Vuelta a España - 2009

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Ryder Hesjedal Garmin-Slipstream 05:34:31
02 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 01
03 Robert Gesink Rabobank + 06
04 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 06
05 Damiano Cunego Lampre-NGC + 16
06 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 16
07 Cadel Evans Silence - Lotto + 16
08 Ivan Basso Liquigas + 16
09 Tom Danielson Garmin-Slipstream + 16
10 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 16
11 Juan José Cobo [*] Fuji-Servetto + 21
12 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 28
13 Sylwester Szmyd Liquigas + 33
14 Paolo Tiralongo Lampre-NGC + 34
15 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 50
16 Daniel Navarro Astana + 53
17 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 01:24
18 Philip Deignan Cervelo TestTeam + 01:26
19 Julian Sanchez Contentpolis - Ampo + 01:32
20 Benat Intxausti Fuji-Servetto + 01:44
21 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 01:59
22 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 02:11
23 Haimar Zubeldia Astana + 02:18
24 Sandy Casar Française des Jeux + 02:18
25 Íñigo Cuesta Cervelo TestTeam + 02:18
26 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 02:18
27 Amaël Moinard Cofidis + 02:43
28 Manuel Vazquez Contentpolis - Ampo + 03:08
29 Mikaël Chérel Française des Jeux + 03:13
30 Eduard Vorganov Xacobeo-Galicia + 03:13
31 Jesús Hernández Astana + 03:13
32 Francis De Greef Silence - Lotto + 03:16
33 Xavier Tondó Andalucía - Cajasur + 03:18
34 Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia + 03:18
35 Kevin De Weert Quick Step + 04:02
36 Lars Boom Rabobank + 04:02
37 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 04:14
38 José Gomez Cervelo TestTeam + 04:19
39 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 04:19
40 Julien El Fares Cofidis + 04:49
41 David De la Fuente Fuji-Servetto + 05:09
42 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 05:31
43 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 06:25
44 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 06:38
45 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 06:44
46 Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom + 07:23
47 Arkaitz Durán Fuji-Servetto + 07:32
48 Matthew Lloyd Silence - Lotto + 07:47
49 David López Caisse d'Epargne + 08:20
50 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 08:20
51 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 08:20
52 Daniel Martin Garmin-Slipstream + 08:20
53 David Moncoutié Cofidis + 08:20
54 Matti Breschel Team Saxo Bank + 09:11
55 Óscar Freire Rabobank + 09:12
56 Christian Knees Team Milram + 09:54
57 Christian Meier Garmin-Slipstream + 09:54
58 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 09:54
59 Philippe Gilbert Silence - Lotto + 09:54
60 Mickaël Delage Silence - Lotto + 09:54
61 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 09:54
62 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 09:54
63 Francisco José Martínez Andalucía - Cajasur + 09:54
64 Stijn Devolder Quick Step + 09:54
65 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 09:54
66 Matteo Carrara Vacansoleil + 09:54
67 Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank + 09:54
68 Koos Moerenhout Rabobank + 09:54
69 Damien Monier Cofidis + 09:54
70 Jose Ruiz Sanchez Andalucía - Cajasur + 11:30
71 Björn Leukemans Vacansoleil + 13:04
72 Oliver Zaugg Liquigas + 13:04
73 Borut Bozic Vacansoleil + 13:04
74 Bram Tankink Rabobank + 14:41
75 Matthias Russ Team Milram + 14:41
76 Mickaël Buffaz Cofidis + 14:41
77 Pieter Weening Rabobank + 14:41
78 Matthé Pronk Vacansoleil + 14:41
79 David Herrero Xacobeo-Galicia + 16:20
80 Juan Manuel Garate Rabobank + 16:20
81 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi + 16:20
82 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 16:20
83 Jesus Rosendo Prado Andalucía - Cajasur + 16:20
84 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 16:20
85 Rein Taaramäe Cofidis + 16:20
86 Sergey Lagutin Vacansoleil + 16:20
87 Alessandro Ballan Lampre-NGC + 20:36
88 André Greipel Team Columbia - HTC + 20:36
89 Kjell Carlström Liquigas + 20:36
90 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 20:36
91 Matteo Tosatto Quick Step + 20:36
92 Marco Velo Quick Step + 20:36
93 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 20:36
