Vuelta a España - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria 04:17:23
02 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:57
03 Angelo Furlan Alessio + 02:39
04 Erik Zabel Team Telekom + 02:39
05 Alessandro Petacchi Fassa Bortolo + 02:39
06 Daniele Bennati Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:39
07 Fabrizio Guidi Team Coast + 02:39
08 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 02:39
09 Davide Bramati Mapei - Quick Step + 02:39
10 Andrej Hauptman Tacconi Sport - Emmegi + 02:39
11 Ángel Edo Milaneza - MSS + 02:39
12 Paolo Bossoni Tacconi Sport - Emmegi + 02:39
13 Fabio Sacchi Saeco - Longoni Sport + 02:39
14 Sven Teutenberg Phonak + 02:39
15 Elia Aggiano Mapei - Quick Step + 02:39
16 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:39
17 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 02:39
18 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 02:39
19 Dmitriy Fofonov Cofidis + 02:39
20 Nicola Loda Fassa Bortolo + 02:39
21 Vladimir Miholjevic Alessio + 02:39
22 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 02:39
23 Aitor Gonzalez Kelme - Costa Blanca + 02:39
24 Oscar Camenzind Phonak + 02:39
25 Médéric Clain Cofidis + 02:39
26 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 02:39
27 Danilo Di Luca Saeco - Longoni Sport + 02:39
28 David Millar Cofidis + 02:39
29 Patrick Calcagni Tacconi Sport - Emmegi + 02:39
30 Rui Sousa Milaneza - MSS + 02:39
31 Francesco Casagrande Fassa Bortolo + 02:39
32 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 02:39
33 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 02:39
34 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 02:39
35 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 02:39
36 José Luis Rubiera US Postal Service + 02:39
37 Carlos Garcia Quesada Kelme - Costa Blanca + 02:39
38 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 02:39
39 Manuel Beltrán Team Coast + 02:39
40 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 02:39
41 Nacor Burgos Rojo Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:39
42 Ángel Casero Team Coast + 02:39
43 Igor Astarloa Saeco - Longoni Sport + 02:39
44 Gilberto Simoni Saeco - Longoni Sport + 02:39
45 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 02:39
46 Jörg Jaksche ONCE - Eroski + 02:39
47 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 02:39
48 Antonio Cruz US Postal Service + 02:39
49 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski + 02:39
50 Roberto Heras US Postal Service + 02:39
51 Pablo Lastras iBanesto.com + 02:39
52 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 02:39
53 David Plaza Romero Team Coast + 02:39
54 Guido Trentin Cofidis + 02:39
55 Alberto Vinale Alessio + 02:39
56 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 02:39
57 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 02:39
58 Bert Grabsch Phonak + 02:39
59 José Vicente García iBanesto.com + 02:39
60 Andreas Klöden Team Telekom + 02:39
61 José Azevedo ONCE - Eroski + 02:39
62 Jan Schaffrath Team Telekom + 02:39
63 Massimo Codol Lampre-Daikin + 02:39
64 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 02:39
65 David Canada Mapei - Quick Step + 02:39
66 Tadej Valjavec Fassa Bortolo + 02:39
67 Marco Velo Fassa Bortolo + 02:39
68 Simone Bertoletti Lampre-Daikin + 02:39
69 Sylwester Szmyd Tacconi Sport - Emmegi + 02:39
70 Matthias Kessler Team Telekom + 02:39
71 Jesus Maria Manzano Ruano Kelme - Costa Blanca + 02:39
72 Steven Kleynen Domo - Farm Frites + 02:39
73 Denis Zanette Fassa Bortolo + 02:39
74 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 02:39
75 Koos Moerenhout Domo - Farm Frites + 02:39
76 Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski + 02:39
77 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 02:39
78 Dario Cioni Mapei - Quick Step + 02:39
79 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 02:39
80 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 02:39
81 Juan Jose De Los Angeles Kelme - Costa Blanca + 02:39
82 Cyril Saugrain BigMat - Auber 93 + 02:39
