Vuelta a España - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Giovanni Lombardi Acqua e Sapone - Cantina Tollo 04:11:21
02 Davide Bramati Mapei - Quick Step + 00
03 Paolo Bossoni Tacconi Sport - Emmegi + 00
04 Marco Velo Fassa Bortolo + 00
05 Pietro Caucchioli Alessio + 00
06 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
07 Óscar Pereiro Phonak + 18
08 Andrej Hauptman Tacconi Sport - Emmegi + 22
09 Dmitriy Fofonov Cofidis + 22
10 Alessandro Guerra Index - Alexia Alluminio + 22
11 Fabrizio Guidi Team Coast + 22
12 Mariano Piccoli Lampre-Daikin + 22
13 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites + 22
14 Rui Sousa Milaneza - MSS + 22
15 Santiago Blanco iBanesto.com + 22
16 Iván Gutiérrez iBanesto.com + 08:19
17 Alessandro Petacchi Fassa Bortolo + 08:21
18 Denis Zanette Fassa Bortolo + 08:21
19 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 08:21
20 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
21 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 08:21
22 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 08:21
23 David Millar Cofidis + 08:21
24 Danilo Di Luca Saeco - Longoni Sport + 08:21
25 Aitor Gonzalez Kelme - Costa Blanca + 08:21
26 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
27 Carlos Garcia Quesada Kelme - Costa Blanca + 08:21
28 Pablo Lastras iBanesto.com + 08:21
29 Manuel Beltrán Team Coast + 08:21
30 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 08:21
31 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
32 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 08:21
33 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 08:21
34 Jorge Ferrio Luque Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
35 Médéric Clain Cofidis + 08:21
36 Erik Zabel Team Telekom + 08:21
37 Steven Kleynen Domo - Farm Frites + 08:21
38 Jurgen Van Goolen Domo - Farm Frites + 08:21
39 Cyril Saugrain BigMat - Auber 93 + 08:21
40 Jörg Jaksche ONCE - Eroski + 08:21
41 Dario Cioni Mapei - Quick Step + 08:21
42 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 08:21
43 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 08:21
44 Ángel Casero Team Coast + 08:21
45 Fernando Escartín Team Coast + 08:21
46 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 08:21
47 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 08:21
48 Mikel Pradera ONCE - Eroski + 08:21
49 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 08:21
50 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 08:21
51 Jesus Maria Manzano Ruano Kelme - Costa Blanca + 08:21
52 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 08:21
53 Tadej Valjavec Fassa Bortolo + 08:21
54 Fabio Sacchi Saeco - Longoni Sport + 08:21
55 Gilberto Simoni Saeco - Longoni Sport + 08:21
56 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 08:21
57 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 08:21
58 Massimo Codol Lampre-Daikin + 08:21
59 Vladimir Miholjevic Alessio + 08:21
60 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 08:21
61 Francesco Casagrande Fassa Bortolo + 08:21
62 Igor Astarloa Saeco - Longoni Sport + 08:21
63 Simone Bertoletti Lampre-Daikin + 08:21
64 Nacor Burgos Rojo Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:21
65 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 08:21
66 Guido Trentin Cofidis + 08:21
67 Dario Gadepo Fernandez Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
68 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
69 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
70 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 08:21
71 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 08:21
72 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 08:21
73 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 08:21
74 Koos Moerenhout Domo - Farm Frites + 08:21
75 Roberto Heras US Postal Service + 08:21
76 Oscar Camenzind Phonak + 08:21
77 Pietro Zucconi Tacconi Sport - Emmegi + 08:21
78 Bert Grabsch Phonak + 08:21
79 Antonio Cruz US Postal Service + 08:21
80 Massimiliano Lelli Cofidis + 08:21
81 Sylwester Szmyd Tacconi Sport - Emmegi + 08:21
82 Juan Manuel Garate Lampre-Daikin + 08:21
83 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 08:21