94 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 20:36
95 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 20:36
96 Vicente Reynès Team Columbia - HTC + 20:36
97 Emanuele Bindi Lampre-NGC + 20:36
98 Tom Boonen Quick Step + 20:36
99 Aitor Perez Arrieta Contentpolis - Ampo + 20:36
100 Simon Gerrans Cervelo TestTeam + 20:36
101 Christophe Brandt Silence - Lotto + 20:36
102 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 20:36
103 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 20:36
104 Wouter Weylandt Quick Step + 20:36
105 Lieuwe Westra Vacansoleil + 20:36
106 Fredrik Kessiakoff Fuji-Servetto + 20:36
107 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 20:36
108 Sergio Dominquez Munoz Contentpolis - Ampo + 20:36
109 Francisco Pacheco Torres Contentpolis - Ampo + 20:36
110 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 20:36
111 Adrian Palomares Contentpolis - Ampo + 20:36
112 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 20:36
113 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 20:36
114 Dominique Rollin Cervelo TestTeam + 20:36
115 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 20:36
116 Jesus Del Nero Montes Fuji-Servetto + 20:36
117 Timothy Gudsell Française des Jeux + 20:36
118 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 20:36
119 Arnaud Gérard Française des Jeux + 20:36
120 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 20:36
121 Fabio Sabatini Liquigas + 20:36
122 Martijn Maaskant Garmin-Slipstream + 20:36
123 Dominik Roels Team Milram + 20:36
124 Michael Schär Astana + 20:36
125 Fabian Cancellara Team Saxo Bank + 20:36
126 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 20:36
127 Martin Velits Team Milram + 20:36
128 Davide Vigano Fuji-Servetto + 20:36
129 Eros Capecchi Fuji-Servetto + 20:36
130 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 20:36
131 Maarten Wynants Quick Step + 20:36
132 Massimiliano Mori Lampre-NGC + 20:36
133 David Millar Garmin-Slipstream + 20:36
134 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 20:36
135 Tom Leezer Rabobank + 20:36
136 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 20:36
137 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 20:36
138 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 20:36
139 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 20:36
140 Enrico Gasparotto Lampre-NGC + 20:36
141 Leonardo Duque Cofidis + 20:36
142 Jean-Eudes Demaret Cofidis + 20:36
143 Jurgen Roelandts Silence - Lotto + 20:36
144 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 20:36
145 Svein Tuft Garmin-Slipstream + 20:36
146 Jens Mouris Vacansoleil + 20:36
147 Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam + 20:36
148 Paul Voss Team Milram + 20:36
149 Frantisek Rabon Team Columbia - HTC + 20:36
150 Kurt Asle Arvesen Team Saxo Bank + 20:36
151 Anthony Roux Française des Jeux + 20:36
152 Roman Kreuziger Liquigas + 20:36
153 Maciej Bodnar Liquigas + 20:36
154 Manuel Quinziato Liquigas + 20:51
155 Maxim Iglinskiy Astana + 20:51
156 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 20:51
157 Daniele Bennati Liquigas + 20:51
158 Marco Marzano Lampre-NGC + 20:51
159 Assan Bazayev Astana + 20:54
160 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 20:54
161 Javier Benitez Pomares Contentpolis - Ampo + 20:54
162 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 20:57
163 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 21:00
164 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 21:01
165 Julian Dean Garmin-Slipstream + 22:18
166 José Vicente García Caisse d'Epargne + 22:49
167 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 22:49
168 Gerald Ciolek Team Milram + 22:58
169 Björn Schröder Team Milram + 22:58
170 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 23:20
DNS Tyler Farrar Garmin-Slipstream
DNS Vitaliy Buts Lampre-NGC
DNS Linus Gerdemann Team Milram
DNS Marco Marcato Vacansoleil
DNS Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia
DNF Alexandre Vinokourov Astana
DNF José Luis Rubiera Astana
DNF Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom
DNF Francesco Tomei Lampre-NGC
DNF Paul Martens Rabobank
Information
Nation Spain
Date 11th September
Where Almería -> Alto de Velefique
What 12th stage
Distance 179 km
Leader A.Valverde
Points A.Greipel
Mountain D.Moncoutié