CN Germany RR - 2021

Pos Rider Team Time UCI
01 Maximilian Schachmann BORA-hansgrohe 4:21:48100
02 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 1:0675
03 Georg Zimmermann Intermarché-Wanty-Gobert + 2:0160
04 Emanuel Buchmann BORA-hansgrohe + 2:0250
05 Marcus Burghardt BORA-hansgrohe + 2:0940
06 Nils Politt BORA-hansgrohe + 2:4130
07 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step + 2:4620
08 Jonas Rutsch EF Education-NIPPO + 2:5110
09 Leon Heinschke Development Team DSM + 3:005
10 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 3:053
11 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 3:053
12 Marco Brenner Team DSM + 3:051
13 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 3:051
14 Juri Hollmann Movistar Team + 3:331
15 Dominik Bauer Team Dauner | AKKON + 3:511
16 Jasha Sütterlin Team DSM + 3:52
17 Nico Denz Team DSM + 3:52
18 Michael Schwarzmann BORA-hansgrohe + 3:54
19 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 5:27
20 Paul Voss Besenwagen + 5:27
21 Martin Salmon Team DSM + 6:13
22 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 7:57
23 Max Walscheid Team Qhubeka NextHash + 7:58
24 Lucas Carstensen Bike Aid + 7:58
25 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 7:58
26 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 7:58
27 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 7:58
28 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 7:58
29 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 7:58
30 Georg Egger - + 7:58
31 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 7:58
32 Mathias Wiele Team schnelleStelle Ur-Krostitzer + 7:58
33 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 7:58
34 Tobias Eise Triebwerk Engery + 7:58
35 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 7:58
36 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 7:58
37 Nikodemus Holler Bike Aid + 7:58
38 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 7:58
39 Max Benz-Kuch KED-Stevens Radteam Berlin + 8:39
40 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 8:39
41 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma DT + 8:46
42 Hannes Wilksch Development Team DSM + 8:46
43 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 8:46
44 John Degenkolb Lotto Soudal + 9:10
45 Justin Wolf Bike Aid + 9:10
46 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 9:10
47 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 9:10
48 Pascal Ackermann BORA-hansgrohe + 10:28
DNF Christopher Bork -
DNF Johannes Brönner -
DNF Vinzent Dorn -
DNF Simon Gessler -
DNF Florian Grillmeier -
DNF Luca Felix Happke -
DNF Jakob Heni -
DNF Laurens Huizinga -
DNF Frederik Hähnel -
DNF Johannes Kaufmann -
DNF Dominic Klemme -
DNF Erik Köhler -
DNF Maximilian Langhans -
DNF Nathan Müller -
DNF Niklas Reinhardt -
DNF David Sambale -
DNF Halvard Schommartz -
DNF Nils Albert Schwendemann -
DNF Tobias Steinhart -
DNF Florian Tenbruck -
DNF Moritz Thomen -
DNF Luka Zetzsche -
DNF Alexander Krieger Alpecin-Fenix
DNF Philip Walsleben Alpecin-Fenix
DNF Constantin Kasterich Berthold Rad Team
DNF Peter Richter Berthold Rad Team
DNF Jakob Schmidt Berthold Rad Team
DNF Sebastian Vogel Berthold Rad Team
DNF Hendrik Münstermann Besenwagen
DNF Marco König Bike Aid
DNF Jasper Levi Pahlke Bike Aid
DNF Matthias Schnapka Bike Aid
DNF Mario Boll Bike Aid Dev.Team
DNF Louis Brasda Bike Aid Dev.Team
DNF Arne Burkhardt Bike Aid Dev.Team
DNF Tim-Oliver Kolschefsky Bike Aid Dev.Team
DNF Patrick Lechner Bike Aid Dev.Team
DNF Nils Andratschke Bike Market Team
DNF Marc-Leon Bass Bike Market Team
DNF Lennart Matthusen Bike Market Team
DNF Fabian Schuppert Bike Market Team
DNF Andreas Schillinger BORA-hansgrohe
DNF Rüdiger Selig BORA-hansgrohe
DNF Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe
DNF Simon Geschke Cofidis
DNF Philipp Freyer Cycling Team Rhein-Main Rödermark
DNF Marius Mayrhofer Development Team DSM
DNF Jonas Sonnleitner Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Michel Heßmann Jumbo-Visma DT
DNF Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin
DNF Leo Zierenner KED-Stevens Radteam Berlin
DNF Patrick Haller Leopard Pro Cycling
DNF Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling
DNF Roger Kluge Lotto Soudal
DNF Toni Franz Lviv Cycling Team
