Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2003 Vuelta a España

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Roberto Heras 1974 US Postal p/b Berry Floor 69:31:52500
02 Isidro Nozal Vega 1977 ONCE - Eroski + 28400
03 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 2:25300
04 Igor González de G. 1973 ONCE - Eroski + 3:27250
05 Francisco Mancebo 1976 iBanesto.com + 4:47225
06 Manuel Beltrán 1971 US Postal p/b Berry Floor + 5:51200
07 Michael Rasmussen 1974 Rabobank + 5:56180
08 Félix Cárdenas 1972 Labarca 2 - Cafe Baque + 6:33160
09 Unai Osa 1975 iBanesto.com + 6:51145
10 Luis Pérez Rodríguez 1974 Cofidis + 7:56130
11 Santos Gonzalez 1973 Domina Vacanze - Elitron + 9:08120
12 Óscar Sevilla 1976 Kelme - Costa Blanca + 9:52110
13 Michele Scarponi 1979 Domina Vacanze - Elitron + 10:13100
14 Marcos Antonio Serrano 1972 ONCE - Eroski + 12:5190
15 Felix Manuel Garcia 1968 Team Bianchi + 14:1880
16 Txema Del Olmo 1973 Milaneza - MSS + 14:3875
17 Óscar Pereiro 1977 Phonak Hearing Systems + 17:0570
18 Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi + 18:3165
19 Guido Trentin 1975 Cofidis + 29:3460
20 Josep Jufré 1975 Colchon Relax - Fuenlabrada + 33:3055
21 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 40:1950
22 Íñigo Cuesta 1969 Cofidis + 41:1845
23 Leonardo Piepoli 1971 iBanesto.com + 46:4540
24 Manuel Calvente 1976 Team CSC + 47:5435
25 Aitor Osa 1973 iBanesto.com + 49:3930
26 Joaquim Rodríguez 1979 ONCE - Eroski + 56:5125
27 Christian Werner 1979 Team Telekom + 1:00:4820
28 Joan Horrach 1974 Milaneza - MSS + 1:02:0015
29 David Etxebarria 1973 Euskaltel-Euskadi + 1:04:4710
30 Constantino Zaballa 1978 Kelme - Costa Blanca + 1:06:525
31 José Alberto Martinez 1975 Euskaltel-Euskadi + 1:07:29
32 Daniel Atienza 1974 Cofidis + 1:09:41
33 Claus Michael Möller 1968 Milaneza - MSS + 1:10:24
34 José Enrique Gutiérrez 1974 Kelme - Costa Blanca + 1:11:09
35 Carlos Sastre 1975 Team CSC + 1:12:21
36 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Domina Vacanze - Elitron + 1:13:44
37 Kyrlyo Pospyeyev 1975 Domina Vacanze - Elitron + 1:17:42
38 Gorka Gonzalez 1977 Euskaltel-Euskadi + 1:18:28
39 Goncalo Amorim 1972 Milaneza - MSS + 1:19:54
40 Pedro Cardoso 1974 Milaneza - MSS + 1:30:39
41 Carlos Torrent Tarres 1974 Paternina - Costa de Almeria + 1:35:10
42 Jurgen Van Goolen 1980 Quick Step - Davitamon + 1:37:32
43 Jose Luis Rebollo Aguado 1972 Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:41:57
44 Santiago Pérez 1977 Phonak Hearing Systems + 1:45:58
45 Benjamin Noval 1979 Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:47:13
46 David Latasa Lasa 1974 Kelme - Costa Blanca + 1:49:39
47 David López 1981 Labarca 2 - Cafe Baque + 1:50:59
48 Eladio Jiménez 1976 iBanesto.com + 1:54:06
49 Cristian Moreni 1972 Alessio + 1:54:56
50 Denis Lunghi 1976 Alessio + 1:55:10
51 Mario Aerts 1974 Team Telekom + 2:00:48
52 Patxi Vila 1975 Lampre + 2:00:53
53 David Canada 1975 Quick Step - Davitamon + 2:00:53
54 Unai Etxebarria Arana 1972 Euskaltel-Euskadi + 2:01:29
55 Pablo Lastras 1976 iBanesto.com + 2:01:48
56 Juan Miguel Mercado 1978 iBanesto.com + 2:01:59
57 Jorge Ferrio Luque 1976 Paternina - Costa de Almeria + 2:03:57
58 Levi Leipheimer 1973 Rabobank + 2:04:12
59 Francisco José Lara 1977 Team Bianchi + 2:08:29
60 Roberto Laiseka 1969 Euskaltel-Euskadi + 2:08:55
61 Santiago Blanco 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:09:40
62 Peter Luttenberger 1972 Team CSC + 2:09:42
63 Jose Luis Martinez 1979 Paternina - Costa de Almeria + 2:10:21
