Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Tour Alsace

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Thomas Pidcock 1999 Team Wiggins-Le Col 14:44:415040
02 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 174030
03 Jimmy Janssens 1989 Corendon - Circus + 353025
04 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 382520
05 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 462315
06 Jonas Rutsch 1998 Germany + 462010
07 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 47185
08 Andreas Kron 1998 Riwal Readynez + 49163
09 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 58153
10 Alexander Evans 1997 SEG Racing Academy + 01:00133
11 Jan Maas 1996 Leopard Pro Cycling + 01:0112
12 Adam Hartley 1998 SEG Racing Academy + 01:0511
13 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 01:2610
14 Damian Lüscher 1997 Switzerland + 01:359
15 Henri Vandenabeele 2000 Lotto - Soudal U23 + 01:498
16 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 02:078
17 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 02:077
18 Jérémy Cabot 1991 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:127
19 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 02:236
20 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:306
21 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 02:595
22 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 03:025
23 Natnael Tesfazion 1999 Dimension Data CT + 03:294
24 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 03:434
25 Clément Champoussin 1998 France + 03:463
26 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 03:473
27 Anton Kuzmin 1996 Astana City + 03:482
28 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 04:012
29 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 04:041
30 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 05:331
31 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 05:53
32 Yannis Voisard 1998 Switzerland + 06:31
33 Nariyuki Masuda 1983 Japan + 06:37
34 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 06:44
35 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 07:04
36 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 07:17
37 Jakob Gessner 2000 Germany + 07:24
38 Yuma Koishi 1993 Japan + 07:55
39 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 08:08
40 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 08:11
41 Jérémy Bellicaud 1998 C.C.Etupes + 08:14
42 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 08:16
43 Yoann Paillot 1991 St. Michel - Auber 93 + 08:20
44 Øivind Lukkedal 1994 Joker Fuel of Norway + 08:21
45 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 09:06
46 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 09:17
47 Arthur Kluckers 2000 Leopard Pro Cycling + 09:18
48 Mathieu Burgaudeau 1998 France + 09:57
49 Aurélien Doleatto 1997 France + 10:05
50 Johannes Adamietz 1998 Hermann Radteam + 10:18
51 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 10:27
52 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 10:30
53 Simon Guglielmi 1997 France + 10:43
54 Matteo Sobrero 1997 Dimension Data CT + 10:46
55 Eric Voigt 1998 USA + 11:08
56 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez + 11:44
57 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 12:05
58 Connor Brown 1998 Dimension Data CT + 12:15
59 Dominik Röber 1999 Germany + 12:22
60 Eddy Fine 1997 France + 13:11
61 Samuele Zoccarato 1998 IAM Excelsior + 13:26
62 Nils Sinschek 1998 Development Team Sunweb + 13:41
63 Marten Kooistra 1997 SEG Racing Academy + 13:42
64 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 13:43
65 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 14:51
66 Théo Delacroix 1999 C.C.Etupes + 15:53
67 Gianni Vermeersch 1992 Corendon - Circus + 16:36
68 Fabian Lienhard 1993 IAM Excelsior + 16:37
69 Masahiro Ishigami 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 17:06
70 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 17:17
71 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 17:27
72 Robin Froidevaux 1998 Switzerland + 17:29
73 Mathieu Rigollot 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17:47
74 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 18:02
75 Samuel Jenner 1997 Team Wiggins-Le Col + 18:05
76 Daniil Marukhin 1999 Astana City + 18:06
77 Manabu Ishibashi 1992 Japan + 18:08
78 Sindre Skjøstad Lunke 1993 Riwal Readynez + 18:38
79 Jan Hugger 1998 Germany + 19:03
80 Mattia Petrucci 2000 Continental Groupama-FDJ + 19:20
81 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 20:25
82 Florian Vermeersch 1999 Lotto - Soudal U23 + 20:43
83 Mark Donovan 1999 Team Wiggins-Le Col + 20:47
84 Johan Jacobs 1997 Lotto - Soudal U23 + 21:20
85 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 21:21
86 Lance Haidet 1997 USA + 23:02
87 Marlon Gaillard 1996 Vendée U + 23:07
88 Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 23:20
89 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 25:03
90 Gage Hecht 1998 USA + 25:24
91 Valentin Ferron 1998 Vendée U + 25:48
92 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 25:56
93 Joel Suter 1998 Switzerland + 27:41
94 Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes + 28:20
95 Nurbegen Nurlykhassym 2000 Astana City + 28:41
96 Antoine Bravard 1994 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 29:04
97 Mario Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 31:23
98 Atsushi Oka 1995 Japan + 31:50
99 Matteo Jorgenson 1999 USA + 32:14
100 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 32:20
101 Corey Davis 1992 IAM Excelsior + 32:24
102 Thomas Champion 1999 Vendée U + 33:11
103 James Fouche 1998 Team Wiggins-Le Col + 33:17
104 Alexander Konychev 1998 Dimension Data CT + 34:59
105 Luca Mozzato 1998 Dimension Data CT + 37:51
106 Alberto Dainese 1998 SEG Racing Academy + 37:57
107 Nicolas Debeaumarché 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 38:10
108 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 39:13
109 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 43:46
110 Fabien Canal 1989 C.C.Etupes + 43:55
111 Bolat Niyazov 2000 Astana City + 44:29
112 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 44:37
113 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 45:09
114 Tim Merlier 1992 Corendon - Circus + 46:34
115 Johannes Hodapp 1999 Germany + 46:38
116 Edo Maas 2000 Development Team Sunweb + 46:57
117 Stefan Brandlmeier 1993 Hermann Radteam + 47:09
118 Sergey Luchshenko 1994 Astana City + 47:14
119 Nicolas Prodhomme 1997 France + 48:09
120 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 48:56
121 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 49:01
122 Thery Schir 1993 Switzerland + 49:20
123 Michael Hernandez 1997 USA + 49:52
124 Krister Hagen 1989 Riwal Readynez + 50:37
125 Torkil Veyhe 1990 Riwal Readynez + 50:50
126 Riley Sheehan 2000 USA + 51:55
127 Louis Pijourlet 1995 Vendée U + 01:01:35
DNF Pirmin Benz 2000 Germany
DNF Takeaki Amezawa 1995 Japan
DNF Shotaro Iribe 1989 Japan
DNF Stefan Bissegger 1998 Switzerland
DNF Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Adria Moreno Sala 1991 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Olzhas Bayembayev 1999 Astana City
DNF Charlie Meredith 1998 C.C.Etupes
DNF Alexys Brunel 1998 Continental Groupama-FDJ
DNF Karl Patrick Lauk 1997 Continental Groupama-FDJ
DNF Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ
DNF Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ
DNF Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus
DNF David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus
DNF Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb
DNF Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data CT
DNF Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam
DNF Lennart Jung 2000 Hermann Radteam
DNF Alexander Tarlton 2000 Hermann Radteam
DNF Dylan Page 1993 IAM Excelsior
DNF Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling
DNF Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23
DNF Rasmus Wallin 1996 Riwal Readynez
DNF Hadrien Degrandcourt 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Kaden Groves 1998 SEG Racing Academy
DNF Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93
DNF Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93
DNF Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93
DNF Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93
DNF Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins-Le Col
DNF Daniel Tulett 1999 Team Wiggins-Le Col
DNF Thomas Denis 1997 Vendée U
DNF Théo Menant 1997 Vendée U

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour Alsace
France - July 31st-4th
Classification 2.2