Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a España
ProTour, Grand Tour, 28th August-19th September 2010, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Stage: 14
Stage: 15
Stage: 16
Stage: 17
Stage: 18
Stage: 19
Stage: 20
Stage: 21
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Czechia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Andalucía - Cajasur
Astana
BBOX Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cervelo TestTeam
Cofidis
Euskaltel-Euskadi
Footon-Servetto
Française des Jeux
Garmin-Transitions
Lampre-Farnese Vini
Liquigas-Doimo
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
Sky Professional Cycling Team
Team HTC - Columbia
Team Katusha
Team Milram
Team Saxo Bank
Xacobeo-Galicia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas-Doimo
87:18:33
02
Mosquera
Ezequiel
[*]
1975
Xacobeo-Galicia
+ 41
03
Velits
Peter
1985
Team HTC - Columbia
+ 03:02
04
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
+ 04:20
05
Schleck
Fränk
1980
Team Saxo Bank
+ 04:43
06
Tondó
Xavier
1978
Cervelo TestTeam
+ 04:52
07
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 05:03
08
Sastre
Carlos
1975
Cervelo TestTeam
+ 06:06
09
Danielson
Tom
1978
Garmin-Transitions
+ 06:16
10
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 07:42
11
García Dapena
David
1977
Xacobeo-Galicia
+ 09:37
12
Nieve
Mikel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 10:58
13
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 13:05
14
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 14:32
15
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 16:36
16
Plaza
Rubén
1980
Caisse d'Epargne
+ 16:40
17
Gusev
Vladimir
1982
Team Katusha
+ 17:54
18
Kashechkin
Andrey
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 21:14
19
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 24:36
20
Larsson
Gustav
1980
Team Saxo Bank
+ 25:15
21
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 27:31
22
Bruseghin
Marzio
1974
Caisse d'Epargne
+ 28:54
23
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 30:24
24
Jufré
Josep
1975
Astana
+ 32:42
25
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 35:27
26
Cuesta
Íñigo
1969
Cervelo TestTeam
+ 37:42
27
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 38:04
28
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas-Doimo
+ 38:45
29
Kolobnev
Alexandr
1981
Team Katusha
+ 39:24
30
Rabuñal
Gonzalo
1984
Xacobeo-Galicia
+ 46:00
31
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 48:12
32
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana
+ 50:55
33
Uran
Rigoberto
1987
Caisse d'Epargne
+ 53:14
34
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 54:13
35
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Columbia
+ 56:06
36
Caruso
Giampaolo
1980
Team Katusha
+ 56:25
37
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
+ 01:03:26
38
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Columbia
+ 01:07:00
39
Péraud
Jean-Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 01:08:17
40
Marzano
Marco
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 01:12:46
41
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 01:13:44
42
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 01:25:10
43
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
+ 01:26:16
44
Garcia
Marcos
1986
Xacobeo-Galicia
+ 01:27:31
45
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 01:34:41
46
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 01:35:38
47
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 01:35:55
48
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 01:36:06
49
Van Avermaet
Greg
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 01:36:15
50
Gilbert
Philippe
1982
Omega Pharma-Lotto
+ 01:38:51
51
Zaugg
Oliver
1981
Liquigas-Doimo
+ 01:41:23
52
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 01:43:50
53
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 01:44:09
54
Sprick
Matthieu
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:45:50
55
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 01:46:30
56
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 01:47:27
57
Fofonov
Dmitriy
1976
Astana
+ 01:50:41
58
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 01:52:36
59
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Transitions
+ 01:52:49
60
Fernandez
Delio
1986
Xacobeo-Galicia
+ 01:53:33
61
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 01:56:46
62
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 01:58:58
63
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 02:00:52
64
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
+ 02:01:44
65
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas-Doimo
+ 02:05:08
66
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
+ 02:06:08
67
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
+ 02:07:19
68
Gasparotto
Enrico
1982
Astana
+ 02:07:28
69
Rodriguez Iglesias
Gustavo
1979
Xacobeo-Galicia
+ 02:07:34
70
Voss
Paul
1986
Team Milram
+ 02:07:39
71
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 02:09:54
72
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 02:10:26
73
Pauriol
Rémi
1982
Cofidis
+ 02:11:14
74
Horrach
Joan
1974
Team Katusha
+ 02:12:17
75
Benitez
Jose Alberto
1981
Footon-Servetto
+ 02:12:24
76
Davis
Allan
1980
Astana
+ 02:13:16
77
Paterski
Maciej
1986
Liquigas-Doimo
+ 02:13:23
78
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 02:13:52
79
Finetto
Mauro
1985
Liquigas-Doimo
+ 02:14:17
80
Gomez
José
1980
Andalucía - Cajasur
+ 02:15:25
81
Tschopp
Johann
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:15:40
82
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 02:16:40
83
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 02:16:51
84
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 02:21:52
85
Bennati
Daniele
1980
Liquigas-Doimo
+ 02:24:11
86
Cheula
Giampaolo
1979
Footon-Servetto
+ 02:24:40
87
Zingle
Romain
1987
Cofidis
+ 02:25:41
88
Willems
Frederik
1979
Liquigas-Doimo
+ 02:27:06
89
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
+ 02:29:15
90
Mori
Manuele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 02:32:44
91
Ramirez
Javier
1978
Andalucía - Cajasur
+ 02:34:46
92
Estrada
Juan Javier
1981
Andalucía - Cajasur
+ 02:37:08
93
Carrasco Garcia
Sergio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 02:37:54
94
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:40:11
95
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 02:42:39
96
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
+ 02:43:03
97
Bole
Grega
1985
Lampre-Farnese Vini
+ 02:44:32
98
Meersman
Gianni
1985
Française des Jeux
+ 02:44:54
99
Renev
Sergey
1985
Astana
+ 02:45:14
100
Quemeneur
Perrig
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:47:58
101
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 02:49:42
102
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 02:49:43
103
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 02:50:38
104
Florencio
Xavier
1979
Cervelo TestTeam
+ 02:53:57
105
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 02:54:37
106
Velits
Martin
1985
Team HTC - Columbia
+ 02:54:43
107
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 02:56:43
108
Hondo
Danilo
1974
Lampre-Farnese Vini
+ 02:59:19
109
Millar
David
1977
Garmin-Transitions
+ 03:07:54
110
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 03:12:19
111
Bonnet
William
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:12:35
112
Righi
Daniele
1976
Lampre-Farnese Vini
+ 02:13:51
113
Gutierrez G.
