Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a España
ProTour, Grand Tour, 29th August-20th September 2009, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Stage: 14
Stage: 15
Stage: 16
Stage: 17
Stage: 18
Stage: 19
Stage: 20
Stage: 21
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Andalucía - Cajasur
Astana
BBOX Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cervelo TestTeam
Cofidis
Contentpolis - Ampo
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Fuji-Servetto
Garmin-Slipstream
Lampre-NGC
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Silence - Lotto
Team Columbia - HTC
Team Milram
Team Saxo Bank
Vacansoleil
Xacobeo-Galicia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
87:22:37
02
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 55
03
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 01:32
04
Basso
Ivan
1977
Liquigas
+ 02:12
05
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 04:27
06
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 06:40
07
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 09:08
08
Tiralongo
Paolo
1977
Lampre-NGC
+ 09:11
09
Deignan
Philip
1983
Cervelo TestTeam
+ 11:08
10
Cobo
Juan José
[*]
1981
Fuji-Servetto
+ 11:27
11
Moreno
Daniel
1981
Caisse d'Epargne
+ 14:24
12
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 15:08
13
Navarro
Daniel
1983
Astana
+ 15:10
14
Zubeldia
Haimar
1977
Astana
+ 17:15
15
Vazquez
Manuel
1981
Contentpolis - Ampo
+ 18:41
16
Kiryienka
Vasil
1981
Caisse d'Epargne
+ 20:11
17
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas
+ 21:03
18
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 21:11
19
Hernández
Jesús
1981
Astana
+ 23:38
20
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
+ 24:00
21
De Greef
Francis
1985
Silence - Lotto
+ 24:36
22
Gomez
José
1980
Cervelo TestTeam
+ 33:19
23
García Dapena
David
1977
Xacobeo-Galicia
+ 34:48
24
De la Fuente
David
1981
Fuji-Servetto
+ 36:49
25
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 37:05
26
Vorganov
Eduard
1982
Xacobeo-Galicia
+ 37:14
27
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 46:45
28
Herrero
David
1979
Xacobeo-Galicia
+ 48:07
29
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 52:58
30
Valjavec
Tadej
1977
AG2R La Mondiale
+ 53:40
31
Kolobnev
Alexandr
1981
Team Saxo Bank
+ 57:07
32
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 58:17
33
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 58:20
34
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 59:42
35
Cuesta
Íñigo
1969
Cervelo TestTeam
+ 01:02:34
36
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 01:03:49
37
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil
+ 01:05:05
38
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 01:06:25
39
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 01:06:31
40
Durán
Arkaitz
1986
Fuji-Servetto
+ 01:06:44
41
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 01:07:51
42
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 01:09:28
43
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 01:17:16
44
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 01:18:47
45
Palomares
Adrian
1976
Contentpolis - Ampo
+ 01:19:06
46
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 01:19:18
47
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
+ 01:21:27
48
Bonnaire
Olivier
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:22:24
49
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 01:22:39
50
Lloyd
Matthew
1983
Silence - Lotto
+ 01:22:39
51
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 01:23:45
52
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 01:24:17
53
Martin
Daniel
1986
Garmin-Slipstream
+ 01:26:13
54
Gilbert
Philippe
1982
Silence - Lotto
+ 01:27:04
55
Boom
Lars
1985
Rabobank
+ 01:28:13
56
Fuglsang
Jakob
1985
Team Saxo Bank
+ 01:28:24
57
Sprick
Matthieu
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:29:14
58
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 01:30:07
59
Florencio
Xavier
1979
Cervelo TestTeam
+ 01:32:33
60
Intxausti
Benat
1986
Fuji-Servetto
+ 01:34:35
61
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas
+ 01:34:53
62
Ramirez
Javier
1978
Andalucía - Cajasur
+ 01:35:08
63
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 01:35:17
64
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 01:35:42
65
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 01:39:22
66
Del Nero Montes
Jesus
1982
Fuji-Servetto
+ 01:41:03
67
Rabuñal
Gonzalo
1984
Xacobeo-Galicia
+ 01:42:14
68
Breschel
Matti
1984
Team Saxo Bank
+ 01:43:52
69
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 01:46:51
70
Zaugg
Oliver
1981
Liquigas
+ 01:46:54
71
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:51:28
72
Kessiakoff
Fredrik
1980
Fuji-Servetto
+ 01:51:41
73
Delage
Mickaël
1985
Silence - Lotto
+ 01:52:52
74
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 01:54:01
75
Martínez
Francisco José
1983
Andalucía - Cajasur
+ 01:55:32
76
Kroon
Karsten
1976
Team Saxo Bank
+ 01:56:22
77
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 01:59:47
78
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 01:59:54
79
Sanchez
Julian
1980
Contentpolis - Ampo
+ 02:01:47
80
Millar
David
1977
Garmin-Slipstream
+ 02:03:28
81
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
+ 02:03:32
82
Gasparotto
Enrico
1982
Lampre-NGC
+ 02:07:41
83
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 02:08:25
84
Bennati
Daniele
1980
Liquigas
+ 02:08:34
85
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 02:09:44
86
Kaisen
Olivier
1983
Silence - Lotto
+ 02:10:55
87
Westra
Lieuwe
1982
Vacansoleil
+ 02:11:21
88
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 02:12:03
