Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta a España | 2004 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Roberto Heras Liberty Seguros 77:42:46
02 Santiago Pérez Phonak Hearing Systems + 30
03 Francisco Mancebo Illes Balears - Banesto + 2:13
04 Alejandro Valverde Comunidad Valenciana - Kelme + 3:30
05 Carlos Garcia Quesada Comunidad Valenciana - Kelme + 7:44
06 Carlos Sastre Team CSC + 8:11
07 Isidro Nozal Vega Liberty Seguros + 8:32
08 José Gomez Marchante Costa de Almeria - Paternina + 13:08
09 Luis Pérez Rodríguez Cofidis + 13:24
10 David Blanco Comunidad Valenciana - Kelme + 15:15
11 Stefano Garzelli Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 16:33
12 Marcos Antonio Serrano Liberty Seguros + 17:14
13 Manuel Beltrán US Postal p/b Berry Floor + 17:43
14 Francisco José Lara Costa de Almeria - Paternina + 24:16
15 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 29:23
16 Damiano Cunego Saeco + 29:51
17 Jorge Ferrio Luque Costa de Almeria - Paternina + 30:49
18 David Plaza Romero Cafe Baque + 31:24
19 Eladio Jiménez Comunidad Valenciana - Kelme + 34:35
20 Luis Pasamontes Relax - Bodysol + 37:49
21 Unai Osa Illes Balears - Banesto + 38:06
22 Óscar Sevilla Phonak Hearing Systems + 39:01
23 Juan Manuel Garate Lampre + 40:09
24 Joan Horrach Illes Balears - Banesto + 46:17
25 Daniel Atienza Cofidis + 48:29
26 Tadej Valjavec Phonak Hearing Systems + 49:23
27 Leonardo Piepoli Saunier Duval - Prodir + 50:28
28 José Luis Arrieta Illes Balears - Banesto + 51:48
29 Félix Cárdenas Cafe Baque + 52:55
30 Constantino Zaballa Saunier Duval - Prodir + 55:37
31 José Enrique Gutiérrez Phonak Hearing Systems + 58:28
32 Hernan Buenahora Cafe Baque + 58:44
33 Angel Vicioso - + 1:00:03
34 Iván Ramiro Parra Cafe Baque + 1:00:10
35 Johan Vansummeren Relax - Bodysol + 1:13:19
36 Cédric Vasseur Cofidis + 1:13:30
37 Manuel Calvente Team CSC + 1:13:36
38 Pablo Lastras Illes Balears - Banesto + 1:18:12
39 Jose Miguel Galindo Relax - Bodysol + 1:21:01
40 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 1:25:56
41 Francisco Tomas García Cafe Baque + 1:26:16
42 Joaquim Rodríguez Saunier Duval - Prodir + 1:27:08
43 Erik Zabel T-Mobile Team + 1:29:02
44 Jörg Jaksche Team CSC + 1:29:25
45 Victor Hugo Pena US Postal p/b Berry Floor + 1:31:14
46 Fränk Schleck Team CSC + 1:35:10
47 David Canada Saunier Duval - Prodir + 1:36:05
48 Remmert Wielinga - + 1:36:19
49 Jose Antonio Pecharroman Quick Step - Davitamon + 1:37:18
50 David Latasa Lasa Comunidad Valenciana - Kelme + 1:37:51
51 Jose Luis Rebollo Aguado Relax - Bodysol + 1:37:53
52 Dario Cioni Fassa Bortolo + 1:39:08
53 Javier Rodriguez Comunidad Valenciana - Kelme + 1:40:41
54 Roberto Laiseka Euskaltel-Euskadi + 1:41:44
55 Inigo Chaurreau AG2R Prévoyance + 1:42:03
56 Jurgen Van Goolen Quick Step - Davitamon + 1:45:13
57 Benoit Joachim US Postal p/b Berry Floor + 1:45:14
58 Stephan Schreck T-Mobile Team + 1:47:25
59 Pieter Weening Rabobank + 1:48:37
60 Cadel Evans T-Mobile Team + 1:48:46
61 Koldo Gil Liberty Seguros + 1:48:53
62 Josep Jufré Relax - Bodysol + 1:51:10
63 Guinnadi Mikhailov US Postal p/b Berry Floor + 1:53:40
64 Bram Tankink Quick Step - Davitamon + 1:57:01
65 Patrick Calcagni Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 2:00:01
66 Aitor Perez Arrieta Cafe Baque + 2:00:36
67 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 2:02:26
68 Daniel Rincon - + 2:02:39
69 Jokin Ormaetxea - + 2:03:22
70 Eddy Mazzoleni Saeco + 2:03:30
71 Kevin De Weert Rabobank + 2:04:39
72 Giampaolo Caruso Liberty Seguros + 2:04:49
73 David Herrero Costa de Almeria - Paternina + 2:04:56
74 Sylwester Szmyd Saeco + 2:07:59
75 Rafael Casero Moreno Saunier Duval - Prodir + 2:09:21
76 Guido Trentin Cofidis + 2:19:55
77 Ruslan Ivanov Alessio - Bianchi + 2:21:02
78 Vladimir Miholjevic Alessio - Bianchi + 2:21:43
79 Roberto Sgambelluri Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 2:27:20