83 Sebastien Talabardon BigMat - Auber 93 + 02:39
84 Juan Carlos Dominguez Phonak + 02:39
85 Reto Bergmann Phonak + 02:39
86 Benoît Salmon Phonak + 02:39
87 Joan Horrach Milaneza - MSS + 02:39
88 David Zabriskie US Postal Service + 02:39
89 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 02:39
90 Pietro Caucchioli Alessio + 02:39
91 Paolo Tiralongo Fassa Bortolo + 02:39
92 Daniel Schnider Phonak + 09:15
93 Zoran Klemencic Tacconi Sport - Emmegi + 10:12
94 Zbigniew Spruch Lampre-Daikin + 10:12
95 Daniel Atienza Cofidis + 10:12
96 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 10:12
97 Massimiliano Lelli Cofidis + 10:12
98 Jose Manuel Maestre Colchon Relax - Fuenlabrada + 10:12
99 Pietro Zucconi Tacconi Sport - Emmegi + 10:12
100 Ján Svorada Lampre-Daikin + 10:12
101 Jurgen Van Goolen Domo - Farm Frites + 10:12
102 Santiago Blanco iBanesto.com + 10:12
103 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 10:12
104 Alejandro Valverde Kelme - Costa Blanca + 10:12
105 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 10:12
106 Óscar Pereiro Phonak + 14:49
107 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 14:49
108 Jorge Ferrio Luque Jazztel - Costa de Almeria + 14:49
109 Juan Antonio Flecha iBanesto.com + 14:49
110 Robert Bartko Team Telekom + 14:49
111 Rolf Aldag Team Telekom + 14:49
112 Andris Reiss Index - Alexia Alluminio + 14:49
113 Mikel Artetxe Euskaltel-Euskadi + 14:49
114 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 14:49
115 Dario Gadepo Fernandez Jazztel - Costa de Almeria + 14:49
116 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 14:49
117 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 14:49
118 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 14:49
119 Giuseppe Di Grande Index - Alexia Alluminio + 14:49
120 Pavel Tonkov Lampre-Daikin + 14:49
121 Mikel Pradera ONCE - Eroski + 14:49
122 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 14:49
123 Peter Luttenberger Tacconi Sport - Emmegi + 14:49
124 Diego Ferrari Tacconi Sport - Emmegi + 14:49
125 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 14:49
126 Iván Gutiérrez iBanesto.com + 14:49
127 Alessandro Guerra Index - Alexia Alluminio + 14:49
128 Aitor Osa iBanesto.com + 14:49
129 Juan Manuel Garate Lampre-Daikin + 14:49
130 Mariano Piccoli Lampre-Daikin + 14:49
131 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 14:49
132 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 14:49
133 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 14:49
134 Antonio Colom Colchon Relax - Fuenlabrada + 14:49
135 Daniel Becke Team Coast + 14:49
136 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 14:49
137 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 14:49
138 Fernando Escartín Team Coast + 14:49
139 Charles Wegelius Mapei - Quick Step + 14:49
140 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 14:49
141 Robert Sassone Cofidis + 14:49
142 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 14:49
143 Aitor Garmendia Team Coast + 14:49
144 Jaime Javier Hernandez Bertran Team Coast + 14:49
145 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites + 14:49
146 Luis Pérez Rodríguez Team Coast + 14:49
147 Leif Hoste Domo - Farm Frites + 14:49
148 Christian Vande Velde US Postal Service + 14:49
149 Matthew White US Postal Service + 14:49
150 Victor Hugo Pena US Postal Service + 14:49
151 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 14:49
152 Gorazd Stangelj Fassa Bortolo + 14:49
153 Raffaele Ferrara Alessio + 18:01
DNS Pedro Horrillo Mapei - Quick Step
DNF Giovanni Lombardi Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance
DNF Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Andrey Kashechkin Domo - Farm Frites
DNF Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com
DNF Igor González de Galdeano ONCE - Eroski
DNF Steffen Kjærgaard US Postal Service
Information
Nation Spain
Date 21st September
Where Santander -> Gijón
What 14th stage
Distance 190 km
Leader O.Sevilla
Points E.Zabel
Mountain G.Simoni