Vuelta a España - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Guido Trentin Cofidis 05:45:59
02 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 08
03 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 10
04 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 10
05 Alexandre Vinokourov Team Telekom + 28
06 Jörg Jaksche ONCE - Eroski + 45
07 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 47
08 Pablo Lastras iBanesto.com + 47
09 Danilo Di Luca Saeco - Longoni Sport + 51
10 Rui Sousa Milaneza - MSS + 53
11 Aitor Gonzalez Kelme - Costa Blanca + 58
12 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 01:13
13 Francisco Mancebo iBanesto.com + 01:35
14 Fernando Escartín Team Coast + 01:38
15 Francesco Casagrande Fassa Bortolo + 01:38
16 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 01:38
17 José Azevedo ONCE - Eroski + 01:38
18 Manuel Beltrán Team Coast + 01:38
19 Gilberto Simoni Saeco - Longoni Sport + 01:38
20 Roberto Heras US Postal Service + 01:45
21 Ángel Casero Team Coast + 01:49
22 Igor González de Galdeano ONCE - Eroski + 01:49
23 Oscar Camenzind Phonak + 01:51
24 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 01:51
25 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 01:54
26 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites + 02:00
27 Pietro Caucchioli Alessio + 02:20
28 Tadej Valjavec Fassa Bortolo + 02:25
29 Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria + 02:25
30 Santiago Blanco iBanesto.com + 02:46
31 Gorazd Stangelj Fassa Bortolo + 02:46
32 Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski + 02:48
33 Joan Horrach Milaneza - MSS + 02:48
34 Óscar Pereiro Phonak + 02:54
35 Sylwester Szmyd Tacconi Sport - Emmegi + 02:54
36 David Millar Cofidis + 02:54
37 Peter Luttenberger Tacconi Sport - Emmegi + 03:00
38 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 03:00
39 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 03:17
40 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 03:21
41 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 03:23
42 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 03:25
43 Steven Kleynen Domo - Farm Frites + 03:29
44 Juan Antonio Flecha iBanesto.com + 03:50
45 Juan Miguel Mercado iBanesto.com + 03:50
46 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 04:04
47 Juan Manuel Garate Lampre-Daikin + 04:10
48 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 04:10
49 Daniel Atienza Cofidis + 04:29
50 Antonio Colom Colchon Relax - Fuenlabrada + 04:33
51 Alejandro Valverde Kelme - Costa Blanca + 05:10
52 Simone Bertoletti Lampre-Daikin + 05:10
53 Carlos Garcia Quesada Kelme - Costa Blanca + 05:12
54 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 05:38
55 Nacor Burgos Rojo Colchon Relax - Fuenlabrada + 05:38
56 Paolo Tiralongo Fassa Bortolo + 05:57
57 Massimiliano Lelli Cofidis + 06:03
58 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 06:08
59 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 06:43
60 Christian Vande Velde US Postal Service + 06:43
61 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 08:13
62 David Plaza Romero Team Coast + 08:38
63 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 08:47
64 Giuseppe Di Grande Index - Alexia Alluminio + 09:07
65 David Canada Mapei - Quick Step + 09:33
66 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 09:35
67 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 09:35
68 Vladimir Miholjevic Alessio + 09:35
69 Stéphane Heulot BigMat - Auber 93 + 09:44
70 Luis Pérez Rodríguez Team Coast + 10:36
71 Jesus Maria Manzano Ruano Kelme - Costa Blanca + 11:12
72 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 11:12
73 Massimo Codol Lampre-Daikin + 11:55
74 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 11:55
75 Pavel Tonkov Lampre-Daikin + 11:55
76 Dario Cioni Mapei - Quick Step + 13:21
77 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 13:30
78 Marco Velo Fassa Bortolo + 13:30
79 Benoît Salmon Phonak + 13:30
80 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 13:30
81 Sebastien Talabardon BigMat - Auber 93 + 13:30
82 Daniel Schnider Phonak + 13:30
83 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 13:30
84 Matthias Kessler Team Telekom + 13:30
85 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 13:30
86 Andrey Kashechkin Domo - Farm Frites + 13:30
87 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski + 13:30
88 Jorge Ferrio Luque Jazztel - Costa de Almeria + 13:30
89 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 13:30
90 José Luis Rubiera US Postal Service + 13:30
91 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 13:30
92 Iván Gutiérrez iBanesto.com + 13:30
93 Gonzalo Bayarri Esteve Phonak + 13:30
94 Reto Bergmann Phonak + 13:30
95 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 13:30
96 Juan Jose De Los Angeles Kelme - Costa Blanca + 14:21
97 Juan Carlos Dominguez Phonak + 14:33
98 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 16:04
99 Médéric Clain Cofidis + 16:28
100 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 16:40
101 Mauro Zanetti Alessio + 17:07
