Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2006 Il Lombardia

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Paolo Bettini 1974 Quick Step - Innergetic 6:09:06280
02 Samuel Sánchez 1978 Euskaltel-Euskadi + 8224
03 Fabian Wegmann 1980 Gerolsteiner + 8168
04 Cristian Moreni 1972 Cofidis + 14140
05 Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner + 46126
06 Matteo Carrara 1979 Lampre + 46112
07 Fränk Schleck 1980 Team CSC + 46101
08 Michael Boogerd [*] 1972 Rabobank + 4890
09 Danilo Di Luca 1976 Liquigas + 2:3281
10 Andrea Pagoto 1985 Ceramica Panaria - Navigare + 3:5373
11 Ruggero Marzoli 1976 Lampre + 4:0367
12 Mikhaylo Khalilov 1975 Team LPR + 4:0362
13 Fabio Sacchi 1974 Team Milram + 4:0356
14 Andrea Moletta 1979 Gerolsteiner + 4:0350
15 Vladimir Gusev 1982 Discovery Channel + 4:0345
16 Staf Scheirlinckx 1979 Cofidis + 4:0342
17 Vicente Reynès 1981 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 4:0339
18 Daniele Nardello 1972 T-Mobile Team + 4:0336
19 Mirko Celestino 1974 Team Milram + 4:0334
20 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 4:0331
21 Vladimir Efimkin 1981 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 4:0328
22 Gerben Löwik 1977 Rabobank + 4:0325
23 Alexandr Kolobnev 1981 Rabobank + 4:0322
24 Xavier Florencio 1979 Bouygues Telecom + 4:0320
25 Niklas Axelsson 1972 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 4:0317
26 Kurt Asle Arvesen 1975 Team CSC + 4:0314
27 Alexander Arekeev 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 4:0311
28 Oliver Zaugg 1981 Saunier Duval - Prodir + 4:038
29 Pedro Arreitunandia 1974 Barloworld + 4:036
30 Daniele De Paoli 1973 Team LPR + 4:033
31 Stephane Goubert 1970 AG2R Prévoyance + 4:03
32 Cédric Vasseur 1970 Quick Step - Innergetic + 4:03
33 Pieter Weening 1981 Rabobank + 4:03
34 John Gadret 1979 AG2R Prévoyance + 4:03
35 Marco Pinotti 1976 Saunier Duval - Prodir + 4:03
36 Matteo Tosatto 1974 Quick Step - Innergetic + 4:03
37 Íñigo Cuesta 1969 Team CSC + 4:03
38 Sylwester Szmyd 1978 Lampre + 4:10
39 Andrea Peron 1971 Team CSC + 4:10
40 Francesco Bellotti 1979 Crédit Agricole + 4:10
41 Pablo Lastras 1976 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 4:10
42 Filippo Pozzato 1981 Quick Step - Innergetic + 4:13
43 Alexandre Botcharov 1975 Crédit Agricole + 4:13
44 Nicolas Vogondy 1977 Crédit Agricole + 4:13
45 Hubert Schwab 1982 Quick Step - Innergetic + 4:13
46 Luca Mazzanti 1974 Ceramica Panaria - Navigare + 4:13
47 Maxime Monfort 1983 Cofidis + 4:41
48 David Canada 1975 Saunier Duval - Prodir + 4:42
49 Mauro Santambrogio 1984 Lampre + 4:42
50 Riccardo Riccò 1983 Saunier Duval - Prodir + 4:42
51 Theo Eltink 1981 Rabobank + 5:00
52 Santo Anzà 1980 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 5:00
53 Karsten Kroon 1976 Team CSC + 5:00
54 Domenico Pozzovivo 1982 Ceramica Panaria - Navigare + 6:04
55 Cadel Evans 1977 Davitamon - Lotto + 6:23
56 Alessandro Ballan 1979 Lampre + 6:23
57 Georg Totschnig 1971 Gerolsteiner + 7:20
58 Philip Deignan 1983 AG2R Prévoyance + 8:00
59 Andrea Noè 1969 Liquigas + 8:00
60 Wim Van Huffel 1979 Davitamon - Lotto + 10:34
61 Stijn Devolder 1979 Discovery Channel + 10:34
62 Volodymir Gustov 1977 Team CSC + 10:34
