Tour l'Eurometropole - 2010

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Adam Blythe Omega Pharma-Lotto 03:37:30
02 Wouter Weylandt Quick Step + 00
03 Denis Galimzyanov Team Katusha + 00
04 Gert Steegmans RadioShack + 00
05 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 00
06 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 00
07 Raymond Kreder Garmin-Transitions + 00
08 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 00
09 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 00
10 Adrien Petit Cofidis + 00
11 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 00
12 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 00
13 Sep Vanmarcke Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
14 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 00
15 Jochen Deweer Belgium + 00
16 Romain Matheou Saur - Sojasun + 00
17 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 00
18 David Boucher Landbouwkrediet + 00
19 James Vanlandschoot Veranda's Willems + 00
20 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 00
21 Elia Viviani Liquigas-Doimo + 00
22 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 00
23 Bram Tankink Rabobank + 00
24 Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto + 00
25 Robbie McEwen Team Katusha + 00
26 Rob Ruygh Vacansoleil + 00
27 Clinton Avery RadioShack + 00
28 Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank + 00
29 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 00
30 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 00
31 Gerald Ciolek Team Milram + 00
32 Maxime Vantomme Team Katusha + 00
33 Simon Zahner BMC Racing Team + 00
34 Roy Curvers Skil - Shimano + 00
35 Staf Scheirlinckx Omega Pharma-Lotto + 00
36 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
37 Steven Cozza Garmin-Transitions + 00
38 Dries Devenyns Quick Step + 00
39 Mikaël Chérel Française des Jeux + 00
40 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 00
41 Markus Eichler Team Milram + 00
42 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 00
43 Romain Zingle Cofidis + 00
44 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 00
45 David Deroo Skil - Shimano + 00
46 Antoine Demoitie Lotto - Bodysol + 00
47 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 00
48 Nikolas Maes Quick Step + 00
49 Maarten Tjallingii Rabobank + 00
50 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 00
51 Gilles Devillers Lotto - Bodysol + 00
52 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
53 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 00
54 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 00
55 Gerben Löwik Omega Pharma-Lotto + 00
56 Nikolai Trusov Team Katusha + 00
57 Marco Marcato Vacansoleil + 00
58 Julien Berard AG2R La Mondiale + 00
59 Dieter Cappelle Veranda's Willems + 00
60 Francesco Chicchi Liquigas-Doimo + 00
61 Michael Schär BMC Racing Team + 00
62 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
63 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 00
64 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 00
65 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 00
66 Alessandro Ballan BMC Racing Team + 00
67 Marcus Burghardt BMC Racing Team + 00
68 Michael Weicht Team Milram + 00
69 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
70 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 00
71 Wim De Vocht Team Milram + 00
72 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 00
73 Rick Flens Rabobank + 00
74 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 00
75 Frank Høj Team Saxo Bank + 00
76 Johan Vansummeren Garmin-Transitions + 00
77 Sven Van den Houte Veranda's Willems + 00
78 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
79 Gijs Van Hoecke Belgium + 00
80 Stefan Schäfer Team Milram + 00
81 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 00
82 Tom Boonen Quick Step + 00
83 Bert De Backer Skil - Shimano + 00
84 Matthew Busche RadioShack + 00
85 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 00
86 Arnaud Labbe Cofidis + 00
87 Geoffroy Lequatre RadioShack + 00
88 Frédéric Amorison Landbouwkrediet + 00
89 Christophe Brandt Omega Pharma-Lotto + 00
90 Maciej Paterski Liquigas-Doimo + 00
91 Juraj Sagan Liquigas-Doimo + 00
92 Mikhail Ignatiev Team Katusha + 00
93 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
94 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 00
95 André Steensen Team Saxo Bank + 00
96 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 00
97 Dmitriy Muravyev RadioShack + 00
98 Francesco Reda Quick Step + 00
99 Rony Martias Saur - Sojasun + 00
100 Jonathan Dufrasne Belgium + 00
101 Nikita Eskov Team Katusha + 00
102 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
103 Gorik Gardeyn Vacansoleil + 00
104 Alessandro Proni Acqua e Sapone + 00
105 Riccardo Riccò Vacansoleil + 00
106 Nick Nuyens Rabobank + 00
107 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 00
108 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
109 Wim Stroetinga Team Milram + 00
110 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 00
111 László Bodrogi Team Katusha + 00
112 Kevin Reza BBOX Bouygues Telecom + 00
113 Jens Keukeleire Cofidis + 00
114 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 00
115 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 00
116 David Le Lay AG2R La Mondiale + 00
117 Davide Cimolai Liquigas-Doimo + 00
118 Markel Irizar RadioShack + 00
119 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 00
120 Alberto Ongarato Vacansoleil + 00
121 Jens Voigt Team Saxo Bank + 00
122 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 00
123 Thibaut Pinot Française des Jeux + 00
124 Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto + 00
125 Kevin Seeldraeyers Quick Step + 00
126 Nico Sijmens Cofidis + 00
127 Kevin van Impe Quick Step + 00
128 Roger Kluge Team Milram + 00
129 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 00
130 Jens Debusschere Omega Pharma-Lotto + 00
131 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 01:39
132 Timothy Duggan Garmin-Transitions + 01:39
133 Edwig Cammaerts Lotto - Bodysol + 00
134 Dennis Van Winden Rabobank + 03:28
135 Tom Leezer Rabobank + 03:28
136 Jens Mouris Vacansoleil + 03:53
137 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 03:53
138 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 03:53
139 Chad Beyer BMC Racing Team + 03:53
140 Robert Gesink Rabobank + 04:42
141 Reinier Honig Acqua e Sapone + 04:42
142 Bauke Mollema Rabobank + 04:42
143 Jonathan Breyne Belgium + 06:03
144 Boris Dron Lotto - Bodysol + 06:42
145 Quentin Bertholet Lotto - Bodysol + 06:42
146 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 06:42
147 Travis Meyer Garmin-Transitions + 06:42
148 Mauro Santambrogio BMC Racing Team + 06:42
149 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 06:42
150 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 06:42
151 Caleb Fairly Garmin-Transitions + 06:42
152 Jeff Louder BMC Racing Team + 06:42
153 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 06:42
154 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 06:42
155 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 06:42
156 Thomas Degand Veranda's Willems + 06:42
157 Gregory Habeaux Veranda's Willems + 06:42
158 Andy Cappelle Veranda's Willems + 06:42
159 Francesco Van Coppernolle Belgium + 06:42
160 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 06:42
161 Arnaud Gérard Française des Jeux + 06:42
162 Jurgen Van den Broeck Omega Pharma-Lotto + 06:42
163 Jeroen Lepla Belgium + 06:42
164 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 06:42
165 Kris Boeckmans Topsport Vlaanderen - Mercator + 06:42
166 Anthony Roux Française des Jeux + 07:20
DNF Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom
DNF Maxime Mederel BigMat - Auber 93
DNF Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93
DNF Cole House BMC Racing Team
DNF Jean-Eudes Demaret Cofidis
DNF Jonathan De Witte Lotto - Bodysol
DNF Christophe Premont Lotto - Bodysol
DNF Kevin Thome Lotto - Bodysol
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun
DNF Jérémie Galland Saur - Sojasun
DNF Ben Hermans RadioShack
DNF Sven Renders Veranda's Willems
Information
Nation Belgium
Date 2nd October
Where Hazebrouck -> Ichtegem
What 3rd stage
Distance 158 km
Leader A.Blythe
Youth A.Blythe
Points A.Blythe
Mountain M.Marcato