farnese Vini - Neri Sottoli
+ 12:31
59
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas-Cannondale
+ 15:34
60
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky ProCycling
+ 15:34
61
Nuyens
Nick
1980
Saxo Bank - SunGard
+ 15:34
62
Vansummeren
Johan
1981
Garmin-Cervélo
+ 15:34
63
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 15:34
DNF
Chtioui
Rafaâ
1986
Acqua e Sapone
DNF
Ciavatta
Paolo
1984
Acqua e Sapone
DNF
Corioni
Claudio
1982
Acqua e Sapone
DNF
Di Paolo
Francesco
1982
Acqua e Sapone
DNF
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
DNF
Taborre
Fabio
1985
Acqua e Sapone
DNF
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
DNF
Barla
Luca
1987
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Bertazzo
Omar
1989
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Bertolini
Alessandro
1971
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
De Marchi
Alessandro
1986
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Ermeti
Giairo
1981
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Santoro
Antonio
1989
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Solari
Luca
1979
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Ballan
Alessandro
1979
BMC Racing Team
DNF
Frank
Mathias
1986
BMC Racing Team
DNF
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
DNF
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
DNF
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
DNF
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
DNF
Brambilla
Gianluca
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Contoli
Alberto
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Pagani
Angelo
1988
Colnago - CSF Inox
DNF
Pasqualon
Andrea
1988
Colnago - CSF Inox
DNF
Piechele
Andrea
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Pirazzi
Stefano
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Izagirre
Ion
1989
Euskaltel-Euskadi
DNF
Landa
Mikel
1989
Euskaltel-Euskadi
DNF
Nieve
Mikel
1984
Euskaltel-Euskadi
DNF
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Bisolti
Alessandro
1985
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Caccia
Diego
1981
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Giordani
Leonardo
1977
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Mirenda
Gianluca
1983
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Ricci Bitti
Davide
1984
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Casar
Sandy
1979
FDJ
DNF
Courteille
Arnaud
1989
FDJ
DNF
Delage
Mickaël
1985
FDJ
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
FDJ
DNF
Soupe
Geoffrey
1988
FDJ
DNF
Vichot
Arthur
1988
FDJ
DNF
Lloyd
Daniel
1980
Garmin-Cervélo
DNF
Rasch
Gabriel
1976
Garmin-Cervélo
DNF
Vanmarcke
Sep
1988
Garmin-Cervélo
DNF
Cobo
Juan José
1981
Geox-TMC
DNF
Colli
Daniele
1982
Geox-TMC
DNF
Corti
Marco
1986
Geox-TMC
DNF
De la Fuente
David
1981
Geox-TMC
DNF
Duarte
Fabio
1986
Geox-TMC
DNF
Florencio
Xavier
1979
Geox-TMC
DNF
Gutierrez G.
David
1982
Geox-TMC
DNF
Arguelyes
Arkimedes
1988
Katusha Team
DNF
Pozzato
Filippo
1981
Katusha Team
DNF
Vantomme
Maxime
1986
Katusha Team
DNF
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Lampre-ISD
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre-ISD
DNF
Marzano
Marco
1980
Lampre-ISD
DNF
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-ISD
DNF
Ulissi
Diego
1989
Lampre-ISD
DNF
Denifl
Stefan
1987
Leopard-Trek
DNF
Monfort
Maxime
1983
Leopard-Trek
DNF
Rohregger
Thomas
1982
Leopard-Trek
DNF
Capecchi
Eros
1986
Liquigas-Cannondale
DNF
Caruso
Damiano
1987
Liquigas-Cannondale
DNF
Longo Borghini
Paolo
1980
Liquigas-Cannondale
DNF
Nerz
Dominik
1989
Liquigas-Cannondale
DNF
Salerno
Cristiano
1985
Liquigas-Cannondale
DNF
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
DNF
Herrada
Jesus
1990
Movistar Team
DNF
Intxausti
Benat
1986
Movistar Team
DNF
Lastras
Pablo
1976
Movistar Team
DNF
Madrazo
Angel
1988
Movistar Team
DNF
Pardilla
Sergio
1984
Movistar Team
DNF
Plaza
Rubén
1980
Movistar Team
DNF
De Clercq
Bart
1986
Omega Pharma-Lotto
DNF
Dockx
Gert
1988
Omega Pharma-Lotto
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Willems
Frederik
1979
Omega Pharma-Lotto
DNF
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana
DNF
Fofonov
Dmitriy
1976
Astana
DNF
Kashechkin
Andrey
1980
Astana
DNF
Masciarelli
Francesco
1986
Astana
DNF
Nepomnyachshiy
Yevgeniy
1987
Astana
DNF
Petrov
Evgeni
1978
Astana
DNF
Bandiera
Marco
1984
Quick Step
DNF
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
DNF
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
DNF
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
DNF
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
DNF
Reda
Francesco
1982
Quick Step
DNF
Trentin
Matteo
1989
Quick Step
DNF
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
DNF
Tankink
Bram
1978
Rabobank
DNF
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
DNF
Boaro
Manuele
1987
Saxo Bank - SunGard
DNF
Steensen
André
1987
Saxo Bank - SunGard
DNF
Tosatto
Matteo
1974
Saxo Bank - SunGard
DNF
Cioni
Dario
1974
Sky ProCycling
DNF
Knees
Christian
1981
Sky ProCycling
DNF
Zandio
Xabier
1977
Sky ProCycling
DNF
Arashiro
Yukiya
1984
Team Europcar
DNF
Charteau
Anthony
1979
Team Europcar
DNF
Gautier
Cyril
1987
Team Europcar
DNF
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
DNF
Pichot
Alexandre
1983
Team Europcar
DNF
Veilleux
David
1987
Team Europcar
DNF
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
DNF
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Highroad
DNF
Fairly
Caleb
1987
Team HTC - Highroad
DNF
Howard
Leigh
1989
Team HTC - Highroad
DNF
Velits
Martin
1985
Team HTC - Highroad
DNF
Velits
Peter
1985
Team HTC - Highroad
DNF
Busche
Matthew
1985
RadioShack
DNF
Deignan
Philip
1983
RadioShack
DNF
Hermans
Ben
1986
RadioShack
DNF
Kwiatkowski
Michal
1990
RadioShack
DNF
Machado
Tiago
1985
RadioShack
DNF
Oliveira
Nelson
1989
RadioShack
DNF
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
DNF
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil - DCM
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Vacansoleil - DCM
DNF
Devolder
Stijn
1979
Vacansoleil - DCM
DNF
Mol
Wouter
1982
Vacansoleil - DCM
DNF
Pavarin
Marcello
1986
Vacansoleil - DCM
DNF
Pidgornyy
Ruslan
1977
Vacansoleil - DCM
DNF
Poels
Wout
1987
Vacansoleil - DCM
Information
Il Lombardia
Italy
15th October 2011
1.UWT | 241.0 km