CN Germany RR - 2016

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 André Greipel Lotto - Soudal 4:32:49
02 Max Walscheid Team Giant - Alpecin + 00
03 Marcel Kittel Etixx - Quick Step + 00
04 Pascal Ackermann Rad-Net Rose Team + 00
05 Gerald Ciolek Stölting Service Group + 00
06 Konrad Gessner P&S Team Thüringen + 00
07 Willi Willwohl LKT Team Brandenburg + 00
08 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 00
09 Florian Tenbruck Racing Students BL-Team + 00
10 Marco Mathis Rad-Net Rose Team + 00
11 Aaron Grosser Team Sauerland NRW + 00
12 Jonas Koch Verva - ActiveJet + 00
13 Jannik Steimle Felbermayr - Simplon Wels + 00
14 John Degenkolb Team Giant - Alpecin + 00
15 Patrick Lechner Stadalli - Bike Aid + 00
16 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 00
17 Hermann Keller Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 00
18 John Mandrysch Christina Jewelry Pro Cycling + 00
19 Nikodemus Holler Stadalli - Bike Aid + 00
20 Robert Müller Team Heizomat + 00
21 Nathan Müller Team Heizomat + 00
22 Nico Brenner Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte + 00
23 Joshua Huppertz Team Kuota - Lotto + 00
24 Rüdiger Selig Bora - Argon 18 + 00
25 Florian Obersteiner Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 00
26 Jasha Sütterlin Movistar Team + 00
27 Nico Denz AG2R La Mondiale + 00
28 Timon Loderer Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 00
29 Fabian Wegmann Stölting Service Group + 00
30 Stefan Schneider Team Sauerland NRW + 00
31 Joschka Beck Stadalli - Bike Aid + 00
32 Erik Köhler - + 00
33 Jakob Heni Racing Students BL-Team + 00
34 Moritz Malcharek RG KED Stevens Radteam Berlin + 00
35 Marek Bosniatzki Team Bürstner - Dümo Cycling + 00
36 Christoph Schweizer Team Sauerland NRW + 00
37 Christopher Heider Team Bürstner - Dümo Cycling + 00
38 Luca Niederlag RG KED Stevens Radteam Berlin + 00
39 Fabian Schormair LKT Team Brandenburg + 00
40 Fabian Fritz Team Sauerland NRW + 00
41 Silvio Herklotz Bora - Argon 18 + 00
42 Lukas Loer Team Kuota - Lotto + 00
43 Victor Brück Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 00
44 Pascal Treubel Team Heizomat + 00
45 Dario Rapps Team Kuota - Lotto + 00
46 Georg Loef Christina Jewelry Pro Cycling + 00
47 Manuel Porzner Team Vorarlberg + 12
48 Jonas Tenbruck Racing Students BL-Team + 12
49 Moritz Fußnegger Christina Jewelry Pro Cycling + 12
50 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 12
51 Paul Voss Bora - Argon 18 + 12
52 Daniel Bichlmann Stadalli - Bike Aid + 12
53 Matthias Schnapka Stadalli - Bike Aid + 12
54 Felix Intra Team Sauerland NRW + 12
55 Marvin Kötting Team Sauerland NRW + 12
56 Andreas Schreier Racing Students BL-Team + 12
57 Simon Laib Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 16
58 Gabriel Ossyra Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 18
59 Johannes Fröhlinger Team Giant - Alpecin + 19
60 Max Kanter LKT Team Brandenburg + 19
61 Marcel Sieberg Lotto - Soudal + 19
62 Sandro Kuhmel P&S Team Thüringen + 19
63 Robert Wagner Team LottoNL-Jumbo + 23
64 Patrick Haller Rad-Net Rose Team + 25
65 Laurin Winter Team Heizomat + 25
66 Mario Vogt Rad-Net Rose Team + 25
67 Thomas Lienert Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 25
68 Sven Reutter Stölting Service Group + 25
69 Lennard Kämna Stölting Service Group + 25
70 Luca Henn Team Kuota - Lotto + 25
71 Martin Salmon Chambéry Cyclisme Formation + 25
72 Marcel Meisen Team Kuota - Lotto + 25
73 Martin Gluth - + 25
74 Andreas Schillinger Bora - Argon 18 + 29
75 Raphael Freienstein Team Kuota - Lotto + 31
76 Johannes Heider Cycling Team Sachsen + 33
77 Nils Politt Team Katusha + 35
78 Sebastian Wotschke LKT Team Brandenburg + 38
79 Patrick Gretsch AG2R La Mondiale + 38
80 Grischa Janorschke Team Roth + 38
81 Max Wörner Team Basso Bikes + 38
82 Ruben Zepuntke Cannondale - Drapac + 38
83 Lucas Carstensen RG KED Stevens Radteam Berlin + 38
84 Carl Soballa LKT Team Brandenburg + 38
85 Jonas Härtig Team Sauerland NRW + 38
86 Johannes Schinnagel Felbermayr - Simplon Wels + 38
87 Frederik Dombrowski Team Kuota - Lotto + 38
88 Jasper Frahm LKT Team Brandenburg + 38
89 Leon Rohde LKT Team Brandenburg + 38
90 Marcus Burghardt BMC Racing Team + 48
91 Alexander Weifenbach RV Blitz Spich + 58
92 Thomas Koep Stölting Service Group + 58
93 Jonathan Dinkler P&S Team Thüringen + 58
94 Louis Leinau Team Sauerland NRW + 58
95 Stefan Gaebel Cycling Team Sachsen + 58
96 Fabian Danner Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 58
97 Jonas Tenbrock Stölting Service Group + 58
98 Phil Bauhaus Bora - Argon 18 + 58
99 Toni Franz P&S Team Thüringen + 58
100 Julian Schulze Christina Jewelry Pro Cycling + 58
101 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 58
102 Maximilian Beyer Rad-Net Rose Team + 58
