Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Paris - Tours U23

2020 | https://www.paris-tours.fr/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Rune Herregodts Home Solution-Soenens 4:13:1430
02 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 0225
03 Florian Dauphin Sojasun espoir-ACNC + 0220
04 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC + 0215
05 Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation + 0210
06 Gil D'Heygere EFC - L&R - Vulsteke + 025
07 Frederik Rodenberg Uno-X Pro Cycling Team + 023
08 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 021
09 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 021
10 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 021
11 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 02
12 Léo Bouvier SCO Dijon + 02
13 Valentin Tabellion Vendée U + 02
14 Casper Van Uden Development Team Sunweb + 02
15 Jarrad Drizners Hagens Berman - Axeon + 02
16 Andrea Mifsud CR4C Roanne + 02
17 Maxime Pasturel V.C.Pays de Loudéac + 02
18 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 02
19 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 02
20 Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC + 02
21 Marijn Van Den Berg Metec - TKH + 02
22 Antoine Aebi Akros - Excelsior - Thömus + 02
23 Daan Hoole SEG Racing Academy + 02
24 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 02
25 Luca De Meester EFC - L&R - Vulsteke + 02
26 Jens Reynders Hagens Berman - Axeon + 02
27 Pedro Andrade Hagens Berman - Axeon + 02
28 August Höglund Chambéry Cyclisme Formation + 02
29 Thomas Bonnet Vendée U + 02
30 Vegard Stokke Development Team Sunweb + 02
31 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Development Team + 02
32 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 02
33 Loris Trastour Chambéry Cyclisme Formation + 02
34 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 02
35 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 02
36 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 02
37 Tim Naberman Development Team Sunweb + 02
38 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 02
39 Lothar Verhulst Home Solution-Soenens + 02
40 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 32
41 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma Development Team + 40
42 Sébastien Van Poppel Wallonie-Bruxelles Development Team + 40
43 Maikel Zijlaard SEG Racing Academy + 40
44 Thibau Verhofstadt Home Solution-Soenens + 40
45 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 40
46 Iver Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team + 40
47 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 1:15
48 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 2:32
49 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 3:51
50 Maxime Jarnet EC Saint-Etienne Loire + 3:51
51 Hugo Roussel V.C.Rouen 76 + 3:51
52 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 3:51
53 Hugo Toumire Chambéry Cyclisme Formation + 3:51
54 Tim Marsman Metec - TKH + 3:51
55 Loris Coss VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 3:51
56 Romain Charcosset VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 3:51
57 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma Development Team + 3:51
58 Eliott Pierre C.C.Etupes + 3:51
59 Michel Heßmann Jumbo-Visma Development Team + 3:51
60 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 3:51
61 Tom Aguillon WB-Fybolia Locminé + 3:51
62 Owen Geleijn Jumbo-Visma Development Team + 3:54
63 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 3:59
64 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 4:10
65 Lars Boven Jumbo-Visma Development Team + 4:13
66 Clément Davy Groupama-FDJ Conti + 8:15
67 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 8:15
68 Adne Koster Metec - TKH + 8:15
69 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 8:15
70 Thomas Delphis Chambéry Cyclisme Formation + 8:15
71 Reto Müller Swiss Racing Academy + 8:15
72 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 8:15
73 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 9:51
74 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 9:51
75 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 9:58
76 Florentin Belanger CR4C Roanne + 10:07
77 Clément Javouhey SCO Dijon + 10:16
78 Jim Brown C.C.Etupes + 10:16
79 Louis Brule Occitanie + 11:09
80 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Development Team + 11:09
81 Lucas Plaisant Guidon Chalettois + 11:09
82 Colin Jacquemin Guidon Chalettois + 11:20
83 Dorian Foulon Nouvelle Aquitane + 11:20
84 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 11:20
85 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 12:50
86 Benjamin Molinaro WB-Fybolia Locminé + 12:50
87 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 12:50
88 Victor Danton Nouvelle Aquitane + 12:50
89 Florian Pardon V.C.Rouen 76 + 12:50
90 Simon Millon Guidon Chalettois + 12:50
91 Jens Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 12:50
92 Lois Dufaux Akros - Excelsior - Thömus + 12:50
93 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 14:44
94 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 14:44
95 Guy Le Monnier De Gouville Orleans Loiret Cyclisme + 14:44
96 Laurin Bachmann Akros - Excelsior - Thömus + 14:44
97 Clement Le Boetez Nouvelle Aquitane + 14:44
98 Antoine Guedon Occitanie + 14:44
99 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 14:44
100 Antoine Grand VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 14:44
101 Julien Flachon EC Saint-Etienne Loire + 15:31
102 Florian Delachaume Orleans Loiret Cyclisme + 18:46
DNS Maxime Maison Orleans Loiret Cyclisme
DNS Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Development Team
DNF Nicolas Hamon Nouvelle Aquitane
DNF Lilian Langella Nouvelle Aquitane
DNF Florian Gaillard Occitanie
DNF Julien Marin Occitanie
DNF Hugo Roméo Occitanie
DNF Paul Lefaure C.C.Etupes
DNF Maxime Richard C.C.Etupes
DNF Vojtech Sedlacek C.C.Etupes
DNF Pierre Baptiste Duverger CR4C Roanne
DNF Antoine Roussel CR4C Roanne
DNF Leopold Andre C´Chartres Cyclisme
DNF Lucas Douard C´Chartres Cyclisme
DNF Lilian Nomine C´Chartres Cyclisme
DNF Alexis Soissons C´Chartres Cyclisme
DNF Enzo Leijnse Development Team Sunweb
DNF Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire
DNF Andy Montchamp EC Saint-Etienne Loire
DNF Cériel Desal EFC - L&R - Vulsteke
DNF Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti
DNF Christopher Lamaille Guidon Chalettois
DNF Anthony Rodriguez Guidon Chalettois
DNF Cole Davis Hagens Berman - Axeon
DNF James Fouche Hagens Berman - Axeon
DNF Davide Bomboi Home Solution-Soenens
DNF Warre Vangheluwe Home Solution-Soenens
DNF Lars Hohmann Metec - TKH
DNF Guillaume Monmasson Orleans Loiret Cyclisme
DNF Thomas Mornet Orleans Loiret Cyclisme
DNF Bastien Bodnar SCO Dijon
DNF Luca Campioni SCO Dijon
DNF Nicolas Debeaumarché SCO Dijon
DNF Milan Paulus SEG Racing Academy
DNF Jonathan Bogli Swiss Racing Academy
DNF Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac
DNF Rémi Huens V.C.Rouen 76
DNF Kévin Vauquelin V.C.Rouen 76
DNF Théo Degache VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel
DNF Logan Gros VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel
DNF Antonin Corvaisier Vendée U
DNF Antoine Devanne Vendée U
DNF Emilien Jeannière Vendée U
DNF Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Development Team
DNF Clément Jossier WB-Fybolia Locminé
DNF Clément Poirier WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date October 11
Distance 178 km
CAT 1.2U