FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Circuit Franco-Belge
UCI, 3rd stage, 29th September 2001, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Bulgaria
Colombia
France
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Russia
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
05 Orbitel
Bankgiroloterij - Batavus
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Collstrop - Palmans
Domo - Farm Frites - Latexco
Fassa Bortolo
Jean Delatour
La Française des Jeux
Landbouwkrediet - Colnago
Lotto - Adecco
Mapei - Quick Step
Mercury - Viatel
Post Swiss
Rabobank
Rabobank TT3
Team Fakta
Vendee U - Pays de la Loire
Vlaandern - T-Interim
Zalf Euromobil Fior
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Eeckhout
Nico
1970
Lotto - Adecco
04:08:53
02
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 00
03
Loda
Nicola
1971
Fassa Bortolo
+ 00
04
Hammond
Roger
1974
Collstrop - Palmans
+ 00
05
Clerc
Aurelien
1979
Post Swiss
+ 00
06
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 00
07
Gardeyn
Gorik
1980
Lotto - Adecco
+ 00
08
Hulsmans
Kevin
1978
Mapei - Quick Step
+ 00
09
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
+ 00
10
Van der Ven
Remco
1975
Bankgiroloterij - Batavus
+ 00
11
Stoyanov
Plamen
1971
Mercury - Viatel
+ 00
12
Peeters
Wilfried
1964
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 00
13
Pietropolli
Daniele
1980
Zalf Euromobil Fior
+ 00
14
Van Bondt
Geert
1970
Mercury - Viatel
+ 00
15
Chouffe
Alexandre
1974
BigMat - Auber 93
+ 00
16
Leukemans
Björn
1977
Vlaandern - T-Interim
+ 00
17
Geslin
Anthony
1980
Vendee U - Pays de la Loire
+ 00
18
Durand
Jacky
1967
La Française des Jeux
+ 00
19
Kashechkin
Andrey
1980
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 00
20
Van Hyfte
Paul
1972
Lotto - Adecco
+ 00
21
Meunier
Nicolas
1978
BigMat - Auber 93
+ 00
22
Vansevenant
Wim
1971
Mercury - Viatel
+ 00
23
Van Petegem
Peter
1970
Collstrop - Palmans
+ 00
24
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 00
25
van Impe
Kevin
1981
Lotto - Adecco
+ 00
26
Pozzato
Filippo
1981
Mapei - Quick Step
+ 00
27
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 00
28
Peers
Chris
1970
Cofidis
+ 00
29
van der Kooij
Vincent
1979
Rabobank TT3
+ 00
30
Rogers
Michael
1979
Mapei - Quick Step
+ 00
31
Demeyere
Geoffrey
1976
Vlaandern - T-Interim
+ 00
32
Gabrovski
Ivailo
1978
Jean Delatour
+ 00
33
Amorison
Frédéric
1978
Lotto - Adecco
+ 00
34
Kern
Christophe
1981
Vendee U - Pays de la Loire
+ 00
35
Trouve
Kristof
1976
Collstrop - Palmans
+ 00
36
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 00
37
Chavanel
Sylvain
1979
Bonjour
+ 00
38
Gustov
Volodymir
1977
Fassa Bortolo
+ 00
39
Willems
Frederik
1979
Mapei - Quick Step
+ 00
40
Streel
Marc
1971
Collstrop - Palmans
+ 00
41
Kirchen
Kim
1978
Fassa Bortolo
+ 00
42
Elmiger
Martin
1978
Post Swiss
+ 00
43
Hoste
Leif
1977
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 00
44
Duijn
Marcel
1977
Rabobank
+ 00
45
Thijs
Erwin
1970
Collstrop - Palmans
+ 00
46
De Clercq
Eric
1967
Collstrop - Palmans
+ 00
47
De Meester
Hans
1970
Collstrop - Palmans
+ 00
48
Hiemstra
Bert
1973
Bankgiroloterij - Batavus
+ 00
49
Petrov
Evgeni
1978
Mapei - Quick Step
+ 04:58
50
Devolder
Stijn
1979
Mapei - Quick Step
+ 04:58
51
Steegmans
Gert
1980
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 08:11
52
Voskamp
Bart
1968
Bankgiroloterij - Batavus
+ 08:11
53
De Neef
Steven
1971
Bankgiroloterij - Batavus
+ 09:17
54
Schmitz
Bram
1977
Bankgiroloterij - Batavus
+ 09:17
55
Van Capellen
Danny
1977
Vlaandern - T-Interim
+ 11:13
56
Berden
Ben
1975
Vlaandern - T-Interim
+ 11:13
57
Muravyev
Dmitriy
1979
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 11:13
58
Vasseur
Cédric
1970
Mercury - Viatel
+ 11:13
59
Bonnet
Samuel
1980
La Française des Jeux
+ 11:13
60
Guns
Jürgen
1976
Vlaandern - T-Interim
+ 11:13
61
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 21:04
62
Louder
Jeff
1977
Landbouwkrediet - Colnago
+ 21:04
63
Clain
Médéric
1976
Cofidis
+ 21:04
64
Chadwick
Glen
1976
Landbouwkrediet - Colnago
+ 21:04
65
Cuylits
Gunther
1974
Landbouwkrediet - Colnago
+ 21:04
66
Perez
Marlon
1976
05 Orbitel
+ 21:04
67
Vanoverschelde
Cedric
1977
Cofidis
+ 21:04
DNF
Koerts
Jans
1969
Mercury - Viatel
DNF
van Dijk
Stefan
1976
Bankgiroloterij - Batavus
DNF
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
DNF
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Adecco
DNF
Giordani
Leonardo
1977
Fassa Bortolo
DNF
Reinerink
Rik
1973
Bankgiroloterij - Batavus
DNF
Boerman
Coen
1976
Rabobank
DNF
Albasini
Michael
1980
Fassa Bortolo
DNF
Lembo
Eddy
1980
Jean Delatour
DNF
Moletta
Andrea
1979
Zalf Euromobil Fior
DNF
Roland
Mark
1978
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Schoonacker
Jehudi
1978
Vlaandern - T-Interim
DNF
Glomser
Gerrit
1975
Post Swiss
DNF
Cortes Llano
Alejandro Ivan
1977
05 Orbitel
DNF
Renier
Franck
1974
Bonjour
DNF
Flammang
Tom
1978
Cofidis
DNF
Orvalho
David
1980
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
Trastour
Olivier
1971
Jean Delatour
DNF
Loue
Cedric
1976
Cofidis
DNF
Wilson
Matthew
1977
Mercury - Viatel
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
DNF
Wegelius
Charles
1978
Mapei - Quick Step
DNF
Alberts
Jamie
1980
La Française des Jeux
DNF
D'Hondt
Patrick
1975
La Française des Jeux
DNF
Planckaert
Jo
1970
Cofidis
DNF
Vermaut
Stive
1972
Lotto - Adecco
DNF
Vereecke
Karel
1976
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
Gonzalez
Javier Alberto
1979
05 Orbitel
DNF
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
DNF
Charteau
Anthony
1979
Bonjour
Information
Circuit Franco-Belge
Belgium
3rd stage | 184.0 km
Bondues
->
Pecq
2.4
C.Peers
| Leader