103 Dorian Lübbers Team Heizomat + 58
104 Jonas Rapp Team Heizomat + 58
105 Tobias Knaup Team Kuota - Lotto + 58
106 Daniel Westmattelmann Team Kuota - Lotto + 58
107 Robert Retschke Team Kuota - Lotto + 58
108 Sebastien Baldauf Hrinkow Advarics + 58
109 Simon Geschke Team Giant - Alpecin + 58
110 Robert Kessler LKT Team Brandenburg + 58
111 Aaron Krauss Team Heizomat + 1:21
112 Moritz Backofen Team Kuota - Lotto + 1:21
113 Lars Bartlau Bike Market Team + 1:28
114 Yannick Mayer Veranclassic - Ago + 1:34
115 Nikias Arndt Team Giant - Alpecin + 1:34
116 Emanuel Buchmann Bora - Argon 18 + 1:46
117 Björn Thurau Wanty - Groupe Gobert + 1:51
118 Linus Gerdemann Stölting Service Group + 1:51
119 Raven Lübbers Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte + 1:55
120 Viktor Müller Team Sauerland NRW + 1:55
121 Christian Mager Stölting Service Group + 2:06
122 Michael Schwarzmann Bora - Argon 18 + 2:10
123 Yannik-Marcel Stehlin P&S Team Thüringen + 3:06
124 Tony Martin Etixx - Quick Step + 3:16
125 Maximilian Schachmann Klein Constantia + 3:16
126 Tobias Magdeburg RG KED Stevens Radteam Berlin + 3:27
127 Malte Jürss RG KED Stevens Radteam Berlin + 3:27
128 Alexander Meier Hrinkow Advarics + 4:31
129 Jan Brockhoff Leopard Pro Cycling + 5:12
130 Sascha Damrow Team Bürstner - Dümo Cycling + 6:34
131 Jan Tschernoster Rad-Net Rose Team + 7:54
132 Florian Stork Team Sauerland NRW + 9:52
133 Philipp Sohn Melsunger TG 1861 + 9:52
134 Yannic Maus Team Gesundshop24.com + 9:52
135 Martin Bauer Cycling Team Sachsen + 9:53
DNF Hendrik Eggers -
DNF Christoph Pfingsten Bora - Argon 18
DNF Arnold Fiek Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Kai Kautz Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Florian Nowak Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Frederik Hähnel Cycling Team Sachsen
DNF Florian Kretschy Cycling Team Sachsen
DNF Tim Reske Cycling Team Sachsen
DNF Lukas Steidten Cycling Team Sachsen
DNF Mathias Wiele Cycling Team Sachsen
DNF Bastian Becker Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Benedikt Becker Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Tim Becker Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Leon Echtermann Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Peter Förster Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Moritz Horn Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Philipp Küllmer Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Tobias Ohlenschläger Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Andy Beran LKT Team Brandenburg
DNF Leon Berger LKT Team Brandenburg
DNF Marcel Franz LKT Team Brandenburg
DNF Franz Schiewer LKT Team Brandenburg
DNF Dominik Bauer Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF Luke Derksen Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF Marcel Peschges Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF Jesko Vietense Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF Gero Walbrül Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF Rick Ampler P&S Team Thüringen
DNF Florian Gindhart P&S Team Thüringen
DNF Robert Jägeler P&S Team Thüringen
DNF Andre Eberhardt-Fonseca Racing Students BL-Team
DNF Marcel Fischer Racing Students BL-Team
DNF Pascal Husterer Racing Students BL-Team
DNF Marco Barke Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V.
DNF Raphael Bertschinger Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V.
DNF Lorenz Tegl Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V.
DNF Lucas Liss Rad-Net Rose Team
DNF Erik Schubert RG KED Stevens Radteam Berlin
DNF Oliver Romahn RSV Team Killerwade
DNF Timo Schäfer Stadalli - Bike Aid
DNF Henrik Hamm Team Basso Bikes
DNF Max-Frederic Valtey Team Basso Bikes
DNF Sven Forberger Team Bürstner - Dümo Cycling
DNF Christian Karl Team Bürstner - Dümo Cycling
DNF Patrick Nagler Team Bürstner - Dümo Cycling
DNF Jonathan Plag Team Bürstner - Dümo Cycling
DNF Jonas Wehrmann Team Bürstner - Dümo Cycling
DNF Arne Burkhardt Team Gesundshop24.com
DNF Mathias Deuble Team Gesundshop24.com
DNF Johannes Ringwald Team Gesundshop24.com
DNF Simon Schwitzer Team Gesundshop24.com
DNF David Treffeisen Team Gesundshop24.com
DNF Luka Zetzsche Team Gesundshop24.com
DNF Simon Redmers Team Heizomat
DNF Philipp Zwingenberger Team Heizomat
DNF Christoph Hench Team Jäger und Keppel - Wipotec
DNF Lukas Von Coelln Team Jäger und Keppel - Wipotec
DNF Marcel Weber Team Jäger und Keppel - Wipotec
DNF Julian Braun Team Kuota - Lotto
DNF Felix Drumm Team Kuota - Lotto
DNF Christopher Hatz Team Kuota - Lotto
DNF Richard Weinzheimer Team Kuota - Lotto
DNF Julius Domnick Team Sauerland NRW
DNF Joann Leinau Team Sauerland NRW
Information
Nation Germany
Erfurt
Date 26th June
Distance 215.6 km
CAT CN
Other
Embed Results