64 Volodymir Gustov 1977 Fassa Bortolo + 2:10:37
65 Fabian Jeker 1968 Milaneza - MSS + 2:12:02
66 Kurt Van de Wouwer 1971 Quick Step - Davitamon + 2:12:58
67 Angel Vicioso 1977 ONCE - Eroski + 2:13:44
68 Renato Manuel Gomes Silva 1976 Milaneza - MSS + 2:13:56
69 Juan Manuel Garate 1976 Lampre + 2:14:41
70 Ángel Edo 1970 Milaneza - MSS + 2:15:18
71 David Navas Chica 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:16:30
72 Erik Zabel 1970 Team Telekom + 2:19:28
73 Patrik Sinkewitz 1980 Quick Step - Davitamon + 2:21:36
74 Carlos Garcia Quesada 1978 Kelme - Costa Blanca + 2:22:18
75 Torsten Hiekmann 1980 Team Telekom + 2:24:32
76 Floyd Landis 1975 US Postal p/b Berry Floor + 2:25:01
77 Beat Zberg 1971 Rabobank + 2:29:30
78 Michael Barry 1975 US Postal p/b Berry Floor + 2:30:26
79 Giovanni Lombardi 1969 Domina Vacanze - Elitron + 2:31:10
80 José Luis Rubiera 1973 US Postal p/b Berry Floor + 2:33:26
81 Benoit Joachim 1976 US Postal p/b Berry Floor + 2:34:04
82 Fabrizio Guidi 1972 Team Bianchi + 2:34:56
83 Juan Jose De Los Angeles 1973 Fassa Bortolo + 2:37:34
84 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Paternina - Costa de Almeria + 2:38:46
85 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 2:39:38
86 Rafael Casero Moreno 1976 Paternina - Costa de Almeria + 2:39:44
87 Nicki Sørensen 1975 Team CSC + 2:40:33
88 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 2:40:40
89 Nacor Burgos Rojo 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:41:50
90 Angelo Lopeboselli 1977 Cofidis + 2:43:13
91 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 2:47:02
92 Tom Boonen 1980 Quick Step - Davitamon + 2:47:06
93 Joaquim Lopez Torrella 1976 Paternina - Costa de Almeria + 2:47:13
94 Bram Tankink 1978 Quick Step - Davitamon + 2:47:41
95 Bobby Julich 1971 Team Telekom + 2:47:48
96 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Labarca 2 - Cafe Baque + 2:47:55
97 Antonio Tauler Llull 1974 Kelme - Costa Blanca + 2:49:45
98 Gorka Arrizabalaga Agirre 1977 Euskaltel-Euskadi + 2:50:05
99 Mariano Piccoli 1970 Lampre + 2:52:37
100 Karsten Kroon 1976 Rabobank + 2:52:41
101 Stephan Schreck 1978 Team Telekom + 2:54:35
102 David Millar 1977 Cofidis + 2:55:06
103 Sergei Ivanov 1975 Fassa Bortolo + 2:55:19
104 Raphael Schweda 1976 Team Bianchi + 2:55:57
105 Dmitry Fofonov 1976 Cofidis + 2:56:34
106 José Luis Arrieta 1971 iBanesto.com + 3:00:22
107 Giampaolo Cheula 1979 Vini Caldirola - So.Di + 3:02:14
108 José Vicente García 1972 iBanesto.com + 3:02:58
109 Oscar Laguna 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 3:03:31
110 Steffen Wesemann 1971 Team Telekom + 3:04:28
111 Cesar Garcia Calvo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 3:05:11
112 Alessandro Bertolini 1971 Alessio + 3:05:46
113 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 3:08:42
114 Addy Engels 1977 Rabobank + 3:08:55
115 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Labarca 2 - Cafe Baque + 3:11:24
116 Fred Rodriguez 1973 Vini Caldirola - So.Di + 3:12:42
117 Pedro Diaz Lobato 1973 Paternina - Costa de Almeria + 3:15:26
118 Filippo Simeoni 1971 Domina Vacanze - Elitron + 3:16:54
119 Mikel Pradera 1975 ONCE - Eroski + 3:16:59
120 Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo + 3:18:22
121 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Saeco + 3:18:54
122 Aitor Garmendia 1968 Team Bianchi + 3:19:03
123 Jan Hruska 1975 ONCE - Eroski + 3:19:33
124 Pedro Horrillo 1974 Quick Step - Davitamon + 3:20:22
125 Daniele Righi 1976 Lampre + 3:21:28
126 Simone Masciarelli 1980 Vini Caldirola - So.Di + 3:22:33