84 David Canada Mapei - Quick Step + 08:21
85 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 08:21
86 Antonio Colom Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:21
87 Christian Vande Velde US Postal Service + 08:21
88 Daniel Atienza Cofidis + 08:21
89 José Luis Rubiera US Postal Service + 08:21
90 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 08:21
91 Gorazd Stangelj Fassa Bortolo + 08:21
92 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:21
93 Igor González de Galdeano ONCE - Eroski + 08:21
94 Aitor Osa iBanesto.com + 08:21
95 Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski + 08:21
96 David Plaza Romero Team Coast + 08:21
97 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 08:21
98 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:21
99 José Azevedo ONCE - Eroski + 08:21
100 Luis Pérez Rodríguez Team Coast + 08:21
101 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski + 08:21
102 Daniel Schnider Phonak + 08:21
103 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 08:21
104 Ángel Edo Milaneza - MSS + 08:21
105 Matthias Kessler Team Telekom + 08:21
106 Joan Horrach Milaneza - MSS + 08:21
107 Robert Bartko Team Telekom + 08:21
108 Paolo Tiralongo Fassa Bortolo + 08:21
109 Matthew White US Postal Service + 08:21
110 Jan Schaffrath Team Telekom + 08:21
111 Andris Reiss Index - Alexia Alluminio + 08:21
112 Reto Bergmann Phonak + 08:21
113 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 08:21
114 Mikel Artetxe Euskaltel-Euskadi + 08:21
115 David Zabriskie US Postal Service + 08:21
116 Jaime Javier Hernandez Bertran Team Coast + 08:21
117 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 08:21
118 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:21
119 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 08:21
120 Aitor Garmendia Team Coast + 08:21
121 Peter Luttenberger Tacconi Sport - Emmegi + 08:21
122 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 08:21
123 Raffaele Ferrara Alessio + 08:21
124 Pavel Tonkov Lampre-Daikin + 08:21
125 José Vicente García iBanesto.com + 08:21
126 Juan Carlos Dominguez Phonak + 08:21
127 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 08:21
128 Juan Antonio Flecha iBanesto.com + 08:21
129 Giuseppe Di Grande Index - Alexia Alluminio + 08:21
130 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 08:21
131 Alejandro Valverde Kelme - Costa Blanca + 08:21
132 Jose Manuel Maestre Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:21
133 Charles Wegelius Mapei - Quick Step + 08:46
134 Juan Jose De Los Angeles Kelme - Costa Blanca + 08:51
135 Elia Aggiano Mapei - Quick Step + 08:59
136 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 10:51
137 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 15:49
138 Zbigniew Spruch Lampre-Daikin + 15:49
139 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 15:49
140 Robert Sassone Cofidis + 15:49
141 Ján Svorada Lampre-Daikin + 15:49
142 Diego Ferrari Tacconi Sport - Emmegi + 15:49
143 Andrey Kashechkin Domo - Farm Frites + 15:49
144 Daniel Becke Team Coast + 15:49
145 Leif Hoste Domo - Farm Frites + 15:49
146 Rolf Aldag Team Telekom + 15:49
147 Daniele Bennati Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 15:49
148 Victor Hugo Pena US Postal Service + 15:49
149 Benoît Salmon Phonak + 15:49
150 Sebastien Talabardon BigMat - Auber 93 + 15:49
151 Nicola Loda Fassa Bortolo + 15:49
152 Angelo Furlan Alessio + 15:49
153 Alberto Vinale Alessio + 15:49
154 Pedro Horrillo Mapei - Quick Step + 15:49
155 Zoran Klemencic Tacconi Sport - Emmegi + 21:02
156 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 21:02
157 Steffen Kjærgaard US Postal Service + 21:02
158 Patrick Calcagni Tacconi Sport - Emmegi + 21:02
159 Sven Teutenberg Phonak + 21:02
160 Andreas Klöden Team Telekom + 21:02
161 Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada + 31:16
DNS Juan Miguel Mercado iBanesto.com
DNF Mauro Zanetti Alessio
DNF Jeroen Blijlevens Domo - Farm Frites
DNF Andreas Klier Team Telekom
Information
Nation Spain
Date 20th September
Where Burgos -> Santander
What 13th stage
Distance 190 km
Leader O.Sevilla
Points E.Zabel
Mountain G.Simoni