David
1982
Footon-Servetto
+ 03:14:44
114
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 03:16:25
115
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
+ 03:18:33
116
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 03:22:27
117
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 03:22:34
118
Hoste
Leif
[*]
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 03:22:51
119
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 03:24:48
120
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 03:26:55
121
Pichot
Alexandre
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:27:33
122
Mata Cabello
Enrique
1985
Footon-Servetto
+ 03:28:02
123
Ortega
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 03:29:42
124
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 03:30:52
125
Kaisen
Olivier
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 03:31:13
126
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
+ 03:34:20
127
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
+ 03:36:08
128
Cardoso
Manuel
1983
Footon-Servetto
+ 03:36:29
129
Toribio
Jose Vicente
1985
Andalucía - Cajasur
+ 03:39:28
130
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 03:40:56
131
Pedersen
Martin
1983
Footon-Servetto
+ 03:41:41
132
Maes
Nikolas
1986
Quick Step
+ 03:42:03
133
Isaichev
Vladimir
1986
Xacobeo-Galicia
+ 03:42:09
134
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 03:42:44
135
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 03:42:53
136
Furlan
Angelo
1977
Lampre-Farnese Vini
+ 03:44:35
137
Förster
Robert
1978
Team Milram
+ 03:46:30
138
Goss
Matthew
1986
Team HTC - Columbia
+ 03:46:42
139
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 03:49:44
140
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
+ 03:52:52
141
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 03:53:19
142
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Transitions
+ 03:54:20
143
Wilson
Matthew
1977
Garmin-Transitions
+ 03:54:50
144
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
+ 03:55:57
145
Stauff
Andreas
1987
Quick Step
+ 03:56:35
146
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
+ 03:56:52
147
Walker
Johnnie
1987
Footon-Servetto
+ 04:00:12
148
Ignatiev
Mikhail
1985
Team Katusha
+ 04:00:29
149
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas-Doimo
+ 04:01:31
150
Montenegro Adaro
Jorge Martin
1983
Andalucía - Cajasur
+ 04:03:01
151
Haedo
Juan José
1981
Team Saxo Bank
+ 04:03:47
152
Kreder
Michel
1987
Garmin-Transitions
+ 04:06:47
153
Iglinskiy
Valentin
1984
Astana
+ 04:10:32
154
Labbe
Arnaud
1976
Cofidis
+ 04:11:31
155
Klemme
Dominic
1986
Team Saxo Bank
+ 04:13:02
156
Bak
Lars
1980
Team HTC - Columbia
+ 04:19:30
DNF
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
DNF
Bichot
Freddy
1979
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Rolland
Pierre
1986
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Vogondy
Nicolas
1977
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Bos
Theo
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Deignan
Philip
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Denifl
Stefan
1987
Cervelo TestTeam
DNF
Hushovd
Thor
1978
Cervelo TestTeam
DNF
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
DNF
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
DNF
Intxausti
Benat
1986
Euskaltel-Euskadi
DNF
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Durán
Arkaitz
1986
Footon-Servetto
DNF
Vitoria
David
1984
Footon-Servetto
DNF
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
DNF
Vichot
Arthur
1988
Française des Jeux
DNF
Dean
Julian
1975
Garmin-Transitions
DNF
Zabriskie
David
1979
Garmin-Transitions
DNF
Petacchi
Alessandro
1974
Lampre-Farnese Vini
DNF
Delage
Mickaël
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
DNF
Freire
Óscar
1976
Rabobank
DNF
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
DNF
Augustyn
John-Lee
1986
Sky Professional Cycling Team
DNF
Carlström
Kjell
1976
Sky Professional Cycling Team
DNF
Flecha
Juan Antonio
1977
Sky Professional Cycling Team
DNF
Gerrans
Simon
1980
Sky Professional Cycling Team
DNF
Kennaugh
Peter
1989
Sky Professional Cycling Team
DNF
Löfkvist
Thomas
1984
Sky Professional Cycling Team
DNF
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky Professional Cycling Team
DNF
Stannard
Ian
1987
Sky Professional Cycling Team
DNF
Swift
Ben
1987
Sky Professional Cycling Team
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Roulston
Hayden
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Galimzyanov
Denis
1987
Team Katusha
DNF
Pozzato
Filippo
1981
Team Katusha
DNF
Fothen
Markus
1981
Team Milram
DNF
Sentjens
Roy
1980
Team Milram
DNF
Cancellara
Fabian
1981
Team Saxo Bank
DNF
O'Grady
Stuart
1973
Team Saxo Bank
DNF
Schleck
Andy
1985
Team Saxo Bank
Information
Vuelta a España
Spain
28th August-19th September 2010
GT2