Front Races Teams Riders Ranking

Tour of China II | 2013 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time
01 Alois Kankovsky ASC Dukla Praha 02:46:43
02 Benjamin Giraud La Pomme Marseille + 00
03 Anuar Manan Synergy Baku Cycling Project + 00
04 Unai Iparragirre Azpiazu Euskadi + 00
05 Angelo Furlan Christina Watches - Onfone + 00
06 Mohd Harrif Saleh Terengganu Cycling Team + 00
07 Daniel Klemme Leopard - Trek CT + 00
08 Fabio Silvestre Leopard - Trek CT + 00
09 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
10 Daniel Biedermann Team Vorarlberg + 00
11 Dmitro Krivtsov ISD Continental Team + 00
12 Giorgio Brambilla Atlas Personal - Jakroo + 00
13 Pablo Torres Muiño Burgos BH - Castilla y Leon + 00
14 Andreas Hofer Team Vorarlberg + 00
15 Francisco Pacheco Torres Christina Watches - Onfone + 00
16 Boris Shpilevsky Lokosphinx + 00
17 Juan Carlos Riutort Burgos BH - Castilla y Leon + 00
18 Reinis Andrijanovs Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 00
19 Maarten De Jonge Team Vorarlberg + 00
20 Jesus Ezquerra Muela Leopard - Trek CT + 00
21 Oleksandr Martyenko - + 00
22 Yat Wai Chan - + 00
23 Munkhtulga Erdenesuren - + 00
24 Kristofers Rācenājs Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 00
25 Shan Shuang Hengxiang Cycling Team + 00
26 Christoph Springer Team Vorarlberg + 00
27 Yuan Tang Peng RTS Cycling Team + 00
28 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille + 00
29 Daniele Aldegheri Christina Watches - Onfone + 00
30 Lluis Mas Burgos BH - Castilla y Leon + 00
31 Maris Bogdanovics Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 00
32 Mohd Shahrul Mat Amin Terengganu Cycling Team + 00
33 Zhi Hui Jiang Max Success Sports + 00
34 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 00
35 Indulis Bekmanis Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 00
36 Bekir Baki Akirsan Torku Seker Spor + 00
37 Kam-Po Wong - + 00
38 Ying Chuan Gu Max Success Sports + 00
39 Maksym Vasilyv ISD Continental Team + 00
40 Jiri Hochmann ASC Dukla Praha + 00
41 Aritz Bagues Euskadi + 00
42 Alex Kirsch Leopard - Trek CT + 00
43 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 00
44 Stefan Schumacher Christina Watches - Onfone + 00
45 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 00
46 King Lok Cheung - + 00
47 Mohd Rauf Nur Misbah - + 00
48 Rasim Reis Torku Seker Spor + 00
49 Chun Wing Leung - + 00
50 Sun Jae Jang RTS Cycling Team + 00
51 Tuulkhangai Tuguldur - + 00
52 Maksym Averin Atlas Personal - Jakroo + 00
53 Naran Khangarid - + 00
54 Martijn Verschoor Team Novo Nordisk + 00
55 Dominik Hrinkow Team Vorarlberg + 00
56 Jose Goncalves La Pomme Marseille + 00
57 Yilin Liu Hengxiang Cycling Team + 00
58 Efren Carazo Aguilera Burgos BH - Castilla y Leon + 00
59 Hassan Suhardi - + 00
60 Siu Wai Ko - + 00
61 Altanzul Altansukh - + 00
62 Li Jun Bai Max Success Sports + 00
63 Anatoliy Pakhtusov ISD Continental Team + 00
64 Muhammet Atalay Torku Seker Spor + 00
65 Fuyu Li Hengxiang Cycling Team + 00
66 Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 00
67 Oleksandr Sheydyk ISD Continental Team + 00
68 Jamsran Uliziibaatar - + 00
69 Jin Yang China Hainan Yindongli Cycling Team + 00
70 Chen Lu Qin Max Success Sports + 00
71 Kaspars Sergis Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 00
72 Oscar Santamaria Munoz Burgos BH - Castilla y Leon + 00
73 Jimmi Sørensen Christina Watches - Onfone + 00
74 Jesus Del Pino Burgos BH - Castilla y Leon + 00
75 Kirill Pozdnyakov Synergy Baku Cycling Project + 00
76 Jason Bakke La Pomme Marseille + 00
77 Ramin Mehrabani - + 00
78 Nicolas Winter Atlas Personal - Jakroo + 00
79 Mikel Aristi Euskadi + 00
80 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
81 Jianpeng Liu Hengxiang Cycling Team + 00
82 Connor McConvey Synergy Baku Cycling Project + 00
83 Vitaliy Popkov ISD Continental Team + 00
84 Jing Yang China Hainan Yindongli Cycling Team + 00
85 Milan Kadlec ASC Dukla Praha + 00
86 Mikel Bizkarra Euskadi + 00
87 Pit Schlechter Leopard - Trek CT + 00
88 Kevin De Mesmaeker Team Novo Nordisk + 00
89 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
90 Diego Ares Team Vorarlberg + 00
91 Secaattin Dazkirli Torku Seker Spor + 00
92 Amir Rusli Drapac Cycling + 00
93 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
94 Ondrej Rybin ASC Dukla Praha + 00
95 Thomas Rostollan La Pomme Marseille + 00
96 Vojtech Hacecky ASC Dukla Praha + 00
97 Rahim Emami RTS Cycling Team + 00
98 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 00
99 Oleksandr Surutkovych Synergy Baku Cycling Project + 00
100 Martin Blaha ASC Dukla Praha + 00
101 Agishin Ismaylov Synergy Baku Cycling Project + 00
102 Vahid Ghaffari RTS Cycling Team + 00
103 Muhammed Fauzan Ahma Lutfi - + 00
104 Constantino Zaballa Christina Watches - Onfone + 00
105 Rico Dean Rogers Synergy Baku Cycling Project + 00
106 Gregoire Tarride La Pomme Marseille + 00
107 Piero Baffi Leopard - Trek CT + 00
108 Nan Wu Max Success Sports + 00
109 Oleksandr Polivoda Atlas Personal - Jakroo + 00
110 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 00
111 Jon Larrinaga Euskadi + 00
DNF Lok Chun Wu -
DNF Javier Mejias Team Novo Nordisk
Info
Nations China
Date September 26th
Where Xiangyang Laohekou -> Xiangyang Gucheng
What 03.Stage
Distance 133 km
Leader A.Kankovsky
Points U.Iparragirre Azpiazu
Mountain T.Tuguldur