Vuelta a España - 2009

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Damiano Cunego Lampre-NGC 04:04:23
02 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 02:23
03 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 03:08
04 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 03:10
05 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 03:22
06 Robert Gesink Rabobank + 03:26
07 Cadel Evans Silence - Lotto + 03:40
08 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 03:46
09 Ivan Basso Liquigas + 03:48
10 Juan José Cobo [*] Fuji-Servetto + 03:48
11 Kevin De Weert Quick Step + 04:01
12 Christian Knees Team Milram + 04:04
13 Bram Tankink Rabobank + 04:08
14 Adrian Palomares Contentpolis - Ampo + 04:10
15 Paolo Tiralongo Lampre-NGC + 04:13
16 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 04:13
17 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 04:46
18 Philip Deignan Cervelo TestTeam + 04:52
19 Benat Intxausti Fuji-Servetto + 04:58
20 Tom Danielson Garmin-Slipstream + 04:58
21 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 05:13
22 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 05:17
23 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 05:23
24 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 05:31
25 Haimar Zubeldia Astana + 05:53
26 Sylwester Szmyd Liquigas + 06:00
27 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 06:40
28 Jesús Hernández Astana + 06:51
29 Manuel Vazquez Contentpolis - Ampo + 06:51
30 Rein Taaramäe Cofidis + 06:51
31 Daniel Navarro Astana + 06:51
32 Julian Sanchez Contentpolis - Ampo + 07:01
33 Mikaël Chérel Française des Jeux + 07:17
34 Francis De Greef Silence - Lotto + 07:18
35 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 07:18
36 Amaël Moinard Cofidis + 07:37
37 Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia + 07:56
38 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 08:04
39 Pieter Weening Rabobank + 09:11
40 Julien El Fares Cofidis + 09:34
41 David De la Fuente Fuji-Servetto + 09:44
42 Anthony Roux Française des Jeux + 10:26
43 Eduard Vorganov Xacobeo-Galicia + 10:38
44 Oliver Zaugg Liquigas + 11:11
45 José Gomez Cervelo TestTeam + 11:48
46 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 11:52
47 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 11:58
48 Matteo Carrara Vacansoleil + 11:58
49 David López Caisse d'Epargne + 12:54
50 Matthew Lloyd Silence - Lotto + 12:54
51 Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom + 12:54
52 Jose Ruiz Sanchez Andalucía - Cajasur + 13:21
53 Arkaitz Durán Fuji-Servetto + 13:40
54 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 14:17
55 Roman Kreuziger Liquigas + 14:31
56 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi + 14:31
57 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 14:31
58 Matteo Tosatto Quick Step + 14:50
59 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 14:50
60 Paul Voss Team Milram + 15:07
61 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 17:19
62 Mickaël Delage Silence - Lotto + 17:19
63 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 17:19
64 Sergey Lagutin Vacansoleil + 17:19
65 Vicente Reynès Team Columbia - HTC + 22:15
66 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 22:15
67 Alessandro Ballan Lampre-NGC + 22:15
68 Marco Velo Quick Step + 22:15
69 Wouter Weylandt Quick Step + 22:15
70 Matti Breschel Team Saxo Bank + 22:15
71 Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank + 22:15
72 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 22:15
73 André Greipel Team Columbia - HTC + 22:15
74 Stijn Devolder Quick Step + 22:15
75 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 22:15
76 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 22:15
77 Massimiliano Mori Lampre-NGC + 22:15
78 Kurt Asle Arvesen Team Saxo Bank + 22:15
79 Kjell Carlström Liquigas + 22:15
80 Dominik Roels Team Milram + 22:15
81 Borut Bozic Vacansoleil + 22:15
82 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 22:15
83 Fredrik Kessiakoff Fuji-Servetto + 22:15
84 Sergio Dominquez Munoz Contentpolis - Ampo + 22:15
85 Enrico Gasparotto Lampre-NGC + 22:15
86 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 22:15
87 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 22:15
88 David Herrero Xacobeo-Galicia + 22:15
89 Maxim Iglinskiy Astana + 22:15
90 Leonardo Duque Cofidis + 22:15
91 Emanuele Bindi Lampre-NGC + 22:15
92 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 22:15
93 Martin Velits Team Milram + 22:15
94 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 22:15
95 Francisco Pacheco Torres Contentpolis - Ampo + 22:15
96 Lars Boom Rabobank + 22:15
97 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 22:15
98 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 22:15
99 Aitor Perez Arrieta Contentpolis - Ampo + 22:15
100 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 22:15
101 Martijn Maaskant Garmin-Slipstream + 22:15
102 Timothy Gudsell Française des Jeux + 22:15
103 Michael Schär Astana + 22:15
104 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 22:15
105 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 22:15
106 Björn Leukemans Vacansoleil + 22:15
107 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 22:15
108 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 22:15
109 Jesus Rosendo Prado Andalucía - Cajasur + 22:15
110 Juan Manuel Garate Rabobank + 22:15
111 Lieuwe Westra Vacansoleil + 22:15
112 Christian Meier Garmin-Slipstream + 22:15
113 Francisco José Martínez Andalucía - Cajasur + 22:15
114 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 22:15
115 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 22:15
116 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 22:15
117 Mickaël Buffaz Cofidis + 22:15
118 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 22:15
119 David Millar Garmin-Slipstream + 22:15
120 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 22:15
121 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 22:15
122 Jesus Del Nero Montes Fuji-Servetto + 22:15
123 Arnaud Gérard Française des Jeux + 22:15
124 Maarten Wynants Quick Step + 22:15
125 Philippe Gilbert Silence - Lotto + 22:15
126 Koos Moerenhout Rabobank + 22:15
127 Jurgen Roelandts Silence - Lotto + 22:15
128 Javier Benitez Pomares Contentpolis - Ampo + 22:15
129 David Moncoutié Cofidis + 22:15
130 Matthé Pronk Vacansoleil + 22:15
131 Daniel Martin Garmin-Slipstream + 22:15
132 Íñigo Cuesta Cervelo TestTeam + 22:34
133 Frantisek Rabon Team Columbia - HTC + 22:37
134 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 22:39
135 Daniele Bennati Liquigas + 22:41
136 Maciej Bodnar Liquigas + 22:42
137 Jean-Eudes Demaret Cofidis + 23:25
138 Gerald Ciolek Team Milram + 23:25
139 José Vicente García Caisse d'Epargne + 23:25
140 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 23:25
141 Christophe Brandt Silence - Lotto + 23:25
142 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 23:25
143 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 23:25
144 Damien Monier Cofidis + 23:25
145 Ryder Hesjedal Garmin-Slipstream + 23:25
146 Manuel Quinziato Liquigas + 23:25
147 Svein Tuft Garmin-Slipstream + 23:25
148 Fabio Sabatini Liquigas + 23:25
149 Jens Mouris Vacansoleil + 23:25
150 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 23:25
151 Assan Bazayev Astana + 23:25
152 Julian Dean Garmin-Slipstream + 23:25
153 Matthias Russ Team Milram + 23:25
154 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 23:25
155 Tom Leezer Rabobank + 23:25
DNS Xavier Tondó Andalucía - Cajasur
DNS Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam
DNS Fabian Cancellara Team Saxo Bank
DNF Sandy Casar Française des Jeux
DNF Marco Marzano Lampre-NGC
Information
Nation Spain
Date 13th September
Where Granada -> La Pandera
What 14th stage
Distance 157 km
Leader A.Valverde
Points A.Valverde
Mountain D.Moncoutié