89
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 02:12:42
90
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 02:17:39
91
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 02:17:50
92
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 02:18:25
93
Velo
Marco
1974
Quick Step
+ 02:18:26
94
Hansen
Adam
1981
Team Columbia - HTC
+ 02:19:46
95
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 02:20:48
96
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 02:20:50
97
Hammond
Roger
1974
Cervelo TestTeam
+ 02:22:26
98
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 02:22:57
99
Voss
Paul
1986
Team Milram
+ 02:27:43
100
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 02:27:53
101
Rasch
Gabriel
1976
Cervelo TestTeam
+ 02:28:38
102
Bozic
Borut
1980
Vacansoleil
+ 02:28:48
103
Reynès
Vicente
1981
Team Columbia - HTC
+ 02:28:53
104
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil
+ 02:32:05
105
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 02:32:39
106
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucía - Cajasur
+ 02:35:43
107
Greipel
André
1982
Team Columbia - HTC
+ 02:36:32
108
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team Saxo Bank
+ 02:37:38
109
Bonnet
William
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:38:05
110
Schär
Michael
1986
Astana
+ 02:39:45
111
Perez Arrieta
Aitor
1977
Contentpolis - Ampo
+ 02:40:56
112
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 02:42:38
113
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 02:46:18
114
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 02:46:43
115
Sabatini
Fabio
1985
Liquigas
+ 02:47:06
116
Benitez
Javier
1979
Contentpolis - Ampo
+ 02:51:10
117
Sulzberger
Wesley
1986
Française des Jeux
+ 02:51:56
118
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucía - Cajasur
+ 02:51:58
119
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 02:52:13
120
Roux
Anthony
1987
Française des Jeux
+ 02:53:02
121
Pacheco Torres
Francisco
1982
Contentpolis - Ampo
+ 02:53:17
122
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia - HTC
+ 02:53:44
123
Henderson
Greg
1976
Team Columbia - HTC
+ 02:55:24
124
Pronk
Matthé
1974
Vacansoleil
+ 02:57:16
125
Brandt
Christophe
1977
Silence - Lotto
+ 02:57:50
126
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 02:58:07
127
Demaret
Jean-Eudes
1984
Cofidis
+ 02:58:10
128
Bindi
Emanuele
1981
Lampre-NGC
+ 03:00:24
129
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 03:01:15
130
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 03:06:28
131
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 03:08:41
132
Dean
Julian
1975
Garmin-Slipstream
+ 03:09:57
133
Mori
Massimiliano
1974
Lampre-NGC
+ 03:13:53
134
Rabon
Frantisek
1983
Team Columbia - HTC
+ 03:16:05
135
Maaskant
Martijn
1983
Garmin-Slipstream
+ 03:17:50
136
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 03:18:41
137
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
+ 03:19:05
138
Mouris
Jens
1980
Vacansoleil
+ 03:19:54
139
Gaudin
Damien
1986
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:29:02
DNF
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
DNF
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
DNF
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
DNF
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucía - Cajasur
DNF
Ortega
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
DNF
Tondó
Xavier
1978
Andalucía - Cajasur
DNF
Horner
Chris
1971
Astana
DNF
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
DNF
Rubiera
José Luis
1973
Astana
DNF
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana
DNF
Bernaudeau
Giovanni
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Bouyer
Franck
1974
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Gerrans
Simon
1980
Cervelo TestTeam
DNF
Konovalovas
Ignatas
1985
Cervelo TestTeam
DNF
Rollin
Dominique
1982
Cervelo TestTeam
DNF
Domínguez Muñoz
Sergio
1986
Contentpolis - Ampo
DNF
Gaztanaga
Mikel
1979
Contentpolis - Ampo
DNF
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
DNF
Capecchi
Eros
1986
Fuji-Servetto
DNF
Kiserlovski
Robert
1986
Fuji-Servetto
DNF
Vigano
Davide
1984
Fuji-Servetto
DNF
Danielson
Tom
1978
Garmin-Slipstream
DNF
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Slipstream
DNF
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Slipstream
DNF
Meier
Christian
1985
Garmin-Slipstream
DNF
Tuft
Svein
1977
Garmin-Slipstream
DNF
Ballan
Alessandro
1979
Lampre-NGC
DNF
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-NGC
DNF
Cunego
Damiano
1981
Lampre-NGC
DNF
Marzano
Marco
1980
Lampre-NGC
DNF
Tomei
Francesco
1985
Lampre-NGC
DNF
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
DNF
Boonen
Tom
1980
Quick Step
DNF
Davis
Allan
1980
Quick Step
DNF
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
DNF
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
DNF
Freire
Óscar
1976
Rabobank
DNF
Martens
Paul
1983
Rabobank
DNF
Wegelius
Charles
1978
Silence - Lotto
DNF
Albasini
Michael
1980
Team Columbia - HTC
DNF
Grabsch
Bert
1975
Team Columbia - HTC
DNF
Kirchen
Kim
1978
Team Columbia - HTC
DNF
Ciolek
Gerald
1986
Team Milram
DNF
Gerdemann
Linus
1982
Team Milram
DNF
Rohregger
Thomas
1982
Team Milram
DNF
Schröder
Björn
1980
Team Milram
DNF
Cancellara
Fabian
1981
Team Saxo Bank
DNF
O'Grady
Stuart
1973
Team Saxo Bank
DNF
Schleck
Andy
1985
Team Saxo Bank
DNF
Schleck
Fränk
1980
Team Saxo Bank
DNF
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil
DNF
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil
DNF
Fernandez Sainz
Alberto
1981
Xacobeo-Galicia
Information
Vuelta a España
Spain
29th August-20th September 2009
GT2