Front Races Teams Riders Ranking

Tour Alsace | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Michal Schlegel Elkov - Author 04:38:247
02 Jonas Rutsch Germany + 123
03 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 171
04 Anthony Rappo IAM Excelsior + 17
05 Adam Hartley SEG Racing Academy + 25
06 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 28
07 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 28
08 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 28
09 Karel Hnik Elkov - Author + 28
10 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 32
11 Attila Valter CCC Development Team + 35
12 Jakub Otruba Elkov - Author + 36
13 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col + 36
14 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 36
15 Alexander Evans SEG Racing Academy + 36
16 Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 36
17 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 36
18 Clément Champoussin France + 36
19 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 42
20 Piotr Brozyna CCC Development Team + 47
21 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 01:14
22 Jakob Gessner Germany + 01:25
23 Damian Lüscher Switzerland + 01:25
24 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 01:35
25 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 01:37
26 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 01:44
27 Stefan Bennett C.C.Etupes + 01:49
28 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 02:07
29 Anton Kuzmin Astana City + 02:18
30 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 02:18
31 Michael Kukrle Elkov - Author + 02:21
32 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 02:27
33 Antoine Debons IAM Excelsior + 02:30
34 Simon Guglielmi France + 02:39
35 Michal Paluta CCC Development Team + 03:05
36 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 03:09
37 Nariyuki Masuda Japan + 03:09
38 Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team + 03:17
39 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 03:46
40 Jérémy Bellicaud C.C.Etupes + 03:46
41 Aurélien Doleatto France + 03:46
42 Yannis Voisard Switzerland + 04:08
43 Felix Gall Development Team Sunweb + 04:11
44 Jan Barta Elkov - Author + 04:14
45 Stefan Bissegger Switzerland + 04:23
46 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 04:23
47 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 04:34
48 Piotr Pekala CCC Development Team + 04:34
49 Eric Voigt USA + 04:43
50 Matteo Sobrero Dimension Data CT + 04:56
51 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 05:30
52 Yuma Koishi Japan + 05:30
53 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 05:40
54 Johannes Adamietz Hermann Radteam + 06:06
55 Connor Brown Dimension Data CT + 06:06
56 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 06:06
57 Szymon Tracz CCC Development Team + 06:18
58 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 06:18
59 Dominik Röber Germany + 06:23
60 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 06:47
61 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 07:27
62 Mathieu Burgaudeau France + 07:27
63 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 07:44
64 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 07:48
65 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 07:52
66 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:03
67 Eddy Finé France + 10:19
68 Robin Froidevaux Switzerland + 10:19
69 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 10:19
70 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 10:19
71 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 10:23
72 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 11:14
73 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 11:14
74 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 11:14
75 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 11:14
76 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 11:14
77 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 11:14
78 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 11:33
79 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 11:40
80 Lance Haidet USA + 11:42
81 Théo Delacroix C.C.Etupes + 12:26
82 Jan Hugger Germany + 13:45
83 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 13:45
84 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 13:45
85 Corey Davis IAM Excelsior + 13:45
86 Alexander Tarlton Hermann Radteam + 13:45
87 Joel Suter Switzerland + 13:45
88 Manabu Ishibashi Japan + 14:48
89 Daniil Marukhin Astana City + 14:53
90 Gage Hecht USA + 15:04
91 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 15:54
92 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 16:23
93 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 16:28
94 Kamil Malecki CCC Development Team + 16:34
95 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 17:18
96 Marlon Gaillard Vendée U + 20:02
97 Valentin Ferron Vendée U + 20:02
98 Christopher Hatz Hermann Radteam + 24:12
99 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 24:50
100 Alexander Konychev Dimension Data CT + 24:50
101 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 24:50
