Paris - Tours U23 - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 30 04:08:21
2 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin 25 + 07
3 Kopecky Tomas À Bloc CT 20 + 01:04
4 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team 15 + 01:04
5 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 10 + 01:04
6 Thierry Pierre WB-Fybolia Morbihan 5 + 01:04
7 Labrosse Jordan AG2R Citroën U23 Team 3 + 01:04
8 De Meester Luca EFC - L&R - AGS 1 + 01:06
9 Lund Andresen Tobias Development Team DSM 1 + 01:11
10 Tene Rotem Israel Cycling Academy 1 + 01:11
11 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 01:11
12 Harteel Jelle Lotto Soudal U23 + 01:11
13 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 01:11
14 Gautherat Pierre SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:11
15 Kramer Jesse Jumbo-Visma Development Team + 01:11
16 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 01:11
17 Tendon Arnaud Tudor Pro Cycling Team + 01:11
18 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 01:11
19 Peatfield Benjamin Vendée U + 01:11
20 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 01:11
21 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:11
22 Teutenberg Tim Torn Germany + 01:11
23 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 01:11
24 MacLeod Callum À Bloc CT + 01:11
25 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 01:11
26 Pluimers Rick Jumbo-Visma Development Team + 01:11
27 Tjøtta Martin Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:11
28 Vercher Mattéo Vendée U + 01:11
29 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:11
30 Alleno Clément Dinan Sport Cycling + 01:11
31 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 01:11
32 Romele Alessandro Team Colpack Ballan + 01:11
33 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 01:11
34 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 01:11
35 Gachignard Thomas Sojasun Espoir-ACNC + 01:11
36 D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:11
37 Van De Paar Jarne Lotto Soudal U23 + 01:11
38 Marcerou Nicola Vendée U + 01:11
39 Gelders Gil Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 01:11
40 Bridron Thibaud Centre-Val de Loire + 01:11
41 Schuch Mike À Bloc CT + 01:11
42 Van Hautegem Leander Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 01:11
43 Laurans Theo WB-Fybolia Morbihan + 01:11
44 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution-Soenens + 01:11
45 Labbe Benjamin Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:11
46 Juillard Maximilien V.C.Villefranche Beaujolais + 01:11
47 Ärm Rait Groupama-FDJ Conti + 01:11
48 Millet Hugo Sojasun Espoir-ACNC + 01:11
49 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:11
50 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution-Soenens + 01:11
51 Lambrecht Michiel Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team + 01:11
52 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:18
53 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:18
54 Loohuis Lars À Bloc CT + 01:21
55 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 01:23
56 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:25
57 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:27
58 Poole Max Development Team DSM + 01:32
59 Rondel Mathys V.C.Pays de Loudéac + 01:32
60 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 02:52
61 Davidzon Lahav Israel Cycling Academy + 02:52
62 Provost Maximillien V.C.Pays de Loudéac + 03:47
63 Lawton Henry AG2R Citroën U23 Team + 03:47
64 Bohal Victor Laval Cyclisme 53 + 03:47
65 Temmen Jan Germany + 03:47
66 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 03:47
67 Herben Luuk À Bloc CT + 03:47
68 Langella Lilian GSC Blagnac Velo Sport 31 + 03:47
69 Prod'Homme Axel Laval Cyclisme 53 + 03:47
70 Maire Adrien A.V.C. Aix-en-Provence + 03:47
71 Loisy Tanguy EC Saint-Etienne Loire + 03:47
72 Fede Gabriel AG2R Citroën U23 Team + 03:47
73 Onley Oscar Development Team DSM + 03:52
74 Jolly Maxime WB-Fybolia Morbihan + 03:56
75 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 04:35
76 Kärsten Moritz Development Team DSM + 04:35
77 Vervenne Jonathan Elevate p/b Home Solution-Soenens + 04:35
78 Persico Davide Team Colpack Ballan + 04:35
79 Vadic Baptiste Vendée U + 04:35
80 Tronchon Bastien AG2R Citroën U23 Team + 04:35
81 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:09
82 Millon Simon Centre-Val de Loire + 05:09
83 Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti + 05:45
84 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 05:45
85 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 05:45
