Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2003 Vuelta a España

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Results: 19.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Filippo Simeoni 1971 Domina Vacanze - Elitron 03:51:1883
02 Claus Michael Möller 1968 Milaneza - MSS + 0066
03 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Domina Vacanze - Elitron + 1650
04 Cristian Moreni 1972 Alessio + 1642
05 Beat Zberg 1971 Rabobank + 1637
06 Félix Cárdenas 1972 Labarca 2 - Cafe Baque + 1633
07 Unai Osa 1975 iBanesto.com + 1630
08 Michael Rasmussen 1974 Rabobank + 1627
09 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 1624
10 Óscar Sevilla 1976 Kelme - Costa Blanca + 1622
11 Roberto Heras 1974 US Postal p/b Berry Floor + 1620
12 Óscar Pereiro 1977 Phonak Hearing Systems + 1618
13 Francisco Mancebo 1976 iBanesto.com + 1617
14 Fabian Jeker 1968 Milaneza - MSS + 1615
15 Francisco José Lara 1977 Team Bianchi + 1613
16 Luis Pérez Rodríguez 1974 Cofidis + 1612
17 Michele Scarponi 1979 Domina Vacanze - Elitron + 1612
18 Txema Del Olmo 1973 Milaneza - MSS + 1611
19 Aitor Osa 1973 iBanesto.com + 1610
20 Leonardo Piepoli 1971 iBanesto.com + 169
21 Roberto Laiseka 1969 Euskaltel-Euskadi + 168
22 Floyd Landis 1975 US Postal p/b Berry Floor + 237
23 Constantino Zaballa 1978 Kelme - Costa Blanca + 587
24 Josep Jufré 1975 Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:306
25 Fabrizio Guidi 1972 Team Bianchi + 01:305
26 Dmitry Fofonov 1976 Cofidis + 01:304
27 Jose Luis Rebollo Aguado 1972 Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:303
28 Christian Werner 1979 Team Telekom + 01:302
29 Angel Vicioso 1977 ONCE - Eroski + 01:302
30 Manuel Beltrán 1971 US Postal p/b Berry Floor + 01:301
31 Isidro Nozal Vega 1977 ONCE - Eroski + 01:30
32 Santiago Pérez 1977 Phonak Hearing Systems + 01:30
33 Santos Gonzalez 1973 Domina Vacanze - Elitron + 01:30
34 Carlos Sastre 1975 Team CSC + 01:30
35 Jorge Ferrio Luque 1976 Paternina - Costa de Almeria + 01:30
36 Igor González de G. 1973 ONCE - Eroski + 01:30
37 Guido Trentin 1975 Cofidis + 01:30
38 Marcos Antonio Serrano 1972 ONCE - Eroski + 01:30
39 Felix Manuel Garcia 1968 Team Bianchi + 01:30
40 David Etxebarria 1973 Euskaltel-Euskadi + 01:30
41 Joan Horrach 1974 Milaneza - MSS + 01:30
42 Juan Jose De Los Angeles 1973 Fassa Bortolo + 01:30
43 Manuel Calvente 1976 Team CSC + 01:30
44 José Enrique Gutiérrez 1974 Kelme - Costa Blanca + 01:30
45 Santiago Blanco 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:30
46 Íñigo Cuesta 1969 Cofidis + 01:30
47 Daniel Atienza 1974 Cofidis + 01:30
48 Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi + 01:30
49 Joaquim Rodríguez 1979 ONCE - Eroski + 01:37
50 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 01:37
51 Benjamin Noval 1979 Colchon Relax - Fuenlabrada + 04:36
52 David Canada 1975 Quick Step - Davitamon + 04:36
53 David Navas Chica 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 04:36
54 Nacor Burgos Rojo 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada + 04:36
55 Pablo Lastras 1976 iBanesto.com + 04:36
56 José Alberto Martinez 1975 Euskaltel-Euskadi + 04:36
57 Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Kelme - Costa Blanca + 04:36
58 Patxi Vila 1975 Lampre + 04:36
59 Mario Aerts 1974 Team Telekom + 04:36
60 Kurt Van de Wouwer 1971 Quick Step - Davitamon + 04:36
61 Antonio Tauler Llull 1974 Kelme - Costa Blanca + 04:36
62 Bobby Julich 1971 Team Telekom + 04:36
63 Gorka Gonzalez 1977 Euskaltel-Euskadi + 04:36
64 Denis Lunghi 1976 Alessio + 04:36
65 Kyrlyo Pospyeyev 1975 Domina Vacanze - Elitron + 04:36
66 David López 1981 Labarca 2 - Cafe Baque + 04:36
67 Levi Leipheimer 1973 Rabobank + 04:36
68 Karsten Kroon 1976 Rabobank + 04:36
69 David Latasa Lasa 1974 Kelme - Costa Blanca + 04:36
70 Ángel Edo 1970 Milaneza - MSS + 04:36
71 Giampaolo Cheula 1979 Vini Caldirola - So.Di + 04:36
72 Unai Etxebarria Arana 1972 Euskaltel-Euskadi + 04:36
73 Torsten Hiekmann 1980 Team Telekom + 08:14
74 Giovanni Lombardi 1969 Domina Vacanze - Elitron + 08:14
75 Igor Pugaci 1975 Saeco + 08:14
76 Volodymir Gustov 1977 Fassa Bortolo + 08:14
77 Erik Zabel 1970 Team Telekom + 08:14
78 Carlos Torrent Tarres 1974 Paternina - Costa de Almeria + 10:21
79 Mariano Piccoli 1970 Lampre + 10:21
80 Carlos Garcia Quesada 1978 Kelme - Costa Blanca + 10:21
81 Jose Manuel Maestre 1976 Colchon Relax - Fuenlabrada + 10:21
82 Eladio Jiménez 1976 iBanesto.com + 10:21
83 Michael Sandstød 1968 Team CSC + 13:57