102 Aitor Osa iBanesto.com + 17:07
103 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 20:28
104 Erik Zabel Team Telekom + 21:14
105 Andrea Noè Mapei - Quick Step + 21:14
106 Rolf Aldag Team Telekom + 21:14
107 Jurgen Van Goolen Domo - Farm Frites + 21:14
108 Nicola Loda Fassa Bortolo + 21:14
109 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 21:14
110 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 21:14
111 Mikel Pradera ONCE - Eroski + 21:14
112 Óscar Freire Mapei - Quick Step + 21:14
113 Patrick Calcagni Tacconi Sport - Emmegi + 21:14
114 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 21:14
115 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria + 21:14
116 Alessandro Petacchi Fassa Bortolo + 21:14
117 Diego Ferrari Tacconi Sport - Emmegi + 21:14
118 Ángel Edo Milaneza - MSS + 21:14
119 Steve De Wolf Domo - Farm Frites + 21:14
120 Igor Astarloa Saeco - Longoni Sport + 21:14
121 Jan Schaffrath Team Telekom + 21:14
122 Charles Wegelius Mapei - Quick Step + 21:14
123 Dmitriy Fofonov Cofidis + 21:14
124 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 21:14
125 Robert Bartko Team Telekom + 21:14
126 Raffaele Ferrara Alessio + 21:14
127 Íñigo Cuesta Cofidis + 21:14
128 Aitor Garmendia Team Coast + 21:14
129 Victor Hugo Pena US Postal Service + 21:14
130 Jose Manuel Maestre Colchon Relax - Fuenlabrada + 21:14
131 Stéphane Bergès Ag2r Prévoyance + 21:14
132 Jan Hruska ONCE - Eroski + 21:14
133 Thierry Loder Ag2r Prévoyance + 21:14
134 Mikel Artetxe Euskaltel-Euskadi + 21:14
135 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 21:14
136 José Vicente García iBanesto.com + 21:14
137 Michael Barry US Postal Service + 23:58
138 Fabio Sacchi Saeco - Longoni Sport + 23:58
139 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 23:58
140 Pedro Horrillo Mapei - Quick Step + 23:58
141 Andreas Klöden Team Telekom + 23:58
142 Robert Sassone Cofidis + 24:00
143 Alessio Galletti Saeco - Longoni Sport + 24:15
144 Antonio Cruz US Postal Service + 24:28
145 Mario Scirea Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 24:42
146 Leif Hoste Domo - Farm Frites + 24:42
147 Andrea Brognara Alessio + 24:42
148 Ján Svorada Lampre-Daikin + 24:42
149 Paolo Bossoni Tacconi Sport - Emmegi + 24:42
150 Andrej Hauptman Tacconi Sport - Emmegi + 24:42
151 Zbigniew Spruch Lampre-Daikin + 24:42
152 Dario Andriotto Index - Alexia Alluminio + 24:42
153 Steffen Kjærgaard US Postal Service + 24:42
154 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 24:42
155 Lauri Aus Ag2r Prévoyance + 24:42
156 Cyril Saugrain BigMat - Auber 93 + 24:42
157 Mariano Piccoli Lampre-Daikin + 24:47
158 Pietro Zucconi Tacconi Sport - Emmegi + 24:47
159 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 24:47
160 Bert Grabsch Phonak + 24:47
161 Alberto Vinale Alessio + 24:47
162 Koos Moerenhout Domo - Farm Frites + 24:47
163 Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:47
164 Johan Verstrepen Lampre-Daikin + 24:47
165 Andreas Klier Team Telekom + 24:47
166 Giovanni Lombardi Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 24:47
167 Zoran Klemencic Tacconi Sport - Emmegi + 24:47
168 Andris Reiss Index - Alexia Alluminio + 24:47
169 Daniel Becke Team Coast + 24:47
170 Fabio Baldato Fassa Bortolo + 24:47
171 Angelo Furlan Alessio + 24:47
172 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 24:47
173 Davide Bramati Mapei - Quick Step + 24:47
174 Elia Aggiano Mapei - Quick Step + 24:47
175 Sergei Yakovlev Team Telekom + 24:47
176 Milan Kadlec Lampre-Daikin + 24:47
177 Alessandro Guerra Index - Alexia Alluminio + 24:47
178 David Zabriskie US Postal Service + 24:47
179 Denis Zanette Fassa Bortolo + 24:47
180 Jeremy Hunt BigMat - Auber 93 + 24:47
181 Daniele Bennati Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 24:55
182 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 24:58
183 Jeroen Blijlevens Domo - Farm Frites + 25:22
184 Mario Cipollini Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 25:25
185 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 25:45
186 Alessandro Spezialetti Saeco - Longoni Sport + 25:56
187 Guido Trenti Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 26:06
188 Matthew White US Postal Service + 26:29
189 Dario Gadepo Fernandez Jazztel - Costa de Almeria + 26:42
190 Jaime Javier Hernandez Bertran Team Coast + 27:06
191 Marco Magnani Index - Alexia Alluminio + 28:40
192 Corrado Serina Index - Alexia Alluminio + 28:56
193 Daniele Galli Index - Alexia Alluminio + 28:56
194 Sven Teutenberg Phonak + 32:49
195 Fabrizio Guidi Team Coast + 37:00
DNS Benjamin Noval Colchon Relax - Fuenlabrada
DNS Paolo Savoldelli Index - Alexia Alluminio
DNF Martin Derganc Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Xavier Jan BigMat - Auber 93
DNF Bram Tankink Domo - Farm Frites
DNF Roberto Laiseka Euskaltel-Euskadi
DNF Ivan Quaranta Index - Alexia Alluminio
DNF Gabriele Balducci Tacconi Sport - Emmegi
Information
Nation Spain
Date 11th September
Where El Ejido -> Sierra Nevada
What 5th stage
Distance 198 km
Leader M.Zarrabeitia
Points E.Zabel
Mountain M.Clain