Vuelta a España - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Pablo Lastras iBanesto.com 03:55:54
02 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 00
03 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 02
04 David Millar Cofidis + 09
05 Francesco Casagrande Fassa Bortolo + 09
06 Danilo Di Luca Saeco - Longoni Sport + 09
07 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 09
08 Gilberto Simoni Saeco - Longoni Sport + 09
09 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 09
10 Roberto Heras US Postal Service + 09
11 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 09
12 Manuel Beltrán Team Coast + 09
13 Aitor Gonzalez Kelme - Costa Blanca + 09
14 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 09
15 Ángel Casero Team Coast + 09
16 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 09
17 Guido Trentin Cofidis + 09
18 Fernando Escartín Team Coast + 09
19 Jörg Jaksche ONCE - Eroski + 09
20 Jesus Maria Manzano Ruano Kelme - Costa Blanca + 09
21 Oscar Camenzind Phonak + 02:21
22 Juan Antonio Flecha iBanesto.com + 02:23
23 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:23
24 Dario Cioni Mapei - Quick Step + 02:23
25 Nacor Burgos Rojo Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:23
26 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 02:23
27 Steven Kleynen Domo - Farm Frites + 02:23
28 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 02:23
29 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:23
30 Vladimir Miholjevic Alessio + 02:23
31 Óscar Pereiro Phonak + 02:23
32 David Plaza Romero Team Coast + 02:23
33 Sylwester Szmyd Tacconi Sport - Emmegi + 02:23
34 Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski + 02:23
35 Rui Sousa Milaneza - MSS + 02:23
36 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 02:23
37 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 02:23
38 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 02:23
39 Massimiliano Lelli Cofidis + 02:23
40 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 02:23
41 Santiago Blanco iBanesto.com + 02:23
42 Gorazd Stangelj Fassa Bortolo + 02:23
43 Carlos Garcia Quesada Kelme - Costa Blanca + 02:23
44 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 02:23
45 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 02:23
46 Luis Pérez Rodríguez Team Coast + 02:23
47 Igor Astarloa Saeco - Longoni Sport + 02:23
48 Tadej Valjavec Fassa Bortolo + 02:23
49 Daniel Atienza Cofidis + 02:23
50 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 02:31
51 José Luis Rubiera US Postal Service + 02:34
52 Christian Vande Velde US Postal Service + 04:09
53 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 05:11
54 Simone Bertoletti Lampre-Daikin + 05:11
55 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 05:34
56 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 05:57
57 Matthias Kessler Team Telekom + 05:57
58 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 05:57
59 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 06:27
60 Médéric Clain Cofidis + 06:27
61 David Canada Mapei - Quick Step + 06:27
62 Andrej Hauptman Tacconi Sport - Emmegi + 06:27
63 Andris Reiss Index - Alexia Alluminio + 06:27
64 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 06:27
65 Jorge Ferrio Luque Jazztel - Costa de Almeria + 06:27
66 Paolo Tiralongo Fassa Bortolo + 06:27
67 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 06:27
68 Antonio Colom Colchon Relax - Fuenlabrada + 06:27
69 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 06:27
70 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 06:27
71 Mikel Artetxe Euskaltel-Euskadi + 06:27
72 Pietro Caucchioli Alessio + 06:27
73 Juan Jose De Los Angeles Kelme - Costa Blanca + 06:27
74 Alejandro Valverde Kelme - Costa Blanca + 06:27
75 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 06:27
76 Dmitriy Fofonov Cofidis + 06:27
77 Reto Bergmann Phonak + 06:27
78 Erik Zabel Team Telekom + 11:34
79 Denis Zanette Fassa Bortolo + 11:34
80 Nicola Loda Fassa Bortolo + 11:34
81 Ján Svorada Lampre-Daikin + 11:34
82 Rolf Aldag Team Telekom + 11:34
83 Fabio Sacchi Saeco - Longoni Sport + 11:34
84 Robert Bartko Team Telekom + 11:34
85 Patrick Calcagni Tacconi Sport - Emmegi + 11:34
86 Alessandro Petacchi Fassa Bortolo + 11:34
87 Dario Gadepo Fernandez Jazztel - Costa de Almeria + 11:34
88 Koos Moerenhout Domo - Farm Frites + 11:34