86 Schrag Daniel Team Lotto-Kern Haus + 05:45
87 Lethier Melvyn AG2R Citroën U23 Team + 05:45
88 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 05:45
89 Roger Gabriel A.V.C. Aix-en-Provence + 05:45
90 Jouanjan Lilian Sojasun Espoir-ACNC + 05:45
91 Verstegen Kenneth EFC - L&R - AGS + 05:45
92 Larsen Sebastian Kirkedam Uno-X DARE Development Team + 05:45
93 Gery Lorris EC Saint-Etienne Loire + 05:45
94 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel + 05:45
95 Geleijn Owen Jumbo-Visma Development Team + 06:58
96 Delarue Max V.C.Rouen 76 + 06:58
97 Warmerdam Max GSC Blagnac Velo Sport 31 + 06:58
98 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 07:02
99 Carlot Matéo V.C.Rouen 76 + 07:02
100 Saillenfest Léo Dinan Sport Cycling + 07:02
101 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 08:07
102 Troja Baptiste V.C.Villefranche Beaujolais + 08:28
103 Jouannin Thomas Centre-Val de Loire + 08:39
104 Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan + 09:35
105 Quaranta Samuel Team Colpack Ballan + 09:35
106 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 09:35
107 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 09:35
108 Hohmann Lars Metec-Solarwatt p/b Mantel + 09:35
109 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 09:35
110 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 09:35
111 Robin Simon V.C.Villefranche Beaujolais + 09:35
112 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 09:35
113 Teyssier Pierre Charvieu-Chavagneux IC + 09:35
114 Chaillan Emanuel EC Saint-Etienne Loire + 09:35
115 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 09:35
116 Carreau Lukas Dinan Sport Cycling + 09:35
117 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:35
118 Abt Cedric Team Lotto-Kern Haus + 09:35
119 Poirier Clément Sojasun Espoir-ACNC + 09:35
120 Bown Morgan EC Saint-Etienne Loire + 09:35
121 Huens Axel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:35
122 Fouquet Arnaud Centre-Val de Loire + 12:30
123 Souchon Antonin Océane Top 16 + 12:43
124 Benz Pirmin Germany + 12:43
125 Le Boetez Clement Océane Top 16 + 12:43
126 Vidal Adrien GSC Blagnac Velo Sport 31 + 13:42
127 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 15:22
128 Bibet Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 15:22
129 Gappini Killian Centre-Val de Loire + 15:22
130 Glon Gaëlig WB-Fybolia Morbihan + 15:22
131 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution-Soenens + 19:25
OOT Baran Simon C.C.Etupes
OOT Gloux Swann Côtes d'Armor-Marie Morin
OOT Grella Benjamin Dinan Sport Cycling
OOT Francois Jonas Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
OOT André Gaspard Laval Cyclisme 53
OOT Bacco Theo Océane Top 16
OOT Lajaunias Valerian Océane Top 16
OOT Devroute Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com
OOT Cordelier Matthieu Sojasun Espoir-ACNC
OOT Muller Thomas V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Breuillard Nicolas A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Houcou Emmanuel A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Perrot Léopold A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Verleyen Gaëtan Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
DNF Piron Mathias Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Le Fur Mathéo C.C.Etupes
DNF Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes
DNF Rye-Johnsen Jon C.C.Etupes
DNF Husni Thomas Charvieu-Chavagneux IC
DNF Martin Louison Charvieu-Chavagneux IC
DNF Soler Victor Charvieu-Chavagneux IC
DNF Rouxel Maxime Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Le Page Samuel Dinan Sport Cycling
DNF Cordenos Clément Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Klismets Karlis EC Saint-Etienne Loire
DNF Naudts Thomas EFC - L&R - AGS
DNF Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution-Soenens
DNF Sanchez Andrea GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Borresch Julian Germany
DNF Kretschy Moritz Germany
DNF Kogut Oded Israel Cycling Academy
DNF Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team
DNF Ribeiro da Cruz Mathias Laval Cyclisme 53
DNF Lacheny Rayann Océane Top 16
DNF Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Dreßler Luca Team Lotto-Kern Haus
DNF Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team
DNF Gudmestad Tord Uno-X DARE Development Team
DNF Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team
DNF Jacquemin Theo V.C.Rouen 76
DNF Cardoso Louis V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Boniface Lucas Vendée U
DNF Bourgoyne Lucas WB-Fybolia Morbihan

Information