Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2008 Il Lombardia

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Damiano Cunego 1981 Lampre 5:37:04280
02 Janez Brajkovic 1983 Astana + 24224
03 Rigoberto Uran 1987 Caisse d'Epargne + 24168
04 Giovanni Visconti 1983 Quick Step + 33140
05 Karsten Kroon 1976 Team CSC - Saxo Bank + 33126
06 Mauro Finetto 1985 CSF Group - Navigare + 33112
07 Chris Horner 1971 Astana + 33101
08 Stefano Garzelli 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 3390
09 Morris Possoni 1984 Team Columbia + 3381
10 Francesco Failli 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 3373
11 Craig Lewis 1985 Team Columbia + 3367
12 Christian Pfannberger 1979 Barloworld + 3362
13 Alexandr Kolobnev 1981 Team CSC - Saxo Bank + 3356
14 Alessandro Ballan 1979 Lampre + 3350
15 Matteo Tosatto 1974 Quick Step + 3345
16 Federico Canuti 1985 CSF Group - Navigare + 3342
17 Andrea Noè 1969 Liquigas + 3339
18 Matthew Lloyd 1983 Silence - Lotto + 3336
19 Luca Mazzanti 1974 Tinkoff Credit Systems + 3334
20 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 3331
21 Pieter Weening 1981 Rabobank + 3328
22 Domenico Pozzovivo 1982 CSF Group - Navigare + 1:0425
23 Roger Beuchat 1972 Serramenti - Androni Giocattoli + 1:3422
24 Sylwester Szmyd 1978 Lampre + 1:3420
25 Manuele Mori 1980 Scott - American Beef + 1:3417
26 Cadel Evans 1977 Silence - Lotto + 1:3414
27 Samuel Sánchez 1978 Euskaltel-Euskadi + 1:3411
28 Joaquim Rodríguez 1979 Caisse d'Epargne + 1:348
29 Jurgen Van Goolen 1980 Team CSC - Saxo Bank + 2:206
30 Serguei Klimov 1980 Tinkoff Credit Systems + 2:203
31 Maxime Monfort 1983 Cofidis + 2:20
32 Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 2:20
33 Mauricio Soler 1983 Barloworld + 2:20
34 Daniel Moreno 1981 Caisse d'Epargne + 2:20
35 Gilberto Simoni 1971 Serramenti - Androni Giocattoli + 2:20
36 Vladimir Miholjevic 1974 Liquigas + 2:20
37 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas + 2:20
38 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Columbia + 2:20
39 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Liquigas + 2:20
40 Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 2:26
41 Niklas Axelsson 1972 Serramenti - Androni Giocattoli + 3:04
42 Ivan Velasco 1980 Euskaltel-Euskadi + 3:17
43 John Gadret 1979 AG2R La Mondiale + 3:17
44 Alberto Losada 1982 Caisse d'Epargne + 3:17
45 Marco Pinotti 1976 Team Columbia + 4:10
46 Francesco Gavazzi 1984 Lampre + 4:10
47 Martin Velits 1985 Team Milram + 5:52
48 Andriy Grivko 1983 Team Milram + 5:52
49 Walter Pedraza 1981 Tinkoff Credit Systems + 5:52
50 Alan Perez Lezaun 1982 Euskaltel-Euskadi + 5:52
51 Iñigo Landaluze 1977 Euskaltel-Euskadi + 5:52
52 Michael Barry 1975 Team Columbia + 5:52
53 Gorazd Stangelj 1973 Liquigas + 5:52
54 Gustav Erik Larsson 1980 Team CSC - Saxo Bank + 5:52
55 Francesco Bellotti 1979 Barloworld + 5:52
56 Danilo Hondo 1974 Serramenti - Androni Giocattoli + 7:37
57 Michele Scarponi 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 7:37
58 Pablo Lastras 1976 Caisse d'Epargne + 7:37
59 Robert Gesink 1986 Rabobank + 9:27
60 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 9:27
61 Ermanno Capelli 1985 Scott - American Beef + 9:27
62 René Mandri 1984 AG2R La Mondiale + 9:27
63 Wim Van Huffel 1979 Silence - Lotto + 9:27
64 Kjell Carlström 1976 Liquigas + 9:27
65 Andrea Tonti 1976 Quick Step + 9:27
66 Sébastien Minard 1982 Cofidis + 9:27
67 Roberto Traficante 1984 Serramenti - Androni Giocattoli + 9:27
68 Gabriele Missaglia 1970 Serramenti - Androni Giocattoli + 9:27
69 Evgeni Petrov 1978 Tinkoff Credit Systems + 9:27
70 Chris Anker Sørensen 1984 Team CSC - Saxo Bank + 9:27
71 Volodymir Gustov 1977 Team CSC - Saxo Bank + 9:27
72 Valerio Agnoli 1985 Liquigas + 9:27
73 Pavel Brutt 1982 Tinkoff Credit Systems + 9:27
74 Steve Cummings 1981 Barloworld + 9:27
75 Jean-Eudes Demaret 1984 Cofidis + 9:27
76 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne + 9:27
77 Michael Rogers 1979 Team Columbia + 9:27
78 Davide Vigano 1984 Quick Step + 9:27
79 Nicolas Hartmann 1985 Cofidis + 10:17
