Tour Alsace - 2011

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Thibaut Pinot FDJ 18:54:34
02 Stian Remme Joker Merida + 54
03 Nikita Novikov Itera - Katusha + 57
04 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 1:23
05 Vegard Stake Laengen Joker Merida + 1:32
06 Peter Kusztor Atlas Personal + 1:33
07 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 1:33
08 Matthieu Converset AVC Aix-en-Provence + 1:39
09 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 2:13
10 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 2:14
11 Daan Olivier Rabobank CT + 2:29
12 Jeroen Hoorne Jong Vlaandern - Bauckneckt + 2:37
13 Mirco Saggiorato EKZ Racing Team + 2:41
14 Paul Voss Endura Racing + 2:52
15 Thomas Sprengers Omega Pharma - Lotto - Davo + 2:57
16 Fabien Schmidt Team U Nantes Atlantique + 3:03
17 Wilco Kelderman Rabobank CT + 3:03
18 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 3:32
19 Edouard Lauber Team Remy Meder Haguenau + 3:51
20 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 4:16
21 Frederik Verkinderen Omega Pharma - Lotto - Davo + 5:08
22 Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation + 5:33
23 Niels Vandyck Jong Vlaandern - Bauckneckt + 6:26
24 Maxime Robert Team Remy Meder Haguenau + 6:26
25 Natnael Berhane Centre Mondial du Cyclisme + 6:55
26 Clement Koretzky AVC Aix-en-Provence + 7:14
27 Sebastien Gredy SCO Dijon + 7:17
28 Stéphane Rossetto C.C. Nogent sur Oise + 7:25
29 Philip Walsleben BKCP - Powerplus + 9:15
30 Christer Rake Joker Merida + 9:36
31 Tsgabu Grmay Centre Mondial du Cyclisme + 11:07
32 Iker Camaño Endura Racing + 12:27
33 Emilien Viennet C.C. Etupes + 13:55
34 Sascha Weber Team Differdange - Magic Sportsfood + 14:23
35 Niels Albert BKCP - Powerplus + 16:04
36 Dieter Vanthourenhout BKCP - Powerplus + 16:57
37 Guillaume Malle Veranda Rideau Sarthe + 17:05
38 Sebastien Baldauf Team NSP + 17:05
39 Remco Broers Team Differdange - Magic Sportsfood + 17:24
40 Raymond Künzli EKZ Racing Team + 19:49
41 Erwan Teguel Team U Nantes Atlantique + 20:58
42 Sondre Sørtveit Joker Merida + 21:52
43 Nicolas Baldo Atlas Personal + 21:55
44 Thomas Lebas AVC Aix-en-Provence + 21:55
45 René Mandri Endura Racing + 22:24
46 Francis Mourey FDJ + 23:59
47 Dominik Fuchs EKZ Racing Team + 24:04
48 Mario Vogt Team Heizomat + 25:09
49 Fabien Sidaner Brest Iroise Cyclisme 2000 + 25:15
50 Jonathan Fumeaux Atlas Personal + 26:35
51 Alex Meenhorst Team Differdange - Magic Sportsfood + 29:04
52 Jack Bauer Endura Racing + 31:09
53 Pirmin Lang Atlas Personal + 31:58
54 Cedric Pineau FDJ + 33:01
55 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 33:03
56 Wietse Bosmans BKCP - Powerplus + 33:03
57 Johann Rigoulay Veranda Rideau Sarthe + 33:03
58 Armindo Fonseca Bretagne - Schuller + 34:26
59 Roman Dronin Centre Mondial du Cyclisme + 34:35
60 Vegard Breen Joker Merida + 34:48
61 Yann Guyot Armee de Terre + 35:52
62 Mathieu Chiocca C.C. Etupes + 37:59
63 Alexander Krieger Team Heizomat + 38:01
64 Rohan Dennis Rabobank CT + 38:01
65 Michael Weicht LKT Team Brandenburg + 38:07
66 Nico Schneider Team Differdange - Magic Sportsfood + 38:08
67 Ludovic Viennet Team Remy Meder Haguenau + 38:09
68 Clément Penven C.C. Nogent sur Oise + 38:19
69 Cyrille Vincenti Team U Nantes Atlantique + 38:29
70 Willem Wauters Omega Pharma - Lotto - Davo + 38:40
71 Christian Heule EKZ Racing Team + 38:48
72 Alexander Wetterhall Endura Racing + 39:10
73 Sebastien Harbonnier Armee de Terre + 39:49
74 Gregor Weiss Team Larget Mulhouse + 39:52
75 Nils Plötner Team Heizomat + 39:54
76 Cédric Gaoua Team Differdange - Magic Sportsfood + 39:55
77 Renaud Vincent Team Remy Meder Haguenau + 40:18
78 Raphael Addy Atlas Personal + 40:36
79 Matthias Plarre LKT Team Brandenburg + 40:36