102 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 24:50
103 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 24:50
104 Rémi Aubert C.C.Etupes + 24:50
105 Nurbegen Nurlykhassym Astana City + 24:50
106 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 24:50
107 Thomas Champion Vendée U + 24:50
108 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 25:18
109 Atsushi Oka Japan + 26:25
110 Luca Mozzato Dimension Data CT + 27:37
111 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 27:37
112 Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com + 27:49
113 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 29:53
114 Matteo Jorgenson USA + 29:53
115 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 34:59
116 Johannes Hodapp Germany + 34:59
117 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 34:59
118 Thery Schir Switzerland + 34:59
119 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 34:59
120 Riley Sheehan USA + 34:59
121 Frantisek Sisr Elkov - Author + 34:59
122 Stefan Brandlmeier Hermann Radteam + 34:59
123 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 34:59
124 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 34:59
125 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 34:59
126 Michael Hernandez USA + 34:59
127 Bolat Niyazov Astana City + 34:59
128 Edo Maas Development Team Sunweb + 34:59
129 Sergey Luchshenko Astana City + 34:59
130 Tim Merlier Corendon - Circus + 34:59
131 Nicolas Prodhomme France + 34:59
132 Louis Pijourlet Vendée U + 34:59
133 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 34:59
134 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 34:59
135 Shotaro Iribe Japan + 34:59
136 Fabien Canal C.C.Etupes + 36:40
137 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling + 36:40
138 Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com + 36:40
OOT Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling
OOT Kaden Groves SEG Racing Academy
OOT Takeaki Amezawa Japan
DNS Jonas Rickaert Corendon - Circus
DNS Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93
DNF Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ
DNF Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ
DNF Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ
DNF Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col
DNF Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Alo Jakin St. Michel - Auber 93
DNF Mehdi El Chokri Dimension Data CT
DNF Niklas Märkl Development Team Sunweb
DNF Théo Menant Vendée U
DNF Alexander Krieger Leopard Pro Cycling
DNF Dylan Page IAM Excelsior
DNF Olzhas Bayembayev Astana City
DNF Charlie Meredith C.C.Etupes
DNF Lennart Jung Hermann Radteam
Pos Name Team Time
01 - Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col 11:34:19
02 9 Michal Schlegel Elkov - Author + 11
03 5 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 29
04 2 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 32
05 1 Attila Valter CCC Development Team + 40
06 10 Jonas Rutsch Germany + 41
07 1 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 41
08 4 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling Team + 43
09 4 Karel Hnik Elkov - Author + 52
10 1 Alexander Evans SEG Racing Academy + 54
11 4 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 55
12 3 Adam Hartley SEG Racing Academy + 59
13 11 Anthony Rappo IAM Excelsior + 01:20
14 11 Damian Lüscher Switzerland + 01:29
15 10 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:43
16 13 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 02:01
17 11 Jakub Otruba Elkov - Author + 02:01
18 13 Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:09
19 4 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 02:15
20 15 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 02:17
21 4 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 02:24
22 17 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 02:29
23 15 Piotr Brozyna CCC Development Team + 02:53
24 10 Natnael Tesfazion Dimension Data for Qhubeka CT + 03:24
25 26 Clément Champoussin France + 03:40
26 6 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 03:41
27 - Anton Kuzmin Astana City + 03:42
28 5 Michael Kukrle Elkov - Author + 03:55
29 9 Michal Paluta CCC Development Team + 03:58
30 16 Felix Gall Development Team Sunweb + 04:41
31 10 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 05:27
32 23 Antoine Debons IAM Excelsior + 05:47
33 12 Jérémy Bellicaud C.C.Etupes + 06:11
34 2 Stefan Bissegger Switzerland + 06:20
35 6 Yannis Voisard Switzerland + 06:25
36 34 Stefan Bennett C.C.Etupes + 06:27
37 20 Nariyuki Masuda Japan + 06:31
38 36 Jakob Gessner Germany + 06:37
39 21 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 06:58
40 38 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 07:03
41 11 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 07:11
42 - Yuma Koishi Japan + 07:49
43 28 Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team + 08:02
44 25 Aurélien Doleatto France + 08:02
45 16 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 08:05
46 14 Piotr Pekala CCC Development Team + 08:10
47 33 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 08:14