63 Simone Masciarelli 1980 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10:34
64 Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10:34
65 Benoît Poilvet 1976 Crédit Agricole + 13:18
66 Alessandro Vanotti 1980 Team Milram + 14:17
67 Giovanni Visconti 1983 Team Milram + 15:40
68 Andriy Grivko 1983 Team Milram + 15:40
69 Matej Jurco 1984 Team Milram + 15:40
70 Ivan Santaromita 1984 Quick Step - Innergetic + 15:40
71 Christophe Riblon 1981 AG2R Prévoyance + 15:40
72 Fumiyuki Beppu 1983 Discovery Channel + 15:40
73 Michael Schär 1986 Phonak Hearing Systems + 15:40
74 Christophe Le Mével 1980 Crédit Agricole + 15:40
75 Guido Trentin 1975 Saunier Duval - Prodir + 15:40
76 Philippe Schnyder 1978 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 15:40
77 Sergio Barbero 1969 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 15:40
78 Steve Morabito 1983 Phonak Hearing Systems + 15:40
79 Preben van Hecke 1982 Davitamon - Lotto + 15:40
80 Sven Krauss 1983 Gerolsteiner + 15:40
81 Morris Possoni 1984 Lampre + 15:40
82 Volodymyr Bileka 1979 Discovery Channel + 15:40
83 Lorenzo Bernucci 1979 T-Mobile Team + 15:40
84 Michael Rogers 1979 T-Mobile Team + 15:40
85 Carlos Barredo 1981 Astana - Würth Team + 15:40
86 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 15:40
87 Gregory Rast 1980 Phonak Hearing Systems + 15:40
88 Chris Horner 1971 Davitamon - Lotto + 15:40
89 Amaël Moinard 1982 Cofidis + 15:40
90 Yoann Le Boulanger 1975 Bouygues Telecom + 15:40
91 Yuri Metlushenko 1976 Team LPR + 15:40
92 Javier Mejias 1983 Saunier Duval - Prodir + 15:40
93 Dario Cioni 1974 Liquigas + 15:40
94 Davide Vigano 1984 Quick Step - Innergetic + 15:40
95 Lars Ytting Bak 1980 Team CSC + 16:02
96 Gene Bates 1981 Team LPR + 16:44
97 Diego Caccia 1981 Barloworld + 16:44
DNF Stefano Cavallari 1978 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Rinaldo Nocentini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Kanstantsin Sivtsov 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Andrea Tonti 1976 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Mikel Astarloza 1979 AG2R Prévoyance
DNF Inigo Chaurreau 1973 AG2R Prévoyance
DNF Julien Loubet 1985 AG2R Prévoyance
DNF Alexandre Usov 1977 AG2R Prévoyance
DNF Carlos Abellan Ossenbach 1983 Astana - Würth Team
DNF Koen De Kort 1982 Astana - Würth Team
DNF Aaron Kemps 1983 Astana - Würth Team
DNF Daniel Navarro 1983 Astana - Würth Team
DNF José Joaquin Rojas 1985 Astana - Würth Team
DNF Eladio Sanchez Prado 1984 Astana - Würth Team
DNF Félix Cárdenas 1972 Barloworld
DNF Alexander Efimkin 1981 Barloworld
DNF Mauro Facci 1982 Barloworld
DNF Tiaan Kannemeyer 1978 Barloworld
DNF James Lewis Perry 1979 Barloworld
DNF Hugo Sabido 1979 Barloworld
DNF Pierre Drancourt 1985 Bouygues Telecom
DNF Vincent Jérôme 1984 Bouygues Telecom
DNF Franck Renier 1974 Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick 1981 Bouygues Telecom
DNF Thomas Voeckler 1979 Bouygues Telecom
DNF Iván Gutiérrez 1978 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Nicolas Portal 1979 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Mikel Pradera 1975 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Joaquim Rodríguez 1979 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Alejandro Valverde 1980 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Fortunato Baliani 1974 Ceramica Panaria - Navigare