DNF Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers
DNF Mika Heming Maloja Pushbikers
DNF Tobias Hornstein Maloja Pushbikers
DNF Franz Schlachter Maloja Pushbikers
DNF Paul Taebling Maloja Pushbikers
DNF Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers
DNF Tim Wollenberg Maloja Pushbikers
DNF Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik
DNF Robert Jägeler P&S Metalltechnik
DNF John Mandrysch P&S Metalltechnik
DNF Yannik Niebergall P&S Metalltechnik
DNF Tobias Nolde P&S Metalltechnik
DNF Tim Oelke P&S Metalltechnik
DNF Luke Wilk P&S Metalltechnik
DNF Tobias Buck-Gramcko Rad-Net Rose Team
DNF Jakob Geßner Rad-Net Rose Team
DNF Nicolas Heinrich Rad-Net Rose Team
DNF Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team
DNF Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team
DNF Jannis Peter Rad-Net Rose Team
DNF Linus Rosner Rad-Net Rose Team
DNF Henri Uhlig Rad-Net Rose Team
DNF Pascal Diemar RC Amor Hamm
DNF Arthur Lenne RSC Cottbus
DNF Pascal Tömke RSC Neustadt an der Weinstraße 1963
DNF Martin Nitzschmann RSC Nienburg
DNF Volker Bolte RSV Duren
DNF Christian Baumann RSV Stuttgart-Vaihingen
DNF Wilhelm Buchmuller RSV Stuttgart-Vaihingen
DNF Lukas Kegel RSV Stuttgart-Vaihingen
DNF Adrian Zuger RSV Stuttgart-Vaihingen
DNF Benedikt Willi RV Pfeil Plattenhardt
DNF Steffen Greger Team Auto Brosch-RSC Kempten
DNF Julian Kern Team Auto Brosch-RSC Kempten
DNF Andreas Mayr Team Auto Brosch-RSC Kempten
DNF Jonas Schmeiser Team Auto Brosch-RSC Kempten
DNF Christopher Schmieg Team Auto Brosch-RSC Kempten
DNF Michael Wasserrab Team Auto Brosch-RSC Kempten
DNF Jonas Tenbruck Team Belle Stahlbau
DNF Stefan Brandlmeier Team Bornträger-Assos
DNF Matthias Herrmann Team Bornträger-Assos
DNF Marius Jessenberger Team Bornträger-Assos
DNF Erik Weggenmann Team Bornträger-Assos
DNF Albert Gathemann Team Dauner | AKKON
DNF Moritz Plambeck Team Dauner | AKKON
DNF Sven Redmann Team Dauner | AKKON
DNF Kilian Steigner Team Dauner | AKKON
DNF Kieron Steinmann Team Dauner | AKKON
DNF Jean-Marc Temmen Team Dauner | AKKON
DNF Sven Thurau Team Dauner | AKKON
DNF Niklas Märkl Team DSM
DNF Luca Brugger Team Embrace The World Cycling
DNF Frederik Dombrowski Team Embrace The World Cycling
DNF Benedikt Helbig Team Embrace The World Cycling
DNF Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling
DNF Mario Vogt Team Embrace The World Cycling
DNF Philipp Küllmer Team Erdinger Alkoholfrei
DNF Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels
DNF Klaus Betzinger Team Lotto - Kern Haus
DNF Moritz Czasa Team Lotto - Kern Haus
DNF Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus
DNF Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus
DNF Jan Kuhn Team Lotto - Kern Haus
DNF Niklas Hahn Team Maisch Sportswear
DNF Moritz Henninger Team Maisch Sportswear
DNF Johannes Banzer Team schnelleStelle Ur-Krostitzer
DNF Marc Clauss Team schnelleStelle Ur-Krostitzer
DNF Eric Lutter Team schnelleStelle Ur-Krostitzer
DNF Tobias Magdeburg Team schnelleStelle Ur-Krostitzer
DNF Patrick Reissig Team schnelleStelle Ur-Krostitzer
DNF Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW
DNF Julian Braun Team SKS Sauerland NRW
DNF Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW
DNF Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW
DNF Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW
DNF Tim Neffgen Team SKS Sauerland NRW
DNF Ole Theiler Team SKS Sauerland NRW
DNF Wolfgang Brandl Team Skyline
DNF Simon Schmitt Team Sportforum
DNF Brune Schmitz Team Sportforum
DNF Martin Meiler Team Vorarlberg
DNF Johannes Schinnagel Team Vorarlberg
DNF Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team
DNF Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team
DNF Jonas Wehrmann Triebwerk Engery
DNF Nepomuk Roth Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Leon Echtermann Veloclub Ratisbona
DNF Julius Domnick VfR Büttgen
DNF David Büschler Wheelsports Metropol Racing
DNF Scott David Wheelsports Metropol Racing
DNF Robin Fischer Wheelsports Metropol Racing
DNF Henrik Hamm Wheelsports Metropol Racing
DNF Mathias Lauer Wheelsports Metropol Racing
DNF Dominik Merseburg Wheelsports Metropol Racing
DNF Daniel Leithner Yoeleo Test Team p/b 4Mind
Information
Nation Germany
Filderstadt
Date 20th June
Distance 177.5 km
CAT CN
Other
Embed Results