127 Matthew White 1974 US Postal p/b Berry Floor + 3:22:38
128 Patrick Calcagni 1977 Vini Caldirola - So.Di + 3:23:31
129 Jörg Jaksche 1976 ONCE - Eroski + 3:24:13
130 Ivan Herrero Atienzar 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 3:24:33
131 Gianpaolo Mondini 1972 Domina Vacanze - Elitron + 3:28:24
132 Paolo Barroso 1972 Milaneza - MSS + 3:28:57
133 Pietro Zucconi 1975 Vini Caldirola - So.Di + 3:29:05
134 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 3:30:06
135 Stefano Casagranda 1973 Alessio + 3:30:51
136 Bekim Christensen 1973 Team CSC + 3:31:00
137 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 3:31:55
138 Ronald Mutsaars 1979 Rabobank + 3:33:12
139 Max van Heeswijk 1973 US Postal p/b Berry Floor + 3:33:15
140 Gianluca Sironi 1974 Vini Caldirola - So.Di + 3:33:27
141 Jan Boven 1972 Rabobank + 3:35:42
142 Thorsten Rund 1976 Team Bianchi + 3:35:43
143 Simone Bertoletti 1974 Lampre + 3:36:44
144 Niki Aeborsold 1972 Phonak Hearing Systems + 3:38:58
145 Alexandre Usov 1977 Phonak Hearing Systems + 3:38:59
146 Steven De Jongh 1973 Rabobank + 3:39:16
147 Igor Pugaci 1975 Saeco + 3:40:03
148 Cristian Pepoli 1978 Saeco + 3:40:11
149 Thomas Bruun Eriksen 1979 Team CSC + 3:44:56
150 Angelo Furlan 1977 Alessio + 3:47:30
151 Alberto Vinale 1978 Alessio + 3:48:16
152 Michael Sandstød 1968 Team CSC + 3:50:06
153 Guido Trenti 1972 Fassa Bortolo + 3:50:07
154 Rubens Bertogliati 1979 Lampre + 3:50:29
155 Geman Nieto Fernandez 1972 Colchon Relax - Fuenlabrada + 3:51:51
156 David de la Fuente 1981 Vini Caldirola - So.Di + 3:53:23
157 Gonzalo Bayarri Esteve 1976 Phonak Hearing Systems + 3:55:35
158 Francisco Gutierrez 1980 Labarca 2 - Cafe Baque + 3:57:44
159 Jose Manuel Maestre 1976 Colchon Relax - Fuenlabrada + 4:26:12
DNF Andrea Brognara 1971 Alessio
DNF Davide Frattini 1978 Alessio
DNF Ruslan Ivanov 1973 Alessio
DNF Peter Farazijn 1969 Cofidis
DNF Mario Cipollini 1967 Domina Vacanze - Elitron
DNF Francesco Secchiari 1972 Domina Vacanze - Elitron
DNF Gorka Gerrikagoitia 1973 Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Gonzalez 1975 Fassa Bortolo
DNF Sven Montgomery 1976 Fassa Bortolo
DNF Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Kelme - Costa Blanca
DNF Jose Javier Gomez Gonzalo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Sergio Perez Gomez 1978 Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Wladimir Belli 1970 Lampre
DNF Alessandro Cortinovis 1977 Lampre
DNF Ján Svorada 1968 Lampre
DNF José Azevedo 1973 ONCE - Eroski
DNF Jose Antonio Pecharroman 1978 Paternina - Costa de Almeria
DNF Domingo Segado 1970 Paternina - Costa de Almeria
DNF Cyril Dessel 1974 Phonak Hearing Systems
DNF Juan Carlos Dominguez 1971 Phonak Hearing Systems
DNF Alex Zülle 1968 Phonak Hearing Systems
DNF Frank Vandenbroucke 1974 Quick Step - Davitamon
DNF Richard Virenque 1969 Quick Step - Davitamon
DNF Igor Astarloa 1976 Saeco
DNF Giosue Bonomi 1978 Saeco
DNF Antonio Bucciero 1982 Saeco
DNF Nicola Gavazzi 1978 Saeco
DNF Gerrit Glomser 1975 Saeco
DNF Ivan Quaranta 1974 Saeco
DNF Ángel Casero 1972 Team Bianchi
DNF Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Team Bianchi
DNF David Plaza Romero 1970 Team Bianchi
DNF Julian Dean 1975 Team CSC
DNF Fränk Schleck 1980 Team CSC
DNF Cadel Evans 1977 Team Telekom
DNF Jan Schaffrath 1971 Team Telekom
DNF George Hincapie 1973 US Postal p/b Berry Floor
DNF Massimo Apollonio 1970 Vini Caldirola - So.Di

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Vuelta a España
Spain - September 6th-28th
Classification GT