Front Races Teams Riders Ranking

Tour Alsace | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col 14:44:4140
02 Michal Schlegel Elkov - Author + 1730
03 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 3525
04 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 3820
05 Attila Valter CCC Development Team + 4615
06 Jonas Rutsch Germany + 4610
07 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 475
08 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 493
09 Karel Hnik Elkov - Author + 583
10 Alexander Evans SEG Racing Academy + 01:003
11 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 01:01
12 Adam Hartley SEG Racing Academy + 01:05
13 Anthony Rappo IAM Excelsior + 01:26
14 Damian Lüscher Switzerland + 01:35
15 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:49
16 Jakub Otruba Elkov - Author + 02:07
17 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 02:07
18 Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:12
19 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 02:23
20 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 02:30
21 Piotr Brozyna CCC Development Team + 02:59
22 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 03:02
23 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 03:29
24 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 03:43
25 Clément Champoussin France + 03:46
26 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 03:47
27 Anton Kuzmin Astana City + 03:48
28 Michael Kukrle Elkov - Author + 04:01
29 Michal Paluta CCC Development Team + 04:04
30 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 05:33
31 Antoine Debons IAM Excelsior + 05:53
32 Yannis Voisard Switzerland + 06:31
33 Nariyuki Masuda Japan + 06:37
34 Felix Gall Development Team Sunweb + 06:44
35 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 07:04
36 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 07:17
37 Jakob Gessner Germany + 07:24
38 Yuma Koishi Japan + 07:55
39 Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team + 08:08
40 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 08:11
41 Jérémy Bellicaud C.C.Etupes + 08:14
42 Piotr Pekala CCC Development Team + 08:16
43 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 08:20
44 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 08:21
45 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 09:06
46 Stefan Bennett C.C.Etupes + 09:17
47 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 09:18
48 Mathieu Burgaudeau France + 09:57
49 Aurélien Doleatto France + 10:05
50 Johannes Adamietz Hermann Radteam + 10:18
51 Jan Barta Elkov - Author + 10:27
52 Szymon Tracz CCC Development Team + 10:30
53 Simon Guglielmi France + 10:43
54 Matteo Sobrero Dimension Data CT + 10:46
55 Eric Voigt USA + 11:08
56 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 11:44
57 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 12:05
58 Connor Brown Dimension Data CT + 12:15
59 Dominik Röber Germany + 12:22
60 Eddy Finé France + 13:11
61 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 13:26
62 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 13:41
63 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 13:42
64 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 13:43
65 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 14:51
66 Théo Delacroix C.C.Etupes + 15:53
67 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 16:36
68 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 16:37
69 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 17:06
70 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 17:17
71 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 17:27
72 Robin Froidevaux Switzerland + 17:29
73 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17:47
74 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 18:02
75 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 18:05
76 Daniil Marukhin Astana City + 18:06
77 Manabu Ishibashi Japan + 18:08
78 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 18:38
79 Jan Hugger Germany + 19:03
80 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 19:20
81 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 20:25
82 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 20:43
83 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 20:47
84 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 21:20
85 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 21:21
86 Lance Haidet USA + 23:02
87 Marlon Gaillard Vendée U + 23:07
88 Kamil Malecki CCC Development Team + 23:20
89 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 25:03
90 Gage Hecht USA + 25:24
91 Valentin Ferron Vendée U + 25:48
92 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 25:56
93 Joel Suter Switzerland + 27:41
94 Rémi Aubert C.C.Etupes + 28:20
95 Nurbegen Nurlykhassym Astana City + 28:41
96 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 29:04
97 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 31:23
98 Atsushi Oka Japan + 31:50
99 Matteo Jorgenson USA + 32:14
100 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 32:20
101 Corey Davis IAM Excelsior + 32:24
102 Thomas Champion Vendée U + 33:11
103 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 33:17
104 Alexander Konychev Dimension Data CT + 34:59
105 Luca Mozzato Dimension Data CT + 37:51
106 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 37:57
107 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 38:10
108 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 39:13
109 Frantisek Sisr Elkov - Author + 43:46
110 Fabien Canal C.C.Etupes + 43:55
111 Bolat Niyazov Astana City + 44:29
112 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 44:37
113 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 45:09
114 Tim Merlier Corendon - Circus + 46:34
115 Johannes Hodapp Germany + 46:38
116 Edo Maas Development Team Sunweb + 46:57
117 Stefan Brandlmeier Hermann Radteam + 47:09
118 Sergey Luchshenko Astana City + 47:14
119 Nicolas Prodhomme France + 48:09
120 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 48:56
121 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 49:01
122 Thery Schir Switzerland + 49:20
123 Michael Hernandez USA + 49:52
124 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling + 50:37
125 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 50:50
126 Riley Sheehan USA + 51:55
127 Louis Pijourlet Vendée U + 01:01:35
DNF Pirmin Benz Germany
DNF Takeaki Amezawa Japan
DNF Shotaro Iribe Japan
DNF Stefan Bissegger Switzerland
DNF Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Olzhas Bayembayev Astana City
DNF Charlie Meredith C.C.Etupes
DNF Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ
DNF Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ
DNF Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ
DNF Jake Stewart Continental Groupama-FDJ
DNF Jonas Rickaert Corendon - Circus
DNF David Van Der Poel Corendon - Circus
DNF Niklas Märkl Development Team Sunweb
DNF Mehdi El Chokri Dimension Data CT
DNF Christopher Hatz Hermann Radteam
DNF Lennart Jung Hermann Radteam
DNF Alexander Tarlton Hermann Radteam
DNF Dylan Page IAM Excelsior
DNF Alexander Krieger Leopard Pro Cycling
DNF Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23
DNF Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling
DNF Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Kaden Groves SEG Racing Academy
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Tony Hurel St. Michel - Auber 93
DNF Alo Jakin St. Michel - Auber 93
DNF Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93
DNF Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col
DNF Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col
DNF Thomas Denis Vendée U
DNF Théo Menant Vendée U
Information
Nations France
Date July 31st-4th
CAT 2.2