80 Benoît Jarrier Veranda Rideau Sarthe + 41:49
81 Thomas Welter Chambery Cyclisme Formation + 42:07
82 Wouter Wippert Omega Pharma - Lotto - Davo + 42:47
83 Jimmy Turgis C.C. Nogent sur Oise + 44:52
84 Alexey Tsatevitch Itera - Katusha + 44:56
85 Arvin Moazemi Centre Mondial du Cyclisme + 46:23
86 Jacob Fiedler Team NSP + 46:49
87 Johannes Heider LKT Team Brandenburg + 47:05
88 Arnaud Van den Abeele Jong Vlaandern - Bauckneckt + 47:38
89 Oscar Riesebeek Rabobank CT + 48:46
90 Arnaud Démare C.C. Nogent sur Oise + 49:15
91 Julien Jegou Brest Iroise Cyclisme 2000 + 49:39
92 Jean Philippe Maheau Team U Nantes Atlantique + 50:33
93 Mathieu Cloarec Team U Nantes Atlantique + 50:33
94 Florian Salzinger Atlas Personal + 50:41
95 Franck Vermeulen Veranda Rideau Sarthe + 50:41
96 Evan Ferrand Prevot C.C. Etupes + 52:24
97 Leonid Krasnov Itera - Katusha + 53:12
98 Eric Berthou Bretagne - Schuller + 53:41
99 Kilian Moser EKZ Racing Team + 54:59
100 Jasper Bovenhuis Rabobank CT + 55:55
101 Anton Vorobyev Itera - Katusha + 56:14
102 Mathieu Desniou C.C. Nogent sur Oise + 57:14
103 Anthony Vignes Brest Iroise Cyclisme 2000 + 59:31
DNF Alexandre Aulas Armee de Terre
DNF Matthias Collet Armee de Terre
DNF Matthias Collet Armee de Terre
DNF Olivier Lefrancois Armee de Terre
DNF Benoit Sinner Armee de Terre
DNF Jean-Edouard Antz AVC Aix-en-Provence
DNF Aurelien Ribet AVC Aix-en-Provence
DNF Thomas Rostollan AVC Aix-en-Provence
DNF Daniel Teklehaimanot Centre Mondial du Cyclisme
DNF Nico Brüngger EKZ Racing Team
DNF Brian Bulgac Omega Pharma - Lotto - Davo
DNF Jimmy Janssens Omega Pharma - Lotto - Davo
DNF Jimmy Janssens Omega Pharma - Lotto - Davo
DNF Willem Wauters Omega Pharma - Lotto - Davo
DNF Maxime Del Piro Team Larget Mulhouse
DNF Sandro Ielmini Team Larget Mulhouse
DNF Marcus Johansson Team Larget Mulhouse
DNF Johan Nystrand Team Larget Mulhouse
DNF Gerard Beghin Team Remy Meder Haguenau
DNF Pierre-Henri Jung Team Remy Meder Haguenau
DNF Franck Charrier Team U Nantes Atlantique
DNF Maxime Le Montagner Veranda Rideau Sarthe
DNF Willy Roseau Veranda Rideau Sarthe
DNF Flavien Dassonville BigMat - Auber 93
DNF Guillaume Faucon BigMat - Auber 93
DNF Nicolas Rousseau BigMat - Auber 93
DNF Radomir Simunek BKCP - Powerplus
DNF David van der Poel BKCP - Powerplus
DNF Matthieu Jeannès Brest Iroise Cyclisme 2000
DNF Fabien Le Coguic Brest Iroise Cyclisme 2000
DNF Florent Mallegol Brest Iroise Cyclisme 2000
DNF Pierre Bonnet C.C. Etupes
DNF Kenny Elissonde C.C. Etupes
DNF Alexis Vuillermoz C.C. Etupes
DNF Alexis Vuillermoz C.C. Etupes
DNF Mathieu Simon C.C. Nogent sur Oise
DNF Yoann Barbas Chambery Cyclisme Formation
DNF Axel Domont Chambery Cyclisme Formation
DNF Kevin Fouache Chambery Cyclisme Formation
DNF Jules Pijourlet Chambery Cyclisme Formation
DNF Alexandre Blain Endura Racing
DNF Nacer Bouhanni FDJ
DNF Arnaud Courteille FDJ
DNF Geoffrey Soupe FDJ
DNF Timofey Kritskiy Itera - Katusha
DNF Frederik Wilmann Joker Merida
DNF Garrit Broeders Jong Vlaandern - Bauckneckt
DNF Walt De Winter Jong Vlaandern - Bauckneckt
DNF Stijn Steels Jong Vlaandern - Bauckneckt
DNF Tino Meier LKT Team Brandenburg
DNF Matthias Plarre LKT Team Brandenburg
DNF Stefan Schäfer LKT Team Brandenburg
DNF Nick Van der Lijke Rabobank CT
DNF Benjamin Cantourne SCO Dijon
DNF Alexis Coulon SCO Dijon
DNF Benjamin Pascual SCO Dijon
DNF Pierre-Luc Périchon SCO Dijon
DNF Herberts Pudans SCO Dijon
DNF Gediminas Kaupas Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Marius Jessenberger Team Heizomat
DNF Tobias Lergenmüller Team Heizomat
DNF Christian Mager Team Heizomat
DNF Fabian Bruno Team NSP
DNF Leo Menville Team NSP
DNF Jonas Schmeiser Team NSP
DNF Björn Thurau Team NSP
Information
Nation France
Date 26th - 31st July
CAT 2.2
Other
Embed Results