Front Races Teams Riders Ranking

Paris - Tours U23 | 2019

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ 4:58:2030
02 Joel Suter Akros-Thömus + 2925
03 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 1:0320
04 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 1:0915
05 Lars Saugstad Uno-X Norwegian DT + 1:2010
06 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 1:205
07 Maxime Jarnet EC Saint-Etienne Loire + 1:203
08 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 1:201
09 Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation + 1:201
10 Jonathan Couanon A.V.C. Aix-en-Provence + 1:201
11 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 1:20
12 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 1:20
13 Thomas Acosta Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 1:20
14 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 2:26
15 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 2:26
16 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 2:26
17 Florian Dauphin Sojasun espoir-ACNC + 2:31
18 Paul Lapeira Chambéry Cyclisme Formation + 2:31
19 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 2:31
20 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 2:33
21 Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation + 2:35
22 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 2:59
23 Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 2:59
24 Tom Paquot Belgium + 2:59
25 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 2:59
26 Johannes Adamietz Germany + 3:01
27 Kim Heiduk Germany + 3:07
28 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 3:08
29 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 3:08
30 Luca Van Boven GM Recycling Team + 3:08
31 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 3:08
32 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 3:08
33 Léo Bouvier SCO Dijon-Team Material-velo.com + 3:08
34 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 3:08
35 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 3:08
36 Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ + 3:08
37 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 3:08
38 Johannes Hodapp Germany + 3:08
39 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 3:13
40 Simon Millon CG Orléans-Loiret + 3:34
41 Guy Le Monnier De Gouville CG Orléans-Loiret + 4:32
42 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 4:32
43 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 4:32
44 Maxime Dransart Team Pays de Dinan + 4:32
45 Charles Hancke C.C.Villeneuve Saint Germain + 4:32
46 Clément Javouhey SCO Dijon-Team Material-velo.com + 4:32
47 Ugo Clareton EC Saint-Etienne Loire + 4:32
48 Maxime Eloy C.C.Villeneuve Saint Germain + 4:32
49 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 4:32
50 Titouan Guy Nouvelle-Aquitaine + 4:32
51 Louis Louvet CR4C Roanne + 4:32
52 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC + 4:32
53 Axel Mariault Team U Nantes Atlantique + 4:32
54 Tim Naberman Development Team Sunweb + 4:32
55 Sven Burger SEG Racing Academy + 4:32
56 David Dekker Metec - TKH + 4:32
57 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 4:32
58 Pirmin Benz Germany + 4:49
59 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 6:49
60 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:10
61 Maarten Verheyen Home Solution-Soenens + 10:10
62 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 11:16
63 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 11:16
64 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 11:16
65 Antoine Prunet CR4C Roanne + 11:16
66 Tim Marsman Metec - TKH + 11:16
67 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 11:16
68 Luca Campioni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 11:16
69 Robbe Claeys GM Recycling Team + 11:16
70 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:16
71 Alan Jousseaume Vendée U + 11:16
72 Jean-Lou Watrelot V.C.Rouen 76 + 11:16
73 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 11:16
74 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 11:16
75 Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT + 13:18
76 Harrison Wood A.V.C. Aix-en-Provence + 13:18
77 Laurin Bachmann Akros-Thömus + 13:18
78 Valentin Retailleau Chambéry Cyclisme Formation + 14:48
79 Antoine Grand CR4C Roanne + 14:48
80 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 14:48
81 Thomas Denis Vendée U + 14:48
82 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 14:48
83 Henrik Pakalski Germany + 14:48
84 Théo Sagnier Île-de-France + 14:48
85 Trystan Five Home Solution-Soenens + 14:48
86 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 14:48
87 Maxime Richard C.C.Etupes + 14:48
88 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 14:48
89 Damien Poisson Côtes d'Armor-Marie Morin + 15:13
90 Tom Van Vuchelen Belgium + 15:30
91 Alexis Duvivier V.C.Rouen 76 + 20:01
92 Antoine Devanne Vendée U + 20:04
93 Jocelyn Baguelin Pays de la Loire + 21:08
94 Alexis Delestre Pays de la Loire + 21:08
95 Jim Brown C.C.Etupes + 21:08
96 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 21:08
97 Matthis Dethy Belgium + 22:15
98 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 22:21
99 Thibault Lévêque Team Pays de Dinan + 22:26
DNF Felix Dopchie Belgium
DNF Laurenz Rex Belgium
DNF Dylan Guinet Île-de-France
DNF Christopher Lamaille Île-de-France
DNF Remi Marcoux Île-de-France
DNF Killian Théot Île-de-France
DNF Maxime Agut Nouvelle-Aquitaine
DNF Bastien Bareille Nouvelle-Aquitaine
DNF Patxi Darthayette Nouvelle-Aquitaine
DNF Corentin Sassier Nouvelle-Aquitaine
DNF David Bernard Pays de la Loire
DNF Maxime Pasturel Pays de la Loire
DNF Florian Rapiteau Pays de la Loire
DNF Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Antoine Aebi Akros-Thömus
DNF Manuel Zobrist Akros-Thömus
DNF Guillaume Bravard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Corentin Lesage Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jérémy Bellicaud C.C.Etupes
DNF Paul Lefaure C.C.Etupes
DNF Morgan Bown C.C.Villeneuve Saint Germain
DNF Damien Pinson C.C.Villeneuve Saint Germain
DNF Jean Pascal Savelli C.C.Villeneuve Saint Germain
DNF Guillaume Monmasson CG Orléans-Loiret
DNF Eliot Perragin CG Orléans-Loiret
DNF Dylan Rethore CG Orléans-Loiret
DNF Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation
DNF Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ
DNF Alexis Roche Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Siarhei Shauchenka Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Fabien Rondeau CR4C Roanne
DNF Jarno Mobach Development Team Sunweb
DNF Niklas Märkl Development Team Sunweb
DNF Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb
DNF Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire
DNF Cédric Beullens EFC-L&R-Vulsteke
DNF Gordon De Winter GM Recycling Team
DNF Thibeau Verhofstadt GM Recycling Team
DNF Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23
DNF Arne Marit Lotto - Soudal U23
DNF Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Quentin Fournier Sojasun espoir-ACNC
DNF Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC
DNF Allan Chevillard Team Pays de Dinan
DNF Brendan Le Cam Team Pays de Dinan
DNF Clément Aulnette Team U Nantes Atlantique
DNF Louis Barré Team U Nantes Atlantique
DNF Maximillien Provost Team U Nantes Atlantique
DNF Damien Ridel Team U Nantes Atlantique
DNF Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac
DNF Hugo Roussel V.C.Rouen 76
DNF Emilien Jeannière Vendée U
DNF Samuel Thibaud Vendée U
Information
Nations France
Date October 13th
Distance 183 km
CAT 1.2U