80 Francesco Masciarelli 1986 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10:27
81 Michael Schär 1986 Astana + 11:19
82 Matej Mugerli 1981 Liquigas + 11:19
83 Marlon Alirio Perez 1976 Caisse d'Epargne + 11:19
84 Javier Aramendia 1986 Euskaltel-Euskadi + 11:19
85 Olivier Bonnaire 1983 Bouygues Telecom + 11:19
86 Roman Kireyev 1987 Astana + 11:19
87 Benoit Joachim 1976 Astana + 11:19
88 John-Lee Augustyn 1986 Barloworld + 11:19
89 Mathieu Ladagnous 1984 Française des Jeux + 11:19
90 Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 11:19
91 Florent Brard 1976 Cofidis + 11:19
92 Lucas Euser 1983 Garmin-Chipotle p/b H30 + 11:19
93 Kevin Hulsmans 1978 Quick Step + 16:20
94 Tom Danielson 1978 Garmin-Chipotle p/b H30 + 16:20
DNF Luca Barla 1976 -
DNF Simone Masciarelli 1980 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Philip Deignan 1983 AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet 1985 AG2R La Mondiale
DNF Jean-Charles Senac 1985 AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin 1975 AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Usov 1977 AG2R La Mondiale
DNF Berik Kupeshov 1987 Astana
DNF Gregory Rast 1980 Astana
DNF Andrey Zeits 1986 Astana
DNF Diego Caccia 1981 Barloworld
DNF Giampaolo Cheula 1979 Barloworld
DNF Enrico Gasparotto 1982 Barloworld
DNF Giovanni Bernaudeau 1983 Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène 1981 Bouygues Telecom
DNF Erki Pütsep 1976 Bouygues Telecom
DNF Perrig Quemeneur 1984 Bouygues Telecom
DNF Thomas Voeckler 1979 Bouygues Telecom
DNF Anthony Charteau 1979 Caisse d'Epargne
DNF Alexandre Blain 1981 Cofidis
DNF Yann Huguet 1984 Cofidis
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Cofidis
DNF Fortunato Baliani 1974 CSF Group - Navigare
DNF Marco Frapporti 1985 CSF Group - Navigare
DNF Maximiliano Richeze 1983 CSF Group - Navigare
DNF Filippo Savini 1985 CSF Group - Navigare
DNF Francesco Tomei 1985 CSF Group - Navigare
DNF Josu Agirre Asegniloaza 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Hernández 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Markel Irizar 1980 Euskaltel-Euskadi
DNF Mickaël Cherel 1986 Française des Jeux
DNF Timothy Gudsell 1984 Française des Jeux
DNF Anthony Roux 1987 Française des Jeux
DNF Jelle Vanendert 1985 Française des Jeux
DNF Steven Cozza 1985 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Huub Duyn 1984 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Mike Friedman 1982 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Daniel Martin 1986 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF David Zabriskie 1979 Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Matteo Bono 1983 Lampre
DNF Marco Marzano 1980 Lampre
DNF Mauro Santambrogio 1984 Lampre
DNF Paolo Tiralongo 1977 Lampre
DNF Mauro Facci 1982 Quick Step
DNF Alessandro Proni 1982 Quick Step
DNF Leonardo Scarselli 1975 Quick Step
DNF Bram de Groot 1974 Rabobank
DNF Rick Flens 1983 Rabobank
DNF Paul Martens 1983 Rabobank
DNF Koos Moerenhout 1973 Rabobank
DNF Bauke Mollema 1986 Rabobank
DNF Raivis Belohvosciks 1976 Scott - American Beef
DNF Rubens Bertogliati 1979 Scott - American Beef
DNF Ángel Gómez 1981 Scott - American Beef
DNF Hector Gonzalez Baeza 1986 Scott - American Beef
DNF Josep Jufré 1975 Scott - American Beef
DNF Nazareno Rossi 1985 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Mario Aerts 1974 Silence - Lotto
DNF Christophe Brandt 1977 Silence - Lotto
DNF Dario Cioni 1974 Silence - Lotto
DNF Yaroslav Popovych 1980 Silence - Lotto
DNF Johan Vansummeren 1981 Silence - Lotto
DNF Scott Davis 1979 Team Columbia
DNF Jason McCartney 1973 Team CSC - Saxo Bank
DNF Sergio Ghisalberti 1979 Team Milram
DNF Matej Jurco 1984 Team Milram
DNF Brett Lancaster 1979 Team Milram
DNF Fabio Sabatini 1985 Team Milram
DNF Sebastian Schwager 1984 Team Milram
DNF Nikita Eskov 1983 Tinkoff Credit Systems
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Tinkoff Credit Systems
DNF Alexander Serov 1982 Tinkoff Credit Systems

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Il Lombardia
Italy - October 18th
Distance 242 km
Classification 1.XPT1