Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

2019 Tour de Beauce

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC 15:27:513540
02 James Piccoli 1991 Canada + 142830
03 Nickolas Zukowsky 1998 Floyd's Pro Cycling + 362125
04 Keegan Swirbul 1995 Floyd's Pro Cycling + 571820
05 Serghei Tvetcov 1988 Floyd's Pro Cycling + 01:031615
06 Kyle Murphy 1991 Rally UHC Cycling + 01:241410
07 Pier-Andre Cote 1997 Rally UHC Cycling + 03:02135
08 Matthew Zimmer 1993 VeloSelect-Apogee + 03:32113
09 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 03:37103
10 Ben Katerberg 2000 Team B.C. + 03:4093
11 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 04:188
12 Barry Miller 1988 VeloSelect-Apogee + 04:598
13 Adam Roberge 1997 Canada + 06:007
14 Charles-Etienne Chrétien 1999 Canada + 06:166
15 Luis Alvarez 1987 Inteja Imca-Ridea DCT + 06:326
16 Jordan Cheyne 1991 Team B.C. + 07:325
17 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized + 09:175
18 Bernat Font Mas 1994 303 Project + 09:595
19 Evan Huffman 1990 Rally UHC Cycling + 10:114
20 Griffin Easter 1991 303 Project + 12:144
21 Boris Carene 1985 VeloSelect-Apogee + 12:314
22 Ryan Roth 1983 X Speed United + 15:153
23 Laurent Gervais 1997 Canada + 16:093
24 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 16:232
25 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Canel's-Specialized + 16:272
26 Alexander Amiri 1996 Team B.C. + 16:432
27 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 18:401
28 Derek Gee 1997 Canada + 21:101
29 Diego Milan 1985 Inteja Imca-Ridea DCT + 22:501
30 Yordan Andreev 1994 ASPTT Nancy + 24:20-
31 Abner Gonzalez Rivera 2000 Inteja Imca-Ridea DCT + 27:50
32 Gregory Daniel 1994 DCBank Pro Cycling Team + 30:43
33 Seth Jones 2000 Arapahoe Resources - BMC + 30:43
34 Robin Plamondon 2000 Floyd's Pro Cycling + 32:06
35 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 33:51
36 Marko Pavlic 1993 DCBank Pro Cycling Team + 34:07
37 Curtis White 1995 VeloSelect-Apogee + 37:45
38 Elvys Reyes 1995 Inteja Imca-Ridea DCT + 41:03
39 Cullen Easter 1987 303 Project + 43:46
40 Clément Maertens 1992 ASPTT Nancy + 43:59
41 Adam De Vos 1993 Rally UHC Cycling + 44:12
42 Parker Kyzer 1992 Team Skyline + 44:40
43 Ethan Pauly 2000 Team B.C. + 44:41
44 Jasper Albrecht 1999 X Speed United + 45:21
45 Mitchell Ketler 1997 Probaclac/Devinci + 46:36
46 Emile Farrell-Dessureault 1998 Ride with Rendall p/b Blemme + 47:00
47 Michael Foley 1999 Canada + 48:13
48 Antoine Leplingard 1995 DCBank Pro Cycling Team + 50:13
49 Chris Winn 1984 303 Project + 56:08
50 Francis Izquierdo-Bernier 1998 Probaclac/Devinci + 56:12
51 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 01:01:26
52 Christopher Macleod 1997 Team B.C. + 01:07:09
53 Connor Toppings 1996 Probaclac/Devinci + 01:09:49
54 Lukas Conly 1997 Ride with Rendall p/b Blemme + 01:14:16
55 Joshua Kropf 1996 DCBank Pro Cycling Team + 01:19:11
DNF Adam Jamieson 1996 Canada
DNF Jackson Bodsnick - Team B.C.
DNF Baili Guidi 2000 Team B.C.
DNF Hamish Beadle 1998 Novo Nordisk Development
DNF Lucas Daugé 1996 Novo Nordisk Development
DNF Gerd De Keijzer 1994 Novo Nordisk Development
DNF Juan Gonzalez Aguilera 1997 Novo Nordisk Development
DNF Phippen Logan Lakaya 1992 Novo Nordisk Development
DNF Reid McClure 1995 Novo Nordisk Development
DNF Dmitriy Ponkratov 1997 Novo Nordisk Development
DNF Rolando Gonzalez 1980 303 Project
DNF Jake Silverberg 1996 303 Project
DNF Johann Van Zyl 1991 303 Project
DNF Andrew Dahlheim 1988 Arapahoe Resources - BMC
DNF Taylor Eisenhart 1994 Arapahoe Resources - BMC
DNF Arnaud André 1997 ASPTT Nancy
DNF Stéphen Boterel 1990 ASPTT Nancy
DNF Florian Heymans 1997 ASPTT Nancy
DNF James McKay 1997 ASPTT Nancy
DNF Loic Trouillot 1996 ASPTT Nancy
DNF James Jobber 1994 Brunei Continental Cycling Team
DNF Bruno Langlois 1979 Brunei Continental Cycling Team
DNF Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team
DNF Rolly Weaver 1990 Brunei Continental Cycling Team
DNF Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized
DNF Francisco Lara Carbajal 1996 Canel's-Specialized
DNF Ignacio Prado 1993 Canel's-Specialized
DNF Jure Rupnik 1993 DCBank Pro Cycling Team
DNF Travis Samuel 1994 DCBank Pro Cycling Team
DNF Jean-Denis Thibault 1998 DCBank Pro Cycling Team
DNF Jonathan Clarke 1984 Floyd's Pro Cycling
DNF Alexander Cowan 1996 Floyd's Pro Cycling
DNF Emile Jean 1993 Floyd's Pro Cycling
DNF Juan Ramón Juarez Garrido 1983 Inteja Imca-Ridea DCT
DNF Adrian Nunez 1991 Inteja Imca-Ridea DCT
DNF Felix Boutin 1999 Probaclac/Devinci
DNF Sean Gardner 1994 Probaclac/Devinci
DNF Olivier Peloquin 1996 Probaclac/Devinci
DNF Matteo Dal-Cin 1991 Rally UHC Cycling
DNF Brendan Cowley 1997 Ride with Rendall p/b Blemme
DNF Jacob Lacroix 2000 Ride with Rendall p/b Blemme
DNF Justin Purificati 1990 Ride with Rendall p/b Blemme
DNF Max Rubarth 1996 Ride with Rendall p/b Blemme
DNF John Willcox 1998 Ride with Rendall p/b Blemme
DNF Adam Carr 1983 Team Skyline
DNF David Dawson 1992 Team Skyline
DNF Ryan Dewald 1979 Team Skyline
DNF Justin McQuerry 1995 Team Skyline
DNF Andy Scott 1997 Team Skyline
DNF William Goodfellow 1988 VeloSelect-Apogee
DNF Stephen Hyde 1987 VeloSelect-Apogee
DNF Alexandre Latil 1996 VeloSelect-Apogee
DNF William Elliott 1995 X Speed United
DNF Dylan McKenna 1998 X Speed United
DNF Jordan Schmidt 1998 X Speed United
DNF Connor Sens 1999 X Speed United
DNF Edward Walsh 1996 X Speed United

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour de Beauce
Canada - June 19th-23rd
Classification 2.2