89 Aitor Osa iBanesto.com + 11:34
90 José Vicente García iBanesto.com + 11:34
91 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 11:34
92 Mikel Pradera ONCE - Eroski + 11:34
93 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski + 11:34
94 Aitor Garmendia Team Coast + 11:34
95 Igor González de Galdeano ONCE - Eroski + 11:34
96 Ángel Edo Milaneza - MSS + 11:34
97 Juan Carlos Dominguez Phonak + 11:34
98 Daniel Schnider Phonak + 11:34
99 Bert Grabsch Phonak + 11:34
100 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 11:34
101 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 11:34
102 Angelo Furlan Alessio + 11:34
103 José Azevedo ONCE - Eroski + 11:34
104 Joan Horrach Milaneza - MSS + 11:34
105 Mauro Zanetti Alessio + 11:34
106 Davide Bramati Mapei - Quick Step + 11:34
107 David Zabriskie US Postal Service + 11:34
108 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 11:34
109 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria + 13:24
110 Jurgen Van Goolen Domo - Farm Frites + 13:24
111 Marco Velo Fassa Bortolo + 13:24
112 Massimo Codol Lampre-Daikin + 13:24
113 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 13:24
114 Juan Miguel Mercado iBanesto.com + 13:24
115 Cyril Saugrain BigMat - Auber 93 + 13:24
116 Diego Ferrari Tacconi Sport - Emmegi + 13:24
117 Benoît Salmon Phonak + 13:24
118 Iván Gutiérrez iBanesto.com + 13:24
119 Zbigniew Spruch Lampre-Daikin + 13:24
120 Mariano Piccoli Lampre-Daikin + 13:24
121 Steffen Kjærgaard US Postal Service + 13:24
122 Pavel Tonkov Lampre-Daikin + 13:24
123 Jan Schaffrath Team Telekom + 13:24
124 Daniel Becke Team Coast + 13:24
125 Raffaele Ferrara Alessio + 13:24
126 Giuseppe Di Grande Index - Alexia Alluminio + 13:24
127 Gonzalo Bayarri Esteve Phonak + 13:24
128 Andreas Klier Team Telekom + 13:24
129 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites + 13:24
130 Andreas Klöden Team Telekom + 13:24
131 Peter Luttenberger Tacconi Sport - Emmegi + 13:24
132 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 13:24
133 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 13:24
134 Charles Wegelius Mapei - Quick Step + 13:24
135 Fabrizio Guidi Team Coast + 13:24
136 Matthew White US Postal Service + 13:24
137 Victor Hugo Pena US Postal Service + 13:24
138 Giovanni Lombardi Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 13:24
139 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 13:24
140 Elia Aggiano Mapei - Quick Step + 13:24
141 Daniele Bennati Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 13:24
142 Antonio Cruz US Postal Service + 13:24
143 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 13:24
144 Juan Manuel Garate Lampre-Daikin + 15:16
145 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 15:16
146 Zoran Klemencic Tacconi Sport - Emmegi + 15:16
147 Pedro Horrillo Mapei - Quick Step + 15:16
148 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 15:16
149 Alessandro Guerra Index - Alexia Alluminio + 15:16
150 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 15:16
151 Pietro Zucconi Tacconi Sport - Emmegi + 15:16
152 Jaime Javier Hernandez Bertran Team Coast + 15:16
153 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 15:16
154 Paolo Bossoni Tacconi Sport - Emmegi + 15:19
155 Leif Hoste Domo - Farm Frites + 15:19
156 Johan Verstrepen Lampre-Daikin + 15:19
157 Alberto Vinale Alessio + 15:19
158 Sven Teutenberg Phonak + 20:54
159 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 21:51
160 Jose Manuel Maestre Colchon Relax - Fuenlabrada + 21:51
161 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 21:51
162 Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada + 21:51
163 Sebastien Talabardon BigMat - Auber 93 + 21:51
164 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 21:51
165 Andrey Kashechkin Domo - Farm Frites + 21:51
166 Milan Kadlec Lampre-Daikin + 21:51
167 Robert Sassone Cofidis + 21:51
168 Jeroen Blijlevens Domo - Farm Frites + 21:51
DNS Alexandre Vinokourov Team Telekom
DNF Guido Trenti Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Dario Andriotto Index - Alexia Alluminio
DNF Marco Magnani Index - Alexia Alluminio
DNF Victoriano Fernandez Milaneza - MSS
DNF Sergei Yakovlev Team Telekom
Information
Nation Spain
Date 18th September
Where Alcobenas -> Collado Villalba
What 11th stage
Distance 166 km
Leader O.Sevilla
Points E.Zabel
Mountain G.Simoni