80 Claus Michael Møller Alessio - Bianchi + 2:28:24
81 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco + 2:34:06
82 Alessandro Cortinovis Lampre + 2:38:41
83 Mikel Pradera Illes Balears - Banesto + 2:38:45
84 Maarten Den Bakker Rabobank + 2:40:07
85 Peter Luttenberger Team CSC + 2:42:45
86 Bert Grabsch Phonak Hearing Systems + 2:44:35
87 Marius Sabaliauskas Saeco + 2:48:45
88 Pedro Horrillo Quick Step - Davitamon + 2:49:25
89 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 2:50:25
90 Xavier Florencio Relax - Bodysol + 2:50:51
91 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 2:51:36
92 Joost Posthuma Rabobank + 2:53:23
93 Vladimir Gusev Team CSC + 2:57:17
94 Manuel Quinziato Lampre + 2:58:55
95 Mauro Gerosa Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 3:00:20
96 Igor González de G. Liberty Seguros + 3:03:23
97 Julian Sanchez Fassa Bortolo + 3:04:25
98 Jose Antonio Garrido Quick Step - Davitamon + 3:10:48
99 Jan Hruska Liberty Seguros + 3:11:46
100 José Cayetano Juliá Comunidad Valenciana - Kelme + 3:12:47
101 Antonio Colom Illes Balears - Banesto + 3:13:06
102 Francisco Cabello Comunidad Valenciana - Kelme + 3:13:11
103 Dario Andriotto Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 3:15:18
104 Kevin Hulsmans Quick Step - Davitamon + 3:22:54
105 Alberto Ongarato Fassa Bortolo + 3:23:18
106 José Vicente García Illes Balears - Banesto + 3:23:57
107 Patxi Vila - + 3:26:28
108 Mikel Artetxe Euskaltel-Euskadi + 3:27:35
109 Marco Milesi Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 3:31:30
110 Rene Andrle Liberty Seguros + 3:36:56
111 Herbert Gutierrez Cafe Baque + 3:43:08
112 Jakob Piil - + 3:46:52
113 Volodymir Gustov Fassa Bortolo + 3:51:15
114 Marco Velo Fassa Bortolo + 3:52:36
115 Mariano Piccoli Lampre + 3:52:40
116 Alessandro Spezialetti Saeco + 3:54:54
117 Paolo Fornaciari Saeco + 4:06:31
118 Aitor Silloniz Euskaltel-Euskadi + 4:12:11
119 Matthew White Cofidis + 4:16:42
DNF Mikel Astarloza AG2R Prévoyance
DNF Stephane Goubert AG2R Prévoyance
DNF Christophe Oriol AG2R Prévoyance
DNF Erki Pütsep AG2R Prévoyance
DNF Pietro Caucchioli Alessio - Bianchi
DNF Cristian Moreni Alessio - Bianchi
DNF Ellis Rastelli Alessio - Bianchi
DNF Pedro Arreitunandia Cafe Baque
DNF Pedro Arreitunandia Cafe Baque
DNF Ricardo Serrano Cafe Baque
DNF Arnaud Coyot Cofidis
DNF Íñigo Cuesta Cofidis
DNF Stuart O'Grady Cofidis
DNF Rubén Plaza Comunidad Valenciana - Kelme
DNF Ion Del Rio Costa de Almeria - Paternina
DNF Joseba Albizu Lizaso Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Gonzalez Fassa Bortolo
DNF Alberto Ongarato Fassa Bortolo
DNF Alessandro Petacchi Fassa Bortolo
DNF Fabio Sacchi Fassa Bortolo
DNF Denis Menchov Illes Balears - Banesto
DNF Igor Astarloa Lampre
DNF Michele Scotto D'Abusco Lampre
DNF Gonzalo Bayarri Esteve Phonak Hearing Systems
DNF Santos Gonzalez Phonak Hearing Systems
DNF Tyler Hamilton [*] Phonak Hearing Systems
DNF Nicolas Jalabert Phonak Hearing Systems
DNF László Bodrogi Quick Step - Davitamon
DNF Luca Paolini Quick Step - Davitamon
DNF Jan Boven Rabobank
DNF Óscar Freire Rabobank
DNF Ronald Mutsaars Rabobank
DNF Nacor Burgos Rojo Relax - Bodysol
DNF José Alberto Martinez Relax - Bodysol
DNF Bert Roesems Relax - Bodysol
DNF Danilo Di Luca Saeco
DNF Joseba Beloki Saunier Duval - Prodir
DNF Juan Carlos Dominguez Saunier Duval - Prodir
DNF Fabian Jeker Saunier Duval - Prodir
DNF Miguel Ángel Perdiguero Saunier Duval - Prodir
DNF Alexandre Vinokourov T-Mobile Team
DNF Thomas Bruun Eriksen Team CSC
DNF Brian Vandborg Team CSC
DNF Michael Barry US Postal p/b Berry Floor
DNF Floyd Landis US Postal p/b Berry Floor
DNF David Zabriskie US Postal p/b Berry Floor
DNF Pavel Tonkov Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF Marco Zanotti Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
Information
Nations Spain
Date September 4th-26th
CAT GT