84 José Luis Rubiera 1973 US Postal p/b Berry Floor + 18:30
85 Mikel Pradera 1975 ONCE - Eroski + 18:30
86 Jan Hruska 1975 ONCE - Eroski + 18:30
87 Matthew White 1974 US Postal p/b Berry Floor + 18:32
88 Alessandro Bertolini 1971 Alessio + 18:35
89 Renato Manuel Gomes Silva 1976 Milaneza - MSS + 18:35
90 Paolo Barroso 1972 Milaneza - MSS + 18:35
91 Simone Bertoletti 1974 Lampre + 18:35
92 Sergei Ivanov 1975 Fassa Bortolo + 18:35
93 Tom Boonen 1980 Quick Step - Davitamon + 18:35
94 Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo + 18:35
95 Guido Trenti 1972 Fassa Bortolo + 18:35
96 Joaquim Lopez Torrella 1976 Paternina - Costa de Almeria + 18:35
97 Jose Luis Martinez 1979 Paternina - Costa de Almeria + 18:35
98 Bekim Christensen 1973 Team CSC + 18:35
99 Michael Barry 1975 US Postal p/b Berry Floor + 18:35
100 Gianpaolo Mondini 1972 Domina Vacanze - Elitron + 18:35
101 Goncalo Amorim 1972 Milaneza - MSS + 18:35
102 Gonzalo Bayarri Esteve 1976 Phonak Hearing Systems + 18:35
103 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 18:35
104 Ivan Herrero Atienzar 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 18:35
105 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Labarca 2 - Cafe Baque + 18:35
106 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Saeco + 18:35
107 Oscar Laguna 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 18:35
108 David de la Fuente 1981 Vini Caldirola - So.Di + 18:35
109 Gianluca Sironi 1974 Vini Caldirola - So.Di + 18:35
110 Cristian Pepoli 1978 Saeco + 18:35
111 Jan Boven 1972 Rabobank + 18:35
112 Steven De Jongh 1973 Rabobank + 18:35
113 Pietro Zucconi 1975 Vini Caldirola - So.Di + 18:35
114 Ronald Mutsaars 1979 Rabobank + 18:35
115 Rafael Casero Moreno 1976 Paternina - Costa de Almeria + 18:35
116 Alexandre Usov 1977 Phonak Hearing Systems + 18:35
117 Gorka Arrizabalaga Agirre 1977 Euskaltel-Euskadi + 18:35
118 Francisco Gutierrez 1980 Labarca 2 - Cafe Baque + 18:35
119 Pedro Cardoso 1974 Milaneza - MSS + 18:35
120 Pedro Horrillo 1974 Quick Step - Davitamon + 18:35
121 Benoit Joachim 1976 US Postal p/b Berry Floor + 18:35
122 Niki Aeborsold 1972 Phonak Hearing Systems + 18:35
123 Stephan Schreck 1978 Team Telekom + 18:35
124 Steffen Wesemann 1971 Team Telekom + 18:35
125 Patrick Calcagni 1977 Vini Caldirola - So.Di + 18:35
126 Jörg Jaksche 1976 ONCE - Eroski + 18:35
127 Stefano Casagranda 1973 Alessio + 18:35
128 Patrik Sinkewitz 1980 Quick Step - Davitamon + 18:35
129 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 18:35
130 Angelo Furlan 1977 Alessio + 18:35
131 Nicki Sørensen 1975 Team CSC + 18:35
132 Jurgen Van Goolen 1980 Quick Step - Davitamon + 18:35
133 Daniele Righi 1976 Lampre + 18:35
134 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 18:35
135 José Vicente García 1972 iBanesto.com + 18:35
136 José Luis Arrieta 1971 iBanesto.com + 18:35
137 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Paternina - Costa de Almeria + 18:35
138 Max van Heeswijk 1973 US Postal p/b Berry Floor + 18:35
139 Thomas Bruun Eriksen 1979 Team CSC + 18:35
140 Rubens Bertogliati 1979 Lampre + 18:35
141 Alberto Vinale 1978 Alessio + 18:35
142 Bram Tankink 1978 Quick Step - Davitamon + 18:35
143 Juan Manuel Garate 1976 Lampre + 18:35
144 Simone Masciarelli 1980 Vini Caldirola - So.Di + 18:35
145 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 18:35
146 Peter Luttenberger 1972 Team CSC + 18:35
147 Juan Miguel Mercado 1978 iBanesto.com + 18:35
148 Angelo Lopeboselli 1977 Cofidis + 18:35
149 Addy Engels 1977 Rabobank + 18:35
150 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Labarca 2 - Cafe Baque + 18:35
151 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 18:35
152 Raphael Schweda 1976 Team Bianchi + 18:35
153 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 18:35
154 Pedro Diaz Lobato 1973 Paternina - Costa de Almeria + 18:35
155 Thorsten Rund 1976 Team Bianchi + 18:35
156 Cesar Garcia Calvo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 18:35
157 Fred Rodriguez 1973 Vini Caldirola - So.Di + 18:35
158 Aitor Garmendia 1968 Team Bianchi + 18:53
159 Geman Nieto Fernandez 1972 Colchon Relax - Fuenlabrada + 18:53
160 David Millar 1977 Cofidis + 18:55
DNF Domingo Segado 1970 Paternina - Costa de Almeria
Vuelta a España
Spain
19.stage Mountain
164 km
La Vega de Alcobenas -> Collabo Villalba
September 26th (2003)
Leader I.Nozal Vega
Points E.Zabel
Mountain F.Cárdenas

Want to use results from
FirstCycling on your site?