DNF Paride Grillo 1983 Ceramica Panaria - Navigare
DNF Luis Felipe Laverde 1979 Ceramica Panaria - Navigare
DNF Julio Perez Cuapio 1977 Ceramica Panaria - Navigare
DNF Emanuele Sella 1981 Ceramica Panaria - Navigare
DNF Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Cofidis
DNF Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis
DNF Thierry Marichal 1973 Cofidis
DNF Damien Monier 1982 Cofidis
DNF Jonathan Hivert 1985 Crédit Agricole
DNF Rémi Pauriol 1982 Crédit Agricole
DNF Sebastian Portal 1982 Crédit Agricole
DNF Olivier Kaisen 1983 Davitamon - Lotto
DNF Björn Leukemans 1977 Davitamon - Lotto
DNF Pieter Mertens 1980 Davitamon - Lotto
DNF Michael Barry 1975 Discovery Channel
DNF Janez Brajkovic 1983 Discovery Channel
DNF Benjamin Noval 1979 Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Iñigo Landaluze 1977 Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Mayoz 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Uribarri Artabe 1984 Euskaltel-Euskadi
DNF Christophe Detilloux 1974 Française des Jeux
DNF Frederic Finot 1977 Française des Jeux
DNF Arnaud Gérard 1984 Française des Jeux
DNF Philippe Gilbert 1982 Française des Jeux
DNF Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux
DNF Mathieu Ladagnous 1984 Française des Jeux
DNF Gustav Erik Larsson 1980 Française des Jeux
DNF Eric Leblacher 1978 Française des Jeux
DNF Torsten Hiekmann 1980 Gerolsteiner
DNF Matthias Russ 1983 Gerolsteiner
DNF Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner
DNF Claudio Corioni 1982 Lampre
DNF Marco Marzano 1980 Lampre
DNF Roman Kreuziger 1986 Liquigas
DNF Matej Mugerli 1981 Liquigas
DNF Vincenzo Nibali 1984 Liquigas
DNF Franco Pellizotti 1978 Liquigas
DNF Charles Wegelius 1978 Liquigas
DNF Martin Elmiger 1978 Phonak Hearing Systems
DNF Jonathan Patrick McCarty 1982 Phonak Hearing Systems
DNF Victor Hugo Pena 1974 Phonak Hearing Systems
DNF Florian Stalder 1982 Phonak Hearing Systems
DNF David Vitoria 1984 Phonak Hearing Systems
DNF Serge Baguet 1969 Quick Step - Innergetic
DNF Mauricio Ardila Cano 1979 Rabobank
DNF Juan Antonio Flecha 1977 Rabobank
DNF Grischa Niermann 1975 Rabobank
DNF Jose Alberto Benitez 1981 Saunier Duval - Prodir
DNF David Millar 1977 Saunier Duval - Prodir
DNF Alessandro Bertolini 1971 Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Mariano Giallorenzo 1982 Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Gabriele Missaglia 1970 Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Diego Nosotti 1982 Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Eric Baumann 1980 T-Mobile Team
DNF Scott Davis 1979 T-Mobile Team
DNF Kim Kirchen 1978 T-Mobile Team
DNF Eddy Mazzoleni 1973 T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler 1980 T-Mobile Team
DNF Nicki Sørensen 1975 Team CSC
DNF Elia Aggiano 1972 Team LPR
DNF Giario Ermeti 1981 Team LPR
DNF Alessandro Maserati 1979 Team LPR
DNF Roberto Traficante 1984 Team LPR
DNF Alessandro Cortinovis 1977 Team Milram
DNF Alberto Ongarato 1975 Team Milram

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Il Lombardia
Italy - October 14th
Distance 245 km
Classification 1.PT1