48 2 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 08:15
49 - Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 09:12
50 6 Mathieu Burgaudeau France + 09:51
51 13 Johannes Adamietz Hermann Radteam + 10:12
52 34 Jan Barta Elkov - Author + 10:23
53 12 Szymon Tracz CCC Development Team + 10:24
54 49 Simon Guglielmi France + 10:37
55 24 Matteo Sobrero Dimension Data for Qhubeka CT + 10:40
56 32 Eric Voigt USA + 11:02
57 47 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 11:33
58 18 Dominik Röber Germany + 11:35
59 13 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 11:38
60 42 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling Team + 11:41
61 7 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 11:59
62 21 Connor Brown Dimension Data for Qhubeka CT + 12:09
63 16 Eddy Finé France + 13:05
64 56 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 13:20
65 11 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 13:36
66 21 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 13:37
67 26 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 14:45
68 10 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 15:03
69 13 Théo Delacroix C.C.Etupes + 15:47
70 44 Manabu Ishibashi Japan + 16:05
71 40 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 16:30
72 24 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 16:31
73 9 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 17:11
74 10 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 17:17
75 53 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 17:21
76 18 Robin Froidevaux Switzerland + 17:23
77 4 Lance Haidet USA + 17:34
78 21 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17:41
79 17 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 17:56
80 43 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 17:59
81 28 Daniil Marukhin Astana City + 18:00
82 24 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling Team + 18:32
83 8 Jan Hugger Germany + 18:57
84 11 Alexander Tarlton Hermann Radteam + 18:57
85 13 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 19:11
86 19 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 19:18
87 26 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 20:37
88 21 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 20:41
89 25 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 21:14
90 40 Marlon Gaillard Vendée U + 23:01
91 1 Kamil Malecki CCC Development Team + 23:14
92 30 Valentin Ferron Vendée U + 23:45
93 24 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 23:53
94 6 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 24:57
95 28 Gage Hecht USA + 25:18
96 40 Joel Suter Switzerland + 25:38
97 38 Rémi Aubert C.C.Etupes + 28:14
98 35 Nurbegen Nurlykhassym Astana City + 28:35
99 33 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 28:58
100 11 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 31:17
101 24 Atsushi Oka Japan + 31:44
102 62 Matteo Jorgenson USA + 32:08
103 60 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 32:14
104 49 Corey Davis IAM Excelsior + 32:18
105 2 Thomas Champion Vendée U + 33:05
106 2 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 33:11
107 8 Alexander Konychev Dimension Data for Qhubeka CT + 34:53
108 14 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 35:04
109 90 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 35:51
110 24 Christopher Hatz Hermann Radteam + 36:03
111 17 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 36:07
112 18 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 36:46
113 74 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 37:10
114 4 Luca Mozzato Dimension Data for Qhubeka CT + 37:45
115 9 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 37:51
116 13 Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com + 39:06
117 20 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 42:34
118 9 Bolat Niyazov Astana City + 43:23
119 7 Frantisek Sisr Elkov - Author + 43:46
120 25 Fabien Canal C.C.Etupes + 43:49
121 5 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 45:03
122 10 Johannes Hodapp Germany + 46:32
123 10 Tim Merlier Corendon - Circus + 46:38
124 11 Edo Maas Development Team Sunweb + 46:51
125 12 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 46:59
126 12 Stefan Brandlmeier Hermann Radteam + 47:03
127 13 Sergey Luchshenko Astana City + 47:08
128 13 Shotaro Iribe Japan + 47:25
129 13 Nicolas Prodhomme France + 48:03
130 14 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 48:53
131 14 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 48:55
132 14 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling Team + 48:56
133 14 Thery Schir Switzerland + 49:14
134 15 Michael Hernandez USA + 49:46
135 15 Riley Sheehan USA + 49:52
136 7 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling Team + 50:31
137 15 Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com + 52:28
138 19 Louis Pijourlet Vendée U + 58:22
Info
Nations France
Date August 3rd
Where Ribeauvillé -> Lac Blanc
What 04.Stage
Distance 161.3 km
Leader T.Pidcock
Youth T.Pidcock
Points T.Merlier
